Połącz się z nami

NEWS Florida

Na Florydzie trwa walka o dzieci nienarodzone. Zakaz aborcji po 15 tygodniu ciąży

Opublikowano

dnia

Projekt ustawy zakazującej dokonywania przerywania ciąży po 15 tygodniu został po raz pierwszy przedstawiony na posiedzeniu ustawodawców stanu Floryda w Tallahassee, które odbyło się w środę. Wprowadzenie zakazu aborcji zaproponowali Republikanie. Uchwalenie ustawy wpłynie nie tylko na Florydę ale także na pobliskie stany, skąd do tej pory przyjeżdżały osoby, chcące skorzystać z przeprowadzenia zabiegu.

Przez lata gdy pobliskie stany uchwalały prawa ograniczające aborcję, mieszkańcy Południa udawali się do Sunshine State, aby skorzystać ze stosunkowo dostępnej możliwości dokonania zabiegu przerwania ciąży na Florydzie. Jeśli zostanie uchwalona nowa ustawa zakazująca aborcji po 15-tym tygodniu ciąży, dostęp do aborcji także dla osób spoza stanu zostanie ograniczony.

Poparta przez Republikanów ustawa została przedstawiona przed Izbą Reprezentantów w środę. Obecnie ma być jeszcze przesłuchana w dwóch dodatkowych komisjach Izby, a także w dwóch komisjach senackich. Jeśli projekty ustaw przejdą przez te komisje, a następnie zostaną zatwierdzone pełnym głosowaniem Izby i Senatu, gubernator Ron DeSantis będzie miał możliwość podpisania zakazu.

Każdy etap tego procesu jest zdominowany przez Republikanów, którzy popierają ograniczenia aborcyjne.

„To nie jest zakaz aborcji”, powiedziała republikańska reprezentantka stanowa Erin Grall z Vero Beach, jedna ze sponsorów ustawy, w emocjonalnym apelu do swoich kolegów, mówiąc że ​​ludzie wciąż mają czas na aborcję przed upływem 15 tygodni.

Prawo Teksasu, które zakazuje większości aborcji po 6-tym tygodniu ciąży, a także prawo stanu Mississippi z 2018 r. zakazujące większości zabiegów po 15-tym tygodniu, skłoniło osoby poszukujące możliwości dokonania aborcji do przybywania na Florydę, gdzie procedura jest dozwolona do czasu, gdy płód będzie zdolny do życia.

Osoby poszukujące zabiegu pochodzą również z Georgii i Alabamy, gdzie tylko kilka powiatów posiada kliniki aborcyjne.

„Nie sądzę, aby Floryda była celem” dla osób szukających aborcji po 15-tym tygodniu ciąży, powiedziała Grall w środę po głosowaniu w komisji. Ustawa z Florydy zakazująca aborcji po 15 tygodniach była wzorowana na ustawie z Mississippi, która jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy.

Ustawa „Rozwiązuje problem późnej aborcji, który mamy na Florydzie”

– powiedział w wywiadzie w zeszłym tygodniu John Stemberger, zwolennik ustawy i przewodniczący grupy konserwatywno-społecznej Florida Family Policy Council.

Goodhue, którego organizacja świadczy usługi aborcyjne w 15 lokalizacjach na Florydzie, powiedział, że placówki Planned Parenthood w Jacksonville i Tallahassee były ostatnio szczególnie zajęte. W zeszłym roku ośrodek w Tallahassee zaczął przeprowadzać aborcję trzy razy w tygodniu — w porównaniu z jednym dniem w przeszłości. Lokalizacja w Jacksonville zapewnia teraz procedurę przez pięć dni w tygodniu, podczas gdy wcześniej wykonywała aborcje dwa razy w tygodniu.

Proponowane przez Florydę prawo ograniczające aborcję po 15 tygodniach ciąży nie robi wyjątku dla ofiar gwałtu lub kazirodztwa. Zabieg w późniejszym terminie dopuszcza tylko w przypadku ciąży zagrażających życiu matki oraz gdy występuje „śmiertelna anomalia płodu”.

Według Agency for Health Care Administration, w 2020 r. na Florydzie przeprowadzono około 75 000 aborcji.

Około 4300 tych zabiegów wykonano w drugim trymestrze — między 13. a 24. tygodniem ciąży.

Gwałt i kazirodztwo były powodem łącznie 23 aborcji w drugim trymestrze w 2020 roku. Nieprawidłowość płodu była powodem przeprowadzenia 469 zabiegów.

Ustawa Grall obejmuje również szereg przepisów niezwiązanych z aborcją. Na przykład stanowy Departament Zdrowia musiałby utworzyć regionalne komitety oceniające śmiertelność płodów i niemowląt. I wymagałby stanowego programu edukacyjnego dotyczącego używania tytoniu, aby skoncentrować się na zdrowiu kobiet w ciąży.

Na środowym posiedzeniu komisji demokratyczna reprezentantka Anna Eskamani, z Orlando, zaproponowała poprawkę mającą na celu usunięcie przepisów dotyczących aborcji. Poprawka nie została przegłosowana. Demokraci argumentowali, że limit 15 tygodni jest niekonstytucyjny w świetle prawa federalnego.

W grudniu zdominowany przez konserwatystów Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał sprawy, która określi los 15-tygodniowego zakazu w Missisipi – i potencjalnie precedensu ustanowionego przez sprawę Roe przeciwko Wade z 1973r, która dała prawo do aborcji wszystkim stanom przez cały okres trwania ciąży.

Konstytucja Florydy także będzie odgrywać kluczową rolę w decydowaniu, czy 15-tygodniowy zakaz ostatecznie stanie się prawem stanu. Od 1989 roku sądy na Florydzie utrzymywały, że klauzula prywatności w konstytucji stanowej pozwala na solidną ochronę aborcji w stanie. Ale obecny Sąd Najwyższy jest zdominowany przez republikanów. Jeśli sprawa aborcji zostanie rozpatrzona przez najwyższy sąd stanowy, sędziowie mogą obalić te dziesięciolecia precedensu.

Dziesiątki mieszkańców Florydy wzięło udział w środowym spotkaniu komitetu.

Obrońcy prawa do aborcji odnieśli małe zwycięstwo w środę, kiedy II Okręgowy Sąd Apelacyjny orzekł w głosowaniu 2:1, aby umożliwić 17-letniej dziewczynie dokonanie aborcji bez uprzedniej zgody rodziców. Zgodnie z ustawą z 2020 r. podpisaną przez DeSantis, nieletni muszą uzyskać zgodę rodzica przed dokonaniem aborcji, chyba że uzyskają zwolnienie sądowe.

 

Źródło: fox13, miamiherald

Foto: You Tube

 

 

NEWS Florida

Mieszkańcy Florydy zbroją się w sklepach. Jak przygotować się na sezon huraganów?

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Florydy zaczynają przygotowania do sezonu huraganów zaopatrując się w artykuły gospodarstwa domowego, które mogą być potrzebne do przetrwania ewentualnego kataklizmu. Przez następne 10 dni można to robić bez płacenia podatku od sprzedaży. Sezon huraganów w Słonecznym Stanie rozpoczyna się 1 czerwca a szczyt osiąga na początku września.

Pierwszy z dwóch okresów wolnych od podatku od sprzedaży na Florydzie, w ramach gotowości na katastrofy, trwa od 27 maja do 9 czerwca, drugi będzie obowiązywał od 26 sierpnia do 8 września.

W tych dniach artykuły gospodarstwa domowego, w tym karma dla zwierząt domowych, środki czyszczące do użytku domowego i baterie, będą zwolnione z podatku od sprzedaży.

Inne przedmioty zwolnione z podatku obejmują worki na śmieci, latarki, gaśnice i przenośne generatory prądu. Pełną listę pozycji objętych podatkowymi wakacjami można znaleźć na stronie Florida Department of Revenue.

National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA przewiduje od 12 do 17 nazwanych burz w sezonie 2023, który potrwa do listopada. 5 do 9 z tych burz może stać się huraganami, a aż cztery prawdopodobnie staną się głównymi huraganami z wiatrem powyżej 111 mil na godzinę.

Służby ratunkowe sugerują mieszkańcom rozpoczęcie wcześniejszych przygotowań, najlepiej jest sporządzić inwentaryzację tego, co masz a czego potrzebujesz na nadchodzący sezon.

Zalecane jest aby gospodarstwa domowe były zaopatrzone na co najmniej 7 dni w jedzenie i wodę, wyliczone na każdego członka rodziny, w tym zwierzęta domowe. Powinieneś także mieć pod ręką leki na receptę na co najmniej 30 dni.

Zgodnie z listą kontrolną Wydziału Zarządzania Kryzysowego Florydy wysoce zalecane jest również zaopatrzenie się w apteczki pierwszej pomocy, maski przeciwpyłowe i przenośne powerbanki.

O wakacjach podatkowych na inne artykuły sprzedawane na Florydzie pisaliśmy 26 maja.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/ Craft24
Czytaj dalej

NEWS Florida

Uwaga na komary – mogą zarażać malarią. W powiecie Sarasota zachorowała jedna osoba

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Zdrowia Florydy w powiecie Sarasota potwierdził przypadek zachorowania na malarię, przenoszoną przez komary. Osoba, która uzyskała wynik pozytywny, spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu. Pacjent dobrze zareagował na leczenie i wyzdrowiał.

Na obszarach, gdzie stwierdzono zachorowanie, prowadzone są opryski komarów z powietrza i ziemi, aby zmniejszyć ryzyko dalszej transmisji malarii.

Opisany przypadek został zidentyfikowany jako gatunek malarii Plasmodium vivax, który nie jest tak śmiertelny jak inne gatunki. Malaria nie jest przenoszona z osoby na osobę. Tylko zarażone komary z rodzaju Anopheles mogą przenosić malarię na ludzi.

Skuteczne leczenie malarii jest łatwo dostępne w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Osoby mające takie objawy jak gorączka, dreszcze, poty, nudności/wymioty i ból głowy, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Aby uchronić się przed jakąkolwiek chorobą przenoszoną przez komary, wykonaj następujące kroki zapobiegawcze:

  • Używaj środków odstraszających komary, które zawierają DEET (10-30 procent), pikarydynę, olejek cytrynowo-eukaliptusowy, para-mentan-diol, 2-undekanon lub IR3535.
  • Noś długie rękawy i długie spodnie.
  • Utrzymuj w dobrym stanie ekrany w drzwiach i oknach, zapobiegające przedostawaniu się komarów do domu.

Aby pomóc zmniejszyć populację komarów wokół swojego domu, osusz podwórko wokół niego. Komary rozmnażają się w słodkiej wodzie pochodzącej z ulew, zraszaczy i innych źródeł.

Opróżnij baseny słodkiej wody wokół domu i podwórka. Puste miski dla zwierząt, pojemniki na śmieci, pokrywy pojemników na śmieci, butelki, opony i wszystko, w czym nagromadziła się słodka woda.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: YouTube, istock/nechaev-kon
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Uważaj jeśli jedziesz na Florydę. Zmiany w prawie imigracyjnym wyjaśnia Mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Stan Floryda wprowadza nowe, zaostrzone prawo imigracyjne, którym Ron DeSantis prawdopodobnie chce chronić swoich mieszkańców przed zalaniem przez nielegalnych imigrantów. To ważna, choć sporna dla wielu kwestia w obliczu narastającego w całym kraju kryzysu imigracyjnego i ogromnych ilości przybywających do Stanów Zjednoczonych osób, mówi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.

Decyzja zawiązana ze zmianami w prawie imigracyjnym, jest wg mec. Magdaleny Grobelskiej, decyzją polityczną gubernatora Florydy, który będzie startował w Wyborach Prezydenckich w 2024 r.

W związku z tymi zmianami mec. Magdalena Grobelski zaleca zwiększenie ostrożności w przypadku podróżowania na Florydę. Przede wszystkim osoba nieudokumentowana nigdy nie powinna latać samolotami – podkreśla nasz Gość.

Nowe prawo daje także prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status, co jest niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Zmiany na Florydzie uderzą m.in. w osoby, które mieszkają w stanie od wielu lat i nie mają uregulowanego statusu. Wciąż nie ma reformy w amerykańskim prawie imigracyjnym, która jest bardzo potrzebna. Wprowadzenie kompleksowej reformy będzie trudne z powodu ogromnych kosztów – tłumaczy nasz Gość.

23 maja Izbie Reprezentantów została przedstawiona do zaznajomienia się tzw. Dignity Act, dotycząca zarówno ochrony południowych granic jak i nieudokumentowanych imigrantów przebywających w USA od lat. Ale to na razie jest tylko propozycja ustawy.

To, że nowo przybywający imigranci dostają pozwolenie na pracę jest niestety ogromną niesprawiedliwością wobec tych osób które od lat żyją w USA i uczciwie pracują, budując ten kraj.

Nowe przepisy w prawie imigracyjnym stanu Floryda, które wejdą w życie 1. lipca:

• Osoba zatrzymana w pojeździe z osobą nieudokumentowaną przekraczającą granice stanu Floryda może zostać oskarżona o przemyt i gangsterstwo i skazana na karę 15 lat pozbawienia wolności;
• Przewóz osób nieudokumentowanych do stanu Floryda jest jednoznaczny z popełnieniem aktu Felony (tym samym gubernator otrzymał 12 milionów dolarów na wywóz nieudokumentowanych imigrantów ze stanu Floryda);
• Nowe prawo nie kryminalizuje: wynajmu mieszkania czy życia z osobą nieudokumentowaną pod jednym dachem w stanie Floryda;
• Nakazuje szpitalom sprawdzanie statusu chorego. Pacjent ma prawo odmówić przyznania się do swojego statusu, ale każdy szpital co kwartał musi wysłać dane statystyczne wliczając osoby, które odmówiły podania informacji;
• Zabrania zatrudnienia nieudokumentowanych osób;
• Nadaje kare 5 lat więzienia oraz $5000 każdemu kto używa podrobionych dokumentów celem otrzymania pracy;
• Zabrania utrzymania w pracy osoby, jeśli pracodawca wie, że zatrudniony nie ma statusu;
• Zabrania wydania ID lub prawa jazdy osobie nieudokumentowanej;
• Unieważnia prawo jazdy wydane w innym stanie jeśli osoba nie ma możliwości udokumentowania statusu w USA;
• Zabrania z dniem 1. listopada 2028 r. każdemu beneficjentowi DACA przystąpienia do egzaminu licencji praktykowania prawa w stanie Floryda;
• Daje przedstawicielowi Urzędu Bezpieczeństwa Stanu Floryda te same moce co przedstawicielowi jednostki anty-terrorystycznej;
• Daje prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status

Zdecydowanie trzeba więc szukać ścieżek legalizacji swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych a przynajmniej ochrony przed deportacją. Taką ochronę zapewnia już samo rozpoczęcie procesu legalizacji.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/designer491/Zerbor/simpson33/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu