Połącz się z nami

Nasza UNIA

Członkowie PSFCU zebrali rekordową kwotę na potrzebujące dzieci

Opublikowano

dnia

Prawie 175 tys. dolarów zebrali Członkowie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) dla wybranych hospicjów w Polsce oraz na pomoc dla potrzebujących, polonijnych dzieci w Stanach Zjednoczonych w czasie ósmej edycji akcji charytatywnej „Świąteczny Uśmiech Dziecka”. Od 2014 r. udało się zebrać na ten cel już ponad milion dolarów.

Doroczna akcja „Świąteczny Uśmiech Dziecka” rozpoczęła się 26 listopada 2021 r. i trwała do 31 grudnia ubiegłego roku. W tym czasie Członkowie Naszej Unii dokonali w 21 oddziałach PSFCU oraz on-line 7 761 wpłat na łączną kwotę 174 498 dolarów. Ponieważ Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa nie pobiera żadnych opłat, wszystkie podmioty biorące udział w akcji charytatywnej otrzymają całość zebranych środków:

 

  • Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej – 66 633 dolarów
  • Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach – 42 962 dolarów;
  • Hospicjum Opatrzności Bożej Księża Orioniści w Wołominie – 40 888 dolarów;
  • Fundacja Uśmiechu Dziecka (Children’s Smile Foundation) z Nowego Jorku – 26 015 dolarów.

“Po raz kolejny okazało się, że Członkowie Naszej Unii mają dobroczynność we krwi”.

„W okresie świątecznym pomiędzy Świętem Dziękczynienia a końcem 2021 r. okazali niesamowitą hojność i zaangażowanie w pomoc potrzebującym dzieciom, ale ponadto pobili rekord dotychczasowych zbiórek, wpłacając prawie 175 tys. dolarów – powiedział dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.

Akcję „Świąteczny Uśmiech Dziecka” Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa organizuje od 2014 r. a od kilku lat patronat nad inicjatywą sprawuje Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda. Jak dotychczas największą kwotę – 151 tys. dolarów – udało się zebrać w czasie pierwszej edycji przed siedmiu laty.

Łącznie w ośmiu edycjach, Członkowie Naszej Unii zebrali 1 000 009 dolarów.

Pieniądze te trafiły do 19 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Fundacji Uśmiechu Dziecka (z przeznaczeniem na leczenie ciężko chorych, polonijnych dzieci).

Dziękuję za wszystkie, nawet najdrobniejsze wpłaty. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali – wiemy że specjalne zbiórki organizowały polonijne szkoły, parafie a nawet osoby prywatne. Jak co roku Polonia pokazuje, że zawsze wspiera tych, którzy którzy potrzebują naszej pomocy” – powiedział dyrektor Bogdan Chmielewski.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została założona przez imigrantów z Polski w 1976 r. na nowojorskim Greenpoincie. Po 45 latach działalności jest uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami Polski. Nasza Unia obsługuje 108 tysięcy Członków PSFCU a wraz z rodzinami ponad 140 tys. osób. Wartość aktywów PSFCU przekracza 2,5 miliarda dolarów. Nasza Unia posiada 21 oddziałów w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Illinois (w okolicach Chicago) i Pensylwania oraz biuro kredytów hipotecznych w New Britain, Connecticut.

 

Foto: You Tube, pixabay/RitaE / onepicnowords/ JessicaHorkey

News USA

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali o Polonii i promocji naszego kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tematem rozmowy był realizacja programu Stażu Prezydenckiego umożliwiającego amerykańskim studentom, w tym osobom o polskich korzeniach, pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń podczas spotkań i paneli w naszym kraju. Mówiono również o zaangażowaniu amerykańskiej Polonii we wsparcie Ukrainy i uchodźców.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa etniczna instytucja finansowa w USA. Jej misją jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji.

PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub mających polskie korzenie.

Unia wspiera także działalność dziecięcych hospicjów w Polsce poprzez coroczną świąteczną zbiórkę środków. Każdorazowo jedna z placówek rekomendowana jest przez Małżonkę Prezydenta.

Trwająca wizyta Bogdana Chmielewskiego w Warszawie związana jest z realizacją kolejnej edycji Stażu Prezydenckiego mającego pomóc amerykańskim studentom oraz ich kolegom o polskim pochodzeniu w zdobyciu doświadczeń poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce.

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie oraz o bieżących potrzebach jej mieszkańców i uchodźców przebywających w naszym kraju. Pierwsza Dama wyraziła głęboką wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która od wybuchu wojny wykazuje się solidarnością w niesieniu pomocy Ukraińcom i podejmuje szereg inicjatyw na ich rzecz.

W piątek, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Pałacu Prezydenckim powrót do idei i tradycji Stażu Prezydenckiego oraz wręczył tegorocznym Stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.

Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, poszerzenie wiedzy uczestników Stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.

Intencją Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerów Stażu Prezydenckiego jest również chęć zainspirowania uczestników Stażu do odwiedzania Polski oraz rozważenia budowania ścieżki kariery zawodowej na polskim rynku pracy.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

W uroczystości przyznania Stażów Prezydenckich wzięli udział także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Andrzej Dera, Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Marcin Wasilewski, Prezes Zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.

Źródło: prezydent.pl
Foto: Grzegorz Jakubowski/KRRP
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Nasza Unia podsumowała wyniki finansowe ostatniego roku, wybrano nowych Dyrektorów

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę 20 maja 2023 r. w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago odbyło się Doroczne Spotkanie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W spotkaniu uczestniczyły 122 osoby, w tym 107 posiadaczy kont w PSFCU, 5 współwłaścicieli kont oraz 10 gości.

Podczas spotkania członkowie P-SFUK zostali poinformowani o wynikach działalności Naszej Unii w roku fiskalnym 2022 oraz zadali pytania w sprawach związanych z P-SFUK.

W roku fiskalnym 2022 aktywa P-SFUK osiągnęły poziom 2,54 mld USD, depozyty wzrosły do 2,44 mld USD, a łączna wartość udzielonych pożyczek wzrosła do 1,47 mld USD.

W wyniku działań Naszej Unii zysk netto osiągnął 14,37 mln USD. 9 492 nowych członków P-SFUK otworzyło swoje konta w roku fiskalnym 2022.

Podczas spotkania ogłoszono nazwiska dyrektorów, którzy będą zasiadać w Radzie Dyrektorów w latach 2023-26. W wyborach w 2023 r. do Rady Dyrektorów P-SFUK kandydowali: Ryszard Bak, Małgorzata Gradzki, Karol Kwiatkowski i Leszek Wojtkowski.

Zgodnie z regulaminem P-SFUK, ponieważ na każde wolne miejsce w Radzie Dyrektorów kandydowała tylko jedna osoba, nie przeprowadzono wyborów do Rady Dyrektorów, a kandydaci zostali dyrektorami na trzyletnią kadencję.

Źródło: PSFCU
Foto: PSFCU
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Ruszają dyżury konsularne w oddziałach Naszej Unii. Najpierw trzeba umówić wizytę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od dzisiaj ruszają dyżury konsularne w placówkach Naszej Unii. Nie musisz jechać do Konsulatu – w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wyrobisz polski paszport, złożysz dokumenty związane ze zmianą stanu cywilnego czy urodzeniem dziecka. Współpraca ma na celu ułatwienie dostępu mieszkańcom okolic Chicago do urzędników, mówią w studiu Radia Deon Chicago konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska i konsul Karolina Jabłońska.

„Program współpracy uruchamiamy 12 kwietnia zaczynając od placówki w Mount Prospect” zapowiada konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska. Nie dotyczy on jedynie wyrabiania paszportu, ale też innych spraw prawnych.

„Chcemy jak najbardziej wyjść naprzeciw naszym obywatelom, dlatego w trzech punktach będzie można odbyć spotkania w sprawach prawnych” tłumaczy nasz Gość. Będą to oddziały Naszej Unii w Mount Prospect, Bridgeview i Norridge.

Ogłoszenie dyżurów konsularnych w placówkach Naszej Unii spotkało się z natychmiastowym odzewem, mówi konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska. Już dwa pierwsze terminy dyżurów zostały całkowicie zapełnione przez osoby, które się zgłosiły.

Ideą współpracy konsulatu z oddziałami PSFCU było zwiększenie dostępności jego usług, zwłaszcza dla osób schorowanych, starszych, mających problemy z dojazdem do centrum Chicago czy nie radzących sobie dobrze z internetem.

„Widzimy ogromne zapotrzebowanie i ogromne zainteresowanie tymi dyżurami” mówi Gość Radia Deon. Dlatego jest możliwe, że ta współpraca z Naszą Unią będzie długa, a może nawet stała.

Konsulat Generalny RP w Chicago w ciągu ostatniego roku wydał 18 tysięcy paszportów.

Jak podkreśla konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska, ważne jest, żeby obywatel polski mieszkający w Stanach Zjednoczonych zachował ciągłość paszportową.

Wiele osób rezygnuje z tego dokumentu, nie chcąc przechodzić przez procedury, które uważają za trudne. Z pomocą pracowników konsulatu nie ma się czego bać – tłumaczy nasz Gość. Wg nowej ustawy, która obowiązuje od niedawna, nie trzeba wypełniać wniosku paszportowego wcześniej – wszystko załatwiane jest na miejscu i przy pomocy specjalistów.

Aby załatwić sprawę w oddziale Naszej Unii konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty poprzez system E-KONSULAT.

W tym celu po otwarciu strony, należy wybrać zakładkę: Stany Zjednoczone Ameryki i odpowiedni oddział Unii Kredytowej:

  • Dyżur konsularny – Mount Prospect
  • Dyżur konsularny – Glendale Heights
  • Dyżur konsularny – Bridgeview
  • Dyżur konsularny – Schaumburg
  • Dyżur konsularny – Orland Park
  • Dyżur konsularny – Norridge

System pozwala na jednokrotną rejestrację na spotkanie. Ponowna rejestracja możliwa jest tylko po odwołaniu wcześniejszej wizyty lub po upływie terminu, na który została ona wyznaczona.

Konsulowie przyjmować będą wnioski w różnych oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Dyżury będą się odbywały rotacyjnie we wszystkich oddziałach Naszej Unii dwa razy w miesiącu (sprawy paszportowe) oraz raz w miesiącu (sprawy prawne), w środy.

„Zachęcamy przede wszystkim do kontaktu telefonicznego jak i mailowego” mówi konsul Karolina Jabłońska.

Paszport będzie potrzebny, chociażby po to aby wziąć udział w wyborach powszechnych, które odbędą się pod koniec tego roku, przypomina Gość Radia Deon Chicago.

Procedura przedłużenia ważności paszportu najprościej przebiega jeśli paszport danej osoby jest wciąż ważny. Dlatego warto złożyć wniosek gdy nasz paszport wciąż ma kilka miesięcy ważności.

 

Foto: psfcu, Konsulat Generalny RP, istock/Stadtratte

 

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu