Połącz się z nami

News USA

Rusza sezon podatkowy. Już można składać deklaracje. Zobacz nowe ulgi za 2021 rok

Opublikowano

dnia

Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych za 2021 rok. Urzędy Skarbowe w większości stanów będą przyjmowały deklaracje od 24 stycznia do 18 kwietnia. Przeczytaj jakie zwroty podatku Ci przysługują i jak szybko możesz je otrzymać. Zamieszczamy aktualne informacje  na temat zasad składania deklaracji i obowiązujących terminów.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął już przyjmowanie i przetwarzanie deklaracji podatkowych za 2021 r. jednak możesz nie mieć jeszcze wszystkiego, czego potrzebujesz do złożenia wniosku.

W tym sezonie podatkowym musisz zdawać sobie sprawę z kilku kluczowych kwestii: Będą różnice w sposobie traktowania zasiłków dla bezrobotnych w porównaniu z zeznaniami z 2020 roku. Będziesz także musiał rozliczyć się między innymi z zaliczek Child Tax Credit czy ze zwrotu ulgi Recovery Rebate Credit.

Gdy zaczynasz składać swoje wnioski, pamiętaj o kilku rzeczach:

Czy będą opóźnienia podatkowe z powodu COVID?

Urząd Skarbowy IRS ostrzega, że COVID-19, oprócz mniejszej autoryzacji finansowania ze strony Kongresu, niż zażądała administracja Bidena, może sprawić, że ten sezon składania wniosków będzie szczególnie trudny.

„Pandemia nadal stwarza wyzwania, ale IRS przypomina ludziom, że mogą podjąć ważne kroki, aby zapewnić, że ich zwroty podatku nie będą opóźnione w przetwarzaniu”, poinformował komisarz IRS Chuck Rettig.

Oświadczył, że unikanie papierowych deklaracji podatkowych będzie w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek, aby uniknąć opóźnień.

Jaki jest najszybszy sposób na zwrot pieniędzy?

Rettig wezwał podatników do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną oraz do deklarowania otrzymywania ich zwrotu w formie bezpośredniej wpłaty. IRS twierdzi, że zwroty mogą być bezpośrednio deponowane na kontach bankowych, przedpłaconych kartach debetowych lub aplikacjach mobilnych, o ile podany jest numer routingu i konta.

Do kiedy powinienem otrzymać mój 2021 W-2?

Dokumenty W-2 mają zostać wysłane nie później niż 31 stycznia. Według IRS, prawo z 2015 roku nałożyło stały wymóg, aby pracodawcy składali kopie swoich formularzy W-2, płac i deklaracji podatkowych oraz formularza W-3, Transmittal of Wage i Tax Statements do 31 stycznia.

Kiedy upływa termin składania deklaracji podatkowych w 2022 roku?

Termin składania zeznań podatkowych za 2021 r. dla większości osób upływa w poniedziałek, 18 kwietnia, trzy dni później niż normalny termin składania deklaracji podatkowych 15 kwietnia.

Późniejsza data jest wynikiem święta Emancypacji w Dystrykcie Kolumbii. Zgodnie z prawem obowiązującym w Waszyngtonie dni świąteczne wpływają na terminy podatkowe dla wszystkich w taki sam sposób, jak święta federalne. Podatnicy mieszkający w Maine lub Massachusetts, mają jeszcze więcej czasu,muszą złożyć wniosek do 19 kwietnia z powodu obchodzonego w tych stanach święta Patriots’ Day.

IRS przedłużył termin do 16 maja dla ofiar pożarów lasów w Kolorado pod koniec 2021 r., a także ofiar grudniowych tornad w częściach Illinois, Kentucky i Tennessee.

Przedłużenie dotyczy różnych deklaracji podatkowych indywidualnych i biznesowych oraz terminów płatności podatków.

Jaki jest termin na złożenie wniosku o przedłużenie terminu złożenia deklaracji?

18 kwietnia upływa również termin składania wniosków o przedłużenie, co daje podatnikom czas do 17 października na złożenie zeznań za 2021 r.

Czy kwalifikuję się do IRS Free File?

Jeśli skorygowany dochód brutto wynosił 73 000 USD lub mniej w 2021 r., możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania podatkowego, aby przygotować i elektronicznie złożyć zeznanie podatkowe, zgodnie z instrukcjami IRS online dotyczącymi sezonu podatkowego 2021.

Podatnicy, którzy zarobili więcej, mogą korzystać z bezpłatnych formularzy do wypełnienia lub elektronicznej wersji federalnych formularzy podatkowych, aby składać zeznania podatkowe online. Przejdź do IRS.gov, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy mogę spodziewać się zwrotu podatku w 2022 roku?

IRS przewiduje, że większość podatników otrzyma zwroty podobnie jak w poprzednich latach. Większość powinna otrzymać je w ciągu 21 dni od złożenia wniosku drogą elektroniczną, jeśli wybierze wpłatę bezpośrednią.

W zeszłym roku średni zwrot federalny wyniósł ponad 2800 dolarów.

Jednakże, zgodnie z prawem, IRS nie może wydać zwrotów obejmujących Earned Income Tax Credit lub Additional Child Tax Credit przed połową lutego, chociaż podatnicy nadal mogą składać wnioski wcześniej.

Czy mogę śledzić swój zwrot za pomocą narzędzia „Where’s My Refund”, tak jak w przeszłości?

IRS informuje, że narzędzie „Where’s My Refund?” na IRS.gov i aplikacji mobilnej IRS2Go to najlepsze sposoby sprawdzenia statusu zwrotu. Możesz sprawdzić status w ciągu 24 godzin od wysłania swojej deklaracji online lub po czterech tygodniach od wysłania papierowego zeznania.

Jednak agencja poinformowała, że ​​strona internetowa i aplikacja „zostaną zaktualizowane o przewidywane daty wpłat dla najwcześniejszych wniosków o zwrot podatku (dochód z podatku dochodowego/dodatkowy kredyt na dziecko) do 22 lutego”.

Czeki pomocy rządowej IRS na 2022 r.? Być może z Recovery Rebate Credit.

Niektóre osoby mogą chcieć złożyć deklaracje, nawet jeśli nie są do tego zobowiązane, aby ubiegać się o Recovery Rebate Credit lub płatności stymulacyjne w 2021 roku.

Według IRS, osoby, które nie kwalifikowały się do trzeciej płatności z tytułu Economic Impact Payment lub otrzymały mniej niż pełną kwotę, mogą kwalifikować się do ubiegania się o Recovery Rebate Credit. Tych, którzy otrzymali część pieniędzy, IRS informuje, że muszą znać całkowitą otrzymaną kwotę, aby obliczyć prawidłowy kredyt rabatowy i uniknąć opóźnień w przetwarzaniu.

Pod koniec stycznia IRS wyśle ​​list 6475 z całkowitą kwotą trzeciej otrzymanej płatności z tytułu pomocy Economic Impact Payment. Kwoty płatności otrzymane w tym programie można również przeglądać na swoich kontach internetowych IRS.

Płatności Child Tax Credit: Czy potrzebuję listu IRS 6419 do składania zeznań podatkowych?

List IRS 6419, o którym pisaliśmy tutaj, może pomóc złożyć dokładne zeznanie i uniknąć opóźnień. Ci, którzy nie chcą czekać, muszą przejrzeć własne dane i sprawdzić konkretne informacje na witrynie „Witryna portalu aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci” pod adresem IRS.gov.

Nie wyrzucaj pisma 6419 z IRS, ma on kluczowe znaczenie przy składaniu deklaracji podatkowej za 2021 r. i ulgi podatkowej na dzieci.

Czy zasiłki dla bezrobotnych będą objęte ulgą podatkową w 2022 roku?

W przeciwieństwie do zeszłego roku, nie istnieje specjalna ulga podatkowa dla maksymalnej kwoty 10 200 dolarów zasiłku dla bezrobotnych. Tymczasowa ulga podatkowa miała zastosowanie tylko do osób o  skorygowanych dochodach brutto poniżej 150 000 USD w 2020 r. oraz tych, którzy w ubiegłym roku również otrzymali zasiłek dla bezrobotnych.

W tym roku zasiłki dla bezrobotnych otrzymane w 2021 r. będą podlegać opodatkowaniu w federalnym zeznaniu podatkowym za 2021 r.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/stevepb/ RJA1988/chillla70/ StartupStockPhotos

News USA

I nie opuszczę się aż do śmierci.. Sologamia, czyli wzięłam ślub sama ze sobą

Opublikowano

dnia

Autor:

Koncepcja małżeństwa z samym sobą lub sologamii istnieje od lat. Pojawiła się np. w odcinku serii „Seks w wielkim mieście”, który wyemitowano w sierpniu 2003 roku, a zaślubin ze sobą dokonała wtedy Carrie Bradshaw. Nie ma wprawdzie oficjalnych danych na temat tego, ile osób świętuje sologamię podczas ceremonii, ale praktyka ta została zbadana w kilku ostatnich artykułach prasowych.

Reporter CNN rozmawiał z czterema kobietami, które wzięły ślub same ze sobą. Wszystkie opisują ten akt jako symboliczny wyraz miłości własnej i afirmację głębokiej, znaczącej relacji ze samą sobą.

Twierdzą także, że sologamia nie ma nic wspólnego z wykluczaniem przyszłych związków partnerskich, co, jak twierdzą, jest popularnym nieporozumieniem.

Krytycy sklasyfikowali tę praktykę jako narcystyczną.

Sologamia nie jest prawnie wiążąca w Stanach Zjednoczonych i nie jest uznawana przez prawo żadnego kraju. Ale terapeuta i ekspert w tej dziedzinie, John Amodeo, mówi, że ludzie, którzy zobowiązują się kochać siebie po pracy nad wewnętrznym uzdrowieniem, są na dobrej drodze życiowej.

Wg Amodeo, autora książki „Tańcząc z ogniem: uważny sposób na pełne miłości związki”, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że muszą wziąć odpowiedzialność za własne szczęście i że mogą mieć satysfakcjonujące, sensowne życie bez bycia w związku.

Amodeo opisuje sologamię jako zdrową formę narcyzmu.

Mówi, że bez miłości własnej ludzie polegają na innych, aby czuć się wartościowymi. Osoby nie kochające siebie, o niskim poczuciu wartości, wpadają w niezdrowy narcyzm – nieustannie potrzebują potwierdzenia jej od innych, aby wypełnić wewnętrzną pustkę.

Brittany Rist

Brittany Rist szła do ołtarza w sukience i białym welonie do piosenki „Girl”. 34-latka sama odczytała przysięgę przed lustrem na swoim podwórku. Przyjęła własną propozycję i dała sobie pierścionek. Zamiast małżonka czekał na nią czerwony tort obok butelki szampana.

Kobieta powiedziała sobie „tak” i zobowiązała się kochać siebie na dobre i na złe.

Brittany Rist nie miała urzędnika ani gości na swoim własnym weselu i wzniosła toast solo.

Kilka miesięcy przed wydarzeniem, które nazywa „ceremonią oddania duszy”, rozstała się z ojcem swojego syna po dziewięciu latach bycia razem. Zaczęła pracować nad uzdrowieniem swojego wnętrza, złożyła śluby celibatu i zapisała się na terapię.

Około rok po solowej ceremonii Brittanny wzięła ślub ze swoim obecnym mężem, ale na prawej ręce wciąż nosi pierścionek zaręczynowy jako przypomnienie o zobowiązaniu wobec siebie, jakie zrobiła.

Danni Adams

Trenerka obrazu ciała, Danni Adams, kilka lat temu planowała wyjść za mąż. Chciała wielkiej imprezy, pełnej ludzi, których kochała. Ale potem nadeszła pandemia i odłożyła swoje plany. Zamiast ślubu, zwróciła się do terapeuty, aby skupić się na poprawie poczucia własnej wartości.

Potem Danni, obecnie 30-latka, podjęła decyzję o ślubie ze sobą. Twierdzi, że doprowadziły ją do niej wszystkie krzywdy, których zaznała w dzieciństwie.

Zrobiła to przed około 40 gośćmi w grudniu na imprezie plenerowej w Sanford na Florydzie. Ślub kosztował około 4000 dolarów i obejmował dziewięć druhen. Przyjaciółka Adams wystąpiła w roli urzędniczki, a Danni, podobnie jak Brittanny Rist, czytała przysięgę przed dużym lustrem.

Jeśli w przyszłości wyjdzie za mąż, Danni Adams, wsunie obrączkę tuż obok tej, którą sama sobie podarowała.

„Wszyscy zawsze pytają: „Czy muszę się rozwieść, żeby poślubić mężczyznę?”. Ale prawdziwe pytanie brzmi: „Dlaczego muszę stracić siebie, żeby wyjść za mąż?”

Dorothy Fideli

Dorothy Fideli poślubiła samą siebie w wieku 77 lat. Nigdy nie wyszła ponownie za mąż po rozwodzie, który miał miejsce prawie pięć dekad temu.

Ale w tym miesiącu, odbyła ceremonię na oczach trojga swoich dzieci i dwudziestu osób z jej społeczności dla emerytów w Goshen w stanie Ohio.

Fideli miała na sobie białą suknię, krótki welon i białe trampki, gdy pchała swój udekorowany balkonik do ołtarza. W tle leciała jej ulubiona piosenka Celine Dion „Because You Loved Me”. Jej ślub z mężem w 1965 roku odbył się w sądzie i zakończył się rozwodem dziewięć lat później. Nie miała na nim sukni.

Przesłanie Fideli do młodszych kobiet zmagających się z problemami z poczuciem własnej wartości to: Nigdy nie jest za późno, by pokochać siebie.

Ena Jones

Ena Jones z Północnej Karoliny wyszła za mąż w swoje 50. urodziny we wrześniu 2020 roku. Trzy tuziny gości myślało, że biorą udział w przyjęciu urodzinowym, ale ona pojawiła się w tiarze i białej sukni do kolan, niosąc bukiet słoneczników, idąc do ołtarza pod ramieniem ojca swojego męża.

Na końcu przejścia czekał trzypoziomowy tort czekoladowy.

Jones mówi, że chciała wziąć ślub ze sobą, odkąd jej mąż zmarł na raka w 2016 roku.

„To mój najważniejszy związek… Symbolizuje moją miłość do siebie do końca życia”, mówi Ena.

Ena Jones dała sobie pierścionek ze słonecznikiem. Jeśli ponownie wyjdzie za mąż, przeniesie go na prawy serdeczny palec i będzie nosić nowy pierścionek na lewej ręce. Tak czy siak planuje odnowić swoje śluby w dniu swoich 55 urodzin.

John Amodeo mówi, że chociaż sologamia może pomóc ludziom w poczuciu własnej wartości, nie powinna wykluczać głębokiego połączenia z drugim człowiekiem. Terapeuta małżeński i rodzinny twierdzi, że miłość własna tworzy solidny fundament dla intymnych, zdrowych i bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Ena Jones, Donna Pennington, Brittanny Rist, Stormie Bray, istock/Draw05
Czytaj dalej

News USA

A może by tak kupić latarnię morską? Rząd chce pozbyć się 10 romantycznych wież

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziesięć latarni morskich, które od pokoleń stoją jak strażnicy wzdłuż wybrzeży Ameryki, prowadząc marynarzy w bezpieczne miejsce, jest rozdawanych bezpłatnie lub sprzedawanych na aukcji przez rząd federalny. Celem programu prowadzonego przez General Services Administration jest zachowanie dóbr, z których większość ma ponad sto lat.

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym GPS, oznacza, że latarnie morskie nie są już niezbędne do nawigacji, poinformował John Kelly z biura General Services Administration GSA zajmującego się rozporządzaniem nieruchomościami rządowymi.

I chociaż Straż Przybrzeżna często utrzymuje pomoce nawigacyjne w latarniach morskich lub w ich pobliżu, te budowle same w sobie często nie są już potrzebne. Jednak ludzie pozostają zafascynowani latarniami, które są popularnymi atrakcjami turystycznymi i tematem dla niezliczonych fotografów i artystów.

Agencja GSA przenosi własność latarni morskich od czasu, gdy Kongres uchwalił ustawę National Historic Lighthouse Preservation Act w 2000 roku. Do tej pory przekazano około 150 latarni morskich, około 80 rozdano, a kolejne 70 sprzedano na aukcji, które dały ponad 10 milionów dolarów.

W tym roku sześć latarni zaoferowano bezpłatnie federalnym, stanowym lub lokalnym agencjom rządowym, organizacjom non-profit, organizacjom edukacyjnym lub innym podmiotom, które chcą je konserwować i udostępniać publicznie do celów edukacyjnych, rekreacyjnych lub kulturalnych.

Należy do nich, wysoka na 34 stopy, latarnia Plymouth / Gurnet Light w Massachusetts. Ośmiokątna drewniana konstrukcja pochodzi z 1842 r., chociaż latarnia morska znajduje się w tym miejscu od 1768 r. Poprzednia latarnia morska w Plymouth była obsługiwana przez pierwszą amerykańską kobietę – latarnika.

Innym obiektem, który ma być przekazany bezpłatnie jest, efektownie położona na klifie, Warwick Neck Light w Warwick w stanie Rhode Island. Wysoka na 51 stóp latarnia morska z 1827 roku była ważnym narzędziem nawigacyjnym dla marynarzy udających się do Providence.

Pozostałe to: Lynde Point Lighthouse w Old Saybrook w stanie Connecticut; Latarnia Nobska w Falmouth, Massachusetts; latarnia na Wyspie Little Mark w Harpswell, Maine; oraz Erie Harbor North Pier Lighthouse w Pensylwanii.

Niektóre z nich są już utrzymywane przez organizacje non-profit, a agencje te będą miały możliwość ubiegania się o kontynuowanie swojej działalności.

Jeśli nowy właściciel się nie znajdzie, latarnie będą wystawione do licytacji na aukcji.

Jedna z czterech latarni morskich sprzedawanych na aukcji to Cleveland Harbour West Pierhead Light, 50-stopowa stalowa wieża z 1911 roku, do której można się dostać tylko łodzią, oferująca spektakularne widoki na panoramę miasta.

Pozostałe to: latarnia morska Penfield Reef w Fairfield w stanie Connecticut; Stratford Shoal Light pośrodku Long Island Sound między Nowym Jorkiem a Connecticut; i Keweenaw Waterway Lower Entrance Light w Chassell w stanie Michigan.

Niektóre z zakupionych w przeszłości latarni morskich zostały przekształcone w prywatne rezydencje przez ludzi, którzy chcieli mieć wyjątkowy dom.

 

Źródło: abcnews
Foto: YouTube, istock/DougLemke
Czytaj dalej

News USA

Aloha Lodge, wspaniała rezydencja nad jeziorem w Lake Geneva w Wisconsin, jest na sprzedaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Aloha Lodge, posiadłość o powierzchni 20 000 stóp kwadratowych, zbudowana w 1900 roku przez Tracy C. Drake’a – założyciela historycznych hoteli Drake i Blackstone w Chicago – jest wyceniona na 35 milionów dolarów. Kto nie chciałby tu mieszkać?

Aloha Lodge oferuje 8 sypialni, 16 łazienek i ponad 100 stóp prywatnej linii brzegowej. Odnowiony w 2011 roku dom płynnie łączy nowoczesne udogodnienia z ponadczasowymi detalami architektonicznymi.

Nieruchomość zdobią oryginalne witraże, w tym jeden przy wejściu od frontu z pięknie wyrytym w szkle napisem „Aloha Lodge”.

Główny poziom rezydencji oferuje wspaniałe, panoramiczne widoki na jezioro z niemal każdego pokoju, w tym salonu, pokoju rodzinnego z wbudowanym barem, biura, salonu, dwóch jadalni i biblioteki.

Na drugim poziomie znajduje się sześć sypialni. A na dolnym poziomie znajduje się sala multimedialna oraz przestronna sala rekreacyjna ze stołem bilardowym i tarczą do gry w rzutki.

Na zewnątrz domu znajduje się basen, wanna z hydromasażem, domek przy basenie i dwie sypialnie dla gości. Altana zapewnia również zacienione schronienie, w którym można cieszyć się bryzą znad jeziora.

Dodatkowe atrakcje to Dom Kapitana o powierzchni 2000 stóp kwadratowych, idealny do zakwaterowania gości, z trzema sypialniami i dwoma łazienkami. Jest też „pociąg”, uroczy budynek zbudowany w 2001 roku, w którym mieści się obszerny zestaw pociągów właściciela.

Posiadłość o powierzchni 12 akrów obejmuje bujne krajobrazy, kamienne ścieżki, mury oporowe, donice pełne roślin i malowniczy kamienny most. Jest tu też szklarnia.

Oszałamiający dom i lokalizacja znajdują się zaledwie półtorej godziny drogi od Chicago.

Źródło: fox32
Foto: Christie’s International Real Estate
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu