Połącz się z nami

News USA

Ameryka ma nowego prezydenta. Joe Biden chce zjednoczy naród amerykański

Opublikowano

dnia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że całym sercem pragnie zjednoczenia narodu. „Wiemy, że demokracja jest cenna i delikatna, i teraz wygrała” – dodał Joe Biden w przemówieniu inauguracyjnym wygłoszonym po zaprzysiężeniu w Waszyngtonie.

Nowy prezydent przyznał, że Ameryka stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest pandemia koronawirusa, która spowodowała wielkie straty. Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przysięgę odebrał prezes Sądu najwyższego John Roberts:

„Uroczyście przysięgam, że będę wiernie pełnić urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz wedle najlepszej umiejętności dochowam, będę strzec i bronić Konstytucji. Tak mi dopomóż Bog. – Gratuluję, panie prezydencie”.

„To dzień Ameryki, to dzień demokracji, to dzień historii i nadziei, odnowy i determinacji” – powiedział Joe Biden kilka minut po złożeniu przysięgi jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.
Demokrata zgodnie z tradycją złożył przysięgę na Biblię, po czym wygłosił swoje pierwsze przemówienie. „Wola ludu została wysłuchana” – powiedział na początku swojej mowy:

„Znów nauczyliśmy się, że demokracja jest cenna, że demokracja jest krucha. W tej godzinie jednak demokracja przetrwała”.

Joe Biden zwrócił uwagę, że zaprzysiężenie odbywa się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zaledwie kilka dni temu – jak mówił prezydent – „przemocą próbowano wstrząsnąć fundamentem stolicy”:

„Przychodzimy tu [dziś] jako jeden naród, w obliczu Boga, niepodzielni, by przeprowadzić pokojowe przekazania władzy, tak jak to czyniliśmy przez ponad dwa wieki”.

Chwilę przed południem czasu waszyngtońskiego przysięgę złożyła również Kamala Harris – wiceprezent Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ten urząd jako pierwsza kobieta, pierwsza afroamerykanka oraz pierwsza osoba hinduskiego pochodzenia.

Ustępujący prezydent Donald Trump nie wziął udziału w inauguracji Joe Bidena. Przerwał w ten sposób tradycję, która trwała od ponad 150 lat. Republikanin poleciał rano na Florydę. Ze względu na restrykcje związane z pandemią dzisiejsze zaprzysiężenie po raz pierwszy odbyło się również bez tłumu widzów. Przed Kapitolem w miejsce obserwujących ustawiono rzędy amerykańskich flag. W zaprzysiężeniu wzięli udział między innymi byli prezydenci USA Barrack Obama, Goerge W. Bush i Bill Clinton. Gośćmi muzycznymi były m.in. Jennifer Loper i Lady Gaga.

78-letni były wiceprezydent zastąpił Donalda Trumpa. Joe Biden jest 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/jlhervàs

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne