Połącz się z nami

News USA

Zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. Prezydenta USA. Ameryka wstrzymuje oddech

Opublikowano

dnia

W Waszyngtonie rozpoczynają się uroczystości związane z inauguracją prezydentury Joe Bidena. Rozpoczną się one od hołdu dla ofiar pandemii koronawirusa. Zaprzysiężenie Joe Bidena odbędzie się w środę na stopniach Kapitolu.

O godzinie 11.00 czasu w Chicago prezydent-elekt przybędzie do Waszyngtonu by wziąć udział w ceremonii na cześć ofiar Covid-19. Tuż po zmroku wokół zbiornika wodnego przy Pomniku Lincolna zostanie wówczas zapalonych 400 reflektorów.

Każdy z nich będzie reprezentować tysiąc ofiar pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych.

W podobny sposób hołd ofiarom pandemii zostanie oddany w innych amerykańskich miastach, w tym przy nowojorskim Empire State Building. W uroczystości w stolicy modlitwę wygłosi czarnoskóry kardynał Waszyngtonu Wilton Gregory, ktory związany jest z naszym miastem Chicago.

Główne uroczystości inauguracji obejmują przysięgę na wierność konstytucji obok siedziby Kongresu, orędzie do Amerykanów, przejazd a następnie przejście do Białego Domu w asyście kompanii reprezentacyjnych. Odbędzie się też wirtualna parada z udziałem grup i zespołów ze wszystkich stanów.

Wszystkie amerykańskich stany przygotowują się na protesty w związku z inauguracją prezydentury Joe Bidena. FBI ostrzega, że w całym kraju może dochodzić do protestów, dlatego władze stanowe wprowadzają środki ostrożności. W Maryland, Nowym Meksyku i Utah gubernatorzy ogłosili stan wyjątkowy.

Kalifornia, Pensylwania, Michigan, Wirginia, Waszyngton i Wisconsin uruchomiły Gwardię Narodową, a władze Teksasu zamknęły stolicę stanu.

Ulice Waszyngtonu patrolują tysiące żołnierzy gwardii narodowej. Władze nie chcą dopuścić, aby powtórzyły się wydarzenia z 6 stycznia, kiedy to zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się do Kapitolu.

źródło: IAR
foto: CNS photo/ Michael Alexander, Georgia Bulletin, Twitter.com/Joe Biden/Andrzej duda, Flickr/

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne