Newsroom
Zniżki i ulgi dla osób starszych. Znasz je wszystkie? Koniecznie skorzystaj!

Czy znasz wszystkie zniżki i ulgi które Ci przysługują? Większość osób wie o zniżkach w restauracjach czy w transporcie publicznym dla osób starszych. Jednak nie wszyscy orientują się w szeregu ulg i programów specjalnych, które pomagają obniżyć wydatki. Wykorzystaj możliwości, które Ci przysługują a w Twoim portfelu nie zaświeci pustka.
Wielu Amerykanów dużo traci tylko dlatego, że nie wie o istnieniu przysługujących ulg i programów. Dlatego przygotowaliśmy listę najprostszych rzeczy, które każdy może teraz zrobić, aby zaoszczędzić małą fortunę w tym roku.
Uwaga: wiele z tych programów jest dostępnych tylko w trybie online i może wygasnąć już w styczniu tego roku .
1. Ulgi podatkowe dla seniorów.
Planowanie podatkowe może być dość żmudnym procesem, ale seniorzy mogą czerpać korzyści z obniżenia podatków:
- Bezpłatna porada: wolontariusze z certyfikatem IRS pomogą starszym podatnikom w przygotowaniu zeznań podatkowych i wypełnieniu drogą elektroniczną od 1 stycznia do 15 kwietnia każdego roku.
- Brak kar za wypłatę: Każdy, kto ukończył 59 lat, może wypłacić pieniądze z konta IRA bez ponoszenia zwykłego 10% podatku.
- Składki wyrównawcze: Pracownicy w wieku 50 lat lub starsi mogą odroczyć podatek dochodowy na dodatkowe 6500 USD lub łącznie 26 000 USD, jeśli zostaną wniesione na plan 401 (k), co skutkuje oszczędnościami podatkowymi w wysokości 6 240 USD dla starszego pracownika w przedziale podatkowym 24% .
- Dodatkowa składka IRA: Pracownicy w wieku 50 lat i starsi mogą wpłacić dodatkowe 1000 USD na IRA lub łącznie 7000 USD w 2020 roku.
2. Zwrot z polisy ubezpieczeniowej samochodu
Powszechnie wiadomo, że wielu seniorów płaci zdecydowanie za dużo za ubezpieczenie samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od wieku i historii jazdy, seniorzy mogą być uprawnieni do ogromnych zniżek i oszczędności na swoich polisach. Problem polega na tym, że większość nie porównuje i po prostu pozwala na odnawianie istniejących polis rok po roku…
W większości przypadków, jeśli masz więcej niż 45 lat i płacisz więcej niż 30 USD miesięcznie za ubezpieczenie samochodu, najprawdopodobniej przepłacasz za swoją polisę.
Dzięki tej innowacyjnej nowej stronie internetowej większość z nich może skorzystać z oszczędności do 620 USD, które są dostępne, ale większość nawet o tym nie wie! Strona jest bardzo łatwa w użyciu i pozwala od razu zobaczyć, o ile niższa jest Twoja nowa stawka.
Kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do odzyskania 610 USD rocznie na ubezpieczenie samochodu
3. Seniorzy z zadłużeniem na karcie w wysokości 24tys USD, mogą skorzystać z planu spłaty zadłużenia
Wraz z gwałtownie rosnącymi kosztami życia w Stanach Zjednoczonych coraz więcej dorosłych zmaga się z długiem finansowym. A przy stopach procentowych rosnących w tempie lawinowym kwoty należnej, spłata salda karty może wydawać się pułapką, z której nigdy nie można uciec. Oto, o czym banki nie chcą, żebyś wiedział…
Dla każdego w wieku powyżej 40 lat, który ma dług na karcie w wysokości 24 000 USD lub więcej, ten program redukcji zadłużenia może znacznie zmniejszyć kwotę należnych pieniędzy. Program może rozwiązać dług bez pożyczki – pozwalając wielu osobom stać się całkowicie wolnymi od długów w ciągu zaledwie 24-48 miesięcy.
Więc jeśli masz zadłużenie na karcie w wysokości 24 000 USD lub więcej, kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zmniejszenia płatności!
4. Nie płać za prąd, program federalny dofinansowuje właścicielom domów przejście na energię elektryczną
Oto coś, czego firma energetyczna nie chce, żebyś wiedział. Mało znany program rządowy daje właścicielom domów, którzy mieszkają na niektórych obszarach, dużą zachętę płatniczą do przejścia na energię słoneczną.
Program nosi nazwę Federal Residential Renewable Energy Taxive, który zapewnia dotacje i rabaty, które mogą pokryć koszty zakupu energii słonecznej i raz na zawsze pozbyć się firmy elektrycznej. W rzeczywistości średnia ulga podatkowa daje 4860 USD za instalację paneli słonecznych.
Połącz się z instalatorami energii słonecznej i bądź na dobrej drodze do wyeliminowania rachunków za prąd.
5. Specjalny program zapewnia seniorem polisę ubezpieczeniową o wysokości 250tys USD, przy wpłatach 15 dolarów na miesiąc
Jeśli masz rodzinę, ubezpieczenie na życie jest koniecznością. Większość ludzi nie ma wystarczająco dużych oszczędności, aby ich rodzina mogła spłacić kredyt hipoteczny, pokryć koszty utrzymania i pogrzebu. Ważne jest by Twoi bliscy nie odziedziczyli Twoich długów.
Dzięki nowemu specjalnemu programowi istnieje teraz sposób na uzyskanie solidnej, ale bardzo niedrogiej polisy ubezpieczeniowej na życie od najlepszych ubezpieczycieli. Po prostu korzystając z tej nowej strony porównującej ubezpieczenia na życie, każdy może łatwo zobaczyć, jak tanie mogą być plany, niezależnie od wieku lub historii medycznej.
Witryna przeanalizuje Twoje opcje za pomocą swojej technologii, aby automatycznie znaleźć najlepsze polisy ubezpieczeniowe na życie dostępne w najniższej możliwej cenie. Nawet jeśli masz już polisę, możesz znaleźć porównywalne plany w znacznie niższej cenie. Możesz łatwo zaoszczędzić do 70% na ubezpieczeniu na życie.
Źródło: thewalletwatcher
Foto: You Tube, pixabay/ 13107714
Polonia Amerykańska
Od dzisiaj Polonia może rejestrować się do II tury Prezydenckich Wyborów w Polsce

Już od wtorku 20 maja można się rejestrować na drugą turę Wyborów Prezydenta RP. Można to zrobić online, listownie lub osobiście w Konsulacie generalnym RP w Chicago, a także w siedzibie Radia Maryja przy 6965 W. Belmont, Chicago, codziennie od 10.00 AM. Osoby, które się zarejestrowały na pierwszą turę nie muszą się ponownie rejestrować. Rejestracja dla osób, które dotychczas tego nie zrobiły, a mają ważne paszporty będzie trwała przez jeden tydzień, tj. do wtorku, 27 maja b.r.
Komunikat Konsulatu Generalnego RP w Chicago:
Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zachęca do jak najszybszego zapisywania się do spisu wyborców i nie czekanie do ostatnich dni!
PONOWNE GŁOSOWANIE W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago informuje
Ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – druga tura – na terenie USA odbędzie się w sobotę 31 maja 2025 r. w godzinach 7:00 – 21:00 (7 am – 9 pm) czasu lokalnego właściwego dla każdej z obwodowych komisji wyborczych.
Głosowanie w drugiej turze przeprowadzone będzie w tych samych obwodach głosowania i w tych samych lokalach wyborczych, w który przeprowadzona była pierwsza tura wyborów.
Na terenie okręgu konsularnego KG RP w Chicago utworzono 20 obwodowych komisji wyborczych.
Listę obwodowych komisji wyborczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/obwodowe-komisje-wyborcze-okw-w-usa
REJESTRACJA DO GŁOSOWANIA PRZEZ STRONĘ eWybory
Osoby, które były zapisane na pierwszą turę głosowania w dniu 17 maja, nie muszą rejestrować się ponownie i głosują w tych samych lokalach wyborczych, o ile nie zamierzają zmienić miejsca głosowania ze względu np. na planowaną w tym terminie podróż.
Osoby, które nie były zarejestrowane do głosowania za granicą w I turze wyborów, lub wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w innym miejscu za granicą, będą mogły zarejestrować się samodzielnie na stronie https://ewybory.msz.gov.pl lub na tej stronie będą mogły dokonać zmiany swojego obwodu głosowania z pierwszej tury.
Rejestracja w tym trybie lub zmiana miejsca głosowania możliwa będzie do dnia 27 maja 2025 r. do godz. 23.59 czasu lokalnego.
Rejestracja w tym trybie lub zmian osoby, które pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania przed dniem 18 maja 2025 r., otrzymały dwa zaświadczenia i mogą z zaświadczeniem uprawniającym do głosowania w dniu ponownego głosowania oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą.
Konsulat Generalny RP w Chicago przypomina, że rejestrując się na stronie www.eWybory.msz.gov.pl nie można posłużyć się tym samym adresem e-mail lub numerem telefonu, którym posłużył się przy rejestracji inny wyborca! W takiej sytuacji zarejestrowany do wyborów został/zostanie tylko pierwszy wyborca, który użył/użyje tego adresu email lub numeru telefonu – pozostałe osoby nie zostały/nie zostaną zarejestrowane!
Sytuacje takie występowały najczęściej w przypadku członków tej samej rodziny.
Informujemy również, że system eWybory wysyła dwa powiadomienia. Pierwsze powiadomienie informuje tylko o tym, że wniosek został wprowadzony do systemu. Nie jest to jednak potwierdzenie, że wniosek o rejestrację wyborcy został zaakceptowany i że wyborca został dopisany do spisu wyborców.
O ostatecznej akceptacji wniosku informuje dopiero kolejna wiadomość z systemu eWybory.
Jeśli zatem nie otrzymali/nie otrzymają Państwo informacji o tym, że Państwa wniosek został zaakceptowany oznacza to, że nie zostali Państwo dopisani do spisu wyborców.
Status rejestracji do wyborów mogą Państwo sprawdzić na stronie eWybory (zakładka na dole strony „Sprawdź status rejestracji”)
W przypadku nieotrzymania z systemu eWybory potwierdzenia o tym, że Państwa wniosek został zaakceptowany, prosimy o niezwłoczne przesłanie zgłoszenia do Konsulatu w sposób opisany poniżej (przypominamy, że zgłoszenie takie musi wpłynąć do Konsulatu najpóźniej do dnia 27 maja 2025 roku do godziny 23:59)
Rejestracja do drugiej tury za pośrednictwem aplikacji eWybory – https://ewybory.msz.gov.pl zostanie uruchomiona w najbliższych dniach, o czym Konsulat poinformuje w odrębnym komunikacie.
REJESTRACJA W KONSULACIE GENERALNYM RP W CHICAGO
Istnieje także możliwość dokonania rejestracji lub zmiany miejsca głosowania za pośrednictwem Konsulatu. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, opatrzony własnoręcznym podpisem.
Wniosek można złożyć:
- osobiście w urzędzie konsularnym lub
- wysłać pocztą na adres: 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610 lub
- przesłać skan lub zdjęcie wniosku na adres: chicago.legal@msz.gov.pl
Wniosek musi dotrzeć do Konsulatu najpóźniej do dnia 27 maja 2025 r. do godziny 23:59
Wnioski złożone po tym terminie nie będą mogły zostać uwzględnione i taka osoba nie zostanie dopisana do spisu wyborców
Wzór wniosku o dopisanie do spisu wyborców znajdą Państwo na dole strony w dziale „Materiały”.
GŁOSOWANIE W DRUGIEJ TURZE W POLSCE
ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA
Osoby, które w dniu ponownego głosowania będą chciały zagłosować w Polsce, muszą złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy o dopisanie ich do spisu wyborców albo – jeżeli posiadają profil zaufany, podpis osobisty albo kwalifikowany podpis elektroniczny – mogą zmienić obwód głosowania na obwód głosowania w Polsce online, przez ePUAP.
Osoby, które wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w innym miejscu za granicą, jak i osoby, które wiedzą, że w dniu ponownego głosowania będą w Polsce, mogą wnioskować do konsula lub w urzędzie gminy w Polsce o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Wydanie przez konsula zaświadczenia możliwe jest do dnia 29 maja 2025 r. do północy czasu polskiego.
Oznacza to, że wniosek musi trafić do Konsulatu z odpowiednim wyprzedzeniem, aby możliwe było przygotowanie zaświadczenia i wydanie go obywatelowi przed tym terminem.
Osoby, które już pobrały zaświadczenia o prawie do głosowania przed dniem 18 maja 2025 r., otrzymały dwa zaświadczenia i mogą z zaświadczeniem uprawniającym do głosowania w dniu ponownego głosowania zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju albo za granicą.
Prosimy śledzić również informacje na stronie Polska w USA – Wybory Prezydenta RP za Granicą: https://www.gov.pl/web/usa/wybory-prezydenta-rp-2025-za-granica oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: https://wybory.gov.pl/prezydent2025/
Źródło: informacja własna, Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: istock/KangeStudio/andriano_cz/
News USA
Majowe opóźnienia w wypłatach Social Security. Co muszą wiedzieć beneficjenci

W maju odbiorcy świadczeń Social Security mogą zauważyć, że ich wypłaty trafiają na konta nieco później niż zwykle. Powodem jest nietypowy układ dat w kalendarzu, który obowiązuje w programie wypłat rent i emerytur.
Jak działa harmonogram wypłat Social Security?
Administracja Social Security (SSA) wypłaca świadczenia w zależności od daty urodzenia beneficjenta:
- Osoby urodzone od 1. do 10. dnia miesiąca otrzymują płatności w drugą środę miesiąca.
- Osoby urodzone od 11. do 20. dnia – w trzecią środę miesiąca.
- Osoby urodzone po 20. dniu – w czwartą środę miesiąca.
W tym roku druga środa maja przypadła wyjątkowo późno – 14 maja, co oznacza, że pierwsza runda wypłat również została przesunięta na maksymalnie późną możliwą datę w 2025 roku. To opóźnienie może być odczuwalne dla niektórych beneficjentów, którzy przyzwyczajeni są do wcześniejszych terminów.
Podobne sytuacje wystąpiły lub wystąpią jeszcze m.in. 12 lutego, 13 sierpnia i 12 listopada – również z powodu korzystnego lub niekorzystnego układu dni tygodnia w danym miesiącu.
Inne zasady dla wcześniejszych i podwójnych świadczeń
Niektórzy odbiorcy otrzymują świadczenia według innych reguł:
-
Osoby, które rozpoczęły pobieranie świadczeń przed majem 1997 roku, otrzymują swoje przelewy 3. dnia każdego miesiąca.
-
Osoby otrzymujące zarówno Social Security, jak i Supplemental Security Income (SSI), mają ustalony harmonogram:
-
SSI – 1. dnia miesiąca
-
Social Security – 3. dnia miesiąca
-
W maju odbiorcy SSI otrzymają dwie wypłaty: jedną 1 maja (za maj) oraz kolejną 30 maja (za czerwiec). Wynika to z faktu, że 1 czerwca przypada w weekend, a SSA nie dokonuje wypłat w soboty ani niedziele.
Co zrobić w przypadku opóźnienia płatności?
Administracja Social Security zachęca, by w przypadku opóźnienia płatności:
- Najpierw skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, aby upewnić się, że środki nie zostały już zaksięgowane.
- Jeśli minęły ponad trzy dni robocze od planowanej daty wypłaty, a pieniądze nadal nie dotarły, należy skontaktować się bezpośrednio z SSA, aby zgłosić brakującą płatność.
Agencja zapewni wtedy pomoc w rozwiązaniu problemu i – jeśli to konieczne – zleci zastępczą płatność.
Elektroniczne płatności to standard
Obecnie około 99% beneficjentów otrzymuje swoje świadczenia drogą elektroniczną. To najbezpieczniejszy i najszybszy sposób otrzymywania środków, a także najłatwiejszy do monitorowania i odzyskania w przypadku problemów z przekazem.
Dla pewności możesz sprawdzić aktualne daty wypłat na stronie: www.ssa.gov.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Richard Stephen/Zinkevych/
News Chicago
Kto może podróżować za darmo pociągami CTA w Chicago? Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Transport publiczny to kręgosłup codziennego życia w Chicago. W godzinach szczytu, przed meczami baseballowymi czy koncertami na Soldier Field, zatłoczone wagony „L” jasno pokazują, jak kluczową rolę odgrywa szybki i dostępny system komunikacji miejskiej. Kto może korzystać z niego bezpłatnie?
Wygoda ma swoją cenę — standardowy bilet jednorazowy na przejazd pociągiem Chicago Transit Authority CTA kosztuje 2,50 dolara, a bilet dzienny to wydatek 5 dolarów. Dla wielu pasażerów te koszty mogą się kumulować i znacznie obciążać ich budżet domowy.
Dobrą wiadomością jest to, że niektóre grupy mieszkańców Illinois mogą podróżować pociągami CTA całkowicie za darmo. Sprawdź, czy należysz do jednej z nich.
Kto może korzystać z bezpłatnych przejazdów CTA?
1. Czynny personel wojskowy
Osoby pełniące czynną służbę wojskową w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych mogą podróżować pociągami CTA za darmo, jeśli:
- są ubrane w pełne umundurowanie,
- okażą ważny wojskowy identyfikator (U.S. Armed Forces ID).
2. Weterani z niepełnosprawnością
Wykwalifikowani weterani z niepełnosprawnością również mają prawo do bezpłatnych przejazdów. Wymagane jest posiadanie tzw. military service pass, czyli przepustki wojskowej wydanej przez odpowiednie instytucje.
3. Seniorzy
Mieszkańcy Illinois w wieku 65 lat i więcej mogą korzystać z bezpłatnego transportu miejskiego, pod warunkiem że:
-
są zarejestrowani w programie Benefit Access Program prowadzonym przez Departament ds. Osób Starszych Stanu Illinois (Illinois Department on Aging).
4. Osoby z niepełnosprawnościami
Podobne uprawnienia mają osoby z niepełnosprawnościami, które:
-
również są zapisane do Benefit Access Program.
Zarówno seniorzy, jak i osoby niepełnosprawne, po zakwalifikowaniu się do programu, otrzymują kartę pozwalającą na bezpłatne przejazdy wszystkimi regularnymi trasami obsługiwanymi przez CTA.
Jak się zapisać do programu Benefit Access?
Aby uzyskać uprawnienia do darmowych przejazdów, należy:
- Złożyć wniosek online na stronie internetowej Illinois Department on Aging.
- Spełnić kryteria dochodowe i wiekowe (lub zdrowotne).
- Po zatwierdzeniu otrzymać odpowiednią kartę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów.
Dla wielu mieszkańców Chicago transport publiczny to nie luksus, a codzienna konieczność. Wiedza o dostępnych ulgach może znacząco odciążyć domowy budżet. Jeśli jesteś seniorem, osobą z niepełnosprawnością lub pełnisz służbę wojskową — sprawdź swoje uprawnienia i korzystaj z CTA za darmo.
Źródło: secretchicago
Foto: Chicago Transit Authority CTA
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria