Połącz się z nami

News USA

Nauczycielka z Long Island która bezprawnie zaszczepiła nastolatka nie przyznaje się do winy

Opublikowano

dnia

W piątek stanęła przed sądem Laura Parker Russo, której postawiono zarzut stosowania bezprawnej praktyki w swoim zawodzie. Nauczycielka z Sea Cliff w stanie Nowy Jork jest podejrzana o wstrzyknięcie 17-letniemu chłopcu szczepionki przeciwko COVID-19 w swoim domu, bez wiedzy i zgody jego rodziców. Russo nie przyznaje się do winy.

Do nietypowego wydarzenia doszło 31 grudnia zeszłego roku, o godzinie 18.30. Nastolatek, którego bolała głowa po zastrzyku, opowiedział o sprawie matce, która nie upoważniła Russo do podania jej synowi szczepionki. Matka chłopca wezwała policję, która przeprowadziła śledztwo i poinformowała, że Russo nie jest lekarzem i nie jest upoważniona do podawania szczepionek.

54-letnia nauczycielka biologii w Herricks High School i matka sześciorga dzieci, została aresztowana 1 stycznia i oskarżona o bezprawną praktykę zawodową według prawa oświatowego stanu Nowy Jork. Russo została następnie zwolniona z aresztu, by stanąć przed sądem okręgowym w Hempstead 21 stycznia.

Laura Parker Russo zeznała policji, że substancja to szczepionka firmy Johnson & Johnson, którą dostała z apteki.

Prokurator okręgowy w Nassau, Anne Donnelly, powiedziała po oskarżeniu Russo w sądzie, że śledztwo w sprawie tego, jak i gdzie Russo zdobył fiolkę zawierającą rzekomą szczepionkę, trwa. Powiedziała, że ​​część dowodów przeciwko Russo obejmuje nagranie wideo z incydentu, który władze znalazły na TikTok.

„To było prawie traktowane tak, jakby robili coś śmiesznego a nie jest zabawne, kiedy łamie się prawo, wstrzykując dzieciom zastrzyki”

– powiedziała Donnelly w piątek.

Prokurator okręgowy powiedziała, że ma obawy, że będą incydenty naśladowania, w których inne niewykwalifikowane osoby będą próbowały tego samego podczas nagrywania filmów. Dodała, że ​​rząd wydał miliardy dolarów na łatwe udostępnienie szczepionek.

„Zaszczep się we właściwy sposób. To nie był właściwy sposób” – powiedziała Donnelly. „… Specjaliści medyczni otrzymują licencję, ponieważ przechodzą szkolenie w zakresie podawania tych szczepionek.

Nikt nie powinien tego robić sam i myśleć „wiem wystarczająco dużo, aby to zrobić”.

Prokurator okręgowy powiedziała, że władze nie znalazły żadnych dowodów, aby Russo dała zastrzyk komukolwiek innemu.

Sędzia Lisa Petrocelli podpisała nakaz dla Russo podczas postawienia jej w stan oskarżenia, zobowiązujący ją do powstrzymania się od nękania domniemanej ofiary. Prokurator Danielle Silas, która zażądała nakazu, powiedziała również podczas postępowania, że ​​pozwana złożyła władzom oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​ma doświadczenie w używaniu igieł.

Adwokat Russo, Michael DerGarabedian, poinformował po jej oskarżeniu, że mieszkający z nią krewni cierpią na cukrzycę, a ona stale podaje im leki. Oświadczył także, że Russo jest absolwentką Cornell University, nauczycielką od 35 lat i nie jest karana. Odmówił komentarza, gdy został zapytany, skąd jego klientka wzięła podaną substancję.

„W tej sprawie nie ma motywu kryminalnego. Ona nie zarabiała pieniędzy. nie popełniła ohydnej zbrodni. I dobrze, że chce z tego wyjść. I w tej chwili, dopóki nie zobaczę ich dowodów, nie mogę więcej komentować” – dodał DerGarabedian.

Pozwana opuściła sąd bez komentarza, gdy fotoreporterzy wyszli za nią i jej mężem z budynku.

Aby podać szczepionkę, pacjent musi wyrazić zgodę, a szczepiący potrzebuje wiedzy na temat jego alergii i stanu zdrowia.

W przypadku osób niepełnoletnich, zgody muszą udzielić rodzice lub opiekunowie prawni.

W USA dostępne są trzy marki szczepionek przeciwko COVID-19, ale Pfizer jest jedyną marką zatwierdzoną dla pacjentów poniżej 18 roku życia. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, oraz osób dorosłych.

Centers for Diseas Control and Prevention CDC twierdzi, że „powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 jest kluczowym narzędziem, które najlepiej chroni przed zachorowaniem i  powikłaniami z nim związanymi”

Nie ma ogólnostanowego obowiązku szczepienia dzieci w wieku szkolnym przeciwko Covid w stanie Nowy Jork. Ale niektóre szkoły prywatne wymagają szczepień, a Nowy Jork wymaga ich w przypadku niektórych zajęć sportowych i pozalekcyjnych.

Russo została „usunięta z klasy i przeniesiona”, poinformował dyrektor szkół publicznych w Herricks w oświadczeniu na początku tego miesiąca. Grozi jej od 1 i 1/3 do 4 lat więzienia, jeśli zostanie skazana za przestępstwo nieuprawnionego wykonywania zawodu.

Kolejna rozprawa Russo już 25 stycznia.

 

Źródło: cbs, nytimes, newsday

Foto: You Tube, pixabay/ WiR_Pixs

News USA

Cisza nad Gazą przedłużona – więcej zakładników Hamasu wróci do swoich rodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Izrael i Hamas zgodzili się przedłużyć zawieszenie broni o kolejne dwa dni, jak oznajmił rząd Kataru. Przerwa w ich najbardziej śmiercionośnej i najbardziej niszczycielskiej wojnie jest związana z dalszą wymianą zakładników przetrzymywanych przez bojowników Hamasu w zamian za Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Oświadczenie, opublikowane przez rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Majida Al Ansary’ego w poście na X, nadeszło ostatniego dnia pierwotnego czterodniowego rozejmu między walczącymi stronami.

Izraelskie wojsko poinformowało w poniedziałek wieczorem, że 11 zakładników zostało przekazanych Czerwonemu Krzyżowi w Gazie i udało się na terytorium Izraela, co oznacza początek czwartej wymiany w ramach pierwotnego zawieszenia broni.

Izrael oświadczył, że przedłuży przerwę w atakach o jeden dzień na każdych 10 dodatkowych uwolnionych zakładników. Po oświadczeniu wydanym przez Katar – głównego mediatora w konflikcie, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Egiptem – Hamas potwierdził, że zgodził się na dwudniowe przedłużenie „na tych samych warunkach”.

Izrael twierdzi jednak, że nadal pozostaje zaangażowany w zniszczenie zdolności militarnych Hamasu i zakończenie jego 16-letnich rządów nad Gazą w konsekwencji ataku na południowy Izrael 7 października.

Oznaczałoby to prawdopodobnie rozszerzenie ofensywy lądowej ze zdewastowanej północnej Gazy na południe, gdzie setki tysięcy Palestyńczyków stłoczyły się w schronach Organizacji Narodów Zjednoczonych i gdzie pomimo zwiększonego dostarczania pomocy w ramach rozejmu utrzymują się tragiczne warunki.

Izrael wznowi swoje działania z „pełną siłą” natychmiast po wygaśnięciu obecnego porozumienia, jeśli Hamas nie zgodzi się na dalsze uwalnianie zakładników, zapowiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik rządu Eylon Levy.

Do tej pory w ramach obecnego rozejmu uwolniono 58 zakładników, w tym 39 Izraelczyków. Przed ogłoszeniem zawieszenia broni uwolniono czterech zakładników, kolejnego uratowano, a dwóch znaleziono martwych w Gazie. Od chwili rozpoczęcia rozejmu Izrael wypuścił w zamian z więzień 117 Palestyńczyków.

Hamas i inni bojownicy mogą nadal przetrzymywać do 175 osób, co wystarczy, aby potencjalnie przedłużyć zawieszenie broni o dwa i pół tygodnia. Ale wśród nich jest wielu żołnierzy, a bojownicy prawdopodobnie będą zgłaszali znacznie większe żądania związane z ich uwolnieniem.

Uwolnieni zakładnicy znajdowali się w większości w dobrym stanie zdrowia.

Jedynie 84-letnia Elma Avraham została przetransportowana samolotem do izraelskiego Centrum Medycznego Soroka w stanie zagrażającym życiu z powodu nieodpowiedniej opieki. Kobieta jest obecnie pod wpływem środków uspokajających i ma założoną rurkę do oddychania.

Avraham cierpiała na kilka chorób przewlekłych, które wymagały regularnych leków, ale zanim została porwana, jej stan był stabilny.

Merav Raviv, której troje krewnych zostało w piątek wypuszczonych na wolność, stwierdziła, że byli oni karmieni nieregularnie i stracili na wadze. Jedna z osób zgłosiła, że jadła głównie chleb i ryż i spała na prowizorycznym łóżku złożonym ze zsuniętych krzeseł.

Zakładnicy czasami musieli czekać godzinami, aby skorzystać z łazienki.

Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas, które nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami, od początku wojny zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego mniej więcej dwie trzecie to kobiety i dzieci.

Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1200 osób i byli to głównie cywile zabici w pierwszym ataku Hamasu. Co najmniej 77 żołnierzy zginęło także w izraelskiej ofensywie lądowej.

Wg ONZ rozejm umożliwił zwiększenie dostaw żywności, wody i leków do strefy Gazy ale są to wciąż niewystarczające ilości.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Wszyscy chcą pozwoleń na pracę. Równego traktowania domagają się wieloletni imigranci

Opublikowano

dnia

Autor:

W całym kraju burmistrzowie, gubernatorzy i inne osoby stanowczo opowiadają się za nowo przybyłymi migrantami szukającymi schronienia i pozwolenia na pracę. Ale powoduje to napięcia wśród imigrantów, którzy przebywają w USA od lat, a nawet dziesięcioleci i nie mają takich samych świadczeń, a zwłaszcza pozwoleń na pracę. Sytuacja doprowadziła do masowych protestów 14 listopada.

Tysiące imigrantów maszerowało w tym miesiącu w Waszyngtonie, aby poprosić prezydenta Joe Bidena o rozszerzenie zezwolenia na pracę również na długoletnich mieszkańców. Tablice głosiły hasła takie jak: „Pozwolenia na pracę dla wszystkich!” i „Czekałem 34 lata na pozwolenie”.

Liczba aresztowań z powodu nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem przekroczyła 2 miliony drugi rok z rzędu w roku budżetowym kończącym się 30 września. Ponadto setki tysięcy migrantów zostało legalnie przesiedlonych w ciągu ostatniego roku w ramach nowej polityki mającej na celu zniechęcanie do nielegalnego przekraczania granicy.

Osoby ubiegające się o azyl muszą czekać 6 miesięcy na pozwolenie na pracę. Według U.S. Citizenship and Immigration Services rozpatrzenie wniosku trwa jednak nie dłużej niż 1,5 miesiąca w przypadku 80% wnioskodawców.

Ci, którzy przekraczają granicę nowymi, legalnymi ścieżkami administracji Bidena, nie mają żadnego wymaganego okresu oczekiwania.

Dzięki tymczasowemu statusowi prawnemu, zwanemu zwolnieniem warunkowym, 270 000 osób z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, przybyło do USA do października, składając wniosek online od sponsora finansowego. Kolejne 324 000 umówiło się na wjazd na przejście lądowe z Meksykiem za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie CBP One.

Administracja oświadczyła we wrześniu, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie na pracę do 30 dni w przypadku osób korzystających z nowych ścieżek wjazdu do kraju byłoby pożądanym rozwiązaniem. Do końca września wysłano 1,4 miliona e-maili i SMS-ów informujących, kto może pracować.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 1,4 miliarda dolarów na żywność, schronienie i inne usługi dla nowo przybyłych. Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago, Los Angeles i Houston napisali w zeszłym miesiącu do Bidena, prosząc o 5 miliardów dolarów, zauważając, że napływ imigrantów wyczerpał budżety i ograniczył podstawowe usługi.

Burmistrzowie popierają także tymczasowy status i pozwolenia na pracę dla osób, które przebywają w USA dłużej, ale skupili się na nowo przybyłych.

W obliczu tej niesprawiedliwości łatwo jest znaleźć w Stanach Zjednoczonych imigrantów o głębokich korzeniach, których irytuje nierówne traktowanie.

Wielki wiec w Waszyngtonie zorganizowany 14 listopada odzwierciedlał wysiłki zwolenników na rzecz wydawania pozwoleń na pracę dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy przybyli.

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, American Families United
Czytaj dalej

News USA

W grudniu będziemy mogli zobaczyć cały rój „spadających gwiazd”. To czas Geminidów

Opublikowano

dnia

Autor:

Noce są coraz dłuższe i zimniejsze, ale w nadchodzących tygodniach pozwolą nam także zaobserwować jeden z najlepszych rojów meteorytów w tym roku, który osiągnie swój szczyt w grudniu. Według NASA rój Geminidów rozpoczął się na początku tego miesiąca i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia ozdabiając nocne niebo.

Tegoroczny widok Geminidów może być jednym z najlepszych od lat. Meteory w tym roju zwykle wychodzą z gwiazdy Castor, która znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Tym, co czyni ten rój meteorów wyjątkowym, jest to, że większość meteorów pochodzi ze śladów komet, które przeleciały przez Układ Słoneczny, natomiast Geminidy pochodzą ze śladu asteroidy znanej jako 3200 Phatehon, odkrytej według NASA w latach 80-tych.

Oczekuje się, że szczyt tegorocznego roju meteorów Geminidów nastąpi nad ranem 14 grudnia i jest to świetna wiadomość dla obserwatorów gwiazd, ponieważ grudniowy nów Księżyca przypada zaledwie dwa dni przed szczytem roju meteorów. Oznacza to, że światło Księżyca nie będzie w stanie przeszkodzić nam w zobaczeniu gołym okiem większości meteorów.

Według EarthSky rój Geminidów jest jednym z najbardziej płodnych w roku i w szczytowym momencie wytwarza aż 120 meteorów na godzinę.

Mieszkańcy, którzy chcą obejrzeć nocne przedstawienie, powinni znaleźć jak najciemniejsze miejsce, a następnie przyzwyczaić wzrok do ciemności przez co najmniej 30 minut. Według NASA i EarthSky, szczyt zjawiska nastąpi około godziny 2.00 w nocy.

Zdaniem ekspertów meteory będą widoczne na całym niebie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Cylonphoto/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu