Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Prawo imigracyjne – Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania

Opublikowano

dnia

Mecenas Magdalena Grobelski, adwokat imigracyjny, odpowiada na pytania słuchaczy, wyjaśniając szczegóły i zawiłości przepisów związanych z prawem imigracyjnym. W Radio Deon Chicago dyżury telefoniczne z mecenas odbywają się w każdą środę po godzinie ósmej rano. Zadzwoń jeśli chcesz uzyskać fachową poradę w swojej sprawie.

Pytania słuchaczy Radio Deon Chicago:

Co zrobić, jeśli złożyliśmy podanie dla kogoś z rodzeństwa, a ta osoba weszła w związek małżeński?

W takiej sytuacji nie trzeba nic robić, tylko na końcu procesu dołączyć współmałżonka do aplikacji. Można także włączyć do niej dzieci. Dostaną Zieloną Kartę jeśli tylko będą się kwalifikować.

Nie ma żadnego problemu jeśli jest to sponsorowanie z Polski. Jeśli natomiast sponsoruje ktoś z USA, to sprawa się komplikuje, zwłaszcza jeśli chodzi o czas, bo trzeba złożyć podanie o specjalny waver w celu odebrania wizy.

REKLAMA REKLAMA

W przypadku dzieci trzeba wziąć pod uwagę specjalny przepis w prawie imigracyjnym, który je chroni i użyć tzw. kalkulatora wieku, żeby precyzyjnie określić datę odbioru dokumentu, w przypadku konieczności podróży ze Stanów do Warszawy nie narażając dziecka na 10-letnią karę.

Czy zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem Stanów Zjednoczonych może stanąć na przeszkodzie złożonemu wcześniej podaniu o U wizę?

Jest to bardzo dobra sytuacja, dająca możliwość uzyskania obywatelstwa amerykańskiego poprzez sponsorowanie przez męża. W takim przypadku proces przyznania obywatelstwa jest krótki, w tej chwili wynosi około 7 miesięcy, a petycja jest gwarantowana. Proces o U wizę dużo trudniejszy i dłużej przebiega. Małżeństwo nie przeszkadza  złożonemu wcześniej wnioskowi o U wizę, jeśli tylko był on wypełniony prawidłowo.

Czy osoba posiadająca Zieloną Kartę może sponsorować współmałżonka?

Jest to możliwe, ale zależy od konkretnej sytuacji rodzinnej osoby ubiegającej się o Zieloną Kartę. Lepszym rozwiązaniem jest by osoba mająca prawo pobytu postarała się o obywatelstwo, a następnie zasponsorowała swojego współmałżonka. Jeśli z jakichś przyczyn przyznanie obywatelstwa nie jest możliwe, to można starać się o sponsorowanie mając tylko Zieloną Kartę, ale jest to proces zdecydowanie dłuższy, około 2,5-letni i wymaga wizyty w Warszawie.

Czy rodzic może sponsorować swoje dziecko mając tylko Zieloną Kartę?

Zdecydowanie tak i to nie czekając na obywatelstwo. Można to zrobić praktycznie od pierwszego dnia posiadania tymczasowej zielonej Karty. Jest to także możliwe gdy rodzice są rozwiedzeni a dzieci zostały w Polsce. Jeśli dziecko dostanie Zieloną Kartę to nie oznacza że musi się przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych, może tu po prostu przyjeżdżać. Zyskuje w ten sposób także możliwość pójścia do amerykańskiej szkoły a następnie wybrania w przyszłości, gdzie chce mieszkać.

Proces sponsorowania dziecka może trwać nawet do 7 lat. Co się stanie jeśli w tym czasie rodzic umrze?

W takim przypadku petycja może zostać przełożona na innego członka rodziny. Zazwyczaj nie z tym problemu, jeśli dziecko mieszka w Polsce ale Urząd Imigracyjny może się na to nie zgodzić jeśli dziecko jest w Stanach. Dochodzi tu także problem odbioru dokumentów, czyli podróż do Polski.

Co się stanie jeśli osoba sponsorowana przez współmałżonka i posiadająca tylko tymczasową kartę pobytu weźmie rozwód?

Powinno się wtedy przełożyć petycję na samego siebie ale to jest zawsze trudna sytuacja, którą najlepiej skonsultować z adwokatem. Nawet jeśli ktoś dostał już Zieloną Kartę ale się rozwiódł, to jego karta traci ważność, bez prawa do starania się o obywatelstwo i bez prawa do sponsorowania kogokolwiek.

 

Foto: istock/sakkmesterke/ vzphotos/

 

Prawo imigracyjne

Czy możemy korzystać z programów ubezpieczeń nie mając amerykańskiego obywatelstwa?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli nie mamy jeszcze amerykańskiego obywatelstwa, nie kwalifikujemy się do wielu programów, do których mają prawo Amerykanie. Trzeba więc uważać i nie podpisywać umów przed zdobyciem dokładnych informacji, przestrzega mecenas Magdalena Grobelski, która na antenie Radia Deon Chicago wyjaśnia kwestie związane z prawem imigracyjnym.

Urząd Imigracyjny niestety nie podaje precyzyjnie pod jakie ubezpieczenia można podlegać by nie wpłynęło to negatywnie na dostanie Zielonej Karty czy obywatelstwa, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.

Należy zawsze pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że to co należy się obywatelowi amerykańskiemu rzadko przysługuje osobie posiadającą Zieloną Kartę, czy tym bardziej komuś, kto dopiero się o nią stara. Koniecznie trzeba dokładnie przeczytać całą umowę lub skonsultować z kimś ofertę ubezpieczeniową, przed jej podpisaniem.

Jeśli jest możliwość pobierania świadczeń na dzieci, które urodziły się tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to jak najbardziej warto to zrobić. Ale w innych przypadkach trzeba być ostrożnym, żeby sobie nie zaszkodzić.

REKLAMA REKLAMA

Urząd Imigracyjny wprowadza zmiany w dokumentach przez siebie wydawanych. Będą nowe pozwolenia na pracę i nowe Zielone Karty. Zmiany dotyczą nie tylko wyglądu ale też wprowadzanych zabezpieczeń.

Na odnowienie Zielonej Karty czeka się w tej chwili nawet 36 miesięcy.

Te Zielone Karty, które już osoby posiadają zachowują swoją ważność, nie trzeba ich wymieniać – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli ktoś podróżuje na potwierdzeniach wydanych przez Urząd Imigracyjny, może zostać zatrzymany i przesłuchany.

Należy pamiętać, że jeśli się złożyło podanie o 10-letnią kartę, to nie trzeba czekać na jej otrzymanie, by złożyć aplikację na obywatelstwo. Złożenie jej dodatkowo pomoże w dostaniu stałej Zielonej Karty w szybszym terminie. Mecenas Magdalena Grobelski zachęca, by tak właśnie robić.

Jeśli chodzi o same przesłuchania to chodzą słuchy, że urzędnicy sprawdzają prawdziwość małżeństwa poprzez oddzielne przesłuchanie małżonków a pytania im zadawane są bardzo osobiste.

Mecenas Magdalena Grobelski zaprzecza jednak tym pogłoskom. Tak może się zdarzyć tylko w nielicznych, ekstremalnych przypadkach, wyjaśnia.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna

Foto: istock/asiandelight/ Lazy_BearEvgenia Parajanian

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Ważność Zielonych Kart zostaje przedłużona na 36 miesięcy ze względu na opóźnienia

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Imigracyjny rozpoczął wydawanie potwierdzeń na przedłużenie tymczasowych Zielonych Kart na aż 36 miesięcy. Decyzję spowodowały kolejki i opóźnienia w  procesowaniu aplikacji. Mimo tego zdecydowanie warto starać się o sponsorowanie przez rodzinę by dostać Zieloną Kartę w Stanach Zjednoczonych.

Proszę jednak pamiętać, że mogą Państwo wciąż składać petycje na obywatelstwo po 3 latach od otrzymania pierwszej Zielonej Karty, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego Mecenas Magdalena Grobelski.

Kto, kogo i kiedy może sponsorować, jeśli chodzi o rodzinne petycje?

Podania rodzinne zazwyczaj dotyczą najbliższych członków rodziny: współmałżonka, rodzica, dziecka, rodzeństwa, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski. Nie ma okresu oczekiwania w przypadku relacji rodzic-dziecko lub współmałżonków.

Osoba sponsorująca nie musi mieć obywatelstwa amerykańskiego. Wystarczy, że posiada Zieloną Kartę.

Bywają przypadki, że dziadkowie chcą sponsorować wnuczka, żeby mógł przyjechać do USA i np. skończył tu szkołę. Nie mogą tego jednak zrobić bezpośrednio – wyjaśnia Magdalena Grobelski. Babcia czy dziadek najpierw musieliby zasponsorować swoje dziecko.

REKLAMA REKLAMA

Najdłużej się czeka w przypadku sponsorowania przez rodzeństwo, ale tak czy inaczej, zdecydowanie warto to zrobić.

Istotnym i korzystnym aspektem jest także „bycie w procesie” Urzędu Imigracyjnego nawet jeśli trwałby on długo. Jeśli ktoś zostałby zatrzymany i powie, że jest złożona na niego petycja, to nie podlega natychmiastowej deportacji.

Urząd Imigracyjny może przedłużyć mu pobyt w USA, potrzebny na otrzymanie dokumentów.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy może odebrać Zieloną Kartę pomimo zasponsorowania przez najbliższą rodzinę.

Jeśli obywatel amerykański sponsoruje swojego współmałżonka to ta osoba nie czeka na Zieloną Kartę. Jednak nie może jej dostać jeśli ma poważny rekord kryminalny.

Historia kryminalna lżejszego kalibru wydłuża okres oczekiwania na dokumenty do 5 lat.

Zawsze warto jest być w jakimś procesie wnioskującym o legalny pobyt w Stanach Zjednoczonych – podkreśla mecenas Magdalena Grobelski, ale najlepiej skonsultować ze specjalistą jakie mamy możliwości i szanse na uzyskanie Zielonej Karty.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/prostoolehutah778/ designer491mediaphotos

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Co to jest expungement i czy warto chować swoją historię kryminalną przed Urzędem Inigracyjnym?

Opublikowano

dnia

Autor:

Rekord kryminalny może być przeszkodą w otrzymaniu Zielonej Karty i amerykańskiego obywatelstwa. Czy zatem warto się starać o tzw. expungement? O tym kiedy możemy go uzyskać na antenie Radia Deon Chicago mówi Mecenas Magdalena Grobelski.

Urząd Imigracyjny wszedł w nowy rok z pewnymi zmianami. Aplikacje na obywatelstwo przed listopadowymi wyborami były szybko procesowane, ale kosztem wniosków o Zielone Karty, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

W tej chwili na Zielony Karty czeka się 7-8 miesięcy. Zmiany w organizacji pracy Urzędu Imigracyjnego i przyznane dotacje mogą zmienić sposoby procesowania i usprawnić procedury.

Teraz najdłużej trzeba czekać na zatwierdzenie petycji o waiver, nawet do 36 miesięcy.

REKLAMA REKLAMA

Słuchacze pytają jaki sens ma chowanie rekordu kryminalnego przed Urzędem Imigracyjnym?

Najważniejsze jest nie ukrywać niczego, także wykroczeń popełnionych w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju. Cała przeszłość jest dokładnie sprawdzana i nic się nie ukryje, podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski.

Rekord kryminalny jest ważny zarówno jeśli chodzi o staranie o Zieloną Kartę jak i o obywatelstwo. Ale w tym drugim przypadku przepisy są ostrzejsze

Popełnienie poważnego przestępstwa może skutkować włożeniem do przewodu deportacyjnego.

Wymazanie, czyli tzw. expungement polega na tym, że zapis wyroku skazującego jest niszczony lub zamykany (sealing) w rejestrze stanowym lub federalnym.

Expungement usuwa kompletnie rekord kryminalny. Nakazuje sądowi traktowanie wyroku skazującego tak, jakby nigdy nie miał miejsca. Nie jest to jednak przebaczenie popełnienia przestępstwa.

Staranie się o schowanie wyroku ma sens tylko po to by nie był on widoczny dla rodziny, pracodawcy, banku itp., wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski. Ale dla policji i urzędu federalnego jest on zawsze widoczny.

O expungement można się starać np. jeśli nie doszło do skazania, czyli w przypadku aresztowania przez pomyłkę. W niektórych skazaniach, gdzie zlecono supervision, należy odczekać określony czas żeby to zrobić.

Ukryć rekord kryminalny można także poprzez tzw. sealing. To w jaki sposób historia kryminalna zostanie wymazana zależy od popełnionego przestępstwa.

Sealing chowa historię kryminalną ale wciąż jest ona widoczna dla wszystkich przedstawicieli prawa. Nie wszystkie rekordy kryminalne można schować, a tych wyjątków jest bardzo dużo. Czas by o to się postarać jest także długi, ponieważ należy czekać na decyzję sędziego, policji i adwokata.

W przypadku posiadania historii kryminalnej koniecznie trzeba o tym powiedzieć swojemu adwokatowi imigracyjnemu. Także, jeśli rekord został wymazany.

Urzędnicy rozumieją, jeśli np. ktoś w młodości popełnił błąd. Natomiast mogą nie wybaczyć kłamstwa i zatajenia tej sprawy, podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski.

O wymazanie rekordu kryminalnego nie warto starać się przed złożeniem petycji o obywatelstwo, radzi gość Radia Deon Chicago.

Staranie się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo w przypadku osób karanych wymaga fachowej pomocy prawnika imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/:gorodenkoff/ Ivan-balvan/ IPGGutenbergUKLtd/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu