Połącz się z nami

News USA

Rusza sezon podatkowy. Już można składać deklaracje. Zobacz nowe ulgi za 2021 rok

Opublikowano

dnia

Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych za 2021 rok. Urzędy Skarbowe w większości stanów będą przyjmowały deklaracje od 24 stycznia do 18 kwietnia. Przeczytaj jakie zwroty podatku Ci przysługują i jak szybko możesz je otrzymać. Zamieszczamy aktualne informacje  na temat zasad składania deklaracji i obowiązujących terminów.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął już przyjmowanie i przetwarzanie deklaracji podatkowych za 2021 r. jednak możesz nie mieć jeszcze wszystkiego, czego potrzebujesz do złożenia wniosku.

W tym sezonie podatkowym musisz zdawać sobie sprawę z kilku kluczowych kwestii: Będą różnice w sposobie traktowania zasiłków dla bezrobotnych w porównaniu z zeznaniami z 2020 roku. Będziesz także musiał rozliczyć się między innymi z zaliczek Child Tax Credit czy ze zwrotu ulgi Recovery Rebate Credit.

Gdy zaczynasz składać swoje wnioski, pamiętaj o kilku rzeczach:

Czy będą opóźnienia podatkowe z powodu COVID?

Urząd Skarbowy IRS ostrzega, że COVID-19, oprócz mniejszej autoryzacji finansowania ze strony Kongresu, niż zażądała administracja Bidena, może sprawić, że ten sezon składania wniosków będzie szczególnie trudny.

„Pandemia nadal stwarza wyzwania, ale IRS przypomina ludziom, że mogą podjąć ważne kroki, aby zapewnić, że ich zwroty podatku nie będą opóźnione w przetwarzaniu”, poinformował komisarz IRS Chuck Rettig.

Oświadczył, że unikanie papierowych deklaracji podatkowych będzie w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek, aby uniknąć opóźnień.

Jaki jest najszybszy sposób na zwrot pieniędzy?

Rettig wezwał podatników do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną oraz do deklarowania otrzymywania ich zwrotu w formie bezpośredniej wpłaty. IRS twierdzi, że zwroty mogą być bezpośrednio deponowane na kontach bankowych, przedpłaconych kartach debetowych lub aplikacjach mobilnych, o ile podany jest numer routingu i konta.

Do kiedy powinienem otrzymać mój 2021 W-2?

Dokumenty W-2 mają zostać wysłane nie później niż 31 stycznia. Według IRS, prawo z 2015 roku nałożyło stały wymóg, aby pracodawcy składali kopie swoich formularzy W-2, płac i deklaracji podatkowych oraz formularza W-3, Transmittal of Wage i Tax Statements do 31 stycznia.

Kiedy upływa termin składania deklaracji podatkowych w 2022 roku?

Termin składania zeznań podatkowych za 2021 r. dla większości osób upływa w poniedziałek, 18 kwietnia, trzy dni później niż normalny termin składania deklaracji podatkowych 15 kwietnia.

Późniejsza data jest wynikiem święta Emancypacji w Dystrykcie Kolumbii. Zgodnie z prawem obowiązującym w Waszyngtonie dni świąteczne wpływają na terminy podatkowe dla wszystkich w taki sam sposób, jak święta federalne. Podatnicy mieszkający w Maine lub Massachusetts, mają jeszcze więcej czasu,muszą złożyć wniosek do 19 kwietnia z powodu obchodzonego w tych stanach święta Patriots’ Day.

IRS przedłużył termin do 16 maja dla ofiar pożarów lasów w Kolorado pod koniec 2021 r., a także ofiar grudniowych tornad w częściach Illinois, Kentucky i Tennessee.

Przedłużenie dotyczy różnych deklaracji podatkowych indywidualnych i biznesowych oraz terminów płatności podatków.

Jaki jest termin na złożenie wniosku o przedłużenie terminu złożenia deklaracji?

18 kwietnia upływa również termin składania wniosków o przedłużenie, co daje podatnikom czas do 17 października na złożenie zeznań za 2021 r.

Czy kwalifikuję się do IRS Free File?

Jeśli skorygowany dochód brutto wynosił 73 000 USD lub mniej w 2021 r., możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania podatkowego, aby przygotować i elektronicznie złożyć zeznanie podatkowe, zgodnie z instrukcjami IRS online dotyczącymi sezonu podatkowego 2021.

Podatnicy, którzy zarobili więcej, mogą korzystać z bezpłatnych formularzy do wypełnienia lub elektronicznej wersji federalnych formularzy podatkowych, aby składać zeznania podatkowe online. Przejdź do IRS.gov, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy mogę spodziewać się zwrotu podatku w 2022 roku?

IRS przewiduje, że większość podatników otrzyma zwroty podobnie jak w poprzednich latach. Większość powinna otrzymać je w ciągu 21 dni od złożenia wniosku drogą elektroniczną, jeśli wybierze wpłatę bezpośrednią.

W zeszłym roku średni zwrot federalny wyniósł ponad 2800 dolarów.

Jednakże, zgodnie z prawem, IRS nie może wydać zwrotów obejmujących Earned Income Tax Credit lub Additional Child Tax Credit przed połową lutego, chociaż podatnicy nadal mogą składać wnioski wcześniej.

Czy mogę śledzić swój zwrot za pomocą narzędzia „Where’s My Refund”, tak jak w przeszłości?

IRS informuje, że narzędzie „Where’s My Refund?” na IRS.gov i aplikacji mobilnej IRS2Go to najlepsze sposoby sprawdzenia statusu zwrotu. Możesz sprawdzić status w ciągu 24 godzin od wysłania swojej deklaracji online lub po czterech tygodniach od wysłania papierowego zeznania.

Jednak agencja poinformowała, że ​​strona internetowa i aplikacja „zostaną zaktualizowane o przewidywane daty wpłat dla najwcześniejszych wniosków o zwrot podatku (dochód z podatku dochodowego/dodatkowy kredyt na dziecko) do 22 lutego”.

Czeki pomocy rządowej IRS na 2022 r.? Być może z Recovery Rebate Credit.

Niektóre osoby mogą chcieć złożyć deklaracje, nawet jeśli nie są do tego zobowiązane, aby ubiegać się o Recovery Rebate Credit lub płatności stymulacyjne w 2021 roku.

Według IRS, osoby, które nie kwalifikowały się do trzeciej płatności z tytułu Economic Impact Payment lub otrzymały mniej niż pełną kwotę, mogą kwalifikować się do ubiegania się o Recovery Rebate Credit. Tych, którzy otrzymali część pieniędzy, IRS informuje, że muszą znać całkowitą otrzymaną kwotę, aby obliczyć prawidłowy kredyt rabatowy i uniknąć opóźnień w przetwarzaniu.

Pod koniec stycznia IRS wyśle ​​list 6475 z całkowitą kwotą trzeciej otrzymanej płatności z tytułu pomocy Economic Impact Payment. Kwoty płatności otrzymane w tym programie można również przeglądać na swoich kontach internetowych IRS.

Płatności Child Tax Credit: Czy potrzebuję listu IRS 6419 do składania zeznań podatkowych?

List IRS 6419, o którym pisaliśmy tutaj, może pomóc złożyć dokładne zeznanie i uniknąć opóźnień. Ci, którzy nie chcą czekać, muszą przejrzeć własne dane i sprawdzić konkretne informacje na witrynie „Witryna portalu aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci” pod adresem IRS.gov.

Nie wyrzucaj pisma 6419 z IRS, ma on kluczowe znaczenie przy składaniu deklaracji podatkowej za 2021 r. i ulgi podatkowej na dzieci.

Czy zasiłki dla bezrobotnych będą objęte ulgą podatkową w 2022 roku?

W przeciwieństwie do zeszłego roku, nie istnieje specjalna ulga podatkowa dla maksymalnej kwoty 10 200 dolarów zasiłku dla bezrobotnych. Tymczasowa ulga podatkowa miała zastosowanie tylko do osób o  skorygowanych dochodach brutto poniżej 150 000 USD w 2020 r. oraz tych, którzy w ubiegłym roku również otrzymali zasiłek dla bezrobotnych.

W tym roku zasiłki dla bezrobotnych otrzymane w 2021 r. będą podlegać opodatkowaniu w federalnym zeznaniu podatkowym za 2021 r.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/stevepb/ RJA1988/chillla70/ StartupStockPhotos

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej

News USA

Zabierz w podróż laptopa. Wi-Fi w kamperach od SpaceX będzie kosztowało miesięcznie 135 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

SpaceX ogłosił w tym tygodniu, że uruchamia opcję usługi internetowej Starlink zaprojektowaną z myślą o właścicielach kamperów. Nie będzie ona jednak aktywna, gdy kamper jest w ruchu i będzie ograniczona do miejsc docelowych, w których Starlink zapewnia aktywny zasięg.

Firma wprowadza opcjonalną opłatę miesięczną w wysokości 25 USD dla klientów, którzy chcą przenieść swoje anteny satelitarne, po raz pierwszy.

Dodatkowy koszt zostanie dodany do podstawowej ceny usługi Starlink w wysokości 110 USD miesięcznie i będzie naliczany w odstępach miesięcznych. Użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie wstrzymać i ponownie uruchomić swoją usługę.

Elon Musk zapowiedział w przeszłości, że firma pracuje nad umożliwieniem korzystania z usługi w ruchu.

Nie jest jasne, czy użytkownicy będą musieli zarejestrować się w usłudze, czy też SpaceX zacznie pobierać opłaty od wszystkich użytkowników, którzy spróbują przenieść swoją antenę satelitarną.

Niektórzy posiadacze kamperów już używają Starlink do korzystania z Wi-Fi w drodze. Cyberlandr, startup budujący przystawki  RV do nadchodzącej Cybertruck, zapowiedział również, że będą one zawierały także antenę satelitarną Starlink.

Oprócz Starlink, podróżujący często używają mobilnych hotspotów do dostępu do Wi-Fi, podczas gdy niektórzy producenci samochodów kempingowych i wypożyczalnie już oferują routery Wi-Fi w swoich pojazdach.

W marcu SpaceX poinformował, że ma około 250 000 abonentów w 25 krajach.

Firma posiada sieć około 2000 satelitów na dolnej orbicie Ziemi. Usługa ma na celu dostarczanie klientom na terenach wiejskich szybkiego Internetu o szybkości od 100 Mb/s do 200 Mb/s.

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube, istock/simonapilolla

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne