Połącz się z nami

News Chicago

Andrzej Fonfara wraca do gry. Po dwunastu latach polski bokser odnosi spektakularne zwycięstwo na ringu

Opublikowano

dnia

Udany debiut w wadze junior ciężkiej zanotował Andrzej Fonfara. Podczas gali w warszawskiej hali Torwar pokonał przez techniczny nokaut w szóstej rundzie Ukraińca Ismaiła Siłłacha. Była to pierwsza walka Fonfary po rocznej przerwie oraz powrót na krajowe ringi po 12 latach.

Na antenie Radia Deon Andrzej Fonfara mówił tym, że mimo przerwy kontrolował pojedynek od początku do końca. Pięściarz nie ukrywał zadowolenia, że mógł właśnie w ten sposób przypomnieć się polskiej publiczności

Początek starcia należał zdecydowanie do Andrzeja Fonfary, który był agresywniejszy i wyprowadzał więcej ciosów. W drugim starciu posłał Ukraińca na deski, mimo że przez przypadkowe zderzenie głowami w tej samej rundzie rozciął łuk brwiowy. O przebiegu walki na antenie Radia Deon mówi sam Andrzej

Andrzej Fonfara zmienił kategorię wagową

Andrzej Fonfara postanowił zmienić kategorię wagową z półciężkiej na junior ciężką. To pokłosie walki z Adonisem Stevensonem, po której pięściarz zastanawiał się, co dalej. W końcu się zdecydował. Jak sam mówi, nie sprawiło mu to większego problemu

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Facebook.com/Hyper Fight

News Chicago

Magiczny balet „Dziadek do orzechów” zabierze widzów w świąteczną krainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Doceniony przez krytyków klasyk Joffrey Ballet w nowej odsłonie, „Dziadek do orzechów” („Nutcracker”), powraca do Lyric Opera House w 25 przedstawieniach odbywających się w dniach 2–27 grudnia. Akcja spektaklu rozgrywa się na Światowych Targach w Chicago, w 1893 roku a przedstawienie podkreśla bogate dziedzictwo kulturowe miasta.

Ponadczasowa produkcja, której autorem choreografii jest dwukrotny zdobywca nagrody Tony® Christopher Wheeldon, zawiera klasyczną partyturę Piotra Czajkowskiego. To flagowy utwór związany z tematyką i klimatem Bożego Narodzenia.

Chicagowska historia o rodzinie i przygodzie jest także hołdem złożonym miastu.

Amerykańska opowieść Wheeldona o rodzinie imigrantów dziejąca się w czasie Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku, rozpoczyna się w momencie, gdy młoda Marie i jej matka, rzeźbiarka tworząca kultową Statuę Republiki na Jarmarku, organizują uroczystą Wigilię. Po niespodziewanej wizycie twórcy Jarmarku, tajemniczego Wielkiego Impresario, Marie wyrusza w burzliwą przygodę z Dziadkiem do orzechów przez zjawiskowe Targi Światowe.

Balet w dwóch aktach tworzy z wielokrotnie nagradzany zespół kreatywny, w skład którego wchodzą nominowany do nagrody Tony® projektant scenografii i kostiumów Julian Crouch, autor nagrodzony medalem Caldecott Brian Selznick, zdobywca nagród Obie i Drama Desk lalkarz Basil Twist, zdobywczyni nagrody Tony® projektantka oświetlenia Natasha Katz i zdobywca nagrody Tony ® projektant projekcji Ben Pearcy/59 Productions.

Spektakl został zaadaptowany w 2021 roku przez Christophera Wheeldona na większą scenę Lyric Opera.

Muzykę do baletu wykonuje na żywo Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Balet „Dziadek do orzechów” będzie wystawiany w dniach 2–27 grudnia 2023 r w Lyric Opera House przy 20 North Upper Wacker Drive. Przedstawienie trwa 2 godziny.

Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Joffrey Ballet, chicagostarmedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzina z Chicago została uratowana gdy utknęła na górze w południowym Kolorado

Opublikowano

dnia

Autor:

22 listopada pięcioosobowa rodzina z Chicago została uratowana z góry w południowym Kolorado po tym, jak utknęła na niej podczas wędrówki. Trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci wybrało się rano na wędrówkę po górze Greenhorn, ale niespodziewany śnieg, wysokość nad poziomem morza i brak doświadczenia we wspinaczce górskiej spowolniły ją w miarę zbliżania się szczytu aż do wieczora.

Rodzina zadzwoniła pod numer 911, „gdy zdała sobie sprawę, że przed nimi jeszcze długa droga bez jedzenia i odpowiedniego ubrania” – podało Biura Szeryfa Powiatu Pueblo.

Służby poszukiwawczo-ratownicze zostały przetransportowane drogą lotniczą na północny szczyt góry, gdzie odnalazły mieszkańców Chicago i zapewniły jej żywność i odzież. Rodzina została ewakuowana z góry a akcja ratownicza trwała około siedmiu godzin.

„Wszyscy bezpiecznie zeszli z góry i spotkali się z członkami rodziny, którzy nie przyłączyli się do wędrówki” – podało biuro szeryfa, dodając, że niefortunni wędrowcy postępowali zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przetrwania na świeżym powietrzu i zadzwonili pod numer 911, zanim sytuacja stała się zagrażająca życiu. ”

Według Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych szlak Greenhorn Trail ma prawie 8 mil długości i osiąga około 3880 stóp przewyższenia.

„Przypominamy turystom i osobom wybierającym się na szlaki lub w góry, aby przed wyjściem byli przygotowani i świadomi warunków i możliwości, szczególnie o tej porze roku, kiedy warunki mogą szybko się zmieniać, a słońce zachodzi wcześniej” – ostrzega biuro szeryfa.

Źródło: suntimes
Foto:  YouTube, Pueblo County sheriff’s office
Czytaj dalej

News Chicago

Do 1 grudnia płacimy podatek od nieruchomości w powiecie Cook. Maria Pappas mówi jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciele nieruchomości w powiecie Cook mają czas do 1 grudnia na zapłatę II raty podatku od nieruchomości za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówi na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu