Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Boże Narodzenie w Domu Samotnej Matki w Chicago. Siostra Maksymiliana o przygotowaniach świątecznych

Opublikowano

dnia

Wigilia to czas wspólnie spędzony z rodziną, w cieple domowego ogniska. Jednak nie wszystkim jest dane tak spędzić te święta. Panie przebywające w Domu Samotnej Matki w Chicago często znajdują się na tak zwanym „zakręcie życiowym” i trafiły tam nie z własnej winy. Chociaż ich sytuacja nie rzadko jest trudna, to opiekunowie domu starają się zapewnić im jak najlepsze warunki, dając dobry przykład oraz pomoc w każdym dniu nie tylko w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

O przygotowaniach świątecznych w Domu Samotnej Matki w Chicago mówiła siostra Maksymiliana ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla. Jak zaznaczała, w szczególnym świątecznym czasie siostry starają się otoczyć opieką nie tylko mamy, które przebywają w domu, ale także te, które już się usamodzielniły

Na antenie Radia Deon siostra Maksymiliana podkreślała, że przygotowania do Bożego Narodzenia w Domu Samotnej Matki w Chicago już trwają. Biorą w nich udział siostry, mamy, a także dzieci

Siostra Maksymiliana przypomina o akcjach charytatywnych, dzięki którym Dom Samotnej Matki w Chicago może funkcjonować i tym samym dawać schronienie potrzebującym kobietom. Obecnie trwa akcja rozprowadzania świątecznych świec

Oprócz polskich parafii, świece rozprowadzane są także w polskich sklepach: Montrose Deli i Deli 4 You, w księgarni Źródło oraz u Sióstr Loretanek w Radiu Maryja.

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Facebook.com/Sławomir Budzik, pixabay.com

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Co naprawdę wiedział Jan Paweł II? Grzegorz Górny zaprasza na spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnich dniach w Polsce, po emisji telewizyjnego reportażu, gorąco dyskutowanym tematem jest osoba Jana Pawła II i kwestia czy wiedział on o przypadkach wykorzystywania nieletnich w Kościele. W studiu Radia Deon Chicago dziennikarz, publicysta i felietonista Grzegorz Górny przybliża tą kontrowersyjną sprawę i zaprasza na specjalne spotkanie – konferencję 30 marca.

6 marca w telewizji TVN24  został wyemitowany film Marcina Gutowskiego pt. „Franciszkańska 3”, który mówi o tym, że Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, jeszcze zanim został papieżem ale je ukrywał.

W reportażu dziennikarz rozmawia ze znajomymi i ofiarami trzech księży, którzy podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle.

Reportaż wywołał gorącą dyskusję w kraju, w której toczą walkę zwolennicy i przeciwnicy papieża – Polaka.

„To jest w tej chwili temat numer 1 medialny i polityczny” wyjaśnia Grzegorz Górny. Została nawet uchwalona sejmowa rezolucja w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, a do polskiego MSZ został wezwany ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński.

„Generalnie ten atak na Jana Pawła II wpisuje się w scenariusz wojny hybrydowej Rosji przeciwko Polsce” uważa Gość Radia Deon Chicago.

30 marca Grupa JP2 zaprasza na konferencję połączoną z dyskusją, na której Grzegorz Górny wyjaśni szczegóły kontrowersyjnych publikacji na temat Jana Pawła II. Każdy może przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej na temat tej sprawy, zadać pytania i wziąć udział w polemice.

Gość Radia Deon zajmował się właśnie sprawą zarzutów wobec Jana Pawła II i ma szeroką wiedzę w tej kwestii.

„Kościół w Polsce nie boi się prawdy” mówi Grzegorz Górny, a naszym zadaniem jest docieranie do informacji. Wielu historyków wytknęło rzeczowe błędy popełnione w reportażu „Franciszkańska 3”.

Jeśli chodzi o materiały związane z Janem Pawłem II to istnieją dokumenty jeszcze nie przebadane przez historyków. Zamieszanie wokół filmu Marcina Gutowskiego może wywołać falę głębszych badań, uważa nasz Gość.

Spotkanie z Grzegorzem Górnym odbędzie się 30 marca o godzinie 8.00PM w Auli im. Jana Pawła II w Ośrodku Milenijnym, przy 5835 W. Irving Park w Chicago. Wstęp wolny.

Serdecznie Zapraszamy!

Grzegorz Górny – Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku lat 90. pracował w „Gazecie Wyborczej”.

W 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, który redagował przez 11 lat. W latach 1995–2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. W lipcu 2005 właściciele tygodnika „Ozon” powierzyli mu stanowisko redaktora naczelnego. Od października 2007 do 14 kwietnia 2012 ponownie był redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda”.

Grzegorz Górny jest autorem filmów dokumentalnych z serii „Raport Specjalny” dla Telewizji Polsat; współautorem reportażu na temat działalności Wojskowych Służb Informacyjnych w polskich mediach telewizyjnych w latach 90. wyemitowanego w magazynie reporterskim „30 minut”.

W grudniu 2012 został publicystą tygodnika „W Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadził Klub Trójki w Programie III Polskiego Radia.

Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks, Totus Tuus i Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego). Odznaczony węgierskim Orderem Zasługi.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ewa Bielska: Uwielbiam aktorstwo, ale widzę się bardziej za kamerą. Gala filmowa już 6 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

Ewa Bielska urodziła się w Polsce ale mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie nagradzana reżyserka, aktorka i producentka, autorka filmu „Her Call” i „Breaking Iron”, mówi o specyfice tworzenia obrazów krótkometrażowych w studiu Radia Deon Chicago. 6 maja w Joy District odbędzie się gala filmowa.

Ewa Bielska ma w swoim koncie całą listą projektów i ponad 15-letnie doświadczenie w branży filmowej.

Stara się tworzyć filmy i sztukę, które obejmują nowe perspektywy. Jej historie zawsze zaglądają w ciemne zakamarki ludzkości i znajdują światło – poruszają tematy sprawiedliwości, transformacji i uzdrowienia.

Film krótkometrażowy „Her Call”, wyprodukowany przez Ewę Bielską w 2021 roku, zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.

„Krótkometrażowy film jest najciężej zrobić” mówi nasz Gość. Zwłaszcza jeśli nie posiada się odpowiednich funduszy, to dostęp do całego zaplecza tworzenia takiego obrazu jest mocno ograniczony. Trudne jest także zamknięcie planowanego przekazu w tak krótkim czasie.

Ewa Bielska pełniła dużo ról przy powstawaniu tego filmu, była jego reżyserką, producentką, dyrektorem, przeprowadziła casting i wystąpiła jako aktorka. Ograniczony budżet nie ograniczył sukcesu filmu, wręcz przeciwnie.

Przed jego nakręceniem „Her Call” Ewa Bielska pracowała nad filmem „Breaking Iron”, opowiadającym historię imigranta, który premierę miał później, w 2022 roku.

„To jest film oparty na moich własnych doświadczeniach i doświadczeniach ludzi, którzy przebiegli moją drogę w życiu” mówi Gość Radia Deon Chicago. Obraz ma na celu pokazać wyzwania z jakimi musi się zmierzyć osoba przeprowadzająca się do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie urodzeni w USA często nie zdają sobie z tego sprawy, zauważa Ewa Bielska.

„Uwielbiam aktorstwo” mówi nasz Gość „ale widzę się bardziej za kamerą”. Ewa Bielska podkreśla, że uwielbia cały proces tworzenia filmu, układanie go z małych puzzli by stworzyć wymarzony efekt końcowy. Od dzieciństwa robienie zdjęć i reżyseria były jej pasją.

Jeśli chodzi o takie ośrodki filmowe jak Los Angeles czy Nowy Jork to panuje tam wielka konkurencja, duża presja, a najważniejszy jest sukces finansowy. Chicago jest w tej branży bardziej przyjazne, łatwiej o pracę zespołową i skupienie się na przekazie filmu, zaznacza Ewa Bielska.

6 maja w Chicago odbędzie się gala filmowa „Lights Camera Action”. Poza poczęstunkiem i muzyką na żywo, będzie miała na niej miejsce aukcja obrazów.

Na wydarzeniu obecni będą znakomici goście, ludzie ze świata filmu; reżyserzy, producenci, agenci. Każda osoba dostanie pamiątkową książkę.

Gala odbędzie się w Joy District, przy 112 W. Hubbard St. o godzinie 6.00PM.

Serdecznie Zapraszamy!

Nagrody Ewy Bielskiej:

  • Rome Movie Awards – Her Call – 07.10.2021 – Award Winner
  • Gully International Film Festival – Her Call – 31.10.2021 – Award Winner
  • New York True Venture Film Festival – NYTVFF Her Call – 15.08.2022 – Award Winner
  • Milan Gold Awards – Her Call- 10.11.2021 – Award Winner
  • WorldFest-Houston International Film Festival – Her Call- 19.04.2022 – Award Winner
  • Independent Shorts Awards – Her Call- 20.09.2021 – Award Winner

  • Vesuvius International Film Fest – Her Call – 25.08.2021 – Award Winner
  • Cannes World Film Festival – Her Call – 05.08.2021 – Award Winner
  • The IndieFEST Film Awards – Her Call – 02.08 2021 – Award Winner
  • Worldwide Women’s Film Festival 2022 – Award Winner
  • PORTUGAL INTERNATIONAL FILM FESTIVAL — Honorable Mention
  • RED MOVIE AWARDS —Honorable Mention
  • Women’s International Film Festival — Honorable Mention

 

Źródło: informacja własna, ewabielska
Foto: YouTube, ewabielska
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Helena Sołtys i Monika Kluza: Jak uczyć dzieci o Polsce? Tańcząc i śpiewając

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek odbędą się w Chicago warsztaty organizowane przez Przystanek Historia IPN. Poprowadzi je specjalny Gość z Polski, Monika Kluza, istruktorka warsztatów muzyczno-teatralnych, edukatorka, pisarka i pedagog. W studiu Radia Deon, razem z Heleną Sołtys prowadzącą Przystanek Historia zapowiada to wydarzenie.

Przystanek Historia IPN działa w Chicago już od 5 lat. Jego koordynatorzy zapraszają nauczycieli, wychowawców, instruktorów harcerskich na warsztaty zatytułowane „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, które odbędą się w czwartek.

Warsztaty poprowadzi Monika Kluza, która przybyła do Chicago z Krakowa.

Helena Sołtys wyjaśnia, że warsztaty będą zawierały także zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci będą się na nich uczyły o polskich symbolach narodowych poprzez śpiew i taniec.

W ramach marcowej edycji Przystanku Historia IPN odbędą się także warsztaty dla młodzieży dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz inne, mówiące o historii Dywizjonu 303, zapowiada Helena Sołtys. Te zajęcia poprowadzą edukatorzy z warszawskiego biura Przystanku Historia. Odbędą się one wirtualnie, poprzez platformę Teams.

Kolejny panel, będzie mówił o weteranach AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Komendant Andrzej Janczak „będzie opowiadał o tych, których już nie ma pośród nas, ale też o tych, którzy są jeszcze i dają świadectwo o czasach II Wojny Światowej” zapowiada Helena Sołtys.

Monika Kluza, która poprowadzi najbliższe warsztaty pt. „Polskość w tańcu i śpiewie, barwy i symbole narodowe”, ma wśród wielu pakietów szkoleniowych także np. piosenki patriotyczne przeznaczone na strefę kibica. Dopingując polską drużynę sportową, również można dzieci uczyć patriotyzmu.

Do zabaw przy piosence Monika Kluza tworzy specjalny układ choreograficzny, dodaje biało-czerwone elementy, np. balony, wstążki czy kwiaty. „I w ten sposób, taki bardzo delikatny, lekki, przystępny, dzieci bardzo prosto uczą się miłości do ojczyzny” tłumaczy nasz Gość.

Nauczyciele w Polsce i zagranicą korzystają z programów nauczania Moniki Kluzy. Czerpią pomysły, posługują się gotowymi schematami i materiałami. Gość Radia Deon zauważa, że nauczyciele poza ojczyzną bardzo za nią tęsknią a Polskość jest dla nich ogromnie ważna. Dlatego z wielkim sercem chłoną jej pomysły i przekazują dzieciom.

To jest dla mnie największa nagroda za moją pracę, mówi Monika Kluza, „gdy widzę jak nauczyciele przenoszą to, wszystko czego uczą się na warsztatach do pracy z dziećmi”.

Materiały, których autorką jest Monika Kluza można znaleźć na stronie sklep.maratonartystyczny.pl

Warsztaty skierowane do nauczycieli odbędą się w czwartek 16 marca o godzinie 7.00 wieczorem w Polskiej Szkole im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego przy 2600 N Sayre Ave, w Elmwood Park. Są jeszcze dostępne miejsca. Aby się na nie zapisać, trzeba dokonać rezerwacji poprzez mail: warsztatyipn@gmail.com.

Organizatorzy zachęcają do ubioru w kolorach narodowych!

Serdecznie Zapraszamy!

Monika Kluza:

  • Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalizacją Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna.
  • Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Studium Wychowania Muzycznego im. Carla Orffa.
  • Instruktor warsztatów muzyczno-teatralnych.
  • Autorka bajek, wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci.
  • Laureatka wielu konkursów poezji śpiewanej.
  • Certyfikowany Trener Mentalny.
  • Trener Śmiechojogi.
  • Organizatorka autorskich warsztatów dla nauczycieli szkół i przedszkoli z wykorzystaniem idei Carla Orffa.

  • Pomysłodawczyni i wokalistka zespołu Tęczowa Muzyka oraz Ogólnopolskiego Maratonu Artystycznego.
  • Prelegent Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego organizowanego przez Miesięcznik Bliżej Przedszkola.
  • Edukatorka, która rocznie szkoli ponad 5000 nauczycieli.
  • Właścicielka Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni.
  • Osobowość Roku 2019 województwa małopolskiego w dziedzinie KULTURA.
  • Prelegentka XV i XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych w Portland i Toronto, gdzie podczas warsztatów przedstawiła niektóre z pozycji pozytywnego patriotyzmu zawartego w programie „Serce dla Polski” który otrzymał patronat Pierwszej Damy Agaty Kornhauser Dudy oraz Narodowego Programu Niepodległa ustanowionego z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2018
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu