Połącz się z nami

News Chicago

Wracamy do normalności! Gubernator Pritzker zdecydował o wycofaniu testów COVID ze szkół

Opublikowano

dnia

W czwartek gubernator J.B. Pritzker zniósł wymóg testowania w kierunku COVID-19 dla nieszczepionych pracowników w szkołach i ośrodkach opieki dziennej w stanie Illinois, co zasadniczo oznacza pełny powrót do zajęć sprzed pandemii, począwszy od tego tygodnia.

Zmiana ogłoszona przez biuro Pritzkera wchodzi w życie w piątek i dostosowuje stan do wytycznych federalnych, które nie wymagają już regularnych testów dla nieszczepionych pracowników w szkołach i innych placówkach opieki nad dziećmi.

Pritzker zniósł nakaz używania maseczek w szkołach pod koniec lutego a wymagania dotyczące szczepień na kampusach uniwersyteckich na początku tego lata.

„Nadal wzywam wszystkich w stanie, aby byli na bieżąco z szczepionkami” – powiedział Pritzker w oświadczeniu.

„Chociaż obecny stan pandemii jest zupełnie inny niż dwa lata temu, nadal musimy chronić najbardziej narażonych członków naszej społeczności, ponieważ nadal reagujemy na zmieniające się wyzwania i ewolucje tego wirusa”.

REKLAMA REKLAMA

Do wczoraj pracownicy szkoły i opieki dziennej, którzy odmówili szczepienia na COVID, musieli dwa razy w tygodniu testować się na obecność wirusa, aby pozostać w pracy.

Według dr. Sameera Vohry, dyrektora ds. zdrowia publicznego w Illinois, nie jest to już konieczne, ponieważ dostępne są silniejsze terapie COVID-19, a szczepionki uwzględniają najnowsze warianty wirusa.

Stan zapewnił milion szybkich testów okręgom szkolnym w całym stanie, które nadal mają uprawnienia do narzucania własnych przepisów dotyczących testowania lub szczepień.

Około 77% wszystkich mieszkańców Illinois otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, z czego około 69% ukończyło pierwszą serię szczepień, a 54% otrzymało przynajmniej jedną dawkę przypominającą.

Biuro Pritzkera nadal planuje „nakłaniać” szkoły do ​​„rozważenia wprowadzenia testów w okresach wysokiego ryzyka w społeczności”, na przykład po powrocie z przerw szkolnych lub po dużych imprezach w pomieszczeniach.

Jest to zgodne z wytycznymi amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które nadal zaleca stosowanie maseczek w pomieszczeniach w powiatach, w których transmisja jest uważana za wysoką.

28 powiatów w Illinois znajduje się na tym poziomie, podczas gdy powiat Cook i sąsiednie pozostają na „średnim” poziomie transmisji CDC, co oznacza, że tylko ​​osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością powinny używać maseczek w pomieszczeniach publicznych.

W całym stanie liczba przypadków COVID-19 i hospitalizacji zmniejszyła się w ostatnich tygodniach, ale nadal jest wysoka w porównaniu z wczesną wiosną.

W ostatnim tygodniu średnio ponad 2600 mieszkańców Illinois miało pozytywny wynik każdego dnia, choćnie obejmuje to testów robionych w domu. To 27-procentowy spadek w porównaniu z wynikiem sprzed miesiąca, ale wciąż około pięciokrotność średniej liczby przypadków w stanie pod koniec marca.

Tymczasem w środę wieczorem w Illinois z powodu COVID-19 hospitalizowano 1190 osób, co stanowi 16% spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale dwa razy więcej przyjęć niż w marcu.

Zgony związane z COVID-19 od wiosny pozostały stosunkowo stabilne – i niskie – ponieważ wirus nadal pochłania średnio 12 osób dziennie w Illinois. Liczba ofiar śmiertelnych w całym stanie wynosi 34 875 od marca 2020 r.

Aby uzyskać pomoc w znalezieniu miejsca szczepień, wejdź na stronę vaccines.gov.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/Drazen Zigic

News Chicago

45 osób zginęło w katastrofie lotu 553 w pobliżu Midway. 8 grudnia minie 50 lat od tej tragedii

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu przypada 50. rocznica katastrofy lotniczej w Chicago. 8 grudnia 1972 roku samolot United Airlines 737 rozbił się w pobliżu międzynarodowego lotniska Midway.

Lot 553 leciał z Waszyngtonu do Omaha z zaplanowanym międzylądowaniem w Chicago. Samolot podchodził do lądowania gdy doszło do katastrofy.

Maszyna uderzyła w drzewa i dachy wzdłuż West 71st Street, po czym uderzyła w dom, zabijając 43 osoby na pokładzie samolotu i dwie osoby w domu.

Wśród ofiar była 29-letnia Michele Clark, pionierka w branży telewizyjnej, zaczynająca karierę w CBS 2. Zginęła w katastrofie lotniczej około pięć miesięcy po tym, jak została mianowana korespondentką sieci.

REKLAMA REKLAMA

Jej pamięć została uhonorowana w postaci imienia szkoły – Michele Clark Magnet High School znajduje się w zachodniej części Chicago.

 

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Sprawdźcie swoje ogrzewanie. 12 osób zatruło się czadem w kościele baptystów na South Side

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedstawiciele straży pożarnej poinformowali, że 12 osób zostało hospitalizowanych po wycieku tlenku węgla w kościele w południowej części Chicago.

Tuż po godz. 1.00PM w niedzielę wezwano straż pożarną Chicago do kościoła baptystów w New Philadelphia z powodu doniesień o zapachu gazu i złym samopoczuciu kilkunastu osób.

Kiedy ekipy strażackie przybyły do kościoła, zbadały powietrze i stwierdziły wysoki poziom tlenku węgla.

Poszkodowani zostali przewiezieni do dwóch szpitali, w tym do University of Chicago Medical Center, w stanie od dobrego do poważnego. Ekipy komunalne stwierdziły, że przyczyną wycieku były wadliwe części pieca grzewczego.

REKLAMA REKLAMA

Duchowny Darryl Person zaznaczył, że jest to dobre przypomnienie dla wszystkich, aby sprawdzili swoje systemy grzewcze.

„Upewnij się, że twój piec jest dobrze sprawdzony, jeśli coś wyczujesz, wezwij straż pożarną, nie bądź bohaterem, ponieważ tlenek węgla jest tym, co nazywają „cichym zabójcą”. 

 

Źródło: fox32, abc7
Foto: abc7
Czytaj dalej

News Chicago

1 listopada Vera Kisliak z Buffalo Grove pozwoliła zamieszkać mordercy w swoim domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka tygodni przed śmiercią Vera Kisliak podjęła decyzję, która okazała się fatalna w skutkach: pozwoliła mężowi, z którym była w separacji, wprowadzić się z powrotem do jej domu. Andrej Kisliak od miesięcy dręczył ją i jej groził. W środę prawdopodobnie zamordował żonę, matkę, dwie córeczki i siebie.

W środę policja z Buffalo Grove wdarła się do wartego milion dolarów domu Kisliaków przy 2800 Acacia Terrace, aby znaleźć tam przerażające miejsce zbrodni: Vera Kisliak; jej mąż Andriej Kislak; ich córki w wieku 6 i 4 lat; i 67-letnia matka Andrieja – wszyscy zmarli w wyniku obrażeń zadanych ostrym narzędziem.

O tragedii pisaliśmy 1 i2 grudnia.

Policja ujawniła niewiele informacji od czwartkowej krótkiej konferencji prasowej, ale akta sądowe powiatu Lake opowiadają o coraz bardziej nieobliczalnym, groźnym zachowaniu Andrieja Kisliaka, którego historia sięga co najmniej lipca, kiedy para rozpoczęła bardzo kontrowersyjne postępowanie rozwodowe.

REKLAMA REKLAMA

Wg akt sądowych, jego żona zeznała, że jej mąż przyprowadzał do domu prostytutki, intensywnie zażywał narkotyki, śledził ją, gdy odprowadzała ich dzieci do szkoły, kradł jej samochód i groził, że ją zabije i oszpeci tak, że nikt jej nie pozna.

Następnie, na rozprawie 1 listopada, para poprosiła sędziego o zmianę nakazu ochrony, który zabraniał Andriejowi Kislakowi wstępu do domu i widywania się z dziećmi bez nadzoru.

Vera pozwoliła mu się z powrotem wprowadzić.

Sędzina Marnie Slavin, która we wrześniu skazała Andrieja Kislaka na karę więzienia za obrazę, ponieważ wielokrotne zakłócał rozprawy wulgarnymi wybuchami, miała obawy co do tej decyzji.

Odręczna notatka napisana na nakazie brzmi: „Sąd stanowczo odradzał takie porozumienie, ale strony chcą kontynuować porozumienie”.

Vera Kisliak powiedziała w sądzie, że przed złożeniem wniosku o rozwód jej mąż zaczął nadużywać narkotyków – codziennie palił marihuanę i zażywał kokainę – sprowadzał do domu prostytutki i puszczał muzykę późno w nocy.

W sierpniu odmówił wręczenia żonie kluczyków do któregokolwiek z czterech samochodów BMW, aby podwozić córki do szkoły, i sam odmówił zabrania ich.

Kiedy Vera Kisliak była w stanie nakłonić sąsiada, by ich podwiózł, twierdziła, że jej mąż poszedł za nimi, „nagrywając ich, besztając i krzycząc na nich, żeby wzięli Ubera”, zgodnie z aktami sądowymi.

We wrześniu sąd nakazał wręczenie żonie kluczyków do sedana BMW, Andriej Kisliak zostawił jej złamany kluczyk, wynika z akt. Dwa tygodnie później Vera Kisliak złożyła wniosek o przyznanie jej wyłącznego dostępu do domu i dzieci.

„(Andriej) jest niezrównoważonym człowiekiem, który jest zdolny do wszystkiego”

– napisał jej prawnik, zauważając później, że Andrej powiedział Verze „że jeśli nie przestanie składać próśb w sądzie, zabije ją i oszpeci w sposób, którego nikt nie ją rozpoznać”.

Andriej powiedział, że po zabiciu żony zabije jej rodzinę na Białorusi i siostrę w Polsce.

Nakaz został wydany 30 sierpnia. Miesiąc później trafił do aresztu za wtargnięcie  do domu.

Olga Łysenko, 60-letnia pośredniczka w handlu nieruchomościami, która pracowała z Andriejem Kislakiem, powiedziała, że po raz pierwszy usłyszała, że para się rozwodzi, kiedy we wrześniu Andriej zadzwonił do niej z prośbą o wyciągnięcie go z więzienia.

Andriej Kisliak urodził się na Białorusi, poznał Verę przez przyjaciół i odwiedził ją pół tuzina razy, zanim wzięli ślub w Mińsku, mówi Łysenko.

„Była piękną dziewczyną… z długimi nogami jak modelka”

Andriej Kisliak, który pracował jako trener tenisa, był wysportowany i przystojny, mówi Łysenko. „Byli piękną parą i wydawali się bardzo szczęśliwi” – powiedziała. „Był tak zakochany”.

Z akt sądowych wynika, że Andriej Kisliak, występując we własnym imieniu, 5 października złożył wniosek o wycofanie pozwu rozwodowego. Dzień wcześniej nakaz ochrony zakazujący mu wstępu do domu i kontaktowania się z żoną został przedłużony do 25 października, a następnie ponownie przedłużony.

Ale 1 listopada sędzia zezwolił Andriejowi Kislakowi na wycofanie wniosku o rozwiązanie małżeństwa, chociaż rozwód był kontynuowany na podstawie kontr pozwu Very.

Ten sam nakaz pozwolił mu przenieść się z powrotem do domu. Musiał przedstawić dowód, że ubiega się o trzy prace miesięcznie, zwrócić żonie jej wydatki i nadać jej tytuł prawny do jednego z ich samochodów. Para miała mieszkać w oddzielnych sypialniach.

Para borykała się również z poważnymi problemami finansowymi.

Zbiórka pieniędzy Go Fund Me na pokrycie kosztów pogrzebu kobiety i jej dwóch córek uzyskała już ponad 60 000 dolarów.

Fundusze pomogą również w opłaceniu kosztów transportu Very Kisliak i jej córek, 6-letniej Vivian i 4-letniej Amilii, ponieważ ich rodzina mieszka za granicą – informuje GoFundMe. Kampania otrzymała ponad 1000 darowizn, przekraczając początkowy cel 50 000 USD. 

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Go Fund Me
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu