Połącz się z nami

News USA

Putin: “specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie “przebiega zgodnie z planem”

Opublikowano

dnia

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawiał dzisiaj podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie zarejestrowane w telewizyjnym przekazie od 28 lutego. Przemówienie Putina transmitowała rosyjska telewizja. Powtarzał w nim propagandowe hasła, które od początku towarzyszą wojnie.

Putin mówił między innymi, że “specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie przebiega “zgodnie z planem”.

Prezydent Rosji pojawił się w czwartek w wyemitowanym w telewizji przemówieniu z Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Reuters – który udostępnił to nagranie – zastrzegł, że lokalizacja miejsca, w którym je wykonano, jest niezdefiniowana.

Był to pierwszy publiczny występ rosyjskiego prezydenta w telewizji od 28 lutego tego roku, czyli od piątego dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Wcześniejsze wystąpienia Władimira Putina w mediach

28 luty – agencja Reuters udostępniła nagranie Putina z Moskwy, na którym prezydent spotkał się z najwyższymi urzędnikami w państwie, by – jak przekazał – omówić kwestie gospodarcze i finansowe w kraju po nałożeniu sankcji na Rosję.

27 luty –  rosyjski przywódca pojawił się w państwowej telewizji, gdzie oznajmił, że nakazał postawienie nuklearnych sił odstraszania w stan gotowości bojowej po “agresywnych komunikatach” głównych państw NATO.

25 luty – na wyemitowanym w telewizji spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Putin wzywał między innymi ukraińskie wojsko do buntu.

24 luty –  w którym przekonywał, że jego kraj nie może się rozwijać i czuć się bezpiecznie z powodu stałego zagrożenia ze strony współczesnej Ukrainy. To wtedy poinformował, że zdecydował o “przeprowadzeniu specjalnej operacji wojennej” na Ukrainie, a następnie wydał rozkaz do wykonania jej w Donbasie. Po tym doszło do ataku.

W ciągu ośmiu dni Rosjanie zabili setki cywilów, tysiące Ukraińców zostało rannych, a wojska Moskwy ostrzeliwują wiele ośrodków miejskich – coraz częściej cele cywilne.

Od początku napaści Rosja wystrzeliła ponad 480 rakiet różnego rodzaju, z czego ok. 70 zostało wystrzelonych z terytorium Białorusi.

Większość wystrzelono z terytorium Ukrainy.

Według Pentagonu, mimo użycia 90 proc. z ponad 150 tys. sił rozmieszczonych wokół Ukrainy jak dotąd nie ma wskazań, by Rosja sprowadzała posiłki. Nie ma też potwierdzenia, by do walki dołączyły wojska białoruskie.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze przekazał w czwartek, że tego dnia na Ukrainę wyruszyła jego delegacja, by badać doniesienia o popełnianych zbrodniach wojennych.

Chociaż prezydent Rosji nie pojawiał się od 28 lutego w mediach, to informowano o jego rozmowach ze światowymi przywódcami. Dzisiaj Pałac Elizejski przekazał, że francuski prezydent Emmanuel Macron ponownie rozmawiał z Putinem, a także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rozmowa z Putinem odbyła się na jego prośbę – poinformował premier Francji Jean Castex. Trwająca 1,5 godziny rozmowa Macrona z Putinem była trzecią od czasu inwazji Rosji na Ukrainę – zauważył francuski pałac prezydencki.

Dzisiaj, podczas zebrania Rady Bezpieczeństwa Putin powiedział że:

“Wszystkie postawione zadania są pomyślnie rozwiązywane.”

Żołnierzy biorących udział w “operacji” nazwał mianem bohaterów.

Jak napisała agencja Reutera, jego wystąpienie wydawało się mieć na celu obalenie twierdzeń zachodnich rządów i wywiadów, że wojna nie idzie po myśli Rosji z powodu problemów logistycznych, błędów taktycznych i silniejszego niż oczekiwano oporu ze strony Ukrainy.

Putin wysunął też szereg zarzutów wobec ukraińskich sił, na które nie przedstawił dowodów. Mówił między innymi, że torturowali i zabijali rosyjskich jeńców wojennych, przetrzymywali cudzoziemców jako zakładników i używali “ludzkich tarcz”.

Wygłosił po raz kolejny swoje uzasadnienie dla prowadzenia wojny, stwierdzając, że Rosja prowadzi ją w celu “denazyfikacji i demilitaryzacji” Ukrainy oraz w celu niedopuszczenia do tego, by u granic Rosji działało “prawo, które Zachód tworzy od lat”.

Delegacje obu państw spotkały się dzisiaj na Białorusi by przeprowadzić drugą turę rozmów. “Niestety, strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła” – poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Przekazał, że jest natomiast

“porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej”.

Wśród “kluczowych kwestii” delegacje miały omawiać natychmiastowe zawieszenie broni i ewakuację ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek i miast.

 

 

Źródło: rmf24, tvn24
Foto: You Tube, Twitter

News USA

Amerykańska poczta USPS podniosła ceny – już obowiązują nowe stawki

Opublikowano

dnia

Autor:

usps poczta amerykańska

Amerykańska Poczta (USPS) wprowadziła od 13 lipca podwyżki cen zarówno dla usług listowych, jak i paczkowych. Zmiany obejmują popularne produkty, takie jak znaczki First-Class oraz przesyłki priorytetowe.

Usługi listowe – First-Class Mail:

  • Znaczek First-Class Mail Forever: wzrost z 73 ¢ do 78 ¢ (podwyżka o 5 ¢).
  • Listy First-Class Mail (detaliczne i z taryfą celną): również wzrost o 5 ¢.
  • Dodatkowa opłata za każdą dodatkową uncję listu: z 28 ¢ do 29 ¢.
  • Duże koperty (First-Class Flat): podwyżka o 13 ¢.
  • Dodatkowa opłata za uncję dla dużych kopert: z 27–30 ¢ (zależnie od wagi).
  • Przesyłka polecona: nowa cena 5,30 USD, z rozszerzoną ofertą opcji potwierdzenia odbioru.

Usługi paczkowe – przewidywane zmiany cen:

  • Priority Mail: wzrost średnio o 6,3%.
  • USPS Ground Advantage: wzrost średnio o 7,1%.
  • Parcel Select: wzrost średnio o 7,6%.
  • Priority Mail Express: bez zmian cen.

Podwyżki cen zostały zatwierdzone przez Radę Gubernatorów USPS. Jak poinformowano w oświadczeniu, zmiany:

  • mają utrzymać konkurencyjność usług USPS,
  • wygenerować dodatkowe przychody,
  • wesprzeć 40-miliardowy program inwestycyjny,
  • kontynuować realizację planu „Delivering for America” — 10-letniej strategii naprawczej uruchomionej w 2021 roku.

Rosnące straty finansowe

W drugim kwartale roku fiskalnego 2025 poczta odnotowała stratę netto w wysokości 3,3 miliarda dolarów, co oznacza pogorszenie wyniku względem 1,5 miliarda dolarów straty w tym samym okresie poprzedniego roku.

Za cały rok fiskalny 2024 USPS odnotowała 9,5 miliarda dolarów straty, o 3 miliardy więcej niż rok wcześniej.

Cięcia kosztów i redukcja zatrudnienia

W odpowiedzi na pogłębiające się straty, Amerykańska Poczta:

  • zwolniła 30 000 pracowników od 2021 r.,
  • skróciła czas pracy o 50 milionów godzin,
  • zamknęła nieefektywne placówki,
  • osiągnęła roczne oszczędności rzędu 2,5 miliarda dolarów.
Źródło: The Epoch Times
Foto: USPS, istock/jetcityimage/
Czytaj dalej

News USA

Walmart wycofuje 850 tys. butelek ze stali nierdzewnej – dwie osoby straciły wzrok

Opublikowano

dnia

Autor:

Walmart ogłosił wycofanie z rynku około 850 000 stalowych butelek na wodę marki Ozark Trail, po tym jak ich wieczka mogą niespodziewanie „wystrzelić z dużą siłą”, stwarzając poważne zagrożenie dla użytkowników. Dotychczas odnotowano trzy przypadki obrażeń, w tym dwie osoby doznały trwałej utraty wzroku po uderzeniu w oko.

Wycofanie dotyczy modelu Ozark Trail 64 oz z izolacją próżniową, sprzedawanego w sklepach Walmart na terenie całych Stanów Zjednoczonych od 2017 roku. Według informacji opublikowanej w czwartek przez Amerykańską Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt stanowi „poważne zagrożenie uderzeniami i skaleczeniami”.

Ryzyko występuje zwłaszcza wtedy, gdy butelka była używana do przechowywania żywności, napojów gazowanych lub łatwo psujących się napojów, takich jak mleko czy soki. W takich przypadkach wieczko może niespodziewanie eksplodować podczas otwierania.

Do tej pory Walmart otrzymał trzy zgłoszenia dotyczące incydentów, w których użytkownicy doznali obrażeń twarzy po otwarciu butelki. W dwóch przypadkach doszło do trwałego uszkodzenia wzroku.

CPSC apeluje do konsumentów, aby natychmiast zaprzestali używania wycofanych butelek i skontaktowali się z Walmartem w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy. Klienci mogą również zwrócić produkt w dowolnym sklepie stacjonarnym sieci.

Wycofywane butelki można rozpoznać po numerze modelu 83-662, który znajduje się na opakowaniu, a nie na samej butelce. Produkt ma srebrną podstawę ze stali nierdzewnej, czarne, jednoczęściowe wieczko, a na boku widnieje logo marki Ozark Trail. Pojemność butelki wynosi 64 uncje (ok. 1,9 litra).

Źródło: foxnews
Foto: CPSC , istock/Sundry Photography/
Czytaj dalej

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu