Połącz się z nami

audycje

Nicolette Tukiendorf królową Balu Amarantowego. Laureatka wzięła udział w prestiżowej imprezie, by uczcić pamięć dziadka

Opublikowano

dnia

Już po raz 79. Legion Młodych Polek zorganizował swój słynny Bal Amarantowy, który w eleganckiej sali bankietowej hotelu Hilton w centrum Chicago odbył się w minioną sobotę. Królową balu została Nicolette Lauren Tukiendorf. W tegorocznej edycji wystąpiło sześć debiutantek.

Relacja Andrzeja Baraniaka

O zaszczytny tytuł oprócz zwyciężczyni walczyły: Katarzyna Anna Baranek, Katherine Buckman Koprowski, Gabriela Ann Łukanus, Francesca Adamina Rogozinski i Elizabeth Grace Tancula.

KRÓLEWSKI UKŁON, POLONEZ I BIAŁY MAZUR

Co roku w czasie balu ma miejsce symboliczny debiut towarzyski uczestniczek konkursu, które wykonują królewski ukłon na cztery strony świata. Prezentację dziewcząt poprowadził Hubert Cioromski. Choreografię przygotował Ryszard Owsiany. W pokazach tanecznych – poloneza i białego mazura wystąpiły zeszłoroczne debiutantki, tradycyjnie ubrane w czerwone suknie oraz członkinie Legionu Młodych Polek.

Galeria zdjęć

KOSZE CZERWONYCH RÓŻ

Podczas wieczoru odbyła się finałowa kwesta na działalność charytatywną Legionu Młodych Polek, którą przeprowadzały debiutantki oferując gościom piękne, czerwone róże. To rozstrzygąjące dla uczestniczek konkursu chwile, ponieważ królową zostaje debiutantka, która pozyska najwięcej funduszy z dystrybucji kwiatów i wcześniej ze sprzedaży ogłoszeń do pamiętnika balu. W tym roku udało się to Nicolette Tukiendorf.

KRÓLOWA

Zwyciężczyni jest córką profesora Marka Tukiendorfa i Anny Tukiendorf-Wilhite. Uczęszcza do Loyola Academy oraz polskiej szkoły sobotniej w centrum Chicago. W przyszłości chce studiować medycynę. Nicolette Tukiendorf wzięła udział w przedsięwzięciu, by uczcić pamięć nieżyjącego już dziadka. Dzięki jego staraniom wnuczka wychowywana była w duchu polskiej tradycji. O sukcesie córki z dumą wypowiadała się jej mama: “Jestem zaskoczona, ale jednocześnie szczęśliwa, że moja córka potrafiła coś takiego osiągnąć (…) Kosztowało ją to wiele wysiłku i pracy. Przez te dwa ostatnie miesiące, kiedy przygotowywała się do tego występu tańcząc, prosząc sponsorów o wsparcie Legionu, widziałam, jak moja córka przoebraża się, zmienia, dorasta i staje się zupełnie inną osobą. Z dziecka staje się osobą dorosłą i bardzo dojrzałą” – powiedziała Anna Tukiendorf.

Damami dworu z tegorocznej edycji balu zostały Francesca Rogozinski i Elizabeth Tancula. Gospodynią Balu Amarantowego była Kathy Evans, w której obowiązkach pomagała prezes Legionu Młodych Polek Barbara Ciepiela.

Po raz pierwszy w historii balu, debiutantki otrzymały prezenty od prezydenta RP, które w imieniu Andrzeja Dudy wręczył sekretarz stanu Adam Kwiatkowski. Królowa dostała kolekcjonerską filiżankę, a pozostałe uczestniczki konkursu apaszki polskiej produkcji.

Wśród honorowych gości balu byli ks. biskup Andrzej Wypych, który udzielił bożego błogosławieństwa, konsul generalny RP Piotr Janicki, zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, prezes Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski i manager P-SFUK na stany Środkowego Zachodu, Robert Radkowski.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu