Kultura
Betty White miałaby dzisiaj 100 lat. Uczcij jej urodziny w kinie na “Betty White: 100 Years Young”

Ikona amerykańskiej telewizji, Betty White, nie doczekała swoich setnych urodzin. Jednak nadal możemy uczcić pamięć o niej w kinach w całym kraju. Tylko dzisiaj film “Betty White: 100 Years Young”, na który zaprosiła nas sama Betty. Nie zróbmy jej zawodu.
Gwiazda pochodząca z Oak Park pod Chicago odeszła 31 grudnia, na 17 dni przed setnymi urodzinami.
Sekretem jej 99-letniego, niezwykłego życia była radość i optymizm.
17 stycznia mieliśmy razem z Betty celebrować jej setne urodziny, jednodniowym wydarzeniem w kinach w całym kraju. Producenci filmu “Betty White: 100 Years Young” nie zrezygnowali jednak z tego planu mimo wiadomości o jej śmierci, mówiąc, że:
będzie to okazja do upamiętnienia niesamowitego życia i kariery Betty White.
“Będziemy kontynuować nasze plany, aby pokazać film 17 stycznia, mając nadzieję, że nasz film pozwoli wszystkim, którzy ją kochali, złożyć hołd jej życiu i doświadczyć tego, co uczyniło z niej taki skarb narodowy”.
„Kto nie kocha imprezy?!? Ta będzie świetna” – sama Betty zachęciła do udziału w wydarzeniu.
W swoim oświadczeniu producenci Steve Boettcher i Mike Trinklein napisali: “Nasze serca opłakują dzisiaj śmierć Betty White. Przez wiele lat z nią pracowaliśmy, rozwinęliśmy wielką miłość i podziw dla Betty jako osoby i utalentowanej artystki. Jesteśmy wdzięczni za wiele dziesięcioleci radości, którą wszystkim przyniosła. Betty zawsze mówiła, że jest
„najszczęśliwszą babką na dwóch nogach”
bo jej kariera trwała tak długo. I szczerze mówiąc, mieliśmy szczęście, że mieliśmy ją tak długo”.
Film “Betty White: 100 Years Young” będzie emitowany o godzinie 1.00 i 7.00 popołudniu w prawie 900 kinach w całym kraju. Produkcja trwająca 1 godzinę i 40 minut odkrywa dla widzów życie znanej aktorki. Pokazuje Betty White zarówno na planie filmowym jak i za jego kulisami.
Film przedstawia wątki związane z pracą White z personelem biurowym, rozrywką w domu, a nawet sceny z jej prawdziwego przyjęcia urodzinowego. Zawiera także fragmenty jej najsłynniejszych ról, m.in w filmie „Złote dziewczyny”, „Hot in Cleveland”, „The Mary Tyler Moore Show” i jako gospodarza „Saturday Night Live” a nawet zaginiony odcinek z wczesnego sitcomu White z lat 50-tych.
White była ciepłą i bardzo popularną postacią małego ekranu, z karierą sięgającą początków telewizji i trwającą przez 75 lat. W ostatnich latach poświęcała się także pracy ze zwierzętami.
„Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie.” Moje życie jest podzielone na dwie sprawy: pół to zwierzęta, pół show-biznes”, powiedziała kiedyś White w wywiadzie. „Muszę zostać w showbiznesie, aby zapłacić za pracę ze zwierzętami!”
Urodzona 17 stycznia 1922 roku w Oak Park w stanie Illinois Betty Marion White, jedynaczka, przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles w czasie Wielkiego Kryzysu. Zawsze kochała zwierzęta. „Raz mieliśmy 26 psów” wspominała White w wywiadach.
Jako dziecko marzyła o zostaniu strażnikiem leśnym lub pisarką. Zmieniła plany gdy napisała sztukę dla młodzieży będąc w szkole średniej i zagrała w niej główną rolę. Przerwała naukę w college’u i zaczęła występować w radio gdzie prowadziła swój własny program o nazwie “The Betty White Show”. Zanim rozpoczęła karierę aktorską wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Dicka Barkera, pilota z czasów II wojny światowej, którego poślubiła w 1945 roku a następnie, w 1947 za agenta Lane’a Allena, który chciał, aby zrezygnowała z showbiznesu. Drugie małżeństwo zakończyło się 2 lata później.
Betty White zadebiutowała w lokalnej telewizji z DJ’em z Los Angeles, Alem Jarvisem, z którym prowadziła jego codzienny program telewizyjny “Hollywood on Television”. To ostatecznie utorowało drogę jej pierwszemu sitcomowi “Life with Elizabeth”. Pomimo niskiego budżetu i minimalnych scenografii, serial przyniósł White jej pierwszą nagrodę Emmy w 1951. Była to pierwsza nagroda i kategoria w nowym systemie nagród przeznaczonych specjalnie dla kobiet w telewizji. White stała się jedną z niewielu kobiet w telewizji, która miała pełną kontrolę nad tworzeniem zarówno przed i za kamerą. Od 1952 roku, White zaczęła prowadzić program “Hollywood on Television” samodzielnie, pracując przez pięć i pół godziny w telewizji na żywo przez sześć dni w tygodniu przez okres czterech lat. Wystąpiła także w “I Love Lucy”, serialu, który również wyprodukowała.
Grała także w innych serialach w latach 50tych, a w 1961 White pojawiła się jako gwiazda w dziennym teleturnieju “Password”, prowadzonym przez Allena Luddena. Ludden będący wdowcem i wychowujący trójkę dzieci zaproponował aktorce małżeństwo w 1963 roku.
Ludden był miłością życia Betty White. „Sekretem naszego małżeństwa był entuzjazm” opowiadała aktorka. „Kiedy wiedziałam, że Allen wraca do domu, odświeżałam makijaż i zakładałam nową bluzkę”. 63-letni Ludden zmarł na raka żołądka w 1981 roku. Byli małżeństwem 18 lat.
W tym okresie White triumfowała w latach 1973-77 w programie “The Mary Tyler Moore Show”, za udział w którym zdobyła drugą i trzecią nominację do nagrody Emmy. Zagrała także w produkcji stacji telewizyjnej WJM „Happy Homemaker” Sue Ann Nivens, karierowiczkę bez skrupułów. Została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Daytime Emmy w kategorii wybitnego gospodarza teleturnieju dla programu NBC “Just Men!” w 1983 roku.
W następnych latach tempo pracy White tylko przyspieszało, czego kulminacją był serial “Złote dziewczyny”, w którym zagrała uroczą Rose Nylund w latach 1985-92. Po zakończeniu pracy w serialu, White wystąpiła w takich serialach telewizyjnych jak “The Golden Palace”, “Bob” i “Maybe This Time”, a także “Ally McBeal” i
“That ’70s Show”.
Następnie zagrała rolę Catherine Piper w “Boston Legal” w latach 2005-08, a później też Ann Douglas w “The Bold and the Beautiful” w latach 2006-09.
W 2010 roku 87 letnia White wcieliła się w rolę Elki Ostrovsky w “Hot in Cleveland”, która stała się podstawą odrodzenia jej kariery rozpoczętego się wraz z rolą w “The Proposal” u boku Sandry Bullock i Ryana Reynoldsa. Zagrała w reklamie Snickersa podczas Super Bowl a sondaże w przeważającej mierze wskazywały na to, że publiczność wybrała ją jako gospodarza “Saturday Night Live”.
W filmie “Hot in Cleveland” wystąpiły Valerie Bertinelli, Jane Leeves i Wendie Malick jako trzy czterdziestoletnie najlepsze przyjaciółki z Los Angeles, które lądują w Cleveland po próbie lotu do Paryża. White zagrała gospodynię domu, w którym mieszkają trzy przyjaciółki. Przybycie kobiet ponownie wniosło życie w codzienność 80-letniej bohaterki.
White była trzykrotnie nominowana do nagrody Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorki w serialu komediowym w latach 2011, 2012 i 2013. Pierwsze dwa razy wygrała. W całej swojej długiej karierze była nominowana do 21 nagród Primetime Emmy, z których 5 wygrała.
W maju 2012 roku zadebiutowała także w komediowym reality show telewizji NBC “Betty White’s Off Their Rockers”.
Jej pasją zawsze był dobrostan zwierząt; składki na jej fanklub Bet’s Pets były przekazywane na cele charytatywne na rzecz ratowania zwierząt, a ona otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę dla ich dobra.
W 1999 roku mówiła w wywiadzie, że chce jak najlepiej wykorzystać każdy dzień.
„Lepiej zdaj sobie sprawę, jak dobre jest życie, póki trwa” powiedziała. “Ponieważ zanim się zorientujesz, wszystko zniknie”.
I tak właśnie żyła.
Bilety na film można nabyć poprzez stronę Fathom Events.
Źródło: people, Fathom Events
Foto: You Tube
Polonia Amerykańska
“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
News Chicago
Bilety na trasę koncertową “Mayhem Ball” Lady Gagi już są w sprzedaży

Dzisiaj w południe rusza oficjalna sprzedaż publiczna wejściówek na koncerty Lady Gagi w ramach trasy “Mayham Ball”. 14-krotna zdobywczyni nagrody Grammy wystąpi na scenie United Center w Chicago dwukrotnie – w poniedziałek 15 września oraz środę 17 września. Trasa będzie promować jej najnowszy album “Mayhem”.
„Ten występ ma być teatralnym i elektryzującym doświadczeniem, które ożywi Mayhem dokładnie tak, jak sobie to wyobrażam” – napisała Lady Gaga w poście na Instagramie.
“Trasa Mayhem Ball oficjalnie zmierza w waszą stronę. Do zobaczenia wkrótce, potwory!” – dodała gwiazda.
Trasa “Mayhem Ball” obejmie ponad tuzin lokalizacji w USA i Europie. Oto pełna lista dat i miejsc koncertów:
Stany Zjednoczone:
- 16, 18 lipca – Las Vegas, NV (T-Mobile Arena)
- 6, 7 sierpnia – Seattle, WA (Climate Pledge Arena)
- 22, 23, 26 sierpnia – Nowy Jork, NY (Madison Square Garden)
- 31 sierpnia, 1 września – Miami, FL (Kaseya Center)
- 10, 11 września – Toronto, Kanada (Scotiabank Arena)
- 15, 17 września – Chicago, IL (United Center)
Europa:
- 29, 30 września, 2 października – Londyn, Wielka Brytania (The O2)
- 7 października – Manchester, Wielka Brytania (Co-Op Live)
- 12, 13 października – Sztokholm, Szwecja (Avicii Arena)
- 19, 20 października – Mediolan, Włochy (Unipol Forum)
- 28, 29 października – Barcelona, Hiszpania (Palau Sant Jordi)
- 4, 5 listopada – Berlin, Niemcy (Uber Arena)
- 9 listopada – Amsterdam, Holandia (Ziggo Dome)
- 11 listopada – Antwerpia, Belgia (Sportpaleis Arena)
- 13, 14 listopada – Lyon, Francja (LDLC Arena)
- 17, 18, 20 listopada – Paryż, Francja (Accor Arena)
Sprzedaż biletów
Oficjalna sprzedaż publiczna rozpocznie się w czwartek, 3 kwietnia o godzinie 12:00PM. Więcej informacji o zakupie biletów można znaleźć na oficjalnej stronie Lady Gagi.
Nie przegap szansy na niezapomniane widowisko! Lady Gaga ponownie udowodni, że jest jedną z najbardziej ekscytujących artystek sceny muzycznej.
Źródło: secretchicago
Foto: Kalpesh Patel, proacguy1
News USA
Zmarł Val Kilmer – aktor, gwiazda „Top Gun” i „The Doors”, buntownik z Hollywood

Val Kilmer, niezapomniany aktor znany z roli Icemana w „Top Gun”, Batmana w „Batman Forever” oraz Jima Morrisona w „The Doors”, zmarł w wieku 65 lat. Odszedł we wtorek wieczorem w Los Angeles, otoczony rodziną i przyjaciółmi, w tym córką Mercedes Kilmer, jak poinformowano w oświadczeniu przesłanym do Associated Press.
Val Kilmer zmagał się z problemami zdrowotnymi od lat. W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, co wymusiło przeprowadzenie dwóch tracheostomii. Choć wyzdrowiał, we wtorek zmarł na zapalenie płuc.
„Zachowywałem się odważnie. Zachowywałem się dziwnie wobec niektórych. Nie zaprzeczam temu i nie żałuję, ponieważ straciłem i odnalazłem części siebie, o których istnieniu nie wiedziałem” – mówił w dokumencie „Val” z 2021 roku, podsumowującym jego karierę.
Od komedii po dramat – droga na szczyt
Val Kilmer był najmłodszym aktorem przyjętym do prestiżowej szkoły Juilliard. Jego filmowa kariera rozpoczęła się w 1984 roku od roli w parodii szpiegowskiej „Top Secret!”, a następnie w komedii „Real Genius” (1985).
Mimo początkowych ról komediowych, jego talent objawił się w pełni w latach 90., gdy wystąpił w takich produkcjach jak „Tombstone” (1993), „Prawdziwy romans” (1993) czy „Gorączka” (1995) u boku Ala Pacino i Roberta De Niro.
Jego aktorstwo było pełne poświęcenia. Grając Doca Hollidaya w „Tombstone”, Kilmer wypełnił swoje łóżko lodem, aby lepiej oddać agonię bohatera. Podczas pracy nad „The Doors” przez rok nosił skórzane spodnie i domagał się, by nazywano go Jimem Morrisonem.
Kontrowersje i wyobcowanie w Hollywood
Choć talent Kilmera był niezaprzeczalny, jego intensywny styl pracy przysporzył mu opinii trudnego współpracownika. Sam podkreślał, że jego nieustępliwość wynikała z troski o jakość artystyczną.
„W próbie wzmocnienia pozycji reżyserów i aktorów, aby szanowali prawdę i istotę każdego projektu, zostałem szanowany, ale też poważnie wyobcowany” – napisał w autobiografii „I’m Your Huckleberry”.
Jedną z najbardziej pamiętnych ról Kilmera był Iceman w „Top Gun”. Początkowo nie chciał jej przyjąć, jednak zmienił zdanie, gdy zapewniono go, że jego postać zostanie lepiej rozwinięta. Po niemal czterdziestu latach powrócił do tej roli w „Top Gun: Maverick” (2022).
Jako Batman w „Batman Forever” spotkał się z mieszanym odbiorem. Roger Ebert uznał go za „całkowicie akceptowalnego” następcę Michaela Keatona, jednak sam Kilmer twierdził, że kostium ograniczał jego aktorstwo.
„Ledwo mogłem się ruszać, ludzie musieli mi pomagać wstawać i siadać” – wspominał w dokumencie „Val”.
Trudne lata i refleksja nad karierą
Jego późniejsze role obejmowały filmy „Święty” (1997) oraz „Wyspa doktora Moreau” (1996), której produkcja była pełna chaosu i konfliktów. W 1996 roku magazyn „Entertainment Weekly” opublikował artykuł pat.„Człowiek, którego Hollywood uwielbia nienawidzić”, opisując jego trudny charakter na planie.
Z biegiem lat Val Kilmer skupił się na mniejszych, ale ambitnych projektach, jak „Spartan” (2004) czy „Wonderland” (2003). Poświęcił się także monodramowi „Obywatel Twain”, w którym wcielił się w Marka Twaina.
Życie prywatne i dziedzictwo
Kilmer dorastał w Los Angeles i uczęszczał do Chatsworth High School, gdzie jego rówieśnikami byli Kevin Spacey i Mare Winningham. Jego młodszy brat, Wesley, zmarł w wieku 15 lat, co mocno wpłynęło na aktora.
„Tęsknię za nim. Mam jego sztukę. Lubię myśleć o tym, co by stworzył. Nadal mnie inspiruje” – mówił w rozmowie z „Times”.
Był autorem dwóch tomików poezji i nominowany do nagrody Grammy za album spoken word „The Mark of Zorro”. Był w związku z wieloma kobietami, m.in. z Cher, a jego żoną była aktorka Joanne Whalley, z którą miał dwoje dzieci – Mercedes i Jacka.

Val Kilmer w 2005 roku
Val Kilmer pozostawił po sobie niezatarte ślady w kinematografii. Jego niezwykłe role, pasja i poświęcenie dla sztuki uczyniły go jednym z najbardziej fascynujących aktorów swojego pokolenia.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Georges Biard
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
Polonia Amerykańska5 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół6 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki