Połącz się z nami

News USA

Jakie będą relacje Polski z USA po odejściu Donalda Trumpa?

Opublikowano

dnia

Ani politycy ani eksperci nie spodziewają się znacznego ochłodzenia w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych. O godzinie 11 czasu w Chicago w stolicy USA zostanie zaprzysiężony Joe Biden. Będzie to równocześnie koniec prezydentury Donalda Trumpa.

Zarówno politycy, jak i eksperci podkreślają, że ścisła współpraca wojskowa Warszawy i Waszyngtonu nie zmieni się za czasów Joe Bidena.

Nowy amerykański prezydent będzie chciał utrzymywać dobre stosunki z sojusznikami z NATO i zdaje sobie sprawę z zagrożenia ze strony Rosji we wschodniej Europie.

Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówi, że Joe Biden nie wycofa z Polski żołnierzy, których przysłanie obiecał Donald Trump.

“Nie stawiałbym na to, że Joe Biden od razu będzie skory do przysłania większej liczby żołnierzy amerykańskich do Polski, bo dotychczas jeszcze nie w pełni zostały zrealizowane te zobowiązania, które Trump deklarował. Natomiast chodzi przede wszystkim o utrzymanie tego, co już zostało podjęte, a być może przeniesienia pewnych rzeczy na forum NATO z relacji dwustronnych” – dodaje ekspert.

Prezydent Donald Trump obiecał przysłać do Polski tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Proces ich wysyłania trwa. Poprzednik Trumpa, Barack Obama, wysłał 5 tysięcy Amerykanów do wschodniego regionu Europy, w tym do Polski.

W ostatnich latach Stany Zjednoczone sprzedawały też Polsce gaz LNG. Rozpoczęto też współpracę w nowych technologiach.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówi, że w żadnej z tych dziedzin nie należy spodziewać się zmiany amerykańskiej polityki.

“Te wszystkie fundamenty cieszyły się w Stanach Zjednoczonych poparciem obu partii politycznych. Myśmy bardzo o to zabiegali, współpracując intensywnie z prezydentem Trumpem, jednocześnie przekonywaliśmy do naszych interesów także stronę demokratyczną. Stąd nie ma dzisiaj dyskusji w Stanach Zjednoczonych na żaden z tych tematów, bo one są oparte na wspólnym interesie” – dodał Krzysztof Szczerski.

Za czasów prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zniosły też wizy dla Polaków do USA.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/Teddy James, twitter-com-kprp-jakub-szymczuk

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne