Połącz się z nami

News Chicago

Bank, kościół i polonijne delikatesy w jednym miejscu. Piąty oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej otwarty

Opublikowano

dnia

Na północno-zachodnich przedmieściach Chicago, w miejscowości Glendale Heights w kompleksie handlowym przy 544 E. North Ave. otwarty został piąty oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Oddajemy oddział spełniający najwyższe standardy i wykonany w nowoczesnym stylu. Nam zależało na prostocie, funkcjonalności i przyjaznym klimacie, co chyba udało nam się tutaj stworzyć” – powiedziała podczas ceremonii otwarcia wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów Unii Małgorzata Czajkowska. Obecny na uroczystości konsul generalny Piotr Janicki przekazał gospodarzom list gratulacyjny, który w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosował sekretarz stanu z jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Galeria zdjęć

W imieniu kontroler stanowej Susany Mendozy list gratulacyjny wręczyła gospodarzom dyrektor Bola Delano. Do życzeń i gratulacji dołączyła miejscowa burmistrz Linda Jackson, która wraz ze współpracownikami przekazała na ręce dyrektora Chmielewskiego symbolicznego dolara życząc powodzenia w biznesie. Wyrazy uznania władzom Unii złożył Michael Fryzler, były członek prezydenckiej rady nadzorującej unie kredytowe w Stanach Zjednoczonych. Do wspólnej modlitwy w intencji pracowników i klientów zaprosił zgromadzonych proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard ks. Mirosław Stępień, który poświęcił nową placówkę.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa działa w Stanach Zjednoczonych 42 lata. Wraz z nowo otwartym w sobotę posiada 18 oddziałów na terenie trzech stanów. Aktywa wynoszą blisko 2 miliardy dolarów. Liczy 93 tysięcy rodzin członkowskich. Osób, które korzystają z usług Unii jest ponad 130 tysięcy. W tej grupie ponad 20 tysięcy osób, to członkowie z terenu aglomeracji Chicago.

Obecne cztery oddziały w Chicago funkcjonują bardzo dobrze(…). Co ważne, mamy 160 milionów powierzonych nam depozytów, a co jeszcze ważniejsze 220 milionów dolarów udzielonych pożyczek” – powiedział dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski. Unia będąc własnością wszystkich jej członków sporą kwotę z zysku przeznacza dla środowiska członkowskiego. Najpopularniejszym programem pomocowym jest fundusz stypendialny dla polonijnej młodzieży. Rocznie na ten cel przeznaczana jest kwota około 400 tysięcy dolarów. Unia hojnie wspiera parafie, szkoły polonijne, konkursy oraz media polonijne. Dodatkowym wsparciem jest opłata członkowska, która w kwocie 10 dolarów wpływa do budżetu polonijnych organizacji mających status sponsora Unii.

Uroczystość zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi przez gości honorowych oraz losowanie wśród uczestników koszy z prezentami. Hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych podczas otwarcia oraz oprawę muzyczną całej imprezy zapewnił rodzinny duet sióstr Szafrańskich. Gospodarzem uroczystości był dyrektor wykonawczy P-SFUK Bogdan Chmielewski. Obok wspomnianej na początku wiceprzewodniczącej Rady Dyrektorów Małgorzaty Czajkowskiej firmę reprezentowali: skarbnik Ryszard Bak, sekretarz Iwona Podolak oraz dyrektorzy: Bożena Kajewska-Pielarz, Elżbieta Baumgartner i Leszek Wojtkowski. Obecny był przewodniczący Komisji Nadzoru Artur Dołęga, sekretarz Ewa Chmielewska i jej członek Leon Fuks, Małgorzata Greczek, senior Real Estate Manager oraz szefowe chicagowskich oddziałów: Katarzyna Kwaterkiewicz, Anna Mścisz i Jolanta Wiśnicki. W gronie gości byli ponadto przedstawiciele i prezesi licznych organizacji i mediów polonijnych. Nad całością programu czuwał menadżer ds. wizerunku firmy Paweł Burdzy.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Ed Burke opuścił więzienie. Skazany radny Chicago przebywa obecnie w ośrodku przejściowym

Opublikowano

dnia

Autor:

Edward M. Burke, niegdyś najpotężniejszy radny w historii Chicago, został zwolniony z federalnego więzienia FCI Thomson i przeniesiony do ośrodka przejściowego – poinformowało we wtorek Federalne Biuro Więziennictwa. 81-letni były przewodniczący wpływowej Komisji Finansów Rady Miasta Chicago, opuścił celę po odbyciu niecałych 10 miesięcy z dwuletniego wyroku za korupcję i nadużycie władzy.

Aktualnie Ed Burke pozostaje pod nadzorem w specjalnym ośrodku przejściowym (tzw. halfway house), gdzie będzie przebywał najprawdopodobniej do 20 lutego 2026 r., czyli pierwotnego terminu zakończenia kary.

Symbol upadku politycznego imperium

Kariera Edwarda Burke’a obejmowała ponad pół wieku służby publicznej. Zasiadał w Radzie Miasta przez rekordowe 54 lata, stając się jednym z najbardziej wpływowych polityków w historii Chicago. Jego upadek nastąpił jednak gwałtownie – w 2023 r. sąd uznał go winnym 13 federalnych zarzutów, w tym łapówkarstwa i wymuszeń.

Dzięki tajnym nagraniom, śledczy FBI wykazali, że Burke wykorzystywał swoją pozycję do uzyskiwania prywatnych korzyści – m.in. kierując miejskie kontrakty do firm, które korzystały z usług jego kancelarii prawnej.

Wczesne zwolnienie – bez przywilejów?

Choć wielu obserwatorów zadaje pytania o przywileje dla wpływowego polityka, eksperci podkreślają, że Burke nie otrzymał specjalnego traktowania.

Jeśli otrzymał skrócenie kary na mocy przepisów First Step Act lub Second Chance Act, to było to zgodne z prawem i dostępne także dla innych więźniów, zwłaszcza w jego wieku” – wyjaśnia Erica Zunkel, profesor prawa karnego na University of Chicago.

Nowa polityka Federalnego Biura Więziennictwa z 2024 r. pozwala na wcześniejsze umieszczenie w areszcie domowym lub ośrodku przejściowym starszych osadzonych o niskim ryzyku recydywy. W praktyce oznacza to, że Burke może opuszczać dom jedynie w ściśle określonych przypadkach – jak wizyty lekarskie, spotkania z prawnikami czy obowiązkowe przesłuchania.

Wniosek o ułaskawienie od Trumpa

W międzyczasie ujawniono również, że Ed Burke złożył wniosek o prezydenckie ułaskawienie do byłego Prezydenta Donalda Trumpa – choć nie wiadomo, czy dokumenty zostały rozpatrzone.

Dziedzictwo pod znakiem zapytania

Burke przez dekady kreował polityczne realia Chicago. Zasiadał w radzie miejskiej dłużej niż ktokolwiek w historii, a jego wpływy wykraczały daleko poza granice dzielnicy, którą reprezentował. Dziś jednak jego nazwisko częściej kojarzy się z symbolem skorumpowanego systemu niż z osiągnięciami legislacyjnymi.

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Domy opieki w Illinois w tyle krajowych rankingów. Zyski ważniejsze od ludzi – alarmują krytycy

Opublikowano

dnia

Autor:

dom opieki seniorka

Illinois zajmuje jedno z najniższych miejsc w kraju pod względem jakości opieki w domach opieki – wynika z rankingów U.S. News & World Report, które klasyfikują stan na 47. miejscu spośród 50. Analiza przeprowadzona w 2019 r. przez organizację Families for Better Care była jeszcze bardziej niepokojąca – Illinois znalazło się wówczas na 49. miejscu.

Około 250 placówek w Illinois uzyskało najniższą możliwą ocenę – jedną gwiazdkę – w systemie Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS). Dla porównania: zaledwie nieco ponad 70 spośród około 1200 domów opieki w stanie otrzymało najwyższą notę pięciu gwiazdek.

Operatorzy: winne niskie stawki Medicaid

Właściciele domów opieki wskazują na niedofinansowanie ze strony systemu Medicaid. Illinois zajmuje 47. miejsce w kraju pod względem wysokości zwrotów kosztów za opiekę, a część refundacji nadal opiera się na danych z 2017 roku – alarmuje Health Care Council of Illinois (HCCI), organizacja branżowa reprezentująca domy opieki.

“Sytuacja się poprawia, ale chroniczne niedofinansowanie nadal wpływa na jakość usług” tłumaczy Ron Nunziato, dyrektor ds. polityki w HCCI. “Bez dalszych inwestycji nie uda się utrzymać obecnego tempa zmian.”

Reformy przynoszą efekty, ale wciąż za mało

W 2022 roku władze stanowe przyjęły pakiet reform, zwiększając finansowanie domów opieki o 700 milionów dolarów rocznie. Nowe przepisy powiązały wysokość środków publicznych z jakością usług i poziomem zatrudnienia.

Od tego czasu – jak wskazują dane CMS – zatrudnienie w placówkach w Illinois rosło czterokrotnie szybciej niż w innych stanach. Znaczną część nowego personelu stanowią certyfikowani asystenci pielęgniarscy (CNA), których wcześniej brakowało.

Pomimo tych postępów, AARP Illinois sprzeciwiła się kolejnemu żądaniu branży o dodatkowe 70 milionów dolarów, wskazując na brak przejrzystości i mechanizmów odpowiedzialności. Według organizacji, zwłaszcza w przypadku prywatnych domów opieki, fundusze są w niewielkim stopniu przekazywane na bezpośrednią opiekę.

dom opieki senior

Problem systemowy

Około 90% domów opieki w Illinois przyjmuje pacjentów z Medicaid. Jednak placówki zależne głównie od finansowania publicznego często otrzymują gorsze oceny niż te obsługujące osoby z prywatnymi ubezpieczeniami czy oszczędnościami.

Illinois Department of Public Health twierdzi, że wzmógł kontrole: liczba wykrytych naruszeń wzrosła o 18% z 2022 na 2023 r. i o kolejne 33% w roku bieżącym. Od 2024 r. agencja może również nakładać grzywny na placówki, które nie spełniają wymagań dotyczących zatrudnienia.

Mieszkańcy domów opieki wciąż jednak zaznaczają, że ich skargi są ignorowane, a inspektorzy reagują z opóźnieniem

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Unaihuiziphotography/Henfaes/
Czytaj dalej

News Chicago

Pilot małego samolotu wylądował w Aurorze bez podwozia po utracie zasilania

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano pilot małego samolotu lecącego z lotniska miejskiego w Aurorze na Florydę musiał awaryjnie lądować po wystąpieniu poważnej awarii elektrycznej. Na szczęście – jak potwierdzili urzędnicy – pilot czuje się dobrze, a całe zdarzenie zakończyło się bez ofiar.

Awaria zasilania i utrata łączności

Do incydentu doszło krótko po starcie z Aurora Municipal Airport, kiedy pilot zorientował się, że w kabinie wystąpiły problemy z zasilaniem elektrycznym. W wyniku awarii cały sprzęt komunikacyjny w kokpicie przestał działać, co uniemożliwiło kontakt z kontrolą lotów.

Mimo braku łączności, pracownicy lotniska byli w stanie śledzić trasę samolotu N6759J za pomocą radaru. Dla bezpieczeństwa, kontrolerzy natychmiast oczyścili pas startowy i przygotowali się na awaryjne lądowanie.

Lądowanie z pomocą sygnałów świetlnych

Z uwagi na brak zasilania i niemożność nawiązania kontaktu radiowego, pilot otrzymał od wieży lotów instrukcje lądowania za pomocą sygnałów świetlnych – jednej z klasycznych metod stosowanych w sytuacjach awaryjnych. Dodatkową trudność stanowił fakt, że z powodu awarii nie doszło do pełnego rozłożenia podwozia.

Bezpieczne zakończenie lotu

Pomimo trudnych warunków pilotowi udało się bezpiecznie posadzić maszynę na pasie, unikając większych uszkodzeń i zagrożenia dla życia.

“Pilot był w dobrym stanie fizycznym, nie zgłoszono żadnych obrażeń ani ofiar” – przekazali przedstawiciele miasta Aurora.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu