News USA
Miliony szczepionek na covid pozostały po szczycie pandemii. Czy to marnotrawstwo?

Ponieważ popyt na szczepionki przeciw COVID-19 spada w wielu obszarach USA, stany starają się wykorzystać zapasy dawek przed zakończeniem ich daty ważności. Miliony szczepionek już się zmarnowały. Czy można było tego uniknąć?
Od najmniej zaszczepionych stanów, takich jak Indiana i Północna Dakota, po takie jak New Jersey i Vermont, gdzie poziom zaszczepienia jest najwyższy, departamenty zdrowia publicznego przetasowują dawki w nadziei znalezienia dostawców, którzy mogliby z nich skorzystać.
Stanowe departamenty zdrowia zanotowały miliony dawek, które się zmarnowały.
Były to szczepionki, które straciły ważność lub znajdowały się w wielodawkowej fiolce, której nie można było całkowicie zużyć lub musiała zostać wyrzucona z jakiegoś innego powodu, takiego jak problemy z temperaturą lub uszkodzone opakowanie.
Nie można było zastosować prawie 1,5 mln dawek w Michigan, 1,45 mln w Karolinie Północnej, 1 mln w Illinois i prawie 725 tys dawek w Waszyngtonie.
Odsetek zmarnowanych dawek w Kalifornii wynosi tylko około 1,8%, ale w stanie, który otrzymał 84 miliony dawek i podał ich ponad 71 milionów, odpowiada to liczbie około 1,4 miliona dawek. Tamtejsi dostawcy są proszeni o przechowywanie dawek do końca terminu ważności, a następnie należy je odpowiednio zutylizować, poinformował kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego.
Problem nie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych. W tym tygodniu w Gwatemali przeterminowało się ponad milion dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik, ponieważ nikt nie chciał robić zastrzyku.
Kierownicy programu szczepień twierdzą, że wyrzucanie dawek jest nieuniknione w każdej kampanii szczepień ze względu na trudności w dostosowaniu podaży i popytu na produkt o ograniczonym okresie przydatności do użycie.
Ale pandemia koronawirusa zabiła prawie 6 milionów ludzi i zrujnowała gospodarki na całym świecie, a każda dawka, która się marnuje, wydaje się straconą szansą, biorąc pod uwagę skuteczność szczepionek w zapobieganiu śmierci i poważnym chorobom.
Rok temu, ludzie zdesperowani, aby otrzymać szczepionkę, próbowali wskoczyć w kolejkę, aby wyprzedzić tych, których uznano za wyższy priorytet. Członkowie zarządu szpitali, ich powiernicy i darczyńcy w całych Stanach Zjednoczonych otrzymywali wczesny dostęp do oferty szczepień, co podniosło skargi na faworyzowanie i niesprawiedliwość.
Wiele biedniejszych krajów nadal ma niski wskaźnik szczepień, w tym 13 krajów w Afryce, w których w pełni zaszczepiono mniej niż 5% ich populacji. Typowe ograniczenia to nieprzewidywalne dostawy, słabe systemy opieki zdrowotnej, niechęć do szczepień i pewne problemy z zaopatrzeniem, chociaż urzędnicy służby zdrowia twierdzą, że zapasy są znacznie większe niż wcześniej podczas pandemii.
W rzeczywistości zapasy są tak duże, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom doradzają teraz lekarzom, że można odrzucić dawki, jeśli oznacza to otwarcie standardowych wielodawkowych fiolek w celu zaszczepienia jednej osoby. To co pozostanie można wyrzucić.
„Przechodząc do tego, co się teraz dzieje, jest znacznie większa produkcja i dystrybucja do krajów o niskich dochodach” – poinformował dr Joseph Bresee, który kieruje programem wdrażania szczepionek COVID-19 w grupie zadaniowej ds. Zdrowia na świecie w Decatur w stanie Georgia.
„Kwestia niektórych zapasów w USA, Niemczech i Japonii, które nie są redystrybuowane do Afryki Subsaharyjskiej, jest teraz mniej poważnym problemem, ponieważ produkcja i dystrybucja szczepionek jest obecnie na wysokim poziomie, służąc tym krajom o niskich dochodach. ”
Departament Zdrowia i Opieki Społecznej HHS oświadczył również, że redystrybucja nadmiernych dawek stanów do innych krajów jest niewykonalna ze względu na trudności w transporcie zastrzyków, które muszą pozostać w chłodzie. Nie jest też opłacalna.
HHS poinformował w poniedziałek, że z 688 milionów dawek wysłanych do stanów podano od 550 do 600 milionów dawek. Szczepionki dopuszczone w USA, produkowane przez Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson, mogą być wykorzystane do około sześciu miesięcy od momentu wyprodukowania.
CDC używa terminu „marnotrawstwo” na swojej stronie internetowej i prosi stany o zgłoszenie liczby dawek.
Średnia liczba Amerykanów otrzymujących pierwszą dawkę spadła do około 70 000 dziennie, co jest najniższym punktem od czasu rozpoczęcia kampanii szczepień w USA w grudniu 2020 r.
Około 76% populacji USA otrzymało co najmniej jeden zastrzyk i około 65% wszystkich Amerykanów są w pełni zaszczepione.
Przy tak niskim popycie w nadchodzących miesiącach stany bez wątpienia będą miały do czynienia z większą ilością odpadów.
Urzędnicy ds. zdrowia w niektórych stanach opracowali programy „swatów”, aby połączyć dostawców szczepionek z nadmiernymi dawkami z ośrodkami poszukującymi dawek. Próbują redystrybuować dawki z krótkimi datami ważności.
New Jersey ma grupę zadaniową, która od czerwca przeniosła ponad 600 000 dawek w całym stanie. Zachodnia Wirginia zaoferowała przeniesienie dawek Pfizera dla dorosłych do pobliskich stanów.
HHS poinformował, że stany zamawiają szczepionki ostrożnie, równolegle do spadku popytu.
Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/solarseven
News USA
Społeczeństwo matriarchalne sprzed 9000 lat? Starożytnym miastem Çatalhöyük mogły rządzić kobiety

Nowe badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science rzucają światło na jedną z najstarszych znanych osad miejskich świata – Çatalhöyük w południowej Anatolii. Według naukowców, to neolityczne miasto mogło być zorganizowane wokół struktur matrylinearnych i funkcjonować jako społeczeństwo matriarchalne, w którym to kobiety odgrywały kluczową rolę zarówno w strukturze społecznej, jak i rodzinnej.
Genetyczne ślady matriarchatu
Międzynarodowy zespół genetyków, archeologów i antropologów przez 12 lat analizował DNA ponad 130 szkieletów znalezionych w 35 domostwach w Çatalhöyük – jednej z najlepiej zachowanych neolitycznych osad, datowanej na lata 9000–8000 p.n.e.
Łącznie odkryto 395 pochówków, zlokalizowanych pod podłogami glinianych domów. Szczątki należały zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Sekwencjonowanie genetyczne ujawniło jednak, że więzi rodzinne były przekazywane głównie przez linię żeńską. Co więcej, wiele pochowanych osób nie było ze sobą spokrewnionych biologicznie – ale jeśli już istniało pokrewieństwo, to niemal zawsze przez matkę.
Badacze sugerują, że po zawarciu małżeństwa mężczyźni przenosili się do gospodarstw swoich żon, co wskazuje na system rezydencji matrylokalnej, a nie patriarchalnej. Dodatkowo, analiza wykazała, że kobiety były znacznie częściej grzebane z cennymi przedmiotami – w niektórych przypadkach nawet pięciokrotnie częściej niż mężczyźni.
Kult Bogini Matki i symbolika kobiecości
Çatalhöyük od dawna intryguje archeologów m.in. dzięki odnalezionym tam figurkom kobiecym, często interpretowanym jako przedstawienia Bogini Matki – centralnej postaci w systemie wierzeń tej społeczności. Rzeźby, malowidła i układ domostw wskazują na istotną pozycję kobiet nie tylko w życiu religijnym, ale i społecznym.
„Musimy zrezygnować z naszego zachodniego założenia, że wszystkie starożytne społeczeństwa były zorganizowane patriarchalnie,” powiedziała dr Eline Schotsmans z Uniwersytetu Wollongong w Australii, współautorka badania. „Systemy matrylinearne istniały – i nadal istnieją – w wielu kulturach, w tym wśród rdzennych społeczności Australii.”
Kobiety jako fundament wspólnoty – nie tylko w Anatolii
Odkrycia z Çatalhöyük są spójne z innymi badaniami dotyczącymi matrylinearności w prehistorycznych społeczeństwach. W marcu 2025 r. w czasopiśmie Nature opublikowano analizę DNA z cmentarzyska okresu późnego żelaza w Dorset w południowo-zachodniej Anglii.
Zespół naukowców wykazał, że aż dwie trzecie pochowanych tam osób pochodziło z jednej linii matczynej, a mężczyźni byli najprawdopodobniej przybyszami z innych społeczności.
„Pochodzenie przez matkę mogło stanowić kluczowy element tożsamości grupowej,” podsumowali badacze. Wspólnota kobiet miała zapewniać nie tylko wsparcie społeczne, ale też wpływ na własność i prawa do ziemi.
Spojrzenie w przeszłość z nowej perspektywy
Odkrycia z Çatalhöyük stanowią kolejny krok w kierunku dekonstrukcji dominujących narracji o patriarchalnym charakterze dawnych cywilizacji. Badania sugerują, że społeczności oparte na matrylinearności i wysokim statusie kobiet mogły być znacznie powszechniejsze, niż dotąd sądzono.
W świetle tych ustaleń naukowcy apelują o bardziej otwarte podejście do badań nad przeszłością. Jak podkreśla dr Schotsmans, „Tożsamość społeczna i organizacja wspólnot mogą wyglądać bardzo różnie w zależności od miejsca i czasu. I czasem to właśnie kobiety były fundamentem całych cywilizacji.”
Źródło: cbs
Foto: YouTube, Murat Özsoy
News USA
Polski bumerang z kła mamuta jest najstarszy na świecie – ma aż 40 000 lat

Najstarszy znany bumerang na świecie – wykonany z kła mamuta – okazał się starszy, niż dotąd sądzono. Odkryty w jaskini Obłazowa na południu Polski artefakt datowany jest obecnie na między 42 000 a 39 000 lat temu, jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie PLOS One. To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na obecność i zdolności poznawcze wczesnych Homo sapiens w tej części Europy.
Niepowracający bumerang z epoki lodowcowej
Choć dziś bumerangi kojarzymy głównie z kulturą Aborygenów australijskich, podobne narzędzia – służące przede wszystkim do polowań – były znane również w prehistorycznej Europie.
Artefakt znaleziony w Obłazowej ma 72 cm długości i – jak wykazały eksperymenty – był tzw. bumerangiem niepowracającym, czyli przeznaczonym do rzucania w jednym kierunku, bez powrotu do rzucającego. Mógł służyć jako broń, narzędzie myśliwskie, a być może nawet jako przedmiot rytualny.
Nowe datowanie, nowe wnioski
Pierwotnie uznawano, że bumerang pochodzi sprzed około 30 000 lat, czyli z czasów tzw. kultury pawłowskiej. To już czyniło go wyjątkowym – wpisano go nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy bumerang na świecie.
Jednak nowe analizy, przeprowadzone przez zespół międzynarodowych naukowców, dowodzą, że obiekt powstał o co najmniej 10 000 lat wcześniej, co znacznie przesuwa granicę obecności zaawansowanych technologicznie narzędzi w tej części Europy.
Bumerang i symbolika duchowa
Naukowcy podkreślają, że znalezisko z Obłazowej wpisuje się w okres, gdy ludzie zaczęli przejawiać rozbudowane zachowania symboliczne i artystyczne. Bumerang wykonany z kła mamuta stanowi przykład zaawansowanych umiejętności technicznych oraz rozwoju poznawczego Homo sapiens.
Umiejscowienie bumerangu w jaskini może świadczyć o jego szczególnym znaczeniu: leżał w otwartym miejscu, otoczony przez ciężkie głazy oraz czerwony ochrowy pył, typowy dla rytuałów pogrzebowych i symbolicznych. W pobliżu znaleziono również najstarsze znane ludzkie kości z obszaru dzisiejszej Polski.
Bumerang – narzędzie czy relikwia?
Czy bumerang z Obłazowej był używany do polowań, czy raczej pełnił funkcję rytualną? Naukowcy nie są jeszcze zgodni. Z jednej strony niepowracające bumerangi znane są z zastosowań praktycznych: od walki, przez rozbiór tusz, po zeskrobywanie gorącego popiołu.
Z drugiej – otoczenie, w którym go znaleziono, wskazuje na symboliczne lub duchowe znaczenie. Być może był częścią jakiegoś rytuału, pochówku lub ceremonii.
Nowa historia człowieka w Europie
Odkrycie bumerangu przesuwa wstecz granicę obecności współczesnego człowieka na ziemiach polskich. Dotąd uważano, że Homo sapiens dotarli tu około 35 000 lat temu – czyli tysiące lat po zniknięciu neandertalczyków z tego obszaru. Bumerang z Obłazowej dowodzi, że ludzie zamieszkiwali te tereny co najmniej 42 000 lat temu.
To odkrycie ma potencjał, by zmienić nasze rozumienie prehistorii Europy Środkowej – nie tylko w kontekście technologii, ale także duchowości i rozwoju kultury.
Źródło: NFP
Foto: YouTube, PLOS One
Sport
Z Chicago na Biegun Północny: Nicole Las zmierzy się z biegiem zwanym “the coolest marathon”

Podczas gdy tysiące biegaczy przygotowuje się do jesiennego maratonu w Chicago, odważna mieszkanka miasta patrzy znacznie dalej — na sam Biegun Północny. Nicole Las już wkrótce weźmie udział w jednym z najbardziej ekstremalnych biegów długodystansowych na świecie. Maraton na Biegunie Północnym rozgrywa się w niezwykle surowych warunkach: przy temperaturach sięgających około 14°F, na niestabilnym, dryfującym lodzie Arktyki.
“Będę biegła tam, gdzie mieszka Święty Mikołaj” — mówi uśmiechnięta Nicole Las z uśmiechem w rozmowie z NBC 5. — “Im więcej o tym czytałam i oglądałam relacji z poprzednich edycji, tym bardziej czułam, że to właśnie coś dla mnie. Wiem, że to brzmi szalenie, ale… chcę to zrobić.”
Dotąd tylko nieco ponad 100 kobiet ukończyło ten prestiżowy bieg. Las ma nadzieję, że już niedługo dołączy do tego elitarnego grona.
Maraton inny niż wszystkie
W przeciwieństwie do tradycyjnych maratonów asfaltowych, ten bieg wymaga zupełnie innego przygotowania. Nie chodzi tylko o dystans, ale o zmienną nawierzchnię, ekstremalne warunki pogodowe i konieczność zachowania najwyższej ostrożności.
“Treningi są bardzo różnorodne — siła, zwinność, mobilność — wszystko po to, by być gotową na każdy scenariusz” — tłumaczy Nicole Las. — “Zimą trenowałam na dworze, by nauczyć się odpowiedniego ubierania warstwami i radzenia sobie z chłodem. To była dobra próba przed tym, co mnie czeka.”
Trasa maratonu nie jest ustalona z góry. Biegacze docierają na miejsce drogą morską — podróż trwa około tygodnia — a dopiero na lodzie organizatorzy wyznaczają pętlę o długości 2–3 mil. Każdego roku wygląda ona inaczej, w zależności od ukształtowania terenu lodowego.
Nie tylko śnieg i lód
Maraton na Biegunie Północnym to także ryzyko — zarówno związane z warunkami pogodowymi, jak i z dziką przyrodą. Zawodnicy noszą kamizelki ratunkowe, a organizatorzy mają na miejscu zespoły zabezpieczające i obserwatorów gotowych do interwencji w przypadku spotkania z niedźwiedziem polarnym.
Dla Nicole to nie przeszkoda, lecz część przygody.
“To jedno z moich największych marzeń. Coś, co od dawna było na mojej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią” — mówi. — “Włożyłam w to wiele pracy i determinacji. Bez względu na wszystko — zamierzam to przebiec.”
W swoją lodową podróż Nicole Las wyruszy już w lipcu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni dołączy do grona niewielu osób na świecie, które mogą powiedzieć: “Przebiegłem maraton na Biegunie Północnym.”
Źródło: nbc
Foto: YouTube, North Pole Marathon
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Galeria3 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca