Od wtorku 16 lutego zamiast rezerwować wizytę paszportową przez internet należy zadzwonić do Konsulatu Generalnego RP w Chicago i wybrać datę z godziną. Pod dedykowany numer 312 608 92 29 dodzwonienie się jednak graniczy dosłownie z cudem. Jeden z naszych słuchaczy dzwonił dokładnie 180 razy zanim uzyskał połączenie. Cały czas staramy się skontaktować z konsulatem RP w Chicago, aby wyjaśnić ten trwający zator paszportowy. Mamy obiecaną rozmowę na naszej antenie.
Przypomnijmy, teraz wizyty paszportowe są umawiane wyłącznie na podstawie indywidualnych zgłoszeń telefonicznych pod numerem: 312 608 92 29, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 AM do 3.00 PM.
Rezerwacja terminu jest bezpłatna. Umawianie wizyt paszportowych za pośrednictwem systemu e-Konsulat zostaje zawieszone, aż do odwołania.
„W celu wyeliminowania nieuczciwych działań pośredników, którzy przejmują większość terminów na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat, odbierając tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyty (…) wprowadzmy nowe zmiany,” – czytamy w komuniakcie Konsulat Generalny RP w Chicago.
Jak poinformowano urząd konsularny z siedzibą w Chicago „nie zlecał i nie zleca innym firmom zewnętrznym pośrednictwa w sprawach paszportowych, wizowych, prawnych i obywatelskich. Umówienie wizyt paszportowych za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych nie będzie już możliwe.”
Dedykowany numer 312 608 92 29 służy tylko i wyłącznie do umawiania wizyt w sprawach paszportowych. Dzwoniąc pod ten numer można umówić się wyłącznie na indywidualną wizytę paszportową na konkretny dzień i godzinę. Konsulat nie będzie odbierał telefonów z numerów zastrzeżonych. Nie ma, także już możliwości zapisania się na wizytę paszportową dzwoniąc na inny numer telefonu konsulatu. Problem jednak w tym, że sygnał między godzinami 11.00 a 3.00 pm jest ciągle zajęty. „Udaje się tylko szczęśliwcom uzyskać połączenie” – skarży się Joanna Kwasek, jedna z naszych słuchaczek. Każdego dnia odbieramy w naszej redakcji kilkanaście telefonów od słuchaczy, którzy zadają nam pytania tylko o polski paszport i możliwość umówienia się na wizytę w Konsulacie RP.
„Ze względu na bardzo duże zainteresowanie polskim dokumentem paszportowym uprzejmie prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość. System rezerwacji wizyt www.e-konsulat.gov.pl działa w dalszym ciągu w sprawach wizowych, prawnych i obywatelskich. Nie ulegają zmianie zasady umawiania wizyt w sprawach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula.” – napisano tymczasem w komunikacie.
OD CZEGO ZACZYNAMY
Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy jednak przygotować dane osobowe (imię nazwisko, nr PESEL lub data i miejsce urodzenia w przypadku nie posiadania nr PESEL oraz swój numer telefonu kontaktowego) oraz dotychczas posiadany polski paszport lub dowód osobisty.
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, należy sprawdzić czy małżeństwo zostało zarejestrowane w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o paszport z nowym nazwiskiem. Ta procedura w konsulacie kosztuje 62 dolary.
W przypadku narodzin dziecka w Stanach Zjednoczonych, należy sprawdzić czy zarejestrowaliśmy amerykański akt urodzenia w Polsce. Ta procedura realizowana przez konsulat kosztuje 62 dolary. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla naszego dziecka.
W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu lub mają nieważny polski paszport (bez numeru pesel) od co najmniej kilkunastu lat i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy rozpocząc procedurę potwierdzającą posiadanie polskiego obywatelstwa.
Mieszkaniec północnych przedmieść Chicago, został we środę skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności za konspirację i wspieranie terrorystycznej organizacji ISIS.
38-letni Joseph Jones z miejscowości Zion,w roku 2015 rozpoczął serię spotkań z tajnymi agentamiFBI myśląc, że są częścią organizacji terrorystycznej. W roku 2017 wyposażył tych samych agentów w telefon komórkowy, który według planu miał być wykorzystany do detonacji ładunków wybuchowych.
W kwietniu tego samego roku Jones został zatrzymany na lotnisku O’Hare, gdzie wraz z podstawionym agentem, planował podróż do Syrii. W tym samym czasie został aresztowany jego wspólnik,39 letni Edward Shimenti, który był aktywnie zaangażowany w sprawę. Shimenti stanie przed sądem 8 kwietnia tego roku.
Grupa weteranów przyłączyła się do pozwu sądowego dotyczącego powstrzymania budowy zajezdni dla ciężarówek na dalekich, południowo-zachodnich przedmieściach, która ma powstać blisko drugiego, co do wielkości w kraju, cmentarza weteranów.
Weterani wzięli we środę udział w konferencji prasowej w chicagowskim muzeum Pritzker Military Museum and Library, informując, że przyłączają się do pozwu wniesionego przez organizację StopNorthPoint.
Jak powiedzieli zebrani członkowie grupy weteranów, ciężarówki z poprzedniej firmy, mieszczącej się niedaleko planowanej zajezdni, zniszczyły wiele nagrobków na Narodowym Cmentarzu im. Abrahama Lincolna.
Planowany obiekt ma być wybudowany na granicy miasteczek Joliet, Elwood i Manhattan. Wniesiony pozew ma całkowicie zablokować projekt budowy, powołując się na historyczną, patriotyczną i zwykł ludzką potrzebę zachowania cmentarzy w nienaruszonym stanie.
Miejsce szczepień przy lotnisku O’Hare w Chicago jest już otwarte dla wszystkich pracowników tranzytowych.
W hotelu Hilton, mieszczącym się przy lotnisku O’Hare, tygodniowo może być zaszczepionych 2.500 osób, powiedział rzecznik Departamentu Lotnictwa, Matt McGrath.
Największe linie lotnicze na O’Hare –United Airlines i American Airlines chcą jak najszybciej zwiększyć przepustowość lotów, dlatego chcą prowadzić osobne punkty szczepień dla swoich pracowników i kontrahentów. wszystko po to, aby jak najwięcej ludzi zostało w krótkim czasie zaszczepionych.
Pracownicy transportu, od operatorów pociągów, po kierowców tzw.,, share rides”, będą mogli otrzymać szczepionki w nowych punktach dystrybucji na lotnisku O’Hare.
Wszystkie punkty szczepień na lotnisku O’Hare będą podawać szczepionkę firmy Johnson&Johnson otrzymaną z Departamentu Zdrowia Publicznego.
You must be logged in to post a comment Login