Połącz się z nami

News USA

Dzisiaj przed sądem staje nauczycielka z która bezprawnie zaszczepiła nastolatka bez wiedzy rodziców

Opublikowano

dnia

Dzisiaj ma stanąć przed sądem Laura Parker Russo, której postawiono zarzut stosowania bezprawnej praktyki w swoim zawodzie. Nauczycielka z Sea Cliff w stanie Nowy Jork jest podejrzana o wstrzyknięcie 17-letniemu chłopcu szczepionki przeciwko COVID-19 w swoim domu, bez wiedzy i zgody jego rodziców. Za popełniony czyn grozi jej kara do 4 lat pozbawienia wolności.

Do nietypowego wydarzenia doszło 31 grudnia zeszłego roku. Nastolatek opowiedział o sprawie matce, która nie upoważniła Russo do podania jej synowi szczepionki. Matka chłopca wezwała policję, która przeprowadziła śledztwo i poinformowała, że Russo nie jest lekarzem i nie jest upoważniona do podawania szczepionek.

Nauczycielka została aresztowana i oskarżona o bezprawną praktykę zawodową według prawa oświatowego stanu Nowy Jork.

Russo została następnie zwolniona z aresztu i ma stanąć przed sądem 21 stycznia.

Według CBS New York Laura Parker Russo jest 54-letnią nauczycielką biologii, zatrudnioną w Herricks High School. Jak informuje policja została ona tymczasowo odsunięta od nauczania, w oczekiwaniu na wynik prowadzonego w sprawie śledztwa.

Nie jest jasne, w jaki sposób Russo weszła w posiadanie szczepionki, ani czy stan nastolatka był monitorowany po szczepieniu, co jest standardem w przypadku szczepienia na COVID-19. Aby podać szczepionkę, pacjent musi wyrazić zgodę, a szczepiący potrzebuje wiedzy na temat jego alergii i stanu zdrowia.

W przypadku osób niepełnoletnich, zgody muszą udzielić rodzice lub opiekunowie prawni.

W USA dostępne są trzy marki szczepionek przeciwko COVID-19, ale Pfizer jest jedyną marką zatwierdzoną dla pacjentów poniżej 18 roku życia. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, oraz osób dorosłych.

Centers for Diseas Control and Prevention CDC twierdzi, że „powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 jest kluczowym narzędziem, które najlepiej chroni przed zachorowaniem i  powikłaniami z nim związanymi”

Nie ma ogólnostanowego obowiązku szczepienia dzieci w wieku szkolnym przeciwko Covid w stanie Nowy Jork. Ale niektóre szkoły prywatne wymagają szczepień, a Nowy Jork wymaga ich w przypadku niektórych zajęć sportowych i pozalekcyjnych.

 

We wrześniu Los Angeles stało się pierwszym okręgiem szkolnym, który wprowadził szczepienia dla dzieci w wieku 12 lat i starszych, z ostatecznym terminem 10 stycznia, ale od tego czasu plany te zostały opóźnione. W Waszyngtonie władze zagłosowały za wprowadzeniem szczepień dla uczniów w wieku 16 lat i starszych od 1 marca.

„Jest to główne źródło napięć między tym, co jest ważne dla zdrowia publicznego, a tym, co jest ważne z punktu widzenia wolności jednostki i autonomii rodziców”

– ocenił Denis Nash, epidemiolog z CUNY Graduate School of Public Health and Health Policy.

Szkoły wymagają innych szczepionek, takich jak szczepienie przeciwko odrze.

„To jest wielkie pytanie: czy Covid-19 należy do tej samej kategorii, co niektóre z tych innych chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, których wymagamy przed wejściem do szkoły, czy nie?” pyta Dr Nash .

 

Źródło: cbs, nytimes

Foto: You Tube, pixabay/12019 

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej

News USA

Zabierz w podróż laptopa. Wi-Fi w kamperach od SpaceX będzie kosztowało miesięcznie 135 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

SpaceX ogłosił w tym tygodniu, że uruchamia opcję usługi internetowej Starlink zaprojektowaną z myślą o właścicielach kamperów. Nie będzie ona jednak aktywna, gdy kamper jest w ruchu i będzie ograniczona do miejsc docelowych, w których Starlink zapewnia aktywny zasięg.

Firma wprowadza opcjonalną opłatę miesięczną w wysokości 25 USD dla klientów, którzy chcą przenieść swoje anteny satelitarne, po raz pierwszy.

Dodatkowy koszt zostanie dodany do podstawowej ceny usługi Starlink w wysokości 110 USD miesięcznie i będzie naliczany w odstępach miesięcznych. Użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie wstrzymać i ponownie uruchomić swoją usługę.

Elon Musk zapowiedział w przeszłości, że firma pracuje nad umożliwieniem korzystania z usługi w ruchu.

Nie jest jasne, czy użytkownicy będą musieli zarejestrować się w usłudze, czy też SpaceX zacznie pobierać opłaty od wszystkich użytkowników, którzy spróbują przenieść swoją antenę satelitarną.

Niektórzy posiadacze kamperów już używają Starlink do korzystania z Wi-Fi w drodze. Cyberlandr, startup budujący przystawki  RV do nadchodzącej Cybertruck, zapowiedział również, że będą one zawierały także antenę satelitarną Starlink.

Oprócz Starlink, podróżujący często używają mobilnych hotspotów do dostępu do Wi-Fi, podczas gdy niektórzy producenci samochodów kempingowych i wypożyczalnie już oferują routery Wi-Fi w swoich pojazdach.

W marcu SpaceX poinformował, że ma około 250 000 abonentów w 25 krajach.

Firma posiada sieć około 2000 satelitów na dolnej orbicie Ziemi. Usługa ma na celu dostarczanie klientom na terenach wiejskich szybkiego Internetu o szybkości od 100 Mb/s do 200 Mb/s.

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube, istock/simonapilolla

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne