Połącz się z nami

News Chicago

Jutro pożegnamy Zofię Boris, niezwykłą osobowość polonijnego radio w Chicago

Opublikowano

dnia

Uroczystości pogrzebowe Zofii Boris, niezwykłej osoby, która przez ponad pół wieku towarzyszyła Polakom mieszkającym w Chicago za radiowym mikrofonem, odbędą się 15 stycznia. Msza o 12.30 w kościele św. Konstancji.

Msza św. pogrzebowa za spokój duszy śp. Zofii Boris zostanie odprawiona 15 stycznia o godzinie 12:30 po południu w kościele pw. św. Konstancji przy 5843 W. Strong w Chicago. Po nabożeństwie urna z prochami Zmarłej zostanie złożona w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Maryhill w Niles.

Rodzina prosi o nie przynoszenie kwiatów na cmentarz, a jedynie do kościoła.

Zofia Boris urodziła się 9 grudnia 1938 roku w Koszycach nad Wisłą. Dorosłe życie związała z Tarnowem i Krakowem skąd 60 lat temu przyleciała do Chicago. Karierę radiowca rozpoczęła w programie Stanisława Łobodzińskiego.

W 1969 roku założyła własny program radiowy

Oryginalna i uwielbiana przez swoich fanów prowadziła audycję „Słowo i pieśń” oraz „Radio Razem” bez kompleksów i z ogromnym sukcesem finansowym. Jej godzinny program nadawany był od poniedziałku do piątku od godziny 16.00 do 17.00, ale także w sobotnie poranki w stacji WPNA 1490AM od 7.00 do 9.00.

Wieloletni współpracownik, Tadeusz Gordon mówi o początkach pracy Zofii w radio WPNA.

 

Zofia Boris była zaangażowaną działaczką społeczną. W 1974 roku była inicjatorką założenia szkoły sobotniej im. Emilii Plater. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku zaangażowała się w działania Polonii na rzecz rehabilitacji płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wspierała w tych dążeniach Józefa Szaniawskiego, który będąc ostatnim więźniem politycznym PRL-u tę akcję prowadził.

Przyjaciele Zofii Boris dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z jej optymistyczną, pełną humoru osobą. Alicja Jonik wspomina Zosię jako osobę zawsze radosną, uśmiechniętą i bezpośrednią, przy tym o wielkim sercu, angażującą się w pomoc potrzebującym:

Zofia należała do Kongresu Polonii Amerykańskiej. W wydziale stanowym KPA między innymi pełniła funkcję wiceprezesa.

Była członkiem Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Kierowała pracą Grupy 3237 i Gmin41 Związku Narodowego Polskiego.

Za swoją działalność zawodową i społeczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Fryderyka oraz Nagrodą Dziennikarską przyznaną przez wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej

Bogdan Łańko opowiada o Zosi, że była osobą bardzo życzliwą, ciepłą i wrażliwą, nie ciepiącą zakłamania, z wielkim poczuciem humoru:

 

Zofia Boris przez 30 lat była działaczką Legionu Młodych Polek. Przez wiele lat uczestniczyła w przygotowaniach organizowanego przez Legion Balu Debiutantek. Zasiadała w zarządzie Fundacji „Dar Serca”. Była współzałożycielką i działaczką Klubu Koszyce.

Wiesław Żółtowski o Zosi mówi, że była profesjonalnym radiowcem i dbała o swoich słuchaczy, z którymi kontakt był dla niej bardzo ważny :

 

Jej działalność zawodowa i społeczna została dostrzeżona i doceniona przez władze wolnej Polski oraz środowisko polonijne.

25 sierpnia 2012 roku Prezydent RP odznaczył Zofię Boris Złotym Krzyżem Zasługi.

7 maja 2016 roku wicedyrektor Telewizji Polskiej Polonia Filip Frąckowiak wręczył Jej Nagrodę Fryderyka przyznaną za działalność na rzecz Polski i Polaków za granicą. Po 50 latach działalności w roku 2018 Kongres Polonii Amerykańskiej wydział stanowy Illinois uhonorował Zofię Boris nagrodą Media Award.

Długoletni manager stacji WPNA 1490AM Jarosław Obręcki opowiada o pracy Zofii Boris i jej wielkiej miłości do psów:

 

W swoim programie radiowym Zofia Boris zawsze chętnie wspierała akcje charytatywne, ogłaszała wydarzenia i ciekawe inicjatywy w polonijnym środowisku. Przez wiele lat blisko współpracowała z byłym proboszczem parafii p.w. św. Konstancji w Chicago ks. kanonikiem Tadeuszem Dzieszko oraz z polonijnym biznesmenem Jankiem Kryńskim. Współtworząc barwne życie Polonii w Chicago. 

Ks. Tadeusz Dzieszko, wspomina Zofię jako patriotkę o otwartym, szlachetnym sercu:

 

 

 

 

źródło: informacja własna
foto: Andrzej Baraniak

 

 

News Chicago

Czy szczurza antykoncepcja jest rozwiązaniem na problem z gryzoniami? Trzeba to sprawdzić

Opublikowano

dnia

Autor:

Przez ostatnią dekadę Chicago niezmiennie zajmowało niechlubne pierwsze miejsce w rankingu “najbardziej zaszczurzonych” miast w USA, prowadzonym przez firmę Orkin, specjalizującą się w zwalczaniu szkodników. Rozległa infrastruktura miasta, liczne alejki pełne kryjówek oraz dostępność resztek jedzenia tworzą idealne warunki do rozwoju populacji tych gryzoni. Dlatego władze Wicker Park i Bucktown chcą się zająć płodnością uciążliwych gryzoni.

Pomimo prowadzonych przez miasto programów deratyzacyjnych, Chicago wciąż nie może pozbyć się problemu gryzoni. Jednak nowa inicjatywa, testowana w jednej z najpopularniejszych dzielnic miasta, może pomóc odwrócić ten trend. Mowa o programie kontroli urodzeń szczurów, który może stać się przełomem w walce z plagą gryzoni.

Izba Handlowa Wicker Park Bucktown ogłosiła, że od poniedziałku w alejkach za głównymi korytarzami handlowymi zostaną rozmieszczone specjalne skrzynki z przynętą zawierającą środek “Evolve” – substancję zapobiegającą rozmnażaniu szczurów.

Celem inicjatywy jest nie tylko ograniczenie populacji gryzoni, ale także zmniejszenie szkód powodowanych przez szczurze nory oraz minimalizacja ryzyka, jakie tradycyjne trutki stanowią dla zwierząt domowych i środowiska.

Według ekspertów, “Evolve” to pestycyd o niskim ryzyku, który skutecznie obniża płodność szczurów po spożyciu. Jego stosowanie stanowi alternatywę dla standardowych metod deratyzacji, które często wiążą się z zagrożeniami dla ekosystemu i innych zwierząt.

Chicago nie jest pierwszym miastem, które decyduje się na taką strategię walki z gryzoniami. W 2024 roku Rada Miasta Nowego Jorku przyjęła ustawę wdrażającą program podawania szczurzym populacjom pigułek antykoncepcyjnych.

W ramach tego projektu władze przez co najmniej 12 miesięcy będą przeprowadzać miesięczne inspekcje terenów objętych programem, monitorując zużycie środka i jego wpływ na liczebność gryzoni.

Jeśli pilotażowy program w Wicker Park i Bucktown okaże się skuteczny, istnieje szansa na jego rozszerzenie na kolejne dzielnice Chicago. Czy antykoncepcja okaże się kluczem do rozwiązania problemu szczurów w amerykańskich metropoliach? Czas pokaże.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Wirestock/Chanawat Phadwichit/
Czytaj dalej

News Chicago

Nauczyciele ze związku CTU głosują nad nową umową: Koniec burzliwych negocjacji?

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek nauczyciele zrzeszeni w Chicago Teachers Union (CTU) oddali głosy w sprawie ostatecznej propozycji umowy z okręgiem szkolnym, kończąc miesiące napiętych negocjacji oraz wewnętrznych konfliktów, które mogły zdestabilizować czwarty co do wielkości publiczny system edukacyjny w kraju. Choć umowa jest bliska finalizacji, wciąż istnieje ryzyko, że proces zakończy się fiaskiem.

Długa droga do porozumienia

Blisko rok trwały rozmowy, które obfitowały w liczne zwroty akcji i rosnącą presję dotyczącą finansowania nowego kontraktu nauczycielskiego oraz spłaty 175 milionów dolarów na emerytury dla personelu niepedagogicznego. Ta kwota stała się elementem politycznej gry pomiędzy ratuszem a Chicago Public Schools (CPS).

Zgodnie z przyjętymi procedurami, nowa umowa będzie musiała zostać najpierw zatwierdzona przez Izbę Delegatów związku zawodowego. Po pokonaniu tej przeszkody wniosek zostanie przekazany wszystkim członkom związku w celu uzyskania ostatecznej akceptacji.

Ostateczne głosowanie członków związku odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, po czym szef chicagowskich szkół publicznych CPS, Pedro Martinez, skieruje umowę do Rady Edukacji Chicago do ostatecznej akceptacji.

Szczegóły propozycji

Nowa umowa przewiduje m.in.:

  • 4% podwyżki wynagrodzenia
  • Dodatkowe 10 milionów dolarów na programy sportowe
  • Ograniczenie liczebności klas
  • Zatrudnienie dodatkowych nauczycieli dwujęzycznych
  • Tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla uczniów LGBTQ+
  • Potwierdzenie ochrony dla uczniów- imigrantów

Propozycje te mają nie tylko poprawić warunki pracy nauczycieli, ale także wpłynąć na jakość nauczania oraz środowisko szkolne w Chicago Public Schools CPS.

Polityczna walka o finansowanie

Osiągnięcie wstępnego porozumienia zapobiegło masowym protestom rodzin uczniów i nauczycieli, którzy obawiali się możliwego strajku. Jednak polityczne napięcia wokół finansowania szkół pozostają. Burmistrz Brandon Johnson i jego sojuszniczka, prezydent Chicago Teachers Union (CTU) Stacy Davis Gates, musieli zmierzyć się z krytyką oraz zarzutami o nadmierne uzależnienie od związków zawodowych.

„Oczekująca umowa uznaje znaczenie pracy nauczycieli, uwzględnia ograniczenia budżetowe oraz pozwala uniknąć strajku po raz pierwszy od ponad dekady” – napisano w oficjalnym oświadczeniu CPS.

Jednak Pedro Martinez, odpowiedzialny za finanse CPS, wyraził obawy, czy okręg rzeczywiście będzie w stanie pokryć wszystkie koszty wynikające z umowy. Szczególnie niepewna pozostaje kwestia spłaty 175 milionów dolarów na emerytury, co może stanowić kluczowy punkt sporny w finalnym głosowaniu Rady Edukacji Chicago.

Burmistrz Johnson: Zwycięstwo czy polityczna cena?

Dla burmistrza Johnsona podpisanie umowy może oznaczać sukces polityczny, ale jednocześnie jego droga do tego momentu była pełna przeszkód. Zarzuca mu się, że poświęcił stabilność budżetową miasta dla interesów związku nauczycieli CTU, który był jednym z głównych sponsorów jego kampanii wyborczej.

W trakcie negocjacji relacje między CTU a innym silnym związkiem zawodowym SEIU Local 73 zostały poważnie nadszarpnięte. SEIU zarzucił CTU dążenie do przejęcia stanowisk asystentów nauczycieli edukacji specjalnej, co doprowadziło do ostrej wymiany oskarżeń pomiędzy liderami obu organizacji.

Choć kontrowersyjna propozycja została wycofana, jej skutki mogą wpłynąć na przyszłe wybory burmistrza i jego pozycję w lokalnej polityce.

Czy umowa zostanie podpisana?

Ostateczne głosowanie Rady Edukacji może jeszcze zablokować umowę, zwłaszcza jeśli sojusznicy Johnsona w radzie powiążą ją z kontrowersyjną decyzją CPS o zwrocie miastu 175 milionów dolarów. W przypadku braku porozumienia może dojść do dalszego zamieszania finansowego, a nawet nowej fali protestów.

Choć dla Johnsona i Davis Gates sukces w negocjacjach to znaczące osiągnięcie, burmistrz będzie musiał w kolejnych miesiącach udowodnić, że jego polityka nie tylko sprzyja związkom, ale również stabilności budżetu Chicago i interesom rodzin CPS.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, CTU

 

Czytaj dalej

News Chicago

W Champaign IL lekarz przebił kobiecie macicę i zostawił część płodu w środku, podczas aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Pacjentka z Indiany pozwała lekarza za rzekome zaniedbanie podczas aborcji, oskarżając go o przebicie jej macicy i pozostawienie połowy płodu w jej organizmie. Do zdarzenia doszło w 2023 roku w Champaign IL, a w wyniku komplikacji kobieta wymagała pilnej operacji ratującej życie.

Pozew o zaniedbanie medyczne wpłynął 21 marca do Sądu Okręgowego Powiatu Champaign. Skargę przeciwko dr. Keithowi Reisinger-Kindle z Equity Clinic, placówki oferującej usługi aborcyjne, złożyła kobieta określona w dokumentach jako Jane Doe.

Zgodnie z pozwem pacjentka, matka czworga dzieci, była w 22. tygodniu ciąży, gdy poddała się dwudniowemu zabiegowi zakończonemu 2 kwietnia 2023 roku. Według notatek medycznych lekarz stwierdził, że “produkty poczęcia zostały poddane oględzinom i potwierdzone jako kompletne”, a pacjentka została wypisana do domu.

Jednak następnego dnia kobieta zadzwoniła do kliniki, zgłaszając silne skurcze. Zalecono jej zażycie dostępnego bez recepty leku przeciwbólowego. Po pięciu godzinach ponownie zadzwoniła, skarżąc się na narastający ból, ucisk i problemy z oddychaniem – wtedy lekarz zalecił jej wzięcie środka przeczyszczającego.

Gdy dolegliwości nie ustąpiły, pacjentce poradzono, aby zrobiła lewatywę i “rozważyła wizytę na oddziale ratunkowym”.

4 kwietnia kobieta trafiła do Community Hospital South w Indianapolis, gdzie lekarze odkryli i chirurgicznie usunęli pozostałości płodu z jamy miednicy. Według pozwu części czaszki płodu były przyczepione do jelit. Dodatkowo naprawiono przebicie macicy o wielkości monety.

Do pozwu dołączono raport położnika-ginekologa, który stwierdził, że “gdyby dr Kindle przeprowadził odpowiednie badanie szczątków, powinno być oczywiste, że pozostały części płodu”. W skardze pacjentka domaga się procesu z udziałem ławy przysięgłych oraz odszkodowania w wysokości ponad 50 tysięcy dolarów.

Dr Keith Reisinger-Kindle

Dr Keth Reisinger-Kindle i Equity Clinic zostali opisani w artykule Tribune z czerwca 2023 roku, dotyczącym napływu dostawców usług aborcyjnych do Illinois po uchyleniu orzeczenia Roe v. Wade w 2022 roku.

W wywiadzie lekarz podkreślił swoje zaangażowanie w wykonywanie aborcji, twierdząc, że “jedynym powodem, dla którego poszedł na studia medyczne, była chęć pomagania pacjentkom w tym zakresie”.

Equity Clinic powstała w lutym 2023 roku, a jej założyciel regularnie podróżowała z Ohio do Illinois, aby przeprowadzać zabiegi w Champaign. Reisinger-Kindle posiada licencję w stanie Illinois od 2022 roku i według stanowych rejestrów nigdy nie był karany.

Od czasu cofnięcia Roe v. Wade liczba pacjentek przyjeżdżających do Illinois w celu dokonania aborcji wzrosła trzykrotnie.

Według Guttmacher Institute w 2023 roku ponad 37 tysięcy kobiet z innych stanów przyjechało do Illinois na zabieg, co czyni stan niechlubnym liderem w kraju pod względem liczby aborcji wykonywanych dla pacjentek spoza regionu.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: Wright State University, istock, Equity Clinic

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu