Połącz się z nami

NEWS Florida

Na Florydzie trwa walka o dzieci nienarodzone. Zakaz aborcji po 15 tygodniu ciąży

Opublikowano

dnia

Projekt ustawy zakazującej dokonywania przerywania ciąży po 15 tygodniu został po raz pierwszy przedstawiony na posiedzeniu ustawodawców stanu Floryda w Tallahassee, które odbyło się w środę. Wprowadzenie zakazu aborcji zaproponowali Republikanie. Uchwalenie ustawy wpłynie nie tylko na Florydę ale także na pobliskie stany, skąd do tej pory przyjeżdżały osoby, chcące skorzystać z przeprowadzenia zabiegu.

Przez lata gdy pobliskie stany uchwalały prawa ograniczające aborcję, mieszkańcy Południa udawali się do Sunshine State, aby skorzystać ze stosunkowo dostępnej możliwości dokonania zabiegu przerwania ciąży na Florydzie. Jeśli zostanie uchwalona nowa ustawa zakazująca aborcji po 15-tym tygodniu ciąży, dostęp do aborcji także dla osób spoza stanu zostanie ograniczony.

Poparta przez Republikanów ustawa została przedstawiona przed Izbą Reprezentantów w środę. Obecnie ma być jeszcze przesłuchana w dwóch dodatkowych komisjach Izby, a także w dwóch komisjach senackich. Jeśli projekty ustaw przejdą przez te komisje, a następnie zostaną zatwierdzone pełnym głosowaniem Izby i Senatu, gubernator Ron DeSantis będzie miał możliwość podpisania zakazu.

Każdy etap tego procesu jest zdominowany przez Republikanów, którzy popierają ograniczenia aborcyjne.

„To nie jest zakaz aborcji”, powiedziała republikańska reprezentantka stanowa Erin Grall z Vero Beach, jedna ze sponsorów ustawy, w emocjonalnym apelu do swoich kolegów, mówiąc że ​​ludzie wciąż mają czas na aborcję przed upływem 15 tygodni.

Prawo Teksasu, które zakazuje większości aborcji po 6-tym tygodniu ciąży, a także prawo stanu Mississippi z 2018 r. zakazujące większości zabiegów po 15-tym tygodniu, skłoniło osoby poszukujące możliwości dokonania aborcji do przybywania na Florydę, gdzie procedura jest dozwolona do czasu, gdy płód będzie zdolny do życia.

Osoby poszukujące zabiegu pochodzą również z Georgii i Alabamy, gdzie tylko kilka powiatów posiada kliniki aborcyjne.

„Nie sądzę, aby Floryda była celem” dla osób szukających aborcji po 15-tym tygodniu ciąży, powiedziała Grall w środę po głosowaniu w komisji. Ustawa z Florydy zakazująca aborcji po 15 tygodniach była wzorowana na ustawie z Mississippi, która jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy.

Ustawa „Rozwiązuje problem późnej aborcji, który mamy na Florydzie”

– powiedział w wywiadzie w zeszłym tygodniu John Stemberger, zwolennik ustawy i przewodniczący grupy konserwatywno-społecznej Florida Family Policy Council.

Goodhue, którego organizacja świadczy usługi aborcyjne w 15 lokalizacjach na Florydzie, powiedział, że placówki Planned Parenthood w Jacksonville i Tallahassee były ostatnio szczególnie zajęte. W zeszłym roku ośrodek w Tallahassee zaczął przeprowadzać aborcję trzy razy w tygodniu — w porównaniu z jednym dniem w przeszłości. Lokalizacja w Jacksonville zapewnia teraz procedurę przez pięć dni w tygodniu, podczas gdy wcześniej wykonywała aborcje dwa razy w tygodniu.

Proponowane przez Florydę prawo ograniczające aborcję po 15 tygodniach ciąży nie robi wyjątku dla ofiar gwałtu lub kazirodztwa. Zabieg w późniejszym terminie dopuszcza tylko w przypadku ciąży zagrażających życiu matki oraz gdy występuje „śmiertelna anomalia płodu”.

Według Agency for Health Care Administration, w 2020 r. na Florydzie przeprowadzono około 75 000 aborcji.

Około 4300 tych zabiegów wykonano w drugim trymestrze — między 13. a 24. tygodniem ciąży.

Gwałt i kazirodztwo były powodem łącznie 23 aborcji w drugim trymestrze w 2020 roku. Nieprawidłowość płodu była powodem przeprowadzenia 469 zabiegów.

Ustawa Grall obejmuje również szereg przepisów niezwiązanych z aborcją. Na przykład stanowy Departament Zdrowia musiałby utworzyć regionalne komitety oceniające śmiertelność płodów i niemowląt. I wymagałby stanowego programu edukacyjnego dotyczącego używania tytoniu, aby skoncentrować się na zdrowiu kobiet w ciąży.

Na środowym posiedzeniu komisji demokratyczna reprezentantka Anna Eskamani, z Orlando, zaproponowała poprawkę mającą na celu usunięcie przepisów dotyczących aborcji. Poprawka nie została przegłosowana. Demokraci argumentowali, że limit 15 tygodni jest niekonstytucyjny w świetle prawa federalnego.

W grudniu zdominowany przez konserwatystów Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał sprawy, która określi los 15-tygodniowego zakazu w Missisipi – i potencjalnie precedensu ustanowionego przez sprawę Roe przeciwko Wade z 1973r, która dała prawo do aborcji wszystkim stanom przez cały okres trwania ciąży.

Konstytucja Florydy także będzie odgrywać kluczową rolę w decydowaniu, czy 15-tygodniowy zakaz ostatecznie stanie się prawem stanu. Od 1989 roku sądy na Florydzie utrzymywały, że klauzula prywatności w konstytucji stanowej pozwala na solidną ochronę aborcji w stanie. Ale obecny Sąd Najwyższy jest zdominowany przez republikanów. Jeśli sprawa aborcji zostanie rozpatrzona przez najwyższy sąd stanowy, sędziowie mogą obalić te dziesięciolecia precedensu.

Dziesiątki mieszkańców Florydy wzięło udział w środowym spotkaniu komitetu.

Obrońcy prawa do aborcji odnieśli małe zwycięstwo w środę, kiedy II Okręgowy Sąd Apelacyjny orzekł w głosowaniu 2:1, aby umożliwić 17-letniej dziewczynie dokonanie aborcji bez uprzedniej zgody rodziców. Zgodnie z ustawą z 2020 r. podpisaną przez DeSantis, nieletni muszą uzyskać zgodę rodzica przed dokonaniem aborcji, chyba że uzyskają zwolnienie sądowe.

 

Źródło: fox13, miamiherald

Foto: You Tube

 

 

NEWS Florida

Niespodziewana akcja w czasie lotu do Orlando. Stewardesa odebrała poród na pokładzie samolotu

Opublikowano

dnia

Autor:

Stewardesa z linii Frontier Airlines, Diana Giraldo, zyskała powszechne uznanie za swoje działanie po tym, jak pomogła w porodzie dziecka w trakcie lotu. Cała załoga samolotu wykonała świetną robotę.

Zgodnie z postem firmy na Facebooku, poród miał miejsce podczas lotu z międzynarodowego lotniska w Denver do Orlando.

Giraldo zabrała kobietę, która zaczęła rodzić do tylnej toalety i asystowała przy porodzie. Samolot zboczył z kursu i wylądował na lotnisku Pensacola, gdzie czekali już ratownicy medyczni.

Niespodziewany poród zakończył się szczęśliwie. Linie Frontier Airlines poinformowały, że matka wybrała „Sky”  na drugie imię dla podniebnej dziewczynki.

 

 

Źródło: fox13
Foto:  fb

Czytaj dalej

NEWS Florida

Na Florydzie nie wolno już protestować pod prywatnymi domami

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał ustawę, która zabrania protestów lub pikietowania przed prywatnymi domami i daje policji prawo do aresztowania sprawców, którzy nie rozchodzą się po ostrzeżeniu.

„Wysyłanie niesfornych tłumów do prywatnych rezydencji, jak widzieliśmy w przypadku wściekłych tłumów przed domami sędziów Sądu Najwyższego, jest niewłaściwe” – powiedział DeSantis.

Republikanie skrytykowali demonstracje jako próbę znęcania się nad sędziami, aby podtrzymać Roe v. Wade po tym, jak wyciekł projekt orzeczenia sugerujący, że sąd jest gotowy do unieważnienia przełomowej decyzji.

Jednak ustawa, którą podpisał DeSantis, nie była związana z niedawnymi kontrowersją, ponieważ przeszła przez stanową legislaturę na początku marca. Projekt miał poparcie obu partii w Senacie Florydy, gdzie został przegłosowany.

Stanowy senator Keith Perry, republikański prawodawca, który sponsorował ustawę, powiedział, że ustawa została zainspirowana wcześniejszymi przypadkami protestujących zgromadzonych w pobliżu domów zarówno liberalnych, jak i konserwatywnych postaci.

Jednym z przykładów, które przytoczył, było nękanie członkini rady szkolnej powiatu Broward pod jej domem, w związku z nakazem używania maseczek w szkołach.

Jennifer D. Jenkins, napisała w artykule opublikowanym dla The Washington Post, że protestujący obrażali jej dzieci, kaszlali jej w twarz, krzycząc „Daj jej Covid” i wypalili obsceniczne obrazy na jej trawniku środkiem chwastobójczym.

Potrzeba ustawy odnosiła się również do protestów pod domami senatorów USA Marco Rubio i Ricka Scotta na Florydzie oraz rodziców podejrzanych o morderstwo Briana Laundrie, a także incydentów poza stanem, takich jak demonstranci, którzy pojawili się pod domami w Chicago i Portland.

Zgodnie z nowym prawem policja musi najpierw ostrzec protestujących, którzy naruszają prawo, i może ich aresztować, jeśli „nie rozejdą się natychmiast i pokojowo”.

Osobie aresztowanej za naruszenie nowego prawa można postawić zarzut wykroczenia drugiego stopnia.

Przeciwnicy ustawy uważają ją za niekonstytucyjną, broniąc prawa Amerykanów do pokojowego protestu.

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/DisobeyArt

Czytaj dalej

NEWS Florida

Tropikalne cyklony znad Atlantyku przychodzą coraz wcześniej. Czas zmienić ramy sezonu huraganów?

Opublikowano

dnia

Autor:

Wprawdzie oficjalny początek sezonu huraganów na Atlantyku nastąpi dopiero 1 czerwca, ale cyklon tropikalny rozwinął się wcześniej niż ta data w każdym z ostatnich siedmiu lat.

Około 97% wszystkich sztormów i huraganów tropikalnych w Basenie Atlantyckim, obejmującym Ocean Atlantycki, Morze Karaibskie i Zatokę Meksykańską, ma miejsce podczas sześciomiesięcznego sezonu huraganów między czerwcem a listopadem.

Ale każdy rok od 2015 udowadnia, że ​​tropikalne cyklony mogą wędrować po Atlantyku przed 1 czerwca, w czasie, który jest „poza sezonem”, dowodząc, że nie każda pora roku ma ścisły kalendarz.

Według National Hurricane Center tylko 3% atlantyckich cyklonów tropikalnych występuje poza oficjalnym sezonem huraganów. Podczas gdy większość aktywności poza sezonem ma miejsce w maju i grudniu, w każdym miesiącu roku na Atlantyku występuje albo burza tropikalna, albo huragan.

Basen Atlantycki wykazuje najbardziej szczytowy sezon huraganów od sierpnia do października W tym czasie ma miejsce 78% burz tropikalnych, 87% mniejszych huraganów i 96% największych huraganów.

Maksymalna aktywność występuje od początku do połowy września.

Ale od 7 lat huragany występują już maju a nawet w kwietniu.

Dwa lata temu, w maju 2020 r., nie było jednej, ale dwie burze tropikalne, które miały wpływ na Stany Zjednoczone. Tropikalna burza Arthur przeszła między 16 a 19 maja i przyniosła deszcze we wschodniej części Karoliny Północnej.

W następnym tygodniu burza tropikalna Bertha miała miejsce w pobliżu Isle of Palms w Południowej Karolinie 27 maja z miejscowymi ulewnymi deszczami i porywistymi wiatrami. Rozproszyła się w Appalachach 28 maja.

Memorial Day 2018 był niezapomniany dla mieszkańców Florydy Zachodniej, gdy burza tropikalna Alberto wylądowała w pobliżu linii Bay / Walton County.

Wczesny początek sezonu huraganów w 2017 roku miał miejsce w kwietniu, kiedy 20 kwietnia nad otwartymi wodami środkowego Oceanu Atlantyckiego rozwinęła się burza tropikalna Arlene.

Pomimo tej siedmioletniej passy od 2015 do 2021, National Hurricane Center nie skorygował jeszcze daty rozpoczęcia sezonu huraganów, chociaż w 2021 zaczął wydawać rutynowe prognozy pogody na Atlantyku 15 maja zamiast zwyczajowego 1 czerwca.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/Harvepino

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne