Połącz się z nami

Kościół

Benedykt XVI będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Franciszek stoi, także w kolejce

Opublikowano

dnia

Benedykt XVI ma zamiar zaszczepić się przeciwko koronawirusowi – poinformował arcybiskup Georg Ganswein, osobisty sekretarz papieża-seniora. Zaszczepieni zostaną także wszyscy mieszkańcy klasztoru, w którym mieszka papież senior.

Watykan zamówił około 10 tysięcy dawek szczepionki firmy Biontech/Pfizer dla pracowników Stolicy Apostolskiej, osób pozostających na jej utrzymaniu i emerytów. Pracownicy Watykanu przed Bożym Narodzeniem składali deklarację, czy chcą się zaszczepić. Szczepienia mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Wcześniej przyjęcie szczepionki na COVID-19 zadeklarował także papież Franciszek. W wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej Canale 5 Ojciec Święty przekonywał, że każdy powinien się zaszczepić i że szczepienia są wymogiem etycznym, ponieważ chronią życie innych osób.

Jeden transport szczepionki pokryje całe zapotrzebowanie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Dla prawidłowego przechowywania ampułek, zakupiono chłodnie gwarantujące utrzymanie bardzo niskich temperatur.

Szczepienia będą wykonywane w atrium Auli Pawła VI – tej samej, w której odbywają się audiencje generalne. Biuro prasowe zapewnia że szczepić będzie wykwalifikowany personel medyczny i pielęgniarski Dyrekcji Zdrowia i Higieny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi dotyczącymi pandemii.

źródło: IAR
foto: Flick/Marco Verch Professional 
Flickr/Stockphotokun
 cathopic/Angelo Senchuke, LC

Kościół

Były prezes Banku Watykańskiego Angelo Caloia skazany na prawie 9 lat więzienia

Opublikowano

dnia

Watykański Trybunał Sprawiedliwości skazał byłego prezesa watykańskiego Banku IOR Angelo Caloię na 8 lat i 11 miesięcy więzienia. Oskarżony był o wielomilionowe oszustwa, przywłaszczenie środków, pranie brudnych pieniędzy i spowodowanie ogromnych strat finansowych Państwa Watykańskiego.

81 -letni Angelo Caloia był prezesem watykańskiego banku IOR – Instytut Dzieł Religijnychprzez 20 lat do 2009 r., gdy usunął go ze stanowiska Benedykt XVI. Identyczną karę otrzymał jego prawnik, 97-letni Gabriele Liuzzo. Syn adwokata został skazany na 5 lat.

Skazani przywłaszczyli sobie 57 milionów euro przy sprzedaży nieruchomości należących do Banku IOR. Zajęte zostały ich osobiste konta bankowe, na których zgromadzili 32 miliony euro. Posiadali też inne aktywa o wartości 25 mln euro. Bezprecedensowy jawny proces, z udziałem kilku dziennikarzy, toczył się od trzech lat.

Skazani ze względu na wiek nie trafią do zakładu karnego.

źrodło: IAR
foto: Flickr/Naval S, CNS photo/Nancy Wiechec

Czytaj dalej

Kościół

W internecie ruszył Kongres Rodzin Polonijnych. Zacznij kochać i okazywać miłość.

Opublikowano

dnia

Rozpoczęty trzeci Kongres Rodzin Polonijnych online jednoczy blisko 400 osób z 23 krajów. Spotkanie skierowane jest do małżeństw i rodzin żyjących poza granicami Polski oraz rozdzielonych przez emigrację. Jest ważną propozycją dla młodych, przygotowujących się do małżeństwa, oraz duszpasterzy rodzin.

Podczas Kongresu ojciec profesor Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odniósł się do świętości małżeńskiej w nauczaniu św. Jana Pawła Wielkiego. „Jedność ciała bez jedności serca, myśli i codziennego życia nic nie znaczy. W adhortacji Familiaris Consortio papież Jan Paweł II – o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym- pisze, że bez codziennego życia z Chrystusem, bez jedności serca i myśli, bez wierności Ewangelii, to nie ma żadnej Komunii.”– zaznacza kaznodzieja.

Ojciec Kazimierz Lubowicki dodaje, że w małżeństwie najważniejsze są relacje między żoną i mężem. „Małżeństwo, to bardzo mocno święty Jan Paweł Wielki podkreśla, na pierwszym miejscu nie jest dla innych. W tym co najbardziej intymne, w tym co najbardziej osobiste, wy przez Boga jesteście powołani dla siebie. Ty dla twojej żony, ty dla twego męża.”– podkreśla ojciec profesor Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Doktor psychologii, autor blisko 100 książek i artykułów na temat wychowania, małżeństwa i rodziny, profilaktyki i terapii uzależnień ksiądz Marek Dziewiecki podkreślił, że podstawą szczęśliwego małżeństwa jest okazywanie wzajemnej miłości. „Ksiądz Jan Twardowski genialnie napisał za Jezusem Chrystusem „Zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, ze kochasz”- nie skupiaj się na sobie. Jezus powiedział to mocniej „Zaprzyj się samego siebie”.

Ksiądz Marek Dziewiecki dodaje: „zapomnij że żyjesz, że jesteś mężczyzną, że miałeś taką historię czy taką przeszłość – popatrz żonie w oczy i w serce, popatrz dzieciom w oczy i w serce – i zaczniesz kochać i zaczniesz okazywać miłość. Tylko zapomnij o siebie”. To jest pierwszy warunek szczęścia w małżeństwie- okazywanie miłości od rana do wieczora.”– podkreśla ksiądz Marek Dziewiecki.

Wśród prelegentów są cenieni duszpasterze i doradcy rodzinni, jak ksiądz Marek Dziewiecki, ojciec profesor Kazimierz Lubowicki, ksiądz Władysław Szewczyk, czy psycholog, profesor Maria Ryś. Tematyka prelekcji dotyczy budowania relacji w rodzinie, pomocy małżeństwom w kryzysie, czy pogłębienia duchowości małżeńskiej. Zaplanowano także wieczór artystyczny, nawiązujący do twórczości Karola Wojtyły.

Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i akt Zawierzenia Świętej Rodzinie.

źródło: IAR
foto: cathopic/Dimitri Conejo Sanz/Il ragazzo

 

 

Czytaj dalej

Kościół

Nie żyje ksiądz prałat Władysław Podeszwik. Pożegnanie w Chicago w parafiach: św. Faustyny oraz św. Konstancji

Opublikowano

dnia

We wtorek 12 stycznia w wieku 88 lat zmarł ks. Władysław Podeszwik. Przez ostatnie kilkanaście lat pracował jako duszpasterz w chicagowskich parafiach: św. Konstancji, św. Ferdynanda i Matki Boskiej Częstochowskiej w Cicero.

Ksiądz prałat Władysław Podeszwik poprzez swoją otwartość, życzliwość i zaangażowanie duszpasterskie, zyskał sympatię i przyjaźń wielu ludzi i wielu kapłanów, zarówno z północy jak i południa Chicago.

Parafia św. Konstancji była drugim domem księdza prałata Władysława Podeszwika. W rozmowach zawsze powracał do czasów, kiedy tutaj mieszkał i był razem z parafianami. Zawsze był wdzięczny za serce i dobroć których doświadczył w Chicago.

Msze swiete pożegnalne odbeda sie w niedzielę 17-go stycznia, o godz. 3:00 po południu w parafii św. Faustyny Kowalskiej przy 5252 S. Austin Ave., w Chicago, oraz we wtorek 19-go stycznia o godz. 7:00 wieczorem, w parafii św. Konstancji przy 5843 W. Strong Str. w Chicago.

 

Pogrzeb zaslużonego kapłana odbędzie się w piątek, 15 stycznia w rodzinnej parafii św. Anny w Kolnie w Polsce. W czwartek 14 stycznia w Bazylice Najświetszego Serca Jezusowego w Augustowie, odbedzie sie ostatnie pożegnanie. Mszy św. przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja biskup Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej.

źródło: informacja wlasna
foto:  cathopic/Kiki Garcia, cathopic/Luis Felipe Tun, parafia sw. Konstancji, Szkola St. Kolbego

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne