Połącz się z nami

News Chicago

Dzieci wracają do szkół w Chicago

Opublikowano

dnia

Dzisiaj szkoły w Chicago znów zapełnią się dziećmi. Po długim konflikcie między związkiem nauczycieli a Chicago Public Schools i władzami miasta, uczniowie zasiądą w swoich ławkach. Umożliwiła to ugoda, do której ostatecznie doszło w poniedziałek. Tygodniowy impas w pertraktacjach dotknął 300tys uczniów.

700-osobowy organ zarządzający związku głosował 63% do 27% za zakończeniem akcji pracy zdalnej i przyjęciem umowy wynegocjowanej z Chicago Public Schools (CPS) i burmistrz Lori Lightfoot, kończąc tym samym trwający od tygodnia konflikt.

„Ostatecznie jestem dumny, że Chicago Teachers Union zajął stanowisko” – powiedział prezes CTU Jesse Sharkey.

„Będziemy dalej robić to, co jest słuszne. To nie jest idealna umowa, ale będziemy trzymać głowy wysoko, ponieważ było to trudne.” dodał Sharkey.

Burmistrz Lightfoot poinformowała w poniedziałek wieczorem, że nauczyciele wrócą do klas we wtorek, a uczniowie wrócą do szkoły w środę. Zajęcia są nadal odwołane dla uczniów we wtorek, ponieważ nauczyciele przygotowują się do powrotu do pracy.

Wszyscy członkowie CTU nadal muszą zatwierdzić umowę i oczekuje się, że zagłosują nad nią jeszcze w tym tygodniu.

Wśród najważniejszych punktów umowy jest zgoda na rozszerzenie przeprowadzania testów wśród uczniów, ale nie jest to program testów opt-out, o który zabiegał CTU. CPS zgodził się na ustalenie wskaźników, który będą decydować o przejściu na nauczanie zdalne w poszczególnych szkołach, ale nie na wskaźnik obejmujący cały okręg, jak chciał związek.

Umowa obejmuje również rozszerzone środki ochrony osobistej i wysiłki mające na celu zwiększenie zgód na testy dla studentów, oświadczyła burmistrz Lightfoot.

Pedro Martinez, dyrektor generalny CPS, poinformował, że okręg nadal dba o bezpieczeństwo nauczycieli, personelu i uczniów. Proponowana umowa obowiązuje do końca letniego semestru, podała Lightfoot.

„Niektórzy zapytają, kto wygrał, a kto przegrał” – powiedziała burmistrz Lightfoot.

„Nikt nie wygrywa, gdy nasi uczniowie są poza miejscem, w którym mogą uczyć się najlepiej i gdzie są najbezpieczniejsi.

Po czterech dniach nieobecności w szkole jestem pewna, że wielu uczniów będzie podekscytowanych powrotem do klas z nauczycielami i rówieśnikami. A ich rodzice i opiekunowie mogą teraz odetchnąć z zasłużoną ulgą”.

Poniedziałek był czwartym z rzędu dniem, w którym uczniowie Chicago Public Schools nie mieli zajęć.

Chicago Teachers Union zebrało się w poniedziałek rano z przywódcami miasta i rodzicami w Spry Elementary, aby naświetlić niektóre kwestie na stole.

„Chcę zdrowej społeczności, w której moje rodziny mogą wiedzieć, że mogą bezpiecznie wysyłać swoje dzieci do szkoły” – powiedział Michael Rodriguez, radny 22. okręgu.

Związek miał nadzieję na rozpoczęcie zdalnego uczenia się w środę, z zamiarem powrotu do nauczania osobistego 18 stycznia, ale burmistrz Lightfoot i CPS nie byli tym planem przekonani.

Propozycja CTU wymagała również, aby CPS co tydzień losowo testowało co najmniej 10% populacji uczniów i pracowników w każdej szkole. A także wstrzymania nauki bezpośredniej na 14 dni i pełnego przejścia na nauczanie zdalne w całym mieście, jeśli wskaźnik pozytywnych wyników testów na COVID-19 w Chicago będzie rósł.

Członkowie CTU poprosili również, aby każda szkoła, w której u co najmniej 25% personelu stwierdzono COVID-19 przez dwa kolejne dni, została przeniesiona na uczenie zdalne. W przypadku szkół zatrudniających 100 lub więcej pracowników przejście na uczenie zdalne nastąpi, jeśli przypadki te osiągną 20%.

 

Wprowadzono również zasadę przejścia na zdalnego uczenie się, jeśli narażenie uczniów osiągnie określony poziom. Szkoły podstawowe przejdą na uczenie zdalne, jeśli ponad 30% uczniów otrzyma polecenie poddania kwarantannie lub izolacji. Szkoły ponadpodstawowe w przypadku poziomu większego niż 25%.

Opinie rodziców uczniów z Chicago są podzielone, część z nich popiera powrót do szkół, pozostali stawiają na bezpieczeństwo zdalnego nauczania.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, pixabay/Innviertlerin / ludi/ ernestoeslava/AskJamieTurner / sobima

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

News Chicago

Windy City Smokeout puszcza pierwszy dym! Jest już program festiwalu w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybko rozwijający się letni festiwal grilla, piwa i muzyki country o nazwie Windy City Smokeout ogłosił swój program. Sierpniowe wydarzenie w Chicago przyciągnie fanów wielkimi nazwiskami. Festiwal początkiem sierpnia, szykujcie się na mega zabawę w rytmie country!

Willie Nelson & Family, zdobywca 12 nagród Grammy jest jednym z głównych bohaterów wyczekiwanego zjazdu muzyków. Do zestawu gwiazd zaliczą się także Tim McGrow, Miranda Lambert i Sam Hunt.

„Jest duży optymizm co do tego, co przyniesie nam to lato” – zaanonsował R.J. Melman, prezes Lettuce Entertain You Enterprises. „Myślę, że ludzie nie mogą się doczekać. Z pewnością jest zmęczenie COVID. Jestem pewien, że wszyscy to czują, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby organizować bezpieczny i zdrowy festiwal”.

Kompletny program koncertów Windy City Smokeout:

  • Czwartek, 4 sierpnia (wstęp o 1:00): Morgan Wade, Zach Bryan, Turnpike Troubadours, Willie Nelson & Family
  • Piątek, 5 sierpnia (wstęp o 2.00): Shelby Darrall, Tiera Kennedy, Niko Moon, Russell Dickerson, Tim McGraw
  • Sobota, 6 sierpnia (wstęp o 1:00): Lily Rose, Mackenzie Porter, Jordan Davis, Sam Hunt
  • Niedziela, 7 sierpnia (wstęp o 1:00): Mike & the Moonpies, Flatland Cavalry, Mitchell Tenpenny, Miranda Lambert

Windy City Smokeout odbędzie się od 4 do 7 sierpnia. Bilety dostępne tutaj.

Najniższa cena za bilet jednodniowy to 45 USD za wstęp na koncerty w niedzielę.

 

Źródło: fox32, chicagojournal

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje matka pizzy „Chicago Style”. Nancy Palese miała 87 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nancy Palese, która cierpiała na demencję, zmarła 20 stycznia w domu opieki w wieku 87 lat. Była właścicielką sieci restauracji Nancy’s Pizza i wpółtwórczynią nadziewanej pizzy, jedynego w swoim rodzaju dania, które stało się ikoną w chicagowskim menu. Takie osoby jak ona tworzyły historię Wietrznego Miasta.

Nancy Palese i jej mąż Rocco opracowali nadziewaną pizzę, która stała się podstawą w menu jej słynnej restauracji Nancy’s Pizza. Inspiracją dla tej specjalności, z ciastem na górze i na dole, była scarciedda, nadziewane włoskie ciasto wielkanocne.

Do 2019 roku pani Palese odwiedzała i doglądała restauracji, którą prowadziła jej córka na Golf Road w Niles.

„Do ostatniej chwili”- opowiada jej córka, „mówiła: „Musisz to zrobić w ten sposób”. Produkt musiał pozostać taki sam”.

Nancy Palese urodziła się jako Annunziata Scarano i dorastała w mieście Brindisi di Montagna w prowincji Potenza we włoskim regionie Basilicata – na „podbiciu” tego kraju w kształcie buta. Miała 14 lat, kiedy wyszła za mąż za Rocco w 1948 roku.

W 1969 roku wyemigrowali do Chicago „z małymi walizkami w rękach” opowiada ich ich córka. „Oto jesteśmy, 1969 — amerykański sen”.

Para prowadziła kilka pizzerii, ale chciała mieć własne miejsce. Na początku lat 70. otworzyli pizzę Guy’s w Armitage i Kostner. Kilka lat później założyli pierwszą Nancy’s Pizza– z nadziewaną pizzą w menu – przy 7309 W. Lawrence Ave. w Harwood Heights.

Jakość była ważna dla pary. Mąż pani Palese „miał mały sekretny pokój z przyprawami, w którym mieszał składniki i pakował je w paczki”, aby zachować poufność przepisu, mówi Laurie Cairns, publicystka Nancy’s.

Według Dave’a Howeya w połowie lat 70. Chicago Magazine nazwał ją najlepszą pizzą w mieście.

Około 30 pizzerii Nancy’s działa na terenie Chicago i stanu Illinois, a także w Georgii, Karolinie Północnej i Missouri. Do 1983 roku Nancy’s Pizza była jednym z najlepiej prosperujących sprzedawców na ChicagoFest, prekursorze Taste of Chicago.

„Moja mama naprawdę kochała swoich klientów”– mówi jej córka. „Pozostawiła tam spuściznę, której nie można zapomnieć”. Wśród gości restauracji byli aktorzy Taylor Kinney, Barbara Eden i Ann Jillian.

Pani Palese i jej mąż przez lata zatrudniali setki ludzi, dając także pierwszy start innym restauratorom.

Śmierć pani Palese jest trzecią na przestrzeni roku wśród chicagowskich dynastii pizzy. Donna Marie Malnati, która zmarła w zeszłym roku, była żoną Rudy’ego Malnati, który doskonalił swoje umiejętności robienia pizzy w Pizzerii Uno. Jego syn Lou założył Lou Malnati’s, a ich syn Rudy Jr. założył Pizzę Pizano. Rudy Malnati Jr. zmarł w zeszłym miesiącu.

Mąż pani Palese zmarł w 1994 roku. Restauracje nie zaprzestały działalności.

 

Źródło: chicagosuntimes

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne