Połącz się z nami

News USA

Karawana z Hondurasu idzie w kierunku USA. Dziewięć tysięcy ludzi nie ma nic do stracenia

Opublikowano

dnia

Rośnie napięcie w Gwatemali, w kraju, przez który przechodzą karawany migrantów z Hondurasu. Ich celem są Stany Zjednoczone; wierzą, że znajdą tutaj lepszy byt niż życie w głodzie w swoim kraju. Liczą na wyborcze obietnice Joe Bidena.

Dziewięć tysięcy ludzi ucieka przed nędzą, brakiem możliwości, przed gruzami swoich domów spowodowanych przez niszczycielskie huragany Eta i Iota.

Te kataklizmy doprowadziły Honduras do klęski głodu. Całe rodziny żyją nadzieją na znalezienie nowego Eldorado w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w 2018 roku. Jednak w przeddzień przejęcia władzy przez Bidena władze amerykańskie dały jasno do zrozumienia, że „nie czas teraz na to, by wyruszyć do USA, bo sytuacja na granicy nie może zmienić się tak sobie z dnia na dzień”.

Dla tych, którzy zamierzają wrócić, wiceminister zapewnił włączenie do programu Narodowej Służby Przedsiębiorczości (Senprende) w Hondurasie, „który ma na celu przekształcenie każdego migranta w przedsiębiorcę”. Osiemset osób już wróciło, inne pozostają na autostradzie w kierunku granicy meksykańskiej.

O sytuacji opowiada rozgłośni papieskiej radia Watykanskiego salezjanin ks. Giampiero Nardi, 44-letni misjonarz pochodzący z Rzymu, od 2011 roku z Gwatemali: „Wielu ludzi przychodzi do nas i szuka jedzenia, ale nawet nie zatrzymują się, żeby się trochę przespać. Chcą zajść jak najdalej”. Ludzie są niesamowicie głodni, widać, że nie jedli od kilku dni. Kościół w Gwatemali i Meksyku stara się zaradzić tej sytuacji. 

„Dwa dni temu połączyliśmy wszystkie domy migrantów w Gwatemali i w Meksyku i podsumowaliśmy trwającą sytuację zagrożenia, aby naciskać na rządy krajów, zwłaszcza pod względem nadużyć, które, według władz, nie mają miejsca” – podkreśla ks. Giambpiero.

„Dalej jednak pracujemy nad możliwymi skargami za nadużycia ze strony policji i wojska. W domach migrantów oferujemy jedzenie, łóżko do spania, mamy też pewne zapasy leków, jeśli są one potrzebne. Mamy po swojej stronie Opatrzność, która pomogła w nieoczekiwany sposób. Ze mną są dwaj ochotnicy, którzy są pielęgniarzami. Bóg daje nam prezenty w odpowiednim momencie.“ – dodał misjonarz.

Honduras jest krajem głodującym, ludzie stracili wszystko z powodu huraganów, które zrujnowały kraj. To są ludzie, którzy stracili swoje domy, przeżyli traumy, jak mężczyzna, który widział swoją żonę niesioną przez nurt rzeki.

Ksiądz Gampiero był również zaskoczony tym, że całe rodziny zdecydowały się na wyjazd. W niejednej przyczepie znajdowały się dzieci, dorośli i dziadkowie. Ks. Giampiero zauważył także kilka nieprzyjemnych epizodów przeciwko migrantom zmuszonym do płacenia haraczu, w celu kontynuowania „podróży nadziei”.

źródło: RV, Eryk Gumulak SJ
foto: screenshot/www.youtube.com/GlobalNews, NASA, Flickr/

News USA

Prawie wszyscy seniorzy powyżej 65 lat w Illinois będą mogli się zaszczepić

Opublikowano

dnia

Od najbliższego czwartku, wszyscy mieszkańcy Illinois powyżej 65 roku życia, którzy mają choroby współistniejące, będą mogli otrzymać szczepionkę na koronowirusa.

Rozszerzenie szczepień i przejście do fazy 1B nie dotyczyć jednak będzie takich powiatów jak: Cook, DuPage, Lake, a także Will.

Jako powód podano brak wystarczającej liczby szczepionek. W tych powiatach priorytetem pozostaną pracownicy służby zdrowia.

Lokalni przedstawiciele służb zdrowia w naszym stanie przypominają, że do chorób współistniejących, które zakwalifikują nas do fazy szczepień należą: nowotwory, przewlekłe choroby nerek, cukrzyca, choroby serca, anemia sierpowata, ciąża i otyłość.

źródło: chicago.cbslocal.com
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Demokraci krytykują Joe Bidena a Republikanie chwalą za atak na Syrię

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że amerykański atak w Syrii był ostrzeżeniem pod adresem władz w Teheranie. Pentagon poinformował, że uderzenie rakietami powietrze-ziemia doprowadziło do zniszczenia lub poważnego uszkodzenia jedenastu obiektów wykorzystywanych przez proirańskie odziały militarne.

Pentagon poinformował, że uderzenie na cele w Syrii przeprowadziły amerykańskie samoloty F-15E, które wystrzeliły siedem rakiet. Pociski całkowicie zniszczyły dziewięć budynków i poważnie uszkodziły dwa.

Były to obiekty przy granicy z Irakiem wykorzystywane przez proirańskich bojowników odpowiedzialnych za niedawny atak rakietowy na amerykańską bazę wojskową w Kurdystanie.

„Jesteśmy pewni, że te obiekty były wykorzystywane przez te same szyickie oddziały, które przeprowadziły atak” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że amerykańskie uderzenie powinno być jasnym sygnałem dla wrogów USA.

„Stany Zjednoczone będą chronić swoich obywateli, nasze interesy oraz partnerów w regionie” – powiedział Kirby. Prezydent Joe Biden zapytany jaki sygnał do Teheranu chciał wysłać wydając rozkaz do ataku odpowiedział: „Nie będziecie bezkarni. Działajcie rozważnie”.

Przedstawiciele Kongresu zostali uprzedzeni o planowanym uderzeniu. Wysoki rangą członek Komisji Sił Zbrojnych, republikański senator John Inhofe poparł decyzję prezydenta oceniając ją jako właściwą i proporcjonalną.

Joe Biden został jednak skrytykowany przez niektórych członków własnej partii za wydanie rozkazu do ataku bez wcześniejszej aprobaty parlamentu.

Amerykańskie uderzenie w Syrii było odpowiedzią na atak rakietowy na bazę wojskową w irackim Kurdystanie. Zginął w nim cywilny pracownik pochodzący z Filipin a kilka innych osób zostało rannych, w tym amerykański żołnierz.

Charakter odwetu wskazuje na to, że Waszyngton chciał wysłać sygnał ostrzegawczy pod adresem Iranu i wspieranych przez Teheran bojowników ale bez eskalacji konfliktu.

„Prezydent Biden będzie chronił Amerykanów i personel koalicjantów. Równocześnie, działaliśmy w rozważny sposób by doprowadzić do deeskalacji sytuacji we wschodniej Syrii i Iraku” – oświadczył rzecznik Pentagonu.

Uderzenie na obiekty wykorzystywane przez szyickie bojówki w Syrii było pierwsza operacja militarną dokonaną na rozkaz prezydenta Joe Bidena.

Źródło: IAR
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Czy następca tronu Mohammad ibn Salman zepsuje relacje z Amerykanami? Jest raport amerykańskiego wywiadu

Opublikowano

dnia

Według amerykańskiego wywiadu, następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammad ibn Salman zatwierdził plan zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammad ibn Salman

Współpracownik dziennika Washington Post został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w tureckim Stambule w październiku 2018 roku.

Z odtajnionego przez Amerykanów raportu Dyrektora Wywiadu Narodowego (DNI) wynika, że od 2017 roku następca tronu – faktyczny władca państwa – sprawował kontrolę nad decyzjami służb bezpieczeństwa i wywiadu.

„Co sprawia, że mało prawdopodobne jest, by saudyjscy urzędnicy przeprowadzili taką operację bez jego zgody” – napisano w dokumencie.

Amerykański wywiad podkreślił również, że Mohammad ibn Salman już wcześniej popierał stosowanie brutalnych metod, by uciszyć saudyjskich dysydentów poza granicami kraju.

 

Odtajnienie i publikacja raportu zbiega się z wcześniejszymi zapowiedziami administracji Joe Bidena dotyczącymi rewizji stosunków USA-Arabia Saudyjska. Dla poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa Rijad był jednym z sojuszników w konflikcie z Iranem.

Źródło: IAR
foto: wikipedia.org

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne