Połącz się z nami

News Chicago

Masz prawo do korzystania ze swoich praw. Psychoterapeuta Lech Figurski o trudnej sztuce asertywności

Opublikowano

dnia

Asertywność w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. To także umiejętność odmawiania, kiedy rzeczywiście nie zgadzamy się z ogółem. Jesteśmy asertywni, gdy potrafimy przyjmować pochwały, ale też krytykę. Także wtedy, gdy umiemy poprosić o pomoc.

Na pytania: Co to znaczy być asertywnym i dlaczego warto? Co sprawia, że trudno nam podjąć asertywne zachowania? Jak pracować nad swoją asertywnością? -odpowiadał Lech Figurski. Psychoterapeuta wyjaśniał pojęcie asertywności

„Asertywność to między innymi kwestia mówienia <nie>, ale nie tylko. To także bycie zdecydowanym, ale nie agresywnym. To działanie na swoją korzyść. Według badań psychologicznych asertywność to jest najlepszy sposób na bycie sobą i na rozładowywanie wszelkiego rodzaju napięć”.
Asertywność to pewność siebie, wynikająca ze znajomości swoich poglądów i jasności stanowiska na dany temat. Jak podkreśla psychoterapeuta niezbędną  umiejętnością jest artykułowanie tych przekonań wprost, tak, aby przy tym nie ranić innych

„Mamy mieć na względzie przede wszyskim siebie, ale jednoczesnie starac się nie ranić drugiego człowieka. Ważne jest, żebym wiedział,  co czuję, czego potrzebuję i co jest dla mnie najwazniejsze. Wtedy mam szanse na zakomunikowanie innym swoich myśli, potrzebi uczucia innym, nie raniąc ich przy tym”.

Nie daj sobą manipulować

W kontekście asertywności psychoterapeuta mówił o pięciu prawach Fensterheima. Według niego kluczowe jest trzecie z nich, które zakłada, że każdy ma prawo do przedstawiania innym swoich próśb, dopóki liczy się z odmową

„Według mnie to prawo przewraca do góry nogami nasze pojmowanie prośby. Dziwięćdziesiat dziewięć procent ludzi, kiedy o coś prosi innych, nie wyobraża sobie odmowy. Prawda jest taka, że jesli o coś prosisz, musisz wziąc pod uwagę, że ta druga osoba może ci odmówić”.

Bycie asertywnym sprawia, że jesteśmy zdrowsi i bardziej szczęśliwi. Jak mówi Lech Figurski dodatkową korzyścią jest to, że nie dajemy manipulować sobą i nie manipulujemy innymi

„Jeśli jesteśmy asertywni, mamy bliższy kontakt z innymi osobami. Nie ma fałszu, nie ma obłudy, nie ma barier. Jest po prostu komunikacja wprost. Nie ma manipulacji. Opadają wszelkie zasłony i jesteśmy tylko sobą”.

Psychoterapeuta Lech Figurski jest współprowadzącym cyklicznego programu Radia Deon w każdy poniedziałek po godzinie 10.40

Zainteresowani mogą dzwonić pod numer telefonu 630 335 1686

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Zdjęcie: Rafał Muskała, pixabay.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne