Połącz się z nami

News Chicago

Czterech kółek czar. Trwa sto dwunasta edycja Chicago Auto Show

Opublikowano

dnia

Ósmego lutego w chicagowskim kompleksie wystawienniczym McCormick nad jeziorem Michigan rozpocznie się 112. edycja Chicago Auto Show. Do 17 lutego będzie można oglądać samochodowe cacka królujące obecnie na drogach, jak i te, które już niebawem pojawią się na drogach. W Mc Cormick Place czekaja też równie pełne czaru i uroku auta z przeszłości, jak chociażby Golden Sahara II. O tym, co zwiedzający będą mogli zobaczyć na tegorocznej wystawie, dziennikarze mieli okazję przekonać się na dwa dni przed jej rozpoczęciem. Obok tradycyjnych „benzyniaków” najliczniej prezentowane są hybrydy. Sporo jest pełnych „elektryków”. Na stoisku Forda z pewnością uwagę przykuje Mustang Mache. Także Porsche i Toyota pokusiły się o pokazanie modeli „cichobiegów”, chociaż ta ostania jedynie w sferze koncepcji, ale za to prezentuje w pełni inteligentne cacko, które samo wróci do domu.
Rodzina aut, które zawsze wywołują szybsze bicie serca, szczególnie u młodych kierowców, jest stosunkowo imponująca. Tym razem „stajnia” Lamborghini, Lotusa, Bentleya, Ferrari, McLarena, Maserati, Aston Martina i innych znalazła się w południowej części wystawienniczego kompleksu. Galerię samochodów dla posiadaczy zasobniejszych portfeli już przy wejściu otwiera Ford GT, kosmiczna sylweta i równie kosmiczna cena, ponad pół miliona dolarów.
Z nostalgią i dużą dozą rozrzewnieniem ogląda się modele, których kariera na szosie zakończyła się kilka dekad temu. Tutaj na pierwszy plan wybija się kabriolet Golden Sahara II. Kilkumetrowa limuzyna z  oponami mieniącymi się kolorami tęczy i zasobnym barkiem sprawia wrażenie, że oglądający czuje się jak na filmowym planie.
Do grona wielbicieli tego cacka zaliczył się Piotr Fetela. Polonijny rajdowiec, który tegoroczny sezon walki o mistrzostwo Ameryki rozpoczął od drugiego miejsca na podium w styczniowej eliminacji przyznał się, że jest wręcz zakochany w Saharze. „Ja nie jestem zwolennikiem starych samochodów, ale jedyne takie auto na świecie, jakim jest Golden Sahara II, przyciągnęło moją uwagę. Jestem w absolutnym szoku, jak ten samochód z lat pięćdziesiątych jest zbudowany. Już wtedy był zdalnie sterowany, to w ogóle kosmos. Ma w środku telewizor, telefon. Przezroczyste i zmieniające kolory opony, po 50 tys. dolarów każda. Mnóstwo elementów pokrytych 24 karatowym złotem. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego auta” – powiedział  Piotr przyznając jednocześnie, że w swoim garażu „elektryków” raczej nie chciałby wiedzieć, ale oglądał mnóstwo samochodów, które z pewnością zwrócą na siebie uwagę zwiedzających

Tegoroczna wystawa podobna jest do ubiegłorocznej, ale z większą ilością samochodów elektrycznych. Na zwiedzających z pewnością zrobi wrażenie elektryczny Ford Mustang, który będzie w produkcji jeszcze w tym roku. To nie jest typowy sedan, ale sportowy SUV. W kabinie kierowcy uwagę przyciąga ogromny ekran, podobnie jak w Tesli. Ma kosztować około 40 tysięcy dolarów, a prezentuje się naprawdę niesamowicie.

Bogdan Trytko z B&M Auto Collision Center, który oglądał pokaz nowości na stoisku Toyoty powiedział, że spodobała mu się nowa wersja highlandera oraz koncepcyjna wersja elektrycznego auta tej firmy, która jest w pełni inteligentnym prototypem, jednak nie wiadomo czy, i kiedy wejdzie do produkcji

Zwiedzającym oferowane są liczne symulatory jazdy, na których można spróbować wcielić się w rolę kierowcy wyścigowego oraz inne niespodzianki. Do hali wystawienniczej McCormick najlepiej dojechać środkami transportu publicznego. Specjalne darmowe autobusy (shuttle buses) będą dowozić pasażerów z większości parkingów w centrum miasta. Dla tych, którzy wolą własny środek lokomocji na wprost hali jest olbrzymi parking. Cena biletu bez względu na czas pobytu wynosi $25.
Wystawę można zwiedzać od godziny 8 rano do10 wieczorem. Jedynie ostatniego dnia trwania imprezy – 17 lutego – zwiedzający będą musieli opuścić teren wystawowy o godzinie szóstej po południu. Wejściówka kosztuje 13 dolarów. Emeryci i dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat płacą 8 dolarów. Małe dzieci nie płacą zwiedzając ekspozycję w towarzystwie członka rodziny. Aby uniknąć kolejek bilety można nabywać na stronie: www.tickets.drivechicago.com

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Lollapalooza – znowu będzie się działo! Sprzedaż biletów na festiwal w Grant Park rusza dzisiaj w południe

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezwykle popularny coroczny festiwal Lollapalooza w tym roku odbywa się w dniach od 3 do 6 sierpnia, kiedy to zamieni Grant Park w jedna wielką imprezę z mnóstwem wyjątkowych wykonawców. Dzisiaj o godzinie 12.00 w południe do sprzedaży trafią pakiety biletów; karnety 1 i 2-dniowe.

W składzie Lollapalooza 2023 znajdą się znakomici wykonawcy, tacy jak Kendrick Lamar, Billie Eilish, Lana Del Rey i Maggie Rogers, a także ulubione zespoły, takie jak The 1975, Red Hot Chili Peppers i nie tylko!

Jeśli chcesz zdobyć bilety na czterodniowy festiwal muzyczny w Grant Park, wejdź na zaczynającą się dzisiaj sprzedaż na oficjalnej stronie.

Festiwal pierwotnie rozpoczął się jako impreza objazdowa w 1991 roku, ale ostatecznie uczynił Chicago swoją stałą lokalizacją. Teraz jest wielką atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Dzięki 10-letniemu kontraktowi na organizację festiwalu w Chicago, epickie czterodniowe wydarzenie planuje tu pozastać na jakiś czas. Zgodnie z podpisaną umową maksymalna liczba uczestników festiwalu w dowolnym momencie nie może przekroczyć 115 000.

W wydarzeniu wzięli już udział tacy artyści i zespoły, jak Metallica, Nine Inch Nails, Pearl Jam, Dua Lipa, Del Water Gap, MUNA, Fletcher, Flip Turn, Green Day, Charlie XCX i nie tylko.

W tym roku Lollapalooza podnosi poprzeczkę występami Odeszy, Karola Gm Tomorrow X Together, Thirty Seconds To Mars, Mt Joy i wielu innych.

Ceny biletów wstępu ogólnego zaczynają się od 125 USD za jeden dzień, poprzez 250 USD za dwa dni po 365 USD za cztery dni festiwalu. Najdroższy jest czterodniowy bilet Platinum zaczynający się od 4350 USD.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Lollapalooza
Czytaj dalej

News Chicago

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook: Pamiętajcie o terminie 3 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już tylko kilka dni zostało do zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości w powiecie Cook za 2022 rok. Trzeba to zrobić do 3 kwietnia, do godziny 11:59PM tym, aby uniknąć naliczenia kary.

Pierwsza rata, czyli 55% całkowitego rachunku podatkowego właściciela nieruchomości z ubiegłorocznego rozliczenia — za rok podatkowy 2022 jest płatna do godziny 11:59PM 3 kwietnia.

Ustawodawcy stanowi przedłużyli termin płatności z 1 marca, ponieważ rachunki za drugą ratę były opóźnione w zeszłym roku, a mieszkańcy powiatu Cook otrzymali je cztery miesiące później.

Wielu podatników doświadczyło szoku po otrzymaniu rachunków w zeszłym roku, ponieważ nowe oceny, które miały miejsce w 2021 r., podniosły podatki mieszkańcom Chicago w 2022 r.

Nieruchomości powiatu Cook są poddawane ocenie co trzy lata, co oznacza, że jedna trzecia powiatu jest poddawana ponownej ocenie każdego roku.

Tegoroczna pierwsza runda rachunków została wysłana pocztą 1 marca i jest dostępna online na stronie cookcountytreasurer.com.

Oto, co warto wiedzieć o najnowszych rachunkach.

Dlaczego mój rachunek wzrósł?

W 2021 r. Chicago zostało ponownie ocenione, co doprowadziło do 4% wzrostu podatku od nieruchomości w powiecie w 2022 r., do kwoty 16,7 mld USD. Rachunki podatkowe za ponad 406 000 nieruchomości mieszkalnych wzrosły, podczas gdy prawie 318 000 zostało obniżonych.

Istnieje wiele powodów, dla których podatek od nieruchomości może wzrosnąć, na przykład wzrost wartości domu w społeczności z powodu rozwoju. Samorządy lokalne mogą również zwiększyć swoje opłaty podatkowe, z różnych powodów.

Zeszłoroczne rachunki odzwierciedlały również odwrócenie korekty COVID-19, którą rzeczoznawca powiatu Cook, Fritz Kaegi, zastosował do wartości nieruchomości w 2020 r., co doprowadziło do niższych podatków od nieruchomości w 2021 r., ale jeszcze większego skoku w rachunkach za 2022 r. po ponownej ocenie nieruchomości w Chicago.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

 • online na stronie cookcountytreasurer.com
 • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
 • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
 • pocztą
 • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Czy mogę się odwołać od ustalonego podatku?

Niestety, większość mieszkańców przegapiła okno, w którym mogli obniżyć swoją ocenę nieruchomości.

Jeśli mieszkańcy nie otrzymali ulgi, na którą zasłużyli – jak w przypadku właścicieli domów lub seniorów – mogą zgłosić to do Biura Rzeczoznawców Powiatu Cook i natychmiast uzyskać poprawiony rachunek.

Jeszcze w tym roku będzie można odwołać się od ocen z 2023 r. do Biura Asesora.

Jeśli mieszkańcy uważają, że popełniono błąd w rozliczeniu podatku od nieruchomości, mogą odwołać się online na stronie https://www.cookcountyassessor.com/online-appeals. Właściciele nieruchomości zazwyczaj mają 30 dni po dokonaniu oceny na złożenie odwołania od niej.

Odwołania dotyczące ocen na rok 2022 nadal można składać w Cook County Board of Review w niektórych gminach.

Z Zarządem można się skontaktować pod numerem 312-603-5542, a formularze odwołań można znaleźć na stronie https://www.cookcountyboardofreview.com/residential-appeals.

Co jeśli nie zapłacę na czas?

Mieszkańcy Illinois są obciążani miesięcznymi odsetkami w wysokości 1,5%, jeśli ich rachunek za podatek od nieruchomości nie zostanie opłacony na czas, zgodnie z prawem stanowym.

Częściowe płatności rachunków podatku od nieruchomości są akceptowane przed i po terminie płatności. Jeśli płatności nie zostaną dokonane w ciągu 13 miesięcy od ich terminu płatności, zaległe podatki zostaną sprzedane podczas corocznej sprzedaży podatkowej.

Ostatnia sprzedaż podatku miała miejsce w listopadzie 2022 r., a następna będzie w lutym 2024 r. Zaległe podatki można sprzedać prywatnym inwestorom lub gminy mogą je zatrzymać, jeśli nikt ich nie kupi na wyprzedaży.

Według biura skarbnika ponad 110 000 właścicieli nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych w powiecie Cook zalega z podatkami.

Czy można uzyskać pomoc w spłacie podatku od nieruchomości?

Administracja gubernatora JB Pritzkera przeznaczyła 309 milionów dolarów z Federalne Planu Ratunkowego dla Funduszu Pomocy Właścicielom Domów stanu Illinois, aby pomóc właścicielom domów, którzy zalegali ze spłatą kredytu hipotecznego i powiązanymi wydatkami, w tym podatkami od nieruchomości podczas pandemii COVID-19.

Właściciele domów mogą ubiegać się za pośrednictwem Illinois Housing Development Authority o pomoc w wysokości do 60 000 USD na stronie https://www.illinoishousinghelp.org/ilhaf.

Do stycznia wypłacono ponad 73 miliony dolarów, a wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków lub do 30 września 2026 r., czyli terminu określonego przez rząd federalny.

 

Stan oferuje również program odroczenia podatku od nieruchomości dla seniorów, który umożliwia seniorom o niskich dochodach zaciągnięcie pożyczki w wysokości do 7500 USD od państwa w celu opóźnienia płatności podatku od nieruchomości. Termin składania wniosków w tym roku upłynął 1 marca.

Począwszy od 2021 roku, lokalna organizacja non-profit Sunshine Gospel Ministries w Woodlawn zaczęła wykorzystywać część swoich datków na cele charytatywne, aby pomóc mieszkańcom w spłaceniu zaległych podatków od nieruchomości.

Różne lokalne organizacje non-profit oferują również porady związane z odwołaniami i płatnościami podatku od nieruchomości, w tym Sunshine Gospel Ministries, Spanish Coalition for Housing, Chicago Urban League i Neighborhood Housing Services Chicago.

Jak mogę obniżyć rachunek?

Mieszkańcy Cook County mogą skorzystać z ulg, aby obniżyć rachunki za podatek od nieruchomości. Najczęstszą wykorzystywaną ulgą jest ulga dla właściciela domu, która dotyczy każdego, kto jest właścicielem domu i używa go jako głównego miejsca zamieszkania.

Istnieją również ulgi dla seniorów, weteranów i osób niepełnosprawnych. Aby dowiedzieć się więcej o ulgach, odwiedź stronę https://www.cookcountyassessor.com/exemptions. Właściciele nieruchomości mogą składać wnioski online lub pobierając formularz do wysłania pocztą.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Jakraphong PongpotganatamJames Andrews/ inside Creative House/ Bet_Noire/ AlexRaths/ tongstock/ designer491
Czytaj dalej

News Chicago

Wybory Miejskie 4 kwietnia: lokale, w których można uzyskać pomoc językową

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed drugą turą wyborów miejskich 4 kwietnia, Komisja Wyborcza miasta Chicago opublikowała listę obwodów wyborczych, w których wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego (limited English Proficiency – LEP) otrzymają pomoc w swoim ojczystym języku w dniu wyborów.

Lokale wyborcze będą miały przydzielonych dwujęzycznych członków obwodowych komisji wyborczych oraz papierowe karty do głosowania w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, koreańskim, tagalog oraz polskim.

Liczba obwodów wyborczych oferujących pomoc językową:

 • język hiszpański – 563 obwodów wyborczych
 • język polski – 105 obwodów wyborczych
 • język chiński – 60 obwodów wyborczych
 • język hindi/gujarati/urdu – 36 obwodów wyborczych
 • język tagalog – 11 obwodów wyborczych
 • język koreański – 7 obwodów wyborczych

Dodatkowo, w każdym lokalu wyborczym w Chicago będzie znajdował się monitor dotykowy oraz karta wyborcza audio do głosowania w 12 językach obcych: hiszpańskim, chińskim (audio w dialekcie mandaryńskim), hindi, koreańskim, tagalog, polskim, gujarati, urdu, ukraińskim arabskim i rosyjskim.

Wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego mają również prawo do przyprowadzenia z sobą tłumacza, który pomoże im zrozumieć i oddać głos. Wyborcy z ograniczoną znajomością języka angielskiego (LEP) mogą wybrać osobę, która będzie im pomagać, z wyjątkiem pracodawcy lub przedstawiciela związków zawodowych.

Ważne: W dniu wyborów, wyborcy Chicago muszą oddać głos w lokalu wyborczym do którego zostali przydzieleni LUB w jednej z 51 placówek otwartych jako centra wyborcze w dniu wyborów (4 kwietnia) od 6:00AM do 7:00PM.

Wyborcy mogą znaleźć informacje o przydzielonym im lokalu wyborczym, wzory kart do głosowania oraz inne informacje na stronie TWOJE INFORMACJE WYBORCZE pod adresem chicagoelections.gov, w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, koreańskim, tagalog i polskim.

Komisja Wyborcza miasta Chicago nadal poszukuje osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych w dniu wyborów 4 kwietnia. Członkowie komisji wyborczych zarabiają do 230 za dzień pracy.

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie aplikacji na stronie: https://pollworker.chicagoelections.gov/

Dwujęzyczni członkowie komisji wyborczych pracują obecnie w następujących placówkach wczesnego
głosowania, które będą otwarte jako centra wyborcze w dniu wyborów (4 kwietnia):

 • 1 Okręg Miejski – Goldblatts Building, 1615 W. Chicago Ave. – j. hiszpański
 • 10 Okręg Miejski – East Side Vodak Library, 3710 E. 106th St. – j. hiszpański
 • 11 Okręg Miejski – McGuane Park, 2901 S. Poplar Ave. – j. hiszpański i j. chiński
 • 12 Okręg Miejski – McKinley Park Branch Library, 1915 W. 35th St. – j. hiszpański i j. chiński
 • 13 Okręg Miejski – Clearing Branch Library, 6423 W. 63rd Pl. – j. polski
 • 14 Okręg Miejski – Archer Heights Library, 5055 S. Archer Ave. – j. hiszpański i j. polski
 • 15 Okręg Miejski – Gage Park, 2411 W. 55th St. – j. hiszpański
 • 22 Okręg Miejski – Toman Branch Library, 2708 S. Pulaski Ave. – j. hiszpański
 • 23 Okręg Miejski – Hall-St. Faustina Kowalska Parish, 5157 S McVicker Ave. – j.hiszpański i j. polski
 • 25 Okręg Miejski – Rudy Lozano Library, 1805 S. Loomis – j.hiszpański
 • 26 Okręg Miejski – Humboldt Park Library, 1605 N. Troy St. – j. hiszpański
 • 31 Okręg Miejski – Portage Cragin Library, 5108 W. Belmont Ave. – j. polski
 • 33 Okręg Miejski – American Indian Center, 3401 W. Ainslie St. – j. hiszpański
 • 36 Okręg Miejski – West Belmont Library, 3104 N. Narragansett Ave. – j. hiszpański i j. polski
 • 38 Okręg Miejski – Hiawatha Park, 8029 W. Forest Preserve Dr. – j. polski
 • 39 Okręg Miejski – North Park Village Adm Bldg, 5801 N. Pulaski Rd. – j. chiński i hindi/ gujarati/urdu
 • 40 Okręg Miejski – Budlong Woods Library, 5630 N. Lincoln Ave. – j. hindi/ gujarati/urdu
 • 41 Okręg Miejski – Roden Library, 6083 N. Northwest Hw. – j. polski
 • 45 Okręg Miejski – Kolping Society of Chicago, 5826 N. Elston Ave. – j. hiszpański i j. polski
 • 46 Okręg Miejski – Truman College, 1145 W. Wilson Ave. – j. chiński
 • 47 Okręg Miejski – Welles Park, 2333 W. Sunnyside Ave. – j. hiszpański
 • 48 Okręg Miejski – Broadway Armory, 5917 N. Broadway Ave. – j. chiński i hindi/ gujarati/urdu
 • 49 Okręg Miejski – Willye B White Park, 1610 W. Howard St. – j. hiszpański i hindi/ gujarati/urdu
 • 50 Okręg Miejski – Northtown Library, 6800 N. Western Ave. – j. hindi/ gujarati/urdu
 • Supersite – 191 N. Clark St. – j. hiszpański i j. chiński

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Foto: istock/andriano_cz
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Popularne w tym miesiącu