Połącz się z nami

News Chicago

Illinois nadal przetrzymuje nielegalnych imigrantów. Kiedy się to zmieni?

Opublikowano

dnia

Prawo zabraniające przetrzymywania nielegalnych imigrantów w stanie Illinois uchwalono w sierpniu 2021 roku, mimo to nielegalni od 1 stycznia 2022 roku są wciąż przetrzymywani w stanowych więzieniach w McHenry i Kankakee. Istniejące umowy pomiędzy Urzędem Imigracyjnym a stanowymi więzieniami w Illinois miały wygasnąć z końcem roku, jednak pojawiła się kolejna przeszkoda we wprowadzeniu tego prawa w życie.

Nowe sierpniowe prawo działacze na rzecz praw imigrantów w USA uznali za historyczne. Jednak samorządy lokalne w Illinois nie mogą zawierać nowych porozumień federalnych zezwalających na przetrzymywanie imigrantów, zgodnie z prawem podpisanym w sierpniu przez gubernatora J.B. Pritzkera,  ponieważ muszą zakończyć stare umowy w 2022 roku. Inne stany, w tym Maryland i New Jersey, uchwaliły podobne prawa.

Ostateczny termin 1 stycznia dotyczył trzech powiatów Illinois, które podpisały takie umowy federalne. Jeden z nich zastosował się do nowej uchwały w zeszłym roku, dwa pozostałe zaangażowały się w federalny proces sądowy kwestionujący prawo. Sprawa została odrzucona w zeszłym miesiącu, ale w czwartek sędzia federalny przedłużył ją o okres rozpatrywania apelacji. Władze w okręgach McHenry i Kankakee mają teraz czas do 13 stycznia.

Działacze na rzecz praw imigrantów od miesięcy świętują uchwalenie nowego prawa, twierdząc, że więzienie osób oczekujących na postępowanie imigracyjne jest nieludzkie i kosztowne. Ale inni, w tym władze powiatów McHenry i Kankakee, twierdzą, że stracą dochody, a zakończenie kontraktów powoduje nowe komplikacje, takie jak przenoszenie więźniów z dala od rodziny.

„Ta decyzja nie będzie miała absolutnie żadnego wpływu na uwolnienie tych zatrzymanych” – powiedział szeryf powiatu Kankakee Mike Downey w oświadczeniu po oddaleniu pozwu.

„W rzeczywistości bez wątpienia zostaną oni przeniesieni do innych stanowych więzień. Cały czas zmuszając rodziny tych osób do podróży znacznie dalej, aby odwiedzić swoich bliskich. Wszystko to z powodu typowej partyzanckiej polityki Illinois w Springfield”.

W Ośrodku Zatrzymań powiatu Pułaski, w południowym Illinois, przenoszono więźniów imigrantów podczas weekendu Święta Pracy. Większość z około 50 zatrzymanych została przeniesiona do dwóch innych ośrodków w Illinois lub do Kansas. Całkowicie zwolniono piętnastu zatrzymanych.

„Byłem bardzo szczęśliwy. Nawet płakałam. Poczułem, że to cud” – powiedział Angel, imigrant z Hondurasu, który odmówił podania swojego nazwiska w trosce o toczącą się sprawę imigracyjną.

Ojciec czwórki dzieci powiedział, że opuścił Honduras, aby uciec przed przemocą gangów. Po zwolnieniu w weekend Święta Pracy ponownie spotkał się z rodziną w stanie Indiana.

Polityczni liderzy powiatów McHenry i Kankakee pozwali we wrześniu stana Illinois, nazywając nowe prawo wielką przesadą. Razem oba okręgi mogą pomieścić prawie 400 zatrzymanych. Obecnie w każdym z nich jest ich znacznie mniej, wszystko ze względu na pandemię koronawirusa.

Powiat McHenry, w którym obecnie przebywa około 65 zatrzymanych, planował początkowo powiadomić policję imigracyjną ICE 1 stycznia, że ​​zakończy miesięczny kontrakt i przeniesie lub zwolni zatrzymanych w ciągu 30 dni lub do końca stycznia nowego roku. Potem urzędnicy powiatu McHenry poinformowali, że zrobią to po zatwierdzonym sądowym przedłużeniu, co oznacza, że ​​zatrzymani zostaną zwolnieni lub przeniesieni dopiero w przyszłym miesiącu.

Kontrakt związany z przetrzymywaniem nielegalnych imigrantów w stanie Illinois przynosi około 10 milionów dolarów rocznie, co jest znaczącym źródłem dochodu i tworzy także miejsca pracy. Dla porównania roczny budżet powiatu McHenry to około 200 milionów dolarów. Tutaj w więzieniu okręgowym przetrzymywani są imigranci od 2003 roku. Powiat Kankakee, które ma podobny kontrakt i od 2016 roku przetrzymuje imigrantów w zakładzie karnym Jerome Combs, również przewiduje utratę dochodów.

W międzyczasie więzienia w sąsiedniej Indianie przygotowuje się do potencjalnego przyjęcia dodatkowych więźniów przeniesionych z Illinois. I urzędnicy już liczą dodatkowe pieniądze.

Obrońcy Praw Imigrantów w Stanach Zjednoczonych planują walczyć o uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych. Przeniesienie teraz imigrantów do innego więzienia mogłoby oddalić ich od pomocy prawnej. To jest fakt. Ale mimo to, nadal chwalą nowe prawo stanu Illinois, mówiąc, że (…) to część większej strategii. Ostatecznym celem jest zniesienie prawa do przetrzymywania nielegalnych imigrantów” – powiedziała Grisel Ruiz z kalifornijskiego Immigrant Legal Resource Center.

 

Źródło: nbc

Foto: You Tube, pixabay/pixel2013/ sick-street-photography

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu