Połącz się z nami

News Chicago

Illinois nadal przetrzymuje nielegalnych imigrantów. Kiedy się to zmieni?

Opublikowano

dnia

Prawo zabraniające przetrzymywania nielegalnych imigrantów w stanie Illinois uchwalono w sierpniu 2021 roku, mimo to nielegalni od 1 stycznia 2022 roku są wciąż przetrzymywani w stanowych więzieniach w McHenry i Kankakee. Istniejące umowy pomiędzy Urzędem Imigracyjnym a stanowymi więzieniami w Illinois miały wygasnąć z końcem roku, jednak pojawiła się kolejna przeszkoda we wprowadzeniu tego prawa w życie.

Nowe sierpniowe prawo działacze na rzecz praw imigrantów w USA uznali za historyczne. Jednak samorządy lokalne w Illinois nie mogą zawierać nowych porozumień federalnych zezwalających na przetrzymywanie imigrantów, zgodnie z prawem podpisanym w sierpniu przez gubernatora J.B. Pritzkera,  ponieważ muszą zakończyć stare umowy w 2022 roku. Inne stany, w tym Maryland i New Jersey, uchwaliły podobne prawa.

Ostateczny termin 1 stycznia dotyczył trzech powiatów Illinois, które podpisały takie umowy federalne. Jeden z nich zastosował się do nowej uchwały w zeszłym roku, dwa pozostałe zaangażowały się w federalny proces sądowy kwestionujący prawo. Sprawa została odrzucona w zeszłym miesiącu, ale w czwartek sędzia federalny przedłużył ją o okres rozpatrywania apelacji. Władze w okręgach McHenry i Kankakee mają teraz czas do 13 stycznia.

Działacze na rzecz praw imigrantów od miesięcy świętują uchwalenie nowego prawa, twierdząc, że więzienie osób oczekujących na postępowanie imigracyjne jest nieludzkie i kosztowne. Ale inni, w tym władze powiatów McHenry i Kankakee, twierdzą, że stracą dochody, a zakończenie kontraktów powoduje nowe komplikacje, takie jak przenoszenie więźniów z dala od rodziny.

„Ta decyzja nie będzie miała absolutnie żadnego wpływu na uwolnienie tych zatrzymanych” – powiedział szeryf powiatu Kankakee Mike Downey w oświadczeniu po oddaleniu pozwu.

„W rzeczywistości bez wątpienia zostaną oni przeniesieni do innych stanowych więzień. Cały czas zmuszając rodziny tych osób do podróży znacznie dalej, aby odwiedzić swoich bliskich. Wszystko to z powodu typowej partyzanckiej polityki Illinois w Springfield”.

W Ośrodku Zatrzymań powiatu Pułaski, w południowym Illinois, przenoszono więźniów imigrantów podczas weekendu Święta Pracy. Większość z około 50 zatrzymanych została przeniesiona do dwóch innych ośrodków w Illinois lub do Kansas. Całkowicie zwolniono piętnastu zatrzymanych.

„Byłem bardzo szczęśliwy. Nawet płakałam. Poczułem, że to cud” – powiedział Angel, imigrant z Hondurasu, który odmówił podania swojego nazwiska w trosce o toczącą się sprawę imigracyjną.

Ojciec czwórki dzieci powiedział, że opuścił Honduras, aby uciec przed przemocą gangów. Po zwolnieniu w weekend Święta Pracy ponownie spotkał się z rodziną w stanie Indiana.

Polityczni liderzy powiatów McHenry i Kankakee pozwali we wrześniu stana Illinois, nazywając nowe prawo wielką przesadą. Razem oba okręgi mogą pomieścić prawie 400 zatrzymanych. Obecnie w każdym z nich jest ich znacznie mniej, wszystko ze względu na pandemię koronawirusa.

Powiat McHenry, w którym obecnie przebywa około 65 zatrzymanych, planował początkowo powiadomić policję imigracyjną ICE 1 stycznia, że ​​zakończy miesięczny kontrakt i przeniesie lub zwolni zatrzymanych w ciągu 30 dni lub do końca stycznia nowego roku. Potem urzędnicy powiatu McHenry poinformowali, że zrobią to po zatwierdzonym sądowym przedłużeniu, co oznacza, że ​​zatrzymani zostaną zwolnieni lub przeniesieni dopiero w przyszłym miesiącu.

Kontrakt związany z przetrzymywaniem nielegalnych imigrantów w stanie Illinois przynosi około 10 milionów dolarów rocznie, co jest znaczącym źródłem dochodu i tworzy także miejsca pracy. Dla porównania roczny budżet powiatu McHenry to około 200 milionów dolarów. Tutaj w więzieniu okręgowym przetrzymywani są imigranci od 2003 roku. Powiat Kankakee, które ma podobny kontrakt i od 2016 roku przetrzymuje imigrantów w zakładzie karnym Jerome Combs, również przewiduje utratę dochodów.

W międzyczasie więzienia w sąsiedniej Indianie przygotowuje się do potencjalnego przyjęcia dodatkowych więźniów przeniesionych z Illinois. I urzędnicy już liczą dodatkowe pieniądze.

Obrońcy Praw Imigrantów w Stanach Zjednoczonych planują walczyć o uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych. Przeniesienie teraz imigrantów do innego więzienia mogłoby oddalić ich od pomocy prawnej. To jest fakt. Ale mimo to, nadal chwalą nowe prawo stanu Illinois, mówiąc, że (…) to część większej strategii. Ostatecznym celem jest zniesienie prawa do przetrzymywania nielegalnych imigrantów” – powiedziała Grisel Ruiz z kalifornijskiego Immigrant Legal Resource Center.

 

Źródło: nbc

Foto: You Tube, pixabay/pixel2013/ sick-street-photography

News Chicago

Chicago Auto Show wraca z halowymi testami dla terenowych aut. Pamiętaj by zapiąć pasy!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczne Chicago Auto Show zdecydowało się przywrócić tory testowe w hali. To olbrzymia szansa dla miłośników motoryzacji, by móc spróbować jazdy terenowej w samym środku dużego miasta. Wszystko odbywać się będzie pod okiem doświadczonych kierowców, dzięki którym przetestować będzie można najnowsze samochody marki Jeep, Bronco czy Toyota. Pozostaje zapiąć pasy i wdepnąć do dechy gaz!

Chicago Auto Show, który po raz pierwszy odbył w 1901 roku,  jest największym pokazem samochodowym w całej Ameryce Północnej i miał miejsce więcej razy niż jakakolwiek inna wystawa motoryzacyjna na kontynencie.

W tym roku przypada 114. edycja Chicago Auto Show.

Chicago Auto Show zajmuje ponad 1 milion stóp kwadratowych w północnych i południowych halach wystawowych kompleksu McCormick Place. Od 1935 organizatorem wystawy jest Chicago Automobile Trade Association (CATA), najstarsza i największa w kraju organizacja dealerska.

Wystawy Chicago Auto Show obejmują:

  • liczne prezentacje światowe i północnoamerykańskie;
  • pełną gamę samochodów osobowych i ciężarowych krajowych i importowanych;
  • pojazdy sportowo-użytkowe;
  • samochody eksperymentalne lub koncepcyjne.

W sumie na wystawie znajdzie się blisko 1000 różnych pojazdów. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć liczne akcesoria i eksponaty związane z motoryzacją, pojazdy konkursowe i projektowe, zabytkowe i kolekcjonerskie.

Codziennie w czasie trwania wystawy odbywać się będą specjalne występy i imprezy. Sprawdź nasz Harmonogram wydarzeń, aby uzyskać aktualne wykazy.

Profesjonalni kierowcy poprowadzą uczestników przez testowe jazdy off-road pokazujące możliwości samochodów. Menedżer Dave Sloan zapewnia, że nie tylko jazda jest tu wyjątkowym przeżyciem: „Powiem ci, że jedną z fajnych rzeczy do robienia jest nie tylko przejażdżka, ale też oglądanie jazdy, ponieważ –

zobaczysz niewiarygodne rzeczy, które potrafi zawieszenie Jeepa. To naprawdę niesamowite”

Pokazy testowe będą prezentowane także przez marki Bronco i Toyota.

Chicago Auto Show odbędzie się w dniach od 12 do 21 lutego w McCormick Place. Zalecane jest kupno biletów z wyprzedzeniem. Cena wstępu dla dorosłych to 15$, dla osób powyżej 62 lat i dzieci w wieku 4-12 10$. Dzieci do lat 3 nie płacą. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

 

Źródło: fox32

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Hala Odeum w Villa Park sprzedana. Nie będzie już polskich turniejów i imprez

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum Expo Odeum w Villa Park sprzedano firmie transportowo – magazynowej. Ośrodek z końcem maja kończy swoją działalność i zostanie zamknięty. Hala impezowo-wystawiennicza było wystawiona na sprzedaż już od jakiegoś czasu. Mimo klamki która zapadła, centrum nadal ma w planach pracowitą wiosnę.

Od 1981 roku właścicielem Odeum jest rodzina Greco z siedzibą w Elmhurst. Potwierdziła ona, że ​​ich 12,9-hektarowa nieruchomość przy 1033 N. Villa Ave. została oficjalnie zakupiona pod koniec grudnia przez APK Holding LLC.

Arrow Trans Corp, firma transportowa i magazynowa z siedzibą w Elk Grove Village, planuje przenieść się do Villa Park i wydzierżawić teren. Budynek Odeum o powierzchni 130 000 stóp kwadratowych mógłby zostać przekształcony lub zburzony, aby zrobić miejsce dla nowego budynku.

Sprzedaż Odeum była w dużej mierze przesądzona. Lokalizacja była na rynku od jakiegoś czasu, a Greco uzyskali w zeszłym miesiącu zgodę na zmianę zagospodarowania przestrzennego od powierników Villa Park, aby pomóc w negocjacjach sprzedaży.

W ostatnich tygodniach Greco osobiście skontaktowali się z lokalnymi przywódcami miast, przedstawicielami biur gości i biur kongresowych oraz niektórymi kluczowymi klientami, aby ostrzec ich o sprzedaży.

„Będziemy cieszyć się ostatnią rundą”-

oświadczyła współwłaścicielka Odeum, Francine „Sis” Greco, która odmówiła podzielenia się informacją o cenie sprzedaży miejsca.

„Jesteśmy całkiem zajęci przez cały czas do 31 maja”.

Turnieje halowej piłki nożnej i lacrosse odbędą się w Odeum w marcu. W maju centrum będzie gospodarzem turnieju mistrzowskiego organizowanego przez Międzynarodową Federację Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz Amigos Chicago Guitar Show.

Odeum zostało początkowo zbudowane jako Hat Trick Ice Arena, aby być oficjalnym domem drużyny hokejowej Chicago Warriors. Jednak ze względu na rosnące koszty i słabą gospodarkę w tym czasie budynek został przebudowany i dostosowany do innych imprez i sportów halowych i ponownie ochrzczony jako Odeum Expo Center w 1981 roku.

Przez ostatnie cztery dekady Odeum gościło koncerty, takich wykonawców jak Kiss i Kenny Rogers, nawiedzone domy z Robem Zombie, rodeo, festiwale i wiele innych. Odeum służyło również jako miejsce przeprowadzania testów COVID-19 dla Departamentu Zdrowia Powiatu DuPage.

„(Odeum) było prawdziwym dobrodziejstwem dla Villa Park. Przykro nam, że to odchodzi”.

powiedział prezes Villa Park Village Nick Cuzzone.

Właściciele nie mają aktualnych planów na imprezę zamykającą działalność centrum. Zamiast tego szukają nabywców sprzętu i wyposażenia Odeum.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Ciekawostki

55 lat temu Chicago znikło pod śniegiem. Wielu mieszkańców wciąż pamięta The Blizzard 1967

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla starszych mieszkańców Chicago, środa była rocznicą Matki Wszystkich Burz Śnieżnych, która uderzyła 55 lat temu: The Blizzard of 1967. W ciągu dwóch dni spadło wtedy 23 cale śniegu. Miasto zginęło pod białym puchem a życie w nim zostało całkowicie sparaliżowane.

Chicagowska zamieć z 1967 r. uderzyła w północno-wschodnie Illinois i północno-zachodnią Indianę w dniach 26-27 stycznia 1967 r. W Chicago i na jego przedmieściach spadło rekordowe 23 cale (58 cm) śniegu, zanim burza ucichła następnego ranka. Wiatr w czasie zamieci osiągał prędkość 50 mil na godzinę, a zaspy sięgały 15 stóp.

Był to największym zanotowany opad śniegu podczas jednej burzy w historii Chicago.

Ponieważ zamieć była niespodzianką w ciągu dnia dla ludzi będących już w pracy lub szkole, sparaliżowała miasto na kilka dni. Ludzie musieli wykopać się spod śniegu.

„Na najbardziej ruchliwym odcinku północno-zachodniej Indiany nie było ruchu” –wspomina Phil Ponce, wieloletni gospodarz WTTW „Chicago Tonight”. „To było niesamowite.”

Ponce pamięta jazdę Chevy Corvair na Indianapolis Boulevard w nocy 26 stycznia 1967 roku. Była jeszcze wczesna zamieć, ale samochód już utknął.

Szacuje się, że 50 000 samochodów zostało porzuconych na ulicach Chicago, wraz z około 800 autobusami miejskimi – niezdolnymi do poruszania się w 23-calowym śniegu. Burzę śnieżną obwiniano za aż 60 zgonów.

Chris Pacelli, właściciel Al’s #1 Italian Beef, miał 19 lat, kiedy uderzyła zamieć.

„Nie mogłem iść na zakupy spożywcze, nie mogłem nic zrobić” – wspomina. „Jakiekolwiek ciężarówki się zepsuły i nie mogły wydostać się ze śniegu, ludzie tam jeździli i wyciągali z nich jedzenie”.

Pacelli doskonale pamięta siedmiu mężczyzn, którzy ukradli stół bilardowy z opuszczonej ciężarówki Marshalla Fielda w Little Italy. „Weszli tam i wzięli stół bilardowy, który miał zostać komuś dostarczony” – opowiada – „I szli z nim ulicą”.

 

 

Źródło: fox32, wikipedia

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne