Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polska Parada 3 Maja – przypominamy o najważniejszych terminach polonijnego wydarzenia

Opublikowano

dnia

Jak informowaliśmy, Polska Parada Dnia Konstytucji 3-Maja, odbędzie się w tym roku 7 maja. A gość Radio Deon Chicago Prezes Związku Klubów Polskich, pani Łucja Mirowska-Kopeć, przypomina o kwestiach organizacyjnych i obowiązujących terminach naszego narodowego wydarzenia.

24 lutego zapadły najważniejsze decyzje dotyczące polskiej parady Dnia Konstytucji 3 Maja, dokonano wyboru Marszałka, Wicemarszałka i Honorowego Marszałka i Przyjaciela parady oraz tegorocznego hasła.

Honorowy Patronat Parady – Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Elżbieta Witek

Marszałek ParadyAlan Krashesky, dziennikarz ABC 7 News, który przez wiele lat pełnił funkcje prezentera Parady 3 Maja podczas transmisji na kanale ABC 7.

REKLAMA REKLAMA

Wicemarszałek ParadySłużby medyczne – by wyrazić wdzięczność i hołd za pracę i poświęcenie w czasie pandemii COVID-19. służby medyczne będą reprezentowane przez Chicago Medical Society, lekarzy i pielęgniarki.

W tym roku wybrano dwóch Honorowych Marszałków. Zostali nimi:

Romuald Matuszczak, przez 31 lat członek komitetu organizacyjnego parady, organizator pre-brunch, Chicago Society zapewnił, że będzie obecny choć  jest starszym człowiekiem.

Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki, który potwierdził swój udział.

Tytuł „Przyjaciel Polonii” – David Adams – koordynator przy w biurze burmistrz Chicago do specjalnych wydarzeń, od  lat współpracujący z Komitetem Parady i zawsze bardzo pomocny w sprawach organizacujnych.

Hasło „Wolność i Pokój dla Świata”, „Freedom and Peace for All” koresponduje z wydarzeniami na Ukrainie.

Do 1 kwietnia trzeba zgłosić uczestnictwo w paradzie. Już w połowie kwietnia musi być przesłana pełna informacja o organizacji parady do urzędu miasta.

Stąd wielka prośba, żeby zgłaszać się jak najszybciej.

Wszystkie informacje, terminy i kalendarium są dostępne stroniepolishparade.org. Jest tam także wniosek zgłoszenia do pobrania. Można też przyjść do Związku Klubów Polskich po wcześniejszym umówieniu się i wziąć wydrukowane wnioski.

Częścią świętowania będzie także, jak zawsze, wybór Królowej Parady. Do tego tytułu zgłosiło się 10 kandydatek, a sam wybór odbędzie się 26 marca w Allegra Baquets. Są jeszcze dostępne bilety na to wydarzenie. Osoby chętne proszone są o telefon do pani Ewy Rumińskiej 773-742-1477.

Natomiast w poniedziałek 2 maja o 12 w południe będzie miało miejsce uroczyste podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza. Jest to Dzień Polonii i Święto Polskiej Flagi. Uroczyste wydarzenie jest współorganizowane z Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej.

Uroczystości związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja rozpoczną się 7 maja o 8 rano złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki organizowanym przez Związek Narodowy Polski. O około 8.30 rozpocznie się „pre-parade brunch”.

Parada wyruszy o 11.30 ze skrzyżowania przy Balbo Drive i Columbus Drive. Po przemarszu, o 6 popołudniu odbędzie się bankiet z zaproszonymi gośćmi w Jolly Inn, 6501 W Irving Park Rd, Chicago, IL 60634; Na bankiecie będzie miało miejsce wręczenie nagród w ogłoszonych konkursach, plastycznym dla dzieci i młodzieży oraz konkursie dekoracji posesji biznesów i budynków prywatnych.

O godzinie 2 p.m. odbędzie się także koncert w ogrodzie Szopena.

6 maja Związek Policjantów organizuje bankiet w White Eagle.

8 maja odbędzie się jak co roku Msza Św w intencji Ojczyzny, w Kościele Świętej Trójcy o godz. 10 przed południem, koordynowana przez Związek Narodowy Polski

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich Polaków i przyjaciół Polonii!

Siedziba Związku Klubów Polskich, 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax. #773-745-7278.

Iwona Wolska info@polishparade.org 773-992-0857 Rzecznik Prasowy Komitetu Parady.

Dodatkowy kontakt: Prezes dr Łucja Mirowska – Kopeć tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

 

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ojciec Jerzy Brzóska: Zapraszamy na pączki, które pomogą parafii Chikuni w Zambii

Opublikowano

dnia

Autor:

Po szalonym karnawale czeka nas Wielki Post. Ale zanim zakończymy czas balów i imprez uczcijmy Tłusty Czwartek wyjątkową akcją, o której opowiada na antenie Radia Deon Chicago Jezuita, Ojciec Jerzy Brzóska. Kupując pączka w najbliższą niedzielę w Ośrodku Milenijnym damy wsparcie potrzebującym naszej pomocy dzieciom z Zambii.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego WŻCh organizuje po raz kolejny charytatywną akcję, z której dochód jest przeznaczony na pomoc mieszkańcom Zambii, a konkretnie parafii Chikuni, gdzie działa jezuicki ośrodek misyjny i radio założone przez Ojca Andrzeja Leśniarę.

Opiekunem duchowym WŻCh jest Gość Radia Deon – Ojciec Jerzy Brzóska z Ośrodka Milenijnego w Chicago.

Działalność parafii Chikuni to niedzielne wyjazdy ze Mszą św. i sakramentami do placówek w buszu. Jest to także pomoc chorym. Miesięczny dochód mieszkańca Zambii to około 100 dolarów. W kraju nie ma szkół ani szpitali poza tymi prowadzonymi przez misjonarzy i siostry zakonne.

REKLAMA REKLAMA

Radio w Chikuni pełni funkcję edukacyjną – stało się szkołą dla dzieci d 1 do 7 klasy, które w przeciwnym razie pozostałyby niewykształcone. Lekcje prowadzone na antenie docierają do 18 centrów, gdzie zbierają się dzieci by uczyć się z pomocą mentorów. Co roku w zajęciach uczestniczy około 1600 dzieci.

Radio to też platforma poruszająca wiele problemów związanych z codziennym życiem słuchaczy. Poprzez radio w Chikuni organizowane są koncerty. Radio to też kompleksowa szkoła zawodu i sposób odkrywania talentów wśród najuboższych.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego od 4 lat organizuje pomoc parafii Chikuni, łącząc ją po raz pierwszy z zeszłym roku z akcją rozprowadzania pączków przed Tłustym Czwartkiem.

„Każdy chętnie pączka zje a przy okazji może wspomóc takie wielkie dzieło jakim jest dzieło misyjne Ojca Andrzeja” mówi Ojciec Jerzy Brzóska. Gość Radia Deon zachęca także do darowizn na rzecz parafii w Chikuni.

O historii i działaniu parafii w Chikuni pisaliśmy 20 stycznia, przy okazji rozmowy z Ojcem Andrzejem Leśniarą.

Każdy, kto odwiedzi Ośrodek Milenijny w Chicago w najbliższą sobotę wieczorem oraz w niedzielę, 12 lutego, będzie miał możliwość zakupienia pączka, które będą rozprowadzane po każdej Mszy Św. Będzie także mógł przekazać datek dla potrzebujących mieszkańców Zambii.

Zapraszamy na pączki i „zapraszamy do hojności serca” zachęca Ojciec Jerzy Brzóska.

Sposoby pomocy parafii Chikuni:

Złożenie dobrowolnej ofiary w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w dniach 11-12 lutego 2023 po każdej Mszy św. Zbiórka jest organizowana przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego i połączona ze sprzedażą pączków.

Wpłata na misyjne konto bankowe w Chicago:
Bank: Polish & Slavic Federal Credit Union,
Routing # : 2260-8202-2
Nazwa konta: THE POLISH MESSENGER
Account # 1363413,
Dopisek: Parafia Chikuni

Wpłaty czekami na:
The Polish Messenger of The Sacred Heart
4105 N Avers Ave
Chicago, IL 60618
Dopisek: Parafia Chikuni

Donacje Pay Pal – Użyj strony donacji JOM (wsparcie działalności) z dopiskiem: Parafia Chikuni LINK

Źródło: inf. własna, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego
Foto: YouTube, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Nowator ponownie w Chicago! W sobotę rozbuja publiczność w klubie Stereo

Opublikowano

dnia

Autor:

Paweł Lipski znany na scenie jako Nowator już po raz 11 czy 12 odwiedza Stany Zjednoczone, a jego amerykańska publiczność wciąż rośnie. Ponownie wystąpi na scenie w Chicago 11 lutego, co zapowiada w naszym studiu Radia Deon. Przyjdźcie do klubu Stereo bawić się przy piosenkach Nowatora!

Nowator, twórca różnorodnej muzyki od dance, poprzez reggae, latino, po pop, uważa, że amerykańscy słuchacze lepiej rozumieją rytmy reggae niż publiczność w Polsce.

Dlatego też muzyk lubi przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych i śpiewać dla tutejszej publiczności, wśród której jest coraz bardziej popularny.

Pseudonim sceniczny Pawła Lipskiego pochodzi jeszcze z czasów gdy będąc w szkole założył rapujący zespół o nazwie Nowa Teoria Opoczyńskiego Rymowania.

REKLAMA REKLAMA

W tej chwili artysta mieszka w Tomaszowie Mazowieckim, ale często wyjeżdża na koncerty, lub nagrywać teledyski. W domu zostaje rodzina; żona Marta i trójka dzieci w wieku 8, 5 i 3 lat. A powroty do niej są zawsze najważniejsze, mówi Nowator.

Natomiast jeśli chodzi o twórczość, to Paweł Lipski uważa, że najważniejsze jest aby zawsze pozostać sobą.

Gość Radia Deon Chicago mówi, że chociaż dość często musi wyjeżdżać, to rodzina wspiera go w jego pracy i kibicuje mu. Nowator swoje nowe utwory często prezentuje swoim dzieciom, by zobaczyć ich reakcję.

Paweł Lipski leci w środę do Arizony ale wraca do Wietrznego Miasta w weekend. 11 lutego wystąpi w klubie Stereo, przy 5616 W Diversey Ave, Chicago, IL 60639

Na koncercie nie zabraknie takich przebojów „Z lewa do prawa”, „Wrócę nad ranem” czy „Dzień dobry, kocham cię”.

Bilety w cenie 20 dolarów są do nabycia na polskieimprezy.com i na miejscu. Wstęp do klubu mają osoby od 21 roku życia.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Stereo

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Maya Mazur: Muzyka to moje pierwsze ja. Wybitna wokalistka i skrzypaczka w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

„Śpiewam wszystko, ale najbliższy mojemu sercu jest jazz” mówi w studiu Radia Deon Chicago Maya Mazur, zawodowa wokalistka i skrzypaczka z wykształceniem klasycznym, śpiewająca w sześciu językach. W sobotę Maya wystąpiła na Gali „Kurete Arigatou”, czyli balu Wspólnoty Małżeństw Katolickich w Chicago.

Maya mając 18 lat była uczestniczką pierwszej edycji programu X Factor w Polsce. „To było bardzo fajne doświadczenie” mówi Gość Radia Deon Chicago „Tylko trzeba pamiętać kim się jest i czego chce się w życiu”.

Telewizja nie jest już najważniejsza żeby zaistnieć na rynku muzycznym, uważa Maya. Więcej utalentowanych osób przebija się przy pomocy mediów społecznościowych, gdzie łatwiej zdobyć popularność.

Maya Mazur przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 4 lat. Jest laureatką wielu prestiżowych festiwali o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Od ponad 15 lat oprócz muzyki klasycznej wykonuje także jazz występując z czołowymi zespołami jazzowymi w Europie i Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA REKLAMA

Jednak to w jazzie Maya czuje się najbardziej autentyczna. „Jest to taki gatunek wymagający a jednocześnie wolny”, dając możliwość wyrażenia siebie i improwizacji, tłumaczy Gość Radia Deon. Pozwala także na pokazanie wszystkich swoich umiejętności.

Maya zaczęła się interesować muzyką jazzową już wieku 10 lat. Występowanie z zespołami jazzowymi, które rozpoczęła w wieku 12-13 lat uważa za najlepszą szkołę, którą przeszła.

Maya ma na swoim koncie współpracę m.in. z Coco Dixie, Zbigniewem Wodeckim, Jazz Band Ball Orchestra, Januszem Szromem, Stanem Breckenridge, Timem Kliphuis czy światowej sławy legendarną piosenkarką Marilyn Maye (NYC).

Ostatnio artystka nawiązała również współpracę z Kamilem Bartoszcze by spróbować swych sił w muzyce elektronicznej. Głównym instrumentem, na którym gra Maya są skrzypce.

W studiu Radia Deon Chicago mieliśmy przyjemność usłyszeć ją na żywo.

Maya występuje na festiwalach muzycznych, w legendarnych klubach jazzowych, na prestiżowych galach rządowych i korporacyjnych. W 2018 roku została uznana przez Amerykańską Federację Muzyków (USA i Kanada) jako artystka szczególnie uzdolniona.

Za jej osiągnięcia muzyczne przyznano jej rezydencje w Stanach Zjednoczonych w kategorii “extraordinary ability in art” tak jak Stingowi, Justinowi Bieberowi czy Edycie Górniak. W związku z tym od kilku lat przebywa w USA, zaproszona do współpracy muzycznej.

Oprócz wyksztalcenia muzycznego Maya jest również inżynierem ochrony środowiska i interesuje się medycyną holistyczną. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą.

Kontakt z Mayą Mazur jest możliwy poprzez instagram, youtube i fb: mayamazurmusic.

 

Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Maya Mazur

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu