Połącz się z nami

News Chicago

Władze Chicago apelują o ostrożność – w mieście stwierdzono już 571 przypadków zachorowania na małpią ospę

Opublikowano

dnia

W czwartek główny lekarz Chicago wezwał mieszkańców miasta do unikania zachowań, które mogłyby narazić ich na ryzyko zarażenia wirusem ospy małpiej, nazywając ten weekend „czasem na ostrożność”. Dziesiątki tysięcy ludzi przygotowuje się na festiwal uliczny Northalted Market Days.

Coroczne święto w sercu społeczności LGBTQ w Chicago odbywa się w czasie epidemii rzadkiej ospy małpiej (MPV), która rozprzestrzeniła się na co najmniej 571 osób w Illinois, przy czym większość przypadków – 478 od początku czerwca do czwartku – została zgłoszona w samym mieście.

Przypadki te wykryto w 55 z 77 obszarów społeczności Chicago i chociaż większość pojawiła się wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, urzędnicy podkreślają fakt, że każdy może zostać zarażony poprzez bliski kontakt.

„W tym wirusie nie ma nic biologicznego, co czyni go specyficznym dla mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Jest to jednak sieć, w której obserwujemy, że rozprzestrzenia się on najbardziej – tutaj, w Chicago i na całym świecie” – poinformowała komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago dr Allison Arwady na konferencji prasowej w ratuszu.

REKLAMA REKLAMA

Całkowite ryzyko MPV dla ogółu społeczeństwa pozostaje niskie, ale w przypadku wystąpienia objawów zalecana jest wizyta u lekarza.

Należą do nich wysypka, a także gorączka, bóle ciała i dreszcze. Wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez długotrwały kontakt z wysypką osoby, która została zarażona, przekazała Arwady.

Największe ryzyko rozprzestrzeniania się MPV to kontakty seksualne lub intymne z wieloma lub anonimowymi partnerami – z prezerwatywą lub bez, powiedziała Arwady, ponieważ transmisja opiera się głównie na bezpośrednim kontakcie z miejscem zmienionym chorobowo, który może znajdować się w dowolnym miejscu na ciele.

Działania, które stwarzają pewne ryzyko obejmują całowanie, przytulanie, taniec na zatłoczonej imprezie, na której ludzie nie są w pełni ubrani, a także dzielenie się napojami, ręcznikami, pościelą lub przyborami toaletowymi.

Uważa się, że wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się raczej wśród współpracowników, poprzez dotykanie klamek, korzystanie z transportu publicznego, pływanie, chodzenie na siłownię lub przymierzanie ubrań w sklepie.

Urzędnicy będą zwiększać świadomość o MPV podczas Northalted Market Days w tę sobotę i niedzielę za pomocą banerów, plakatów i filmów mających na celu edukowanie ludzi, jak uniknąć wirusa.

Do tej pory ospa małpia wysłała do szpitali 29 mieszkańców Chicago. Nikt nie zmarł na wirusa w Illinois.

Federalne władze ds. zdrowia w czwartek ogłosiły chorobę jako stan zagrożenia zdrowia publicznego, uwalniając więcej funduszy i zasobów na walkę z epidemią, która obecnie liczy ponad 6600 przypadków w całym kraju.

Gubernator J.B. Pritzker zrobił to w poniedziałek na poziomie stanowym, ponieważ Illinois odnotowało trzecią największą liczbę przypadków ze wszystkich stanów w USA, za Nowym Jorkiem i Kalifornią.

Do tej pory w Chicago podano około 22 000 dawek szczepionek, kolejne 13 000 dostarczono do miasta w środę, a następnych 20 000 spodziewanych jest w ciągu półtora miesiąca. Ale każdy ze szczepionych osób będzie potrzebował drugiej dawki.

Priorytet szczepienia jest w tej chwili zarezerwowany dla bliskich osób zakażonych.

Testy na ospę małp są powszechnie dostępne i każdy, kto ma potencjalne objawy, jest proszony o natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji z miasta, zadzwoń pod numer 844-482-4040 lub odwiedź stronę chicago.gov/MPV.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu