Połącz się z nami

News USA

Ameryka ma nowego prezydenta. Joe Biden chce zjednoczy naród amerykański

Opublikowano

dnia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że całym sercem pragnie zjednoczenia narodu. „Wiemy, że demokracja jest cenna i delikatna, i teraz wygrała” – dodał Joe Biden w przemówieniu inauguracyjnym wygłoszonym po zaprzysiężeniu w Waszyngtonie.

Nowy prezydent przyznał, że Ameryka stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest pandemia koronawirusa, która spowodowała wielkie straty. Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przysięgę odebrał prezes Sądu najwyższego John Roberts:

„Uroczyście przysięgam, że będę wiernie pełnić urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz wedle najlepszej umiejętności dochowam, będę strzec i bronić Konstytucji. Tak mi dopomóż Bog. – Gratuluję, panie prezydencie”.

„To dzień Ameryki, to dzień demokracji, to dzień historii i nadziei, odnowy i determinacji” – powiedział Joe Biden kilka minut po złożeniu przysięgi jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.
Demokrata zgodnie z tradycją złożył przysięgę na Biblię, po czym wygłosił swoje pierwsze przemówienie. „Wola ludu została wysłuchana” – powiedział na początku swojej mowy:

„Znów nauczyliśmy się, że demokracja jest cenna, że demokracja jest krucha. W tej godzinie jednak demokracja przetrwała”.

Joe Biden zwrócił uwagę, że zaprzysiężenie odbywa się dokładnie w tym samym miejscu, w którym zaledwie kilka dni temu – jak mówił prezydent – „przemocą próbowano wstrząsnąć fundamentem stolicy”:

„Przychodzimy tu [dziś] jako jeden naród, w obliczu Boga, niepodzielni, by przeprowadzić pokojowe przekazania władzy, tak jak to czyniliśmy przez ponad dwa wieki”.

Chwilę przed południem czasu waszyngtońskiego przysięgę złożyła również Kamala Harris – wiceprezent Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ten urząd jako pierwsza kobieta, pierwsza afroamerykanka oraz pierwsza osoba hinduskiego pochodzenia.

Ustępujący prezydent Donald Trump nie wziął udziału w inauguracji Joe Bidena. Przerwał w ten sposób tradycję, która trwała od ponad 150 lat. Republikanin poleciał rano na Florydę. Ze względu na restrykcje związane z pandemią dzisiejsze zaprzysiężenie po raz pierwszy odbyło się również bez tłumu widzów. Przed Kapitolem w miejsce obserwujących ustawiono rzędy amerykańskich flag. W zaprzysiężeniu wzięli udział między innymi byli prezydenci USA Barrack Obama, Goerge W. Bush i Bill Clinton. Gośćmi muzycznymi były m.in. Jennifer Loper i Lady Gaga.

78-letni były wiceprezydent zastąpił Donalda Trumpa. Joe Biden jest 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/jlhervàs

News USA

Prawie wszyscy seniorzy powyżej 65 lat w Illinois będą mogli się zaszczepić

Opublikowano

dnia

Od najbliższego czwartku, wszyscy mieszkańcy Illinois powyżej 65 roku życia, którzy mają choroby współistniejące, będą mogli otrzymać szczepionkę na koronowirusa.

Rozszerzenie szczepień i przejście do fazy 1B nie dotyczyć jednak będzie takich powiatów jak: Cook, DuPage, Lake, a także Will.

Jako powód podano brak wystarczającej liczby szczepionek. W tych powiatach priorytetem pozostaną pracownicy służby zdrowia.

Lokalni przedstawiciele służb zdrowia w naszym stanie przypominają, że do chorób współistniejących, które zakwalifikują nas do fazy szczepień należą: nowotwory, przewlekłe choroby nerek, cukrzyca, choroby serca, anemia sierpowata, ciąża i otyłość.

źródło: chicago.cbslocal.com
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Demokraci krytykują Joe Bidena a Republikanie chwalą za atak na Syrię

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że amerykański atak w Syrii był ostrzeżeniem pod adresem władz w Teheranie. Pentagon poinformował, że uderzenie rakietami powietrze-ziemia doprowadziło do zniszczenia lub poważnego uszkodzenia jedenastu obiektów wykorzystywanych przez proirańskie odziały militarne.

Pentagon poinformował, że uderzenie na cele w Syrii przeprowadziły amerykańskie samoloty F-15E, które wystrzeliły siedem rakiet. Pociski całkowicie zniszczyły dziewięć budynków i poważnie uszkodziły dwa.

Były to obiekty przy granicy z Irakiem wykorzystywane przez proirańskich bojowników odpowiedzialnych za niedawny atak rakietowy na amerykańską bazę wojskową w Kurdystanie.

„Jesteśmy pewni, że te obiekty były wykorzystywane przez te same szyickie oddziały, które przeprowadziły atak” – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że amerykańskie uderzenie powinno być jasnym sygnałem dla wrogów USA.

„Stany Zjednoczone będą chronić swoich obywateli, nasze interesy oraz partnerów w regionie” – powiedział Kirby. Prezydent Joe Biden zapytany jaki sygnał do Teheranu chciał wysłać wydając rozkaz do ataku odpowiedział: „Nie będziecie bezkarni. Działajcie rozważnie”.

Przedstawiciele Kongresu zostali uprzedzeni o planowanym uderzeniu. Wysoki rangą członek Komisji Sił Zbrojnych, republikański senator John Inhofe poparł decyzję prezydenta oceniając ją jako właściwą i proporcjonalną.

Joe Biden został jednak skrytykowany przez niektórych członków własnej partii za wydanie rozkazu do ataku bez wcześniejszej aprobaty parlamentu.

Amerykańskie uderzenie w Syrii było odpowiedzią na atak rakietowy na bazę wojskową w irackim Kurdystanie. Zginął w nim cywilny pracownik pochodzący z Filipin a kilka innych osób zostało rannych, w tym amerykański żołnierz.

Charakter odwetu wskazuje na to, że Waszyngton chciał wysłać sygnał ostrzegawczy pod adresem Iranu i wspieranych przez Teheran bojowników ale bez eskalacji konfliktu.

„Prezydent Biden będzie chronił Amerykanów i personel koalicjantów. Równocześnie, działaliśmy w rozważny sposób by doprowadzić do deeskalacji sytuacji we wschodniej Syrii i Iraku” – oświadczył rzecznik Pentagonu.

Uderzenie na obiekty wykorzystywane przez szyickie bojówki w Syrii było pierwsza operacja militarną dokonaną na rozkaz prezydenta Joe Bidena.

Źródło: IAR
foto: Flickr

Czytaj dalej

News USA

Czy następca tronu Mohammad ibn Salman zepsuje relacje z Amerykanami? Jest raport amerykańskiego wywiadu

Opublikowano

dnia

Według amerykańskiego wywiadu, następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammad ibn Salman zatwierdził plan zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammad ibn Salman

Współpracownik dziennika Washington Post został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w tureckim Stambule w październiku 2018 roku.

Z odtajnionego przez Amerykanów raportu Dyrektora Wywiadu Narodowego (DNI) wynika, że od 2017 roku następca tronu – faktyczny władca państwa – sprawował kontrolę nad decyzjami służb bezpieczeństwa i wywiadu.

„Co sprawia, że mało prawdopodobne jest, by saudyjscy urzędnicy przeprowadzili taką operację bez jego zgody” – napisano w dokumencie.

Amerykański wywiad podkreślił również, że Mohammad ibn Salman już wcześniej popierał stosowanie brutalnych metod, by uciszyć saudyjskich dysydentów poza granicami kraju.

 

Odtajnienie i publikacja raportu zbiega się z wcześniejszymi zapowiedziami administracji Joe Bidena dotyczącymi rewizji stosunków USA-Arabia Saudyjska. Dla poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa Rijad był jednym z sojuszników w konflikcie z Iranem.

Źródło: IAR
foto: wikipedia.org

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne