Połącz się z nami

News Chicago

Pierwsza Dama w Domu Podhalan w Chicago. Szkoła polonijna wychowuje młode pokolenie na emigracji

Opublikowano

dnia

Ostatnim punktem piątkowej wizyty Pierwszej Damy w USA było spotkanie z nauczycielami szkół polonijnych w chicagowskim okręgu konsularnym oraz z przedstawicielami organizacji polonijnych. Małżonka Prezydenta wysłuchała wykładu pt. „Promocja języka polskiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki”. W Domu Podhalan zapoznała się też z procedurami urzędowego poświadczania znajomości języka polskiego w USA. Młodzi ludzie mają możliwość przystąpienia do oficjalnego sprawdzianu znajomości języka polskiego, jakim jest pieczęć dwujęzyczności na ich świadectwach ze szkoły średniej w ramach programu „Seal of Biliteracy”. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki wsparciu Konsulatu RP w Chicago, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz wielu organizacji polonijnych.

– To ogromny zaszczyt i przyjemność wziąć udział w dyskusji w reprezentatywnym gronie specjalistów, których pasją – tak jak i moją – jest praca pedagogiczna – zaznaczyła Małżonka Prezydenta. – Radość z naszego spotkania i rozmów jest tym większa, że sprawy oświaty polonijnej, nauczania w języku polskim i nauczania języka polskiego, dla mnie jako wieloletniego nauczyciela i pedagoga są sprawami wielkiej wagi – mówiła Pierwsza Dama. – W moim głębokim przekonaniu szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji, świadomego swojej tożsamości, które potrafi szanować i czerpać z tradycji i dziedzictwa kulturowego dwóch ojczyzn i narodów – kraju pochodzenia: Polski i kraju zamieszkania: Stanów Zjednoczonych – podkreśliła.
Wśród tematów poruszonych w trakcie spotkania znalazły się również wyzwania stojące przed szkolnictwem polonijnym, także w kontekście wzrastającej mobilności Polaków oraz zróżnicowanych potrzeb dzieci polskiego pochodzenia. – Jestem pod ogromnym wrażeniem efektów Państwa pracy – mówiła Małżonka Prezydenta. – Odwiedzam bardzo wiele szkól polonijnych na całym świecie i nigdzie nie widziałam tak wielu uczniów, którzy kończyliby szkołę średnią – kontynuowała Pierwsza Dama.
Ogromne uznanie i prawdziwy podziw budzą Państwa sukcesy w promowaniu dwujęzyczności (…) Cieszy fakt, że znajomość języka polskiego, języka kraju pochodzenia rodziców i dziadków w młodym pokoleniu Polonii zdobywa uznanie miejscowych władz i jako wartość premiowana pomaga w uzyskaniu możliwości dalszej edukacji na poziomie wyższym. Z pewnością ten problem wymaga silniejszego wsparcia ze strony Polski – kontynuowała Pierwsza Dama, podzielając opinię swoich gospodarzy, że „jest to nasze wspólne, niezwykle ważne i perspektywiczne zadanie”. Pierwsza Dama podkreśliła, że „w wielu sprawach, które Państwo podnosiliście w swoich wypowiedziach, możecie liczyć na zrozumienie władz polskich i instytucjonalną pomoc płynącą z kraju”.  Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że państwo polskie, poprzez organy administracji rządowej, w tym przede wszystkim przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz jednostki podległe temu resortowi, realizuje zadania związane z organizacją kształcenia dzieci obywateli polskich przebywających za granicą. Dodała, że ze względu na liczebność Polonii i Polaków za granicą, niezwykle istotne są działania wspomagające nauczanie języka polskiego prowadzone przez polskie organizacje oraz szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania naszych rodaków.

W okręgu konsularnym KGRP w Chicago uczniowie korzystają z różnych ścieżek nauki języka polskiego. Poza edukacją we własnym zakresie dzieci i młodzież korzystają z lekcji odbywających się w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP, uczestniczą w weekendowych zajęciach w szkołach polonijnych a także odbierają edukację w dwujęzycznych placówkach amerykańskich.

GALERIA ZDJĘĆ

Agata Kornhauser-Duda mówiąc o wsparciu, jakiego państwo polskie udziela rodakom mieszkającym za granicą nawiązała m.in. do inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy przyznającej uczniom polonijnym uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i zniżek na bilety wstępu do instytucji kulturalnych identycznych z tymi, które przysługują dzieciom i młodzieży w Polsce. Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom polskich środowisk oświatowych za prowadzenie działań zapewniających szkołom polonijnym stabilne funkcjonowanie oraz za prace zmierzające do określenia statusu nauczyciela polonijnego, co Agata Kornhauser-Duda uznała za pilne. – W najbliższym czasie planowane jest podjęcie w tym zakresie działań o charakterze legislacyjnym – zapewniła.

źródło i foto; Kancelaria Prezydenta RP

News Chicago

Policjant zabił ofiarę zamiast napastnika, a mieszkańcy Chicago zapłacą za to 8,75 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawnicy miejscy zalecili, że podatnicy z Chicago powinni zapłacić 8,75 miliona dolarów rodzinie mężczyzny postrzelonego i zabitego przez funkcjonariusza policji. Do tragedii doszło gdy mężczyzna zadzwonił pod numer 911 prosząc o pomoc, gdy jego żona groziła mu nożem.

61-letni Michael Craig zadzwonił pod numer 911 rankiem 4 października 2021 r., prosząc o pomoc i informując dyspozytora, że jego żona przyłożyła mu nóż do gardła. Jak wynika z pozwu złożonego przez Patricka Jenkinsa, syna Craiga, mężczyzna kazał innemu, 6-letniemu synowi, zejść na dół i otworzyć drzwi policji.

Kiedy funkcjonariusz policji z Chicago Alberto Covarrubias przybył do domu Craiga, trzymał paralizator i broń. Policjant wszedł i jednocześnie wystrzelił z pistoletu, trafiając Craiga, i użył paralizatora. Z pozwu wynika, że Craig upadł na podłogę w łazience.

Z pozwu wynika, że Covarrubias następnie postrzelił Craiga po raz drugi, gdy ten leżał na podłodze w łazience.

Przed użyciem broni Alberto Covarrubias został poinformowany pięć razy, że agresorem posiadającym śmiercionośną broń była kobieta, mówił to także syn ofiary.

Chociaż Michael Craig został śmiertelnie ranny, policjant nie udzielił pomocy medycznej. Zamiast tego zapytał Tiffany Willis, żonę Craiga, która trzymała nóż, gdy wszedł do ich domu, czy odniosła obrażenia, i sprawdził, czy na jej ciele nie ma ran – wynika z pozwu.

Willis nie odniosła obrażeń, a później została oskarżona o pięciokrotne dźgnięcie Craiga, gdy Alberto Covarrubias wchodził do ich domu. Sekcja zwłok wykazała, że Craig miał liczne rany postrzałowe.

Jak wynika ze strony internetowej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie dochodzeń w sprawie niewłaściwego postępowania policji, dochodzenie w sprawie incydentu prowadzone przez Cywilny Urząd Odpowiedzialności Policji pozostaje otwarte.

Proponowane przez prawników miejskich rozwiązanie związane z wypłatą odszkodowania wysokości 8,75 miliona dolarów ma zostać rozpatrzone w poniedziałek przez Komisję Finansów Rady Miejskiej. Ostateczne głosowanie Rady Miejskiej w tej sprawie może nastąpić w środę.

Jeśli zostanie zatwierdzona, ugoda będzie największą ugodą w sprawie niewłaściwego postępowania policji zatwierdzoną przez Radę Miasta w 2023 r. i największą od maja 2022 r., kiedy Rada Miasta Chicago zgodziła się zapłacić 14,25 mln dolarów Danielowi Taylorowi, który spędził 21 lat w więzieniu za przestępstwo którego nie popełnił.

 

W 2018 roku były Komendant Policji w Chicago, Eddie Johnson, zalecił zwolnienie Alberto Covarrubiasa za grożenie funkcjonariuszowi podczas jego zatrzymania po pijackiej kłótni z kobietą, kiedy odmówił zbadania się alkomatem. Do zdarzenia doszło w 2016 roku.

W sierpniu 2019 r. komisja policji w Chicago stwierdziła, że Alberto Covarrubiasa dopuścił się ośmiu naruszeń przepisów, ale odmówiła zastosowania się do zalecenia Johnsona dotyczącego zwolnienia go ze służby. Zamiast tego Covarrubias został zawieszony do czasu przedstawienia dowodów potwierdzających jego zdolność do pełnienia obowiązków.

Z akt komisariatu policji wynika, że w listopadzie 2019 r. komisja policji jednomyślnie przywróciła go na stanowisko funkcjonariusza policji, po ukończeniu przez niego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Według bazy danych pracowników miasta Alberto Covarrubias pozostaje funkcjonariuszem policji w Chicago i zarabia 101 412 dolarów rocznie.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Mężczyzna, który zastrzelił 4-osobową rodzinę w Romeoville był w związku z ofiarą

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek poinformowano, że mężczyzna podejrzany jako sprawca wrześniowej strzelaniny, w której zginęła rodzina Romeoville, miał związek z dorosłą ofiarą. 31-letni Nathaniel Huey Jr., który zginął w Oklahomie ścigany przez policję wraz ze swoją narzeczoną, miał romantyczną relacją z zamordowaną matką rodziny.

W tragedii, która wydarzyła się w Romeoville zginęli Alberto Rolon (38 l.), Zoraida Bartolomei (32 l.) oraz ich dwóch synów Diego i Adriel (7 i 9 lat). W domu przy 500 Concord Avenue znaleziono także martwe trzy psy. Pierwsze doniesienia w sprawie zabójstwa przekazywaliśmy 19 września.

Nathaniel Huey Jr.

Nathaniel Huey Jr. i jego narzeczona, 50-letnia Ermalinda Palomo, zginęli 20 września w wyniku strzelaniny i wypadku samochodowego w Catoosa w stanie Oklahoma, 645 mil od miejsca zbrodni.

Policja, widząc, że ich samochód pasuje do tego, który figuruje w ogólnokrajowym ostrzeżeniu o przestępstwie, podjęła próbę zatrzymania na drodze. Rodzina zgłosiła wówczas Ermalindę Palomo jako „osobę zaginioną/zagrożoną” – podała policja.

Ich samochód rozbił się i zapalił w czasie policyjnego pościgu. Funkcjonariusze znaleźli martwego Hueya w aucie i Palomo z ranami postrzałowymi. Jak podały władze, kobieta zmarła później w szpitalu.

W toku dochodzenia policja ujawniła, że Nathaniel Huey i Zoraida Bartolomei byli w związku, czego zarówno Alberto Rolon jak i Ermalinda Palomo byli świadomi.

Policja twierdzi teraz, że Palomo wiedziała o planach Huey dotyczących zabicia Bartolomei i jej rodziny.

Według „cyfrowych dowodów”, które śledziły trasę ich samochodu, w noc strzelaniny to właśnie Ermalinda Palomo zawiozła Nathaniela Hueya z ich domu w Streamwood do domu Bartolomei w Romeoville i z powrotem do Streamwood.

Kilka dni po zabójstwie prawnik rodziny Palomo powiedział jednak, że w czasie morderstwa kobieta spała w domu.

Policja podała, że nie ustalono bezpośredniego motywu zabójstw ani nie wyłoniono innych podejrzanych.

Ermalinda Palomo

Policja została wezwana do kontroli w domu przy 500 Concord Avenue po tym, jak członek rodziny nie pojawił się w pracy ani nie odpowiadał na telefony od krewnych przez cały dzień. Do zabójstw doszło pomiędzy godziną 9:00PM w sobotę a 5:00AM w niedzielę, czyli 16 lub 17 września.

Dzieci były uczniami szkoły podstawowej im. Roberta C. Hilla w okręgu szkolnym Valley View 365U w Romeoville.

Diego i Adriel

Romeoville to przedmieście oddalone około 30 mil od Chicago. Według US Census Bureau w 2021 r. miasteczko liczyło ponad 40 000 mieszkańców.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Police Department, GoFoundMe
Czytaj dalej

News Chicago

Kierowcy odetchną i przyspieszą. We wtorek zostanie otwarta cała Kennedy Expressway

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowcy zmęczeni trwającymi od marca utrudnieniami na Kennedy Expressway mogą spodziewać się ulgi w nadchodzących dniach. Jak wynika z komunikatu prasowego Departamentu Transportu stanu Illinois, po prawie dziewięciu miesiącach prac budowlanych, cała droga ekspresowa zostanie ponownie otwarta we wtorek.

Kończą się prace związane z pierwszą fazą remontu Kennedy Expressway, który rozpoczął się w marcu, tuż po zakończeniu trwającej 10 lat przebudowy Jane Byrne Interchange.

Prace obejmowały łatanie jezdni, remont wiaduktów, instalację nowego oświetlenia i znaków oraz malowanie między Ohio Street a skrzyżowaniem z Edens Expressway w pobliżu Montrose Avenue. Kosztujący łącznie 150 milionów dolarów, zaplanowany na3 lata remont dotyczy 7,5 mili drogi ekspresowej.

Urzędnicy Departamentu Transportu stanu Illinois, IDOT, twierdzą, że ponowne otwieranie drogi dla kierowców będzie odbywać się etapami w ciągu najbliższych kilku dni, z nocnym zamknięciem pasów ruchu i ramp.

Jeśli pogoda na to pozwoli, w piątek o 5:00 rano przyjazd Kennedy’ego zostanie ponownie otwarty od strony Kimball Avenue na południe. Kolejne etapowe otwarcie nastąpi o godzinie 8:00 w sobotę, kiedy uruchomione zostaną pasy i rampy od strony Keeler Avenue na południe.

Do wtorkowego poranka wszystkie pasy dojazdowe mają być otwarte jeszcze przed porannym dojazdem do pracy.

W związku z kończeniem prac kierowcy będą musieli się jednak liczyć z okazjonalnymi zamknięciami pasów ruchu, potrzebnymi by oczyścić strefy robót.

Wjazd Kennedy’ego miał zostać zwężony do jednego pasa w czwartek o 8:00PM pomiędzy Kimball i Milwaukee Avenue. W piątek o 8:00PM ma być zwężony między Keeler i Kimball a w poniedziałek o 8:00PM z północy od skrzyżowania Edens do Keeler Avenue.

Kierowcy powinni spodziewać się zamknięcia ramp w tych obszarach. W poniedziałkowy wieczór wjazdy na pasy ekspresowe przy Montrose Avenue będą zamknięte. Kierowcy mogą korzystać z pasów ekspresowych przy Diversey Avenue.

Planowane terminy mogą zostać opóźnione przez pogodę.

IDOT poinformował, że budowa związana z kolejnym etapem projektu zostanie wznowiona wiosną i skupi się na zwrotnych pasach ekspresowych. Prace nad pasami wyjazdowymi Kennedy Expressway rozpoczną się w 2025 roku.

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa, płynności ruchu i niezawodności dla ponad 275 000 kierowców, którzy codziennie korzystają z drogi ekspresowej. Kennedy Expressway został otwarty w listopadzie 1960 r., a ostatnią poważną renowację drogi zakończono w 1994 r.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, wikimedia/ Steven Vance 
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu