Połącz się z nami

News Chicago

Polski paszport przez telefon? Konsulat RP w Chicago zmienia zasady wydawania cennego dokumentu

Opublikowano

dnia

Od wtorku 16 lutego zamiast rezerwować wizytę paszportową przez internet należy zadzwonić do Konsulatu Generalnego RP w Chicago i wybrać datę z godziną. Urząd wprowadza nową zasadę, która będzie obowiązywać, aż do odwołania. Dedykowany numer to: 312 608 92 29

Teraz wizyty paszportowe są umawiane wyłącznie na podstawie indywidualnych zgłoszeń telefonicznych pod numerem: 312 608 92 29, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 AM do 3.00 PM.  Rezerwacja terminu jest bezpłatna. Umawianie wizyt paszportowych za pośrednictwem systemu e-Konsulat zostaje zawieszone, aż do odwołania.

„W celu wyeliminowania nieuczciwych działań pośredników, którzy przejmują większość terminów na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat, odbierając tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyty (…) wprowadzmy nowe zmiany,” – czytamy w komuniakcie Konsulat Generalny RP w Chicago.

Jak poinformowano urząd konsularny z siedzibą w Chicago „nie zlecał i nie zleca innym firmom zewnętrznym pośrednictwa w sprawach paszportowych, wizowych, prawnych i obywatelskich. Umówienie wizyt paszportowych za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych nie będzie już możliwe.

Dedykowany numer 312 608 92 29 służy tylko i wyłącznie do umawiania wizyt w sprawach paszportowych. Dzwoniąc pod ten numer można umówić się wyłącznie na indywidualną wizytę paszportową na konkretny dzień i godzinę. Konsulat nie będzie odbierał telefonów z numerów zastrzeżonych. Nie ma, także już możliwości zapisania się na wizytę paszportową dzwoniąc na inny numer telefonu konsulatu.

„Ze względu na bardzo duże zainteresowanie polskim dokumentem paszportowym uprzejmie prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość. System rezerwacji wizyt www.e-konsulat.gov.pl działa w dalszym ciągu w sprawach wizowych, prawnych i obywatelskich. Nie ulegają zmianie zasady umawiania wizyt w sprawach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula.” – napisano w komuniakcie.

OD CZEGO ZACZYNAMY

Przed wykonaniem telefonu w sprawie rezerwacji terminu wizyty paszportowej należy przygotować dane osobowe (imię nazwisko, nr PESEL lub data i miejsce urodzenia w przypadku nie posiadania nr PESEL oraz swój numer telefonu kontaktowego) oraz dotychczas posiadany polski paszport lub dowód osobisty.

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w USA, należy sprawdzić czy małżeństwo zostało zarejestrowane w Polsce. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu małżeństwa z informacją o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa można wystąpić o paszport z nowym nazwiskiem. Ta procedura w konsulacie kosztuje 62 dolary.

Szczegóły tutaj: https://www.gov.pl/web/usa/transkrypcja-zagranicznego-aktu-malzenstwa

DZIECKO URODZONE W USA

W przypadku narodzin dziecka w Stanach Zjednoczonych, należy sprawdzić czy zarejestrowaliśmy amerykański akt urodzenia w Polsce. Ta procedura realizowana przez konsulat kosztuje 62 dolary. Dopiero po uzyskaniu odpisu polskiego aktu urodzenia można wystąpić o paszport dla naszego dziecka.

Szczegóły tutaj: https://www.gov.pl/web/usa/transkrypcja-rejestracja-zagranicznego-aktu-urodzenia-w-polskim-rejestrze-stanu-cywilnego

POTWIERDZENIE POLSKIEGO OBYWATELSTWA

W przypadku osób dorosłych, które nigdy nie posiadały polskiego paszportu lub mają nieważny polski paszport (bez numeru pesel) od co najmniej kilkunastu lat i nie posiadają ważnego polskiego dowodu osobistego, należy rozpocząc procedurę potwierdzającą posiadanie polskiego obywatelstwa.

W tej sprawie należy kontaktować się z Wydziałem Ruchu Osobowego: https://www.gov.pl/web/usa/potwierdzenie-posiadania-lub-utraty-obywatelstwa-polskiego

WAŻNE INFORMACJE

Pobranie wniosku paszportoewgo jest bezpłatne: plik znajduje się tutaj https://www.gov.pl/web/usa/paszport-dla-osoby-doroslej, natomiast pozostałe informacje, z którymi należy się zapoznać przed wykonaniem telefonu do konsulatu znajdziecie Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/usa/paszporty

Źródło: informacja własna
foto: Rafał Muskała – Radio DEON Chicago

 

News Chicago

Dzielny pies policyjny Dax pomału staje na cztery łapy

Opublikowano

dnia

Autor:

Rannego psa policyjnego o imieniu Dax z powiatu Lake czeka długa droga do wyzdrowienia, a jego diagnoza jest nadal nieznana. W piątek opublikowano wideo, na którym utytułowany członek policji przechodzi rehabilitację.

Biuro Szeryfa Powiatu Lake poinformowało, że Dax kontynuuje rehabilitację i odzyskał pewną mobilność w tylnych łapach. O jego urazie, do którego doszło w czasie pościgu i zatrzymania 16-latka z Zion informowaliśmy 6 marca.

Dax przejdzie badania w tym tygodniu i wtedy możliwe będzie postawienie diagnozy. Poddawany jest także akupunkturze, aby zmniejszyć obrzęk szyi i kręgosłupa.

Biuro Szeryfa Powiatu Lake zamieściło w mediach społecznościowych wideo przedstawiające psa chodzącego po bieżni.

W nocy 4 marca Dax i jego opiekun, John Forlenza, zostali poproszeni o pomoc w wyśledzenie uciekającego podejrzanego. Według zastępcy szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covellego, policja w Pleasant Prairie w stanie Wisconsin ścigała skradziony pojazd prowadzony przez złodzieja.

Nastolatek rozbił skradziony samochód przy 41000 North Green Bay Road w nieposiadającej osobowości prawnej Zion po tym, jak uderzył w radiowóz policji, a następnie uciekł pieszo kryjąc się zalesionym terenie.

Dax go zlokalizował i pomógł w jego zatrzymaniu ale doznał przy tym kontuzji, w wyniku której nie był w stanie utrzymać ciężaru na tylnych łapach.

Dax pracuje w Biurze Szeryfa Powiatu Lake od dziewięciu lat i jest jednym z psów najdłużej pełniących tę funkcję. Zdobył dziesiątki nagród krajowych i regionalnych, w tym nagrodę American Humane Hero Dog Award 2019.

Od początku swojej kadencji Dax zlokalizował setki zaginionych, zagrożonych osób i uciekających przestępców i jest znany jako jeden z najlepszych psów policyjnych w kraju, jak poinformował Chris Covelli.

O odnalezieniu przez Daxa nieprzytomnego dziecka w Zion w lipcu zeszłego roku, pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: lakemchenryscanner
Foto: Lake County Sheriff’s Office
Czytaj dalej

News Chicago

To ostatnie dni bajkowej opery „Czarodziejski Flet” w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do niedzieli na deskach Teatru Goodman możemy oglądać teatralną adaptację ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman. To zabawna i pełna przygód baśń opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. 22 marca spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej

News Chicago

Eksmisja migrantów ze schronisk w Chicago rozpoczęła się bardzo ostrożnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Spośród 34 migrantów, którzy mieli zostać eksmitowani ze schronisk w niedzielę, tylko trzech zostało usuniętych. W zeszłym tygodniu Brandon Johnson nie zgodził się na kolejne przesunięcie terminu a miasto miało zacząć egzekwować zasadę 60-dniowego pobytu w schronisku.

Miasto potwierdziło w niedzielne popołudnie, że spośród 34 osób, 31 migrantom przyznano przedłużenia; 27 z uwagi na to, że są jeszcze w trakcie ubiegania się o świadczenia publiczne, a 4 z powodu ciąży lub niepełnosprawności.

Miasto nie potwierdziło od razu, z jakiego schroniska trzy osoby zostały eksmitowane, ale w piątek władze poinformowały, że eksmisje rozpoczną się w schronisku przy Elston Avenue, w którym przebywa 800 osób, w pobliżu Goose Island; w budynku dawnej szkoły podstawowej Wadsworth – mieszczącej około 550 osób – w Woodlawn; oraz w Gage Park Field House – mieszczącym około 300 osób.

W piątek miasto również oświadczyło, że nie rozpocznie eksmisji rodzin imigrantów aż do lata.

Według miejskiego Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji w schroniskach pozostaje mniej niż 11 000 migrantów, a oczekuje się, że do końca kwietnia około 2 000 będzie musiało je opuścić.

W piątek Brandon Johnson bronił eksmisji jako sposobu na zachęcanie do „stabilności i samowystarczalności”. Osoby opuszczające schroniska będą mogły ponownie ubiegać się o miejsce w wyznaczonej przez miasto „strefie lądowania”, gdzie do dyspozycji sa ogrzewane autobusy.

W niedzielę na miejscu przebywało około 79 osób, znacznie mniej niż kilkaset, które w styczniu przebywały tam nawet przez tydzień. Operator autobusu stwierdził, że prędkość, z jaką migranci byli przenoszeni ze strefy lądowania do schronisk, ogromnie wzrosła w porównaniu z początkiem roku.

Nowo przybyli do strefy lądowania będą teraz musieli zostać zaszczepieni na odrę, świnkę, różyczkę i ospę wietrzną, w zależności od ich wieku, przed umieszczeniem w schronisku.

Spośród 12 przypadków zachorowań na odrę zgłoszonych w mieście od 7 marca, 10 dotyczyło migrantów przebywających w schronisku przy Halsted Street w Pilsen, w którym przebywa około 1800 osób.

O stwierdzonych przypadkach odry pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne w tym miesiącu