Połącz się z nami

News USA

Nauczycielka z Long Island która bezprawnie zaszczepiła nastolatka nie przyznaje się do winy

Opublikowano

dnia

W piątek stanęła przed sądem Laura Parker Russo, której postawiono zarzut stosowania bezprawnej praktyki w swoim zawodzie. Nauczycielka z Sea Cliff w stanie Nowy Jork jest podejrzana o wstrzyknięcie 17-letniemu chłopcu szczepionki przeciwko COVID-19 w swoim domu, bez wiedzy i zgody jego rodziców. Russo nie przyznaje się do winy.

Do nietypowego wydarzenia doszło 31 grudnia zeszłego roku, o godzinie 18.30. Nastolatek, którego bolała głowa po zastrzyku, opowiedział o sprawie matce, która nie upoważniła Russo do podania jej synowi szczepionki. Matka chłopca wezwała policję, która przeprowadziła śledztwo i poinformowała, że Russo nie jest lekarzem i nie jest upoważniona do podawania szczepionek.

54-letnia nauczycielka biologii w Herricks High School i matka sześciorga dzieci, została aresztowana 1 stycznia i oskarżona o bezprawną praktykę zawodową według prawa oświatowego stanu Nowy Jork. Russo została następnie zwolniona z aresztu, by stanąć przed sądem okręgowym w Hempstead 21 stycznia.

Laura Parker Russo zeznała policji, że substancja to szczepionka firmy Johnson & Johnson, którą dostała z apteki.

Prokurator okręgowy w Nassau, Anne Donnelly, powiedziała po oskarżeniu Russo w sądzie, że śledztwo w sprawie tego, jak i gdzie Russo zdobył fiolkę zawierającą rzekomą szczepionkę, trwa. Powiedziała, że ​​część dowodów przeciwko Russo obejmuje nagranie wideo z incydentu, który władze znalazły na TikTok.

„To było prawie traktowane tak, jakby robili coś śmiesznego a nie jest zabawne, kiedy łamie się prawo, wstrzykując dzieciom zastrzyki”

– powiedziała Donnelly w piątek.

Prokurator okręgowy powiedziała, że ma obawy, że będą incydenty naśladowania, w których inne niewykwalifikowane osoby będą próbowały tego samego podczas nagrywania filmów. Dodała, że ​​rząd wydał miliardy dolarów na łatwe udostępnienie szczepionek.

„Zaszczep się we właściwy sposób. To nie był właściwy sposób” – powiedziała Donnelly. „… Specjaliści medyczni otrzymują licencję, ponieważ przechodzą szkolenie w zakresie podawania tych szczepionek.

Nikt nie powinien tego robić sam i myśleć „wiem wystarczająco dużo, aby to zrobić”.

Prokurator okręgowy powiedziała, że władze nie znalazły żadnych dowodów, aby Russo dała zastrzyk komukolwiek innemu.

Sędzia Lisa Petrocelli podpisała nakaz dla Russo podczas postawienia jej w stan oskarżenia, zobowiązujący ją do powstrzymania się od nękania domniemanej ofiary. Prokurator Danielle Silas, która zażądała nakazu, powiedziała również podczas postępowania, że ​​pozwana złożyła władzom oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​ma doświadczenie w używaniu igieł.

Adwokat Russo, Michael DerGarabedian, poinformował po jej oskarżeniu, że mieszkający z nią krewni cierpią na cukrzycę, a ona stale podaje im leki. Oświadczył także, że Russo jest absolwentką Cornell University, nauczycielką od 35 lat i nie jest karana. Odmówił komentarza, gdy został zapytany, skąd jego klientka wzięła podaną substancję.

„W tej sprawie nie ma motywu kryminalnego. Ona nie zarabiała pieniędzy. nie popełniła ohydnej zbrodni. I dobrze, że chce z tego wyjść. I w tej chwili, dopóki nie zobaczę ich dowodów, nie mogę więcej komentować” – dodał DerGarabedian.

Pozwana opuściła sąd bez komentarza, gdy fotoreporterzy wyszli za nią i jej mężem z budynku.

Aby podać szczepionkę, pacjent musi wyrazić zgodę, a szczepiący potrzebuje wiedzy na temat jego alergii i stanu zdrowia.

W przypadku osób niepełnoletnich, zgody muszą udzielić rodzice lub opiekunowie prawni.

W USA dostępne są trzy marki szczepionek przeciwko COVID-19, ale Pfizer jest jedyną marką zatwierdzoną dla pacjentów poniżej 18 roku życia. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, oraz osób dorosłych.

Centers for Diseas Control and Prevention CDC twierdzi, że „powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 jest kluczowym narzędziem, które najlepiej chroni przed zachorowaniem i  powikłaniami z nim związanymi”

Nie ma ogólnostanowego obowiązku szczepienia dzieci w wieku szkolnym przeciwko Covid w stanie Nowy Jork. Ale niektóre szkoły prywatne wymagają szczepień, a Nowy Jork wymaga ich w przypadku niektórych zajęć sportowych i pozalekcyjnych.

Russo została „usunięta z klasy i przeniesiona”, poinformował dyrektor szkół publicznych w Herricks w oświadczeniu na początku tego miesiąca. Grozi jej od 1 i 1/3 do 4 lat więzienia, jeśli zostanie skazana za przestępstwo nieuprawnionego wykonywania zawodu.

Kolejna rozprawa Russo już 25 stycznia.

 

Źródło: cbs, nytimes, newsday

Foto: You Tube, pixabay/ WiR_Pixs

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej

News USA

Zabierz w podróż laptopa. Wi-Fi w kamperach od SpaceX będzie kosztowało miesięcznie 135 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

SpaceX ogłosił w tym tygodniu, że uruchamia opcję usługi internetowej Starlink zaprojektowaną z myślą o właścicielach kamperów. Nie będzie ona jednak aktywna, gdy kamper jest w ruchu i będzie ograniczona do miejsc docelowych, w których Starlink zapewnia aktywny zasięg.

Firma wprowadza opcjonalną opłatę miesięczną w wysokości 25 USD dla klientów, którzy chcą przenieść swoje anteny satelitarne, po raz pierwszy.

Dodatkowy koszt zostanie dodany do podstawowej ceny usługi Starlink w wysokości 110 USD miesięcznie i będzie naliczany w odstępach miesięcznych. Użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie wstrzymać i ponownie uruchomić swoją usługę.

Elon Musk zapowiedział w przeszłości, że firma pracuje nad umożliwieniem korzystania z usługi w ruchu.

Nie jest jasne, czy użytkownicy będą musieli zarejestrować się w usłudze, czy też SpaceX zacznie pobierać opłaty od wszystkich użytkowników, którzy spróbują przenieść swoją antenę satelitarną.

Niektórzy posiadacze kamperów już używają Starlink do korzystania z Wi-Fi w drodze. Cyberlandr, startup budujący przystawki  RV do nadchodzącej Cybertruck, zapowiedział również, że będą one zawierały także antenę satelitarną Starlink.

Oprócz Starlink, podróżujący często używają mobilnych hotspotów do dostępu do Wi-Fi, podczas gdy niektórzy producenci samochodów kempingowych i wypożyczalnie już oferują routery Wi-Fi w swoich pojazdach.

W marcu SpaceX poinformował, że ma około 250 000 abonentów w 25 krajach.

Firma posiada sieć około 2000 satelitów na dolnej orbicie Ziemi. Usługa ma na celu dostarczanie klientom na terenach wiejskich szybkiego Internetu o szybkości od 100 Mb/s do 200 Mb/s.

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube, istock/simonapilolla

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne