Połącz się z nami

News Chicago

Bank, kościół i polonijne delikatesy w jednym miejscu. Piąty oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej otwarty

Opublikowano

dnia

Na północno-zachodnich przedmieściach Chicago, w miejscowości Glendale Heights w kompleksie handlowym przy 544 E. North Ave. otwarty został piąty oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Oddajemy oddział spełniający najwyższe standardy i wykonany w nowoczesnym stylu. Nam zależało na prostocie, funkcjonalności i przyjaznym klimacie, co chyba udało nam się tutaj stworzyć” – powiedziała podczas ceremonii otwarcia wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów Unii Małgorzata Czajkowska. Obecny na uroczystości konsul generalny Piotr Janicki przekazał gospodarzom list gratulacyjny, który w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosował sekretarz stanu z jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

W imieniu kontroler stanowej Susany Mendozy list gratulacyjny wręczyła gospodarzom dyrektor Bola Delano. Do życzeń i gratulacji dołączyła miejscowa burmistrz Linda Jackson, która wraz ze współpracownikami przekazała na ręce dyrektora Chmielewskiego symbolicznego dolara życząc powodzenia w biznesie. Wyrazy uznania władzom Unii złożył Michael Fryzler, były członek prezydenckiej rady nadzorującej unie kredytowe w Stanach Zjednoczonych. Do wspólnej modlitwy w intencji pracowników i klientów zaprosił zgromadzonych proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard ks. Mirosław Stępień, który poświęcił nową placówkę.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa działa w Stanach Zjednoczonych 42 lata. Wraz z nowo otwartym w sobotę posiada 18 oddziałów na terenie trzech stanów. Aktywa wynoszą blisko 2 miliardy dolarów. Liczy 93 tysięcy rodzin członkowskich. Osób, które korzystają z usług Unii jest ponad 130 tysięcy. W tej grupie ponad 20 tysięcy osób, to członkowie z terenu aglomeracji Chicago.

Obecne cztery oddziały w Chicago funkcjonują bardzo dobrze(…). Co ważne, mamy 160 milionów powierzonych nam depozytów, a co jeszcze ważniejsze 220 milionów dolarów udzielonych pożyczek” – powiedział dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski. Unia będąc własnością wszystkich jej członków sporą kwotę z zysku przeznacza dla środowiska członkowskiego. Najpopularniejszym programem pomocowym jest fundusz stypendialny dla polonijnej młodzieży. Rocznie na ten cel przeznaczana jest kwota około 400 tysięcy dolarów. Unia hojnie wspiera parafie, szkoły polonijne, konkursy oraz media polonijne. Dodatkowym wsparciem jest opłata członkowska, która w kwocie 10 dolarów wpływa do budżetu polonijnych organizacji mających status sponsora Unii.

Uroczystość zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi przez gości honorowych oraz losowanie wśród uczestników koszy z prezentami. Hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych podczas otwarcia oraz oprawę muzyczną całej imprezy zapewnił rodzinny duet sióstr Szafrańskich. Gospodarzem uroczystości był dyrektor wykonawczy P-SFUK Bogdan Chmielewski. Obok wspomnianej na początku wiceprzewodniczącej Rady Dyrektorów Małgorzaty Czajkowskiej firmę reprezentowali: skarbnik Ryszard Bak, sekretarz Iwona Podolak oraz dyrektorzy: Bożena Kajewska-Pielarz, Elżbieta Baumgartner i Leszek Wojtkowski. Obecny był przewodniczący Komisji Nadzoru Artur Dołęga, sekretarz Ewa Chmielewska i jej członek Leon Fuks, Małgorzata Greczek, senior Real Estate Manager oraz szefowe chicagowskich oddziałów: Katarzyna Kwaterkiewicz, Anna Mścisz i Jolanta Wiśnicki. W gronie gości byli ponadto przedstawiciele i prezesi licznych organizacji i mediów polonijnych. Nad całością programu czuwał menadżer ds. wizerunku firmy Paweł Burdzy.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu