Połącz się z nami

News USA

Karawana z Hondurasu idzie w kierunku USA. Dziewięć tysięcy ludzi nie ma nic do stracenia

Opublikowano

dnia

Rośnie napięcie w Gwatemali, w kraju, przez który przechodzą karawany migrantów z Hondurasu. Ich celem są Stany Zjednoczone; wierzą, że znajdą tutaj lepszy byt niż życie w głodzie w swoim kraju. Liczą na wyborcze obietnice Joe Bidena.

Dziewięć tysięcy ludzi ucieka przed nędzą, brakiem możliwości, przed gruzami swoich domów spowodowanych przez niszczycielskie huragany Eta i Iota.

Te kataklizmy doprowadziły Honduras do klęski głodu. Całe rodziny żyją nadzieją na znalezienie nowego Eldorado w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w 2018 roku. Jednak w przeddzień przejęcia władzy przez Bidena władze amerykańskie dały jasno do zrozumienia, że „nie czas teraz na to, by wyruszyć do USA, bo sytuacja na granicy nie może zmienić się tak sobie z dnia na dzień”.

Dla tych, którzy zamierzają wrócić, wiceminister zapewnił włączenie do programu Narodowej Służby Przedsiębiorczości (Senprende) w Hondurasie, „który ma na celu przekształcenie każdego migranta w przedsiębiorcę”. Osiemset osób już wróciło, inne pozostają na autostradzie w kierunku granicy meksykańskiej.

O sytuacji opowiada rozgłośni papieskiej radia Watykanskiego salezjanin ks. Giampiero Nardi, 44-letni misjonarz pochodzący z Rzymu, od 2011 roku z Gwatemali: „Wielu ludzi przychodzi do nas i szuka jedzenia, ale nawet nie zatrzymują się, żeby się trochę przespać. Chcą zajść jak najdalej”. Ludzie są niesamowicie głodni, widać, że nie jedli od kilku dni. Kościół w Gwatemali i Meksyku stara się zaradzić tej sytuacji. 

„Dwa dni temu połączyliśmy wszystkie domy migrantów w Gwatemali i w Meksyku i podsumowaliśmy trwającą sytuację zagrożenia, aby naciskać na rządy krajów, zwłaszcza pod względem nadużyć, które, według władz, nie mają miejsca” – podkreśla ks. Giambpiero.

„Dalej jednak pracujemy nad możliwymi skargami za nadużycia ze strony policji i wojska. W domach migrantów oferujemy jedzenie, łóżko do spania, mamy też pewne zapasy leków, jeśli są one potrzebne. Mamy po swojej stronie Opatrzność, która pomogła w nieoczekiwany sposób. Ze mną są dwaj ochotnicy, którzy są pielęgniarzami. Bóg daje nam prezenty w odpowiednim momencie.“ – dodał misjonarz.

Honduras jest krajem głodującym, ludzie stracili wszystko z powodu huraganów, które zrujnowały kraj. To są ludzie, którzy stracili swoje domy, przeżyli traumy, jak mężczyzna, który widział swoją żonę niesioną przez nurt rzeki.

Ksiądz Gampiero był również zaskoczony tym, że całe rodziny zdecydowały się na wyjazd. W niejednej przyczepie znajdowały się dzieci, dorośli i dziadkowie. Ks. Giampiero zauważył także kilka nieprzyjemnych epizodów przeciwko migrantom zmuszonym do płacenia haraczu, w celu kontynuowania „podróży nadziei”.

źródło: RV, Eryk Gumulak SJ
foto: screenshot/www.youtube.com/GlobalNews, NASA, Flickr/

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne