Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy można brać zapomogi nie będąc obywatelem USA? Odpowiada Mecenas Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

W Radio Deon Chicago na Wasze pytania odpowiada Mecenas Magdalenia Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Tym razem na naszej antenie wyjaśnia sprawę Public Charge Rule i egzaminu na obywatelstwo amerykańskie.

Czy Public Charge Rule, którą zapoczątkował prezydent Trump została zniesiona?

Public Charge Rule była zapisana w prawie już dawno, ale dopiero Donald Trump sprawił. że zaczęła być ostro przestrzegana. Jest ona obowiązującym prawem federalnym – było rozpatrywane w sądzie federalnym w związku z tym, że zostały wprowadzone nowe formy imigracyjne do urzędu z pewnymi błędami i trzeba było je poprawić.

Wg Public Charge Rule do pobierania zapomóg od państwa są uprawnieni tylko i wyłącznie obywatele amerykańscy. Nie można brać ani miejskich, ani stanowych, ani federalnych zapomóg mając zieloną kartę.

Oficerowie imigracyjni wciąż sprawdzają czy osoby starające się o obywatelstwo Stanów Zjednoczonych pobierają zapomogi. Jeśli dowiedzą się o takiej sytuacji to mogą nawet taką osobę skierować do deportacji. Kiedyś możliwa była spłata otrzymanej pomocy, ale w tej chwili decyzja zależy od urzędnika imigracyjnego.

I nie jest usprawiedliwieniem, że ktoś mało zarabia, ani że ktoś inny załatwił zapomogę – nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności.

W tej chwili, mimo zmiany prezydenta na demokratycznego i pomimo pandemii proponowana zmiana w Public Charge Rule jest taka, że jeśli ktoś kiedykolwiek jakąś zapomogę brał, to nie może dostać nawet Zielonej Karty.

Powraca pytanie o egzamin na obywatelstwo:

1) Kiedy można zdawać egzamin na obywatelstwo po polsku?
2) Czy jak ktoś się kwalifikuje na zdawanie po polsku, to w jaki sposób ma zawiadomić o tym urząd imigracyjny
3) Czy można nie zdawać egzaminu? I kiedy?

Shadows of People in a street and Flag of The USA as Background concept toned Picture

Egzamin na obywatelstwo jest przeprowadzany w języku angielskim. Można też ubiegać się o zdawanie egzaminu w języku polskim. Osoby, które się kwalifikują do takiej formy to:

  • Osoby w wieku min. 50 lat i co najmniej od 20 lat posiadające zieloną kartę
  • Osoby w wieku min. 55 lat i co najmniej od 15 lat posiadające zieloną kartę

Osob0m w wieku min. 65 lat i co najmniej od 20 lat posiadającym zieloną kartę przysługuje łatwy egzamin w języku polskim. Z 20 pytań trzeba odpowiedzieć tylko na 6 aby go zdać.

Nie trzeba zawiadamiać urzędu o tym, że zdajemy w języku polskim. Wcześniej wypełnia się taką informację w formularzu. Na egzamin trzeba potem przyjść z tłumaczem, którym nie może być nikt z rodziny

Z egzaminu można być zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Ale urzędnicy Imigracyjni patrzą nie tylko na zwolnienie, ale też na wiek danej osoby, na to jak wygląda, jak się zachowuje. Ważne jest jak długo ktoś się leczy i nie każda choroba może być podstawą do zwolnienia lekarskiego.

Do problemów zdrowotnych, które się kwalifikują, należą m.in. zawał, demencja, problemy neurologiczne, ale UWAGA – nie psychiczne.

Brane są także pod uwagę niektóre wady wrodzone. Ważne jest jakie leki się przyjmuje i wykazanie, że choroba uniemożliwia przygotowanie się do egzaminu, w kwestii nauki i opanowania pamięciowego informacji. Nie ma tutaj znaczenia długość choroby, zdarzają się przypadki nagłych, poważnych zachorowań nawet po złożeniu wniosku o obywatelstwo.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne. Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: inf.wł

Foto: istock/portsmouthnhcharley/ bernardbodo/ Chinnapong

 

Prawo imigracyjne

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

W gąszczu przepisów prawa imigracyjnego, ciężko poruszać się samemu. Dlatego w każdą środę w studiu Radia Deon Chicago dyżur prowadzi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, udzielając praktycznych porad by wszystkie osoby, zmierzające do zalegalizowania swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, mogły przejść tą drogę w najprostszy i najkrótszy sposób.

Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Wiele osób myśli, że dzięki temu będzie miało dostęp do informacji na bieżąco. Niestety osoby posiadające takie konta nie dostają żadnych powiadomień, np. mailem czy sms-em, że jakieś aktualizacje się tam pojawiają, zwraca uwagą mec. Magdalena Grobelski.

Inny problem, który aktualnie pojawił się w Chicago, to to, że Urząd Imigracyjny wzywa ponownie na rozmowy na Zielone Karty i ma tak wielki bałagan, że nie zawsze wysyła dodatkowe zawiadomienie tradycyjną pocztą.

„Tak że w tej chwili bacząc na to co się dzieje w Urzędzie Imigracyjnym w Chicago ja odradzam moim klientom zakładanie kont internetowych” zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Czy składać petycję o zwolnienie z opłat?

Jeśli tylko dana osoba się kwalifikuje, to jak najbardziej może to zrobić, zwłaszcza że od kwietnia wszystkie opłaty w Urzędzie Imigracyjnym wzrosną, radzi mec. Magdalena Grobelski.

Od 1. kwietnia opłaty rządowe za wszystkie petycje imigracyjne wzrosną:
• Petycja na rodzinę – 17%
• Podanie o obywatelstwo – 20%
• Petycja o zielona kartę – 26%
• Przedłużenie wizy – 14%
• Petycja za zagubiona kartę wjazdu – 26%
• Podanie o wizę narzeczeńska – 26%
• Przedłużenie podania o zielona kartę – 26%

Na potwierdzenie przyjęcia aplikacji bez opłat czeka się jednak dłużej, obecnie ponad miesiąc i niestety czasem się zdarza, że nawet jeśli ktoś się kwalifikuje do zwolnienia z opłat to takie podanie zostanie odrzucone.

Czy jeśli ktoś złożył sam petycję o sponsorowanie przez małżeństwo, może poprosić o obecność adwokata w czasie interview?

Jeśli taka para znajdzie adwokata, który się tego podejmie, może on być obecny na rozmowie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Teraz w Chicago jest to nawet wskazane, ponieważ powrócono do rozdzielania par w czasie interview, nawet jeśli nie można znaleźć niczego podejrzanego w ich sprawie.

Następnie urzędnik imigracyjny porównuje odpowiedzi obu osób, szukając różnic.

Czy składać o 2-letnią Zieloną Kartę będąc w małżeństwie, czy lepiej poczekać te 2 lata i złożyć wniosek o kartę permanentną, unikając w ten sposób jednego interview?

Mec. Magdalena Grobelski odradza takie czekanie. Często zdarzają się różne sytuacje rodzinne wymagające wyjazdu, np. choroba czy śmierć bliskiej osoby, i wtedy stanowi to problem.

Kiedy zacząć sponsorować dziecko? Po 3 czy po 5 latach?

Dziecko możemy sponsorować już po 3 latach, gdy mamy Zieloną Kartę i nie warto z tym czekać na obywatelstwo, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Poza tym, jeśli proces sponsorowania zostanie rozpoczęty na Zielonej Karcie to dziecko ma później możliwość wyboru krótszej drogi do uzyskania obywatelstwa.

Czy warto składać wniosek o zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie, jeśli możemy zdawać go po polsku?

Można to zrobić w przypadku osoby naprawdę chorej, ale jeśli zwolnienie nie jest faktycznie uzasadnione, mec. Magdalena Grobelski radzi nie ryzykować i po prostu podejść do egzaminu.

Czy warto składać podanie o obywatelstwo, jeśli jeszcze nie mamy 10-letniej Zielonej Karty i sponsorowanie jest przez małżeństwo?

„Jak najbardziej tak, ponieważ możecie Państwo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zdać egzamin na obywatelstwo i przy okazji zatwierdzić kartę, na która czekacie”, zachęca mec. Magdalena Grobelski. Taka decyzja na pewno przyspieszy cały proces.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Deagreez/mediaphotos/

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Legalny przylot do USA – jakie mamy możliwości i co powinniśmy wybrać?

Opublikowano

dnia

Autor:

W jaki sposób legalnie przylecieć do  Stanów Zjednoczonych? Sposobów jest kilka i wszystko zależy od naszych dalszych planów związanych z pobytem w USA. Na to i inne pytania odpowiada w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie w każdą środę prowadzi bezpłatny dyżur udzielając porad.

Wybór sposobu na przylot do Stanów Zjednoczonych powinniśmy uzależnić od naszych dalszych planów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski. Od tego czy przyjeżdżamy na krótko, czy planujemy tu zamieszkać.

Najprostszym sposobem podróży w celach turystycznych jest w tej chwili wjazd na tzw. ruchu bezwizowym, czyli ESTA.  Wypełnienie wniosku online zajmuje około 10 minut, a pozwolenie jest ważne przez 2 lata, w czasie których można wjeżdżać i wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń.

Zdarzają się także sytuacje odwrotne, że ktoś dostanie odmowę przyznania wizy z konsulatu a uda mu się dostać pozwolenie ESTA i leci do USA. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie się przepytanym przez urzędników na lotnisku, którzy takiej osoby mogą po prostu nie wpuścić, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

Jak zachować się wtedy w czasie rozmowy z oficerem? Trzeba mieć przy sobie pieniądze, nie można mieć zapisanych kontaktów z hasłem „praca”, sugerującym, że nie przyjechaliśmy w celach turystycznych i trzeba pozwolić na przeszukanie bagaży, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

„I też nie można się denerwować” podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Takie zachowanie może sprawić, że osoba zostanie zawrócona do Polski. A powrót jest zawsze na nasz koszt i po kilkunastu godzinach oczekiwania w tzw. „areszcie” na lotnisku, więc warto uniknąć takiej nieprzyjemnej i męczącej sytuacji.

Oficerowie pracujący na lotnisku wiedzą wszystko na nasz temat i są dobrze przygotowani – dostają listę pasażerów zanim samolot wyląduje na lotnisku i wiedzą kogo i dlaczego muszą sprawdzić.

Jeśli dana osoba zamierza przylecieć do Stanów Zjednoczonych i tu pozostać musi podjąć inne drogi legalnego wjazdu do kraju.

Staranie o wizę narzeczeńską należy dobrze przemyśleć, uważa mec. Magdalena Grobelski, ponieważ okres oczekiwania na sponsorowanie takiej osoby jest długi a koszty tej wizy są bardzo duże.

Osoby przylatujące na takiej wizie do USA muszą zawrzeć związek z tą osobą, która ich sponsoruje w ciągu 3 miesięcy od przylotu. Jeśli natomiast para się rozejdzie, osoba przebywająca tu na wizie narzeczeńskiej nie może z nikim innym w USA wejść w formalny związek.

Znacznie szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem jest zawarcie związku małżeńskiego w innym kraju przez obywatela czy obywatelkę USA, np. w Polsce, ale niekoniecznie – może to być chociażby Meksyk czy Dominikana –  a następnie legalne sprowadzenie współmałżonka do Stanów na wizie imigracyjnej, radzi mec. Magdalena Grobelski.

W ramach łączenia rodzin wraz z współmałżonkiem, na tej samej petycji może być sponsorowane dziecko i nie ma tu okresu dodatkowego oczekiwania, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli dziecko kończy 21 lat i nie zawarło jeszcze związku małżeńskiego to możemy je sponsorować mając Zieloną Kartę, a jeśli znajduje się już w związku to do jego sponsorowania jest już potrzebne posiadanie obywatelstwa amerykańskiego.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/YakobchukOlena/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Dziś spotkanie dotyczące spraw imigracyjnych z Mecenas Magdaleną Grobelski 

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 25 lutego, po mszy w kościele St. Albert the Great pod adresem 8000 Linder Ave, Burbank, IL 60459 odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw imigracyjnych, łącznie z podaniami o obywatelstwo.

Mecenas Magdalena Grobelski jest licencjonowanym prawnikiem w stanie Illinois praktykującym prawo imigracyjne oraz rodzinne.

Otrzymała tytuł Juris Doctor na uczelni DePaul University College of Law w Chicago. Dodatkowo, posiada tytuł Bachelor of Arts z dziedziny psychologii z DePaul University i tytuł magistra z historii sztuki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jest także członkiem American Immigration Lawyers Association (AILA), Chicago Bar Association, Women’s Bar Association, and Illinois State Bar Association. Płynnie posługuje się językiem polskim.

Spotkanie informacyjne dotyczące spraw imigracyjnych jest organizowane wraz z Duszpasterstwem Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne. Porady telefoniczne są bezpłatne. Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto:  St Albert the Great Catholic Church
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu