Połącz się z nami

Newsroom

John Hancock nie będzie już Hancockiem. Słynny wieżowiec w centrum Chicago bez nazwy

Opublikowano

dnia

Firma John Hancock Insurance, która miała prawa do nazwy słynnego wieżowca poprosiła, aby logo oraz wszystkie szyldy zdjęto natychmiastowo z fasady budynku. Firma ubezpieczeniowa nie wynajmuje biur od wielu lat. Budynek pozostaje bezimienny, prawnicy szukają rozwiązania problemu.

Wieżowiec w centrum Chicago ma być lokalizowany wyłącznie poprzez swój adres – 875 N. Michigan Ave. Właściciel budynku firma Hearn przekonuje jednak, że chce rozwiązać tą niewygodną sprawę – „On zasługuje na znacznie lepszą identyfikację niż tylko adres” – powiedział Stephen Hearn.

Budynek jest czwartym najwyższym wieżowcem w Chicago. Posiada sto pięter. Prawa do nazwy podczas budowy nabyła firma John Hancock Insurance.

W 2009 roku londyńska firma Willis Group Holdings wykupiła prawa do zmiany nazwy budynku Sears Tower. Mimo tego, że nowa nazwa Willis Tower obowiązuje już dziewięć lat, rodowici mieszkańcy wciąż nie mogą się przestawić.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicago.cbslocal.com
Foto: Flickr.com/John Pastor

News USA

Rusza sezon podatkowy. Już można składać deklaracje. Zobacz nowe ulgi za 2021 rok

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych za 2021 rok. Urzędy Skarbowe w większości stanów będą przyjmowały deklaracje od 24 stycznia do 18 kwietnia. Przeczytaj jakie zwroty podatku Ci przysługują i jak szybko możesz je otrzymać. Zamieszczamy aktualne informacje  na temat zasad składania deklaracji i obowiązujących terminów.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął już przyjmowanie i przetwarzanie deklaracji podatkowych za 2021 r. jednak możesz nie mieć jeszcze wszystkiego, czego potrzebujesz do złożenia wniosku.

W tym sezonie podatkowym musisz zdawać sobie sprawę z kilku kluczowych kwestii: Będą różnice w sposobie traktowania zasiłków dla bezrobotnych w porównaniu z zeznaniami z 2020 roku. Będziesz także musiał rozliczyć się między innymi z zaliczek Child Tax Credit czy ze zwrotu ulgi Recovery Rebate Credit.

Gdy zaczynasz składać swoje wnioski, pamiętaj o kilku rzeczach:

Czy będą opóźnienia podatkowe z powodu COVID?

Urząd Skarbowy IRS ostrzega, że COVID-19, oprócz mniejszej autoryzacji finansowania ze strony Kongresu, niż zażądała administracja Bidena, może sprawić, że ten sezon składania wniosków będzie szczególnie trudny.

„Pandemia nadal stwarza wyzwania, ale IRS przypomina ludziom, że mogą podjąć ważne kroki, aby zapewnić, że ich zwroty podatku nie będą opóźnione w przetwarzaniu”, poinformował komisarz IRS Chuck Rettig.

Oświadczył, że unikanie papierowych deklaracji podatkowych będzie w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek, aby uniknąć opóźnień.

Jaki jest najszybszy sposób na zwrot pieniędzy?

Rettig wezwał podatników do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną oraz do deklarowania otrzymywania ich zwrotu w formie bezpośredniej wpłaty. IRS twierdzi, że zwroty mogą być bezpośrednio deponowane na kontach bankowych, przedpłaconych kartach debetowych lub aplikacjach mobilnych, o ile podany jest numer routingu i konta.

Do kiedy powinienem otrzymać mój 2021 W-2?

Dokumenty W-2 mają zostać wysłane nie później niż 31 stycznia. Według IRS, prawo z 2015 roku nałożyło stały wymóg, aby pracodawcy składali kopie swoich formularzy W-2, płac i deklaracji podatkowych oraz formularza W-3, Transmittal of Wage i Tax Statements do 31 stycznia.

Kiedy upływa termin składania deklaracji podatkowych w 2022 roku?

Termin składania zeznań podatkowych za 2021 r. dla większości osób upływa w poniedziałek, 18 kwietnia, trzy dni później niż normalny termin składania deklaracji podatkowych 15 kwietnia.

Późniejsza data jest wynikiem święta Emancypacji w Dystrykcie Kolumbii. Zgodnie z prawem obowiązującym w Waszyngtonie dni świąteczne wpływają na terminy podatkowe dla wszystkich w taki sam sposób, jak święta federalne. Podatnicy mieszkający w Maine lub Massachusetts, mają jeszcze więcej czasu,muszą złożyć wniosek do 19 kwietnia z powodu obchodzonego w tych stanach święta Patriots’ Day.

IRS przedłużył termin do 16 maja dla ofiar pożarów lasów w Kolorado pod koniec 2021 r., a także ofiar grudniowych tornad w częściach Illinois, Kentucky i Tennessee.

Przedłużenie dotyczy różnych deklaracji podatkowych indywidualnych i biznesowych oraz terminów płatności podatków.

Jaki jest termin na złożenie wniosku o przedłużenie terminu złożenia deklaracji?

18 kwietnia upływa również termin składania wniosków o przedłużenie, co daje podatnikom czas do 17 października na złożenie zeznań za 2021 r.

Czy kwalifikuję się do IRS Free File?

Jeśli skorygowany dochód brutto wynosił 73 000 USD lub mniej w 2021 r., możesz skorzystać z bezpłatnego oprogramowania podatkowego, aby przygotować i elektronicznie złożyć zeznanie podatkowe, zgodnie z instrukcjami IRS online dotyczącymi sezonu podatkowego 2021.

Podatnicy, którzy zarobili więcej, mogą korzystać z bezpłatnych formularzy do wypełnienia lub elektronicznej wersji federalnych formularzy podatkowych, aby składać zeznania podatkowe online. Przejdź do IRS.gov, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy mogę spodziewać się zwrotu podatku w 2022 roku?

IRS przewiduje, że większość podatników otrzyma zwroty podobnie jak w poprzednich latach. Większość powinna otrzymać je w ciągu 21 dni od złożenia wniosku drogą elektroniczną, jeśli wybierze wpłatę bezpośrednią.

W zeszłym roku średni zwrot federalny wyniósł ponad 2800 dolarów.

Jednakże, zgodnie z prawem, IRS nie może wydać zwrotów obejmujących Earned Income Tax Credit lub Additional Child Tax Credit przed połową lutego, chociaż podatnicy nadal mogą składać wnioski wcześniej.

Czy mogę śledzić swój zwrot za pomocą narzędzia „Where’s My Refund”, tak jak w przeszłości?

IRS informuje, że narzędzie „Where’s My Refund?” na IRS.gov i aplikacji mobilnej IRS2Go to najlepsze sposoby sprawdzenia statusu zwrotu. Możesz sprawdzić status w ciągu 24 godzin od wysłania swojej deklaracji online lub po czterech tygodniach od wysłania papierowego zeznania.

Jednak agencja poinformowała, że ​​strona internetowa i aplikacja „zostaną zaktualizowane o przewidywane daty wpłat dla najwcześniejszych wniosków o zwrot podatku (dochód z podatku dochodowego/dodatkowy kredyt na dziecko) do 22 lutego”.

Czeki pomocy rządowej IRS na 2022 r.? Być może z Recovery Rebate Credit.

Niektóre osoby mogą chcieć złożyć deklaracje, nawet jeśli nie są do tego zobowiązane, aby ubiegać się o Recovery Rebate Credit lub płatności stymulacyjne w 2021 roku.

Według IRS, osoby, które nie kwalifikowały się do trzeciej płatności z tytułu Economic Impact Payment lub otrzymały mniej niż pełną kwotę, mogą kwalifikować się do ubiegania się o Recovery Rebate Credit. Tych, którzy otrzymali część pieniędzy, IRS informuje, że muszą znać całkowitą otrzymaną kwotę, aby obliczyć prawidłowy kredyt rabatowy i uniknąć opóźnień w przetwarzaniu.

Pod koniec stycznia IRS wyśle ​​list 6475 z całkowitą kwotą trzeciej otrzymanej płatności z tytułu pomocy Economic Impact Payment. Kwoty płatności otrzymane w tym programie można również przeglądać na swoich kontach internetowych IRS.

Płatności Child Tax Credit: Czy potrzebuję listu IRS 6419 do składania zeznań podatkowych?

List IRS 6419, o którym pisaliśmy tutaj, może pomóc złożyć dokładne zeznanie i uniknąć opóźnień. Ci, którzy nie chcą czekać, muszą przejrzeć własne dane i sprawdzić konkretne informacje na witrynie „Witryna portalu aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci” pod adresem IRS.gov.

Nie wyrzucaj pisma 6419 z IRS, ma on kluczowe znaczenie przy składaniu deklaracji podatkowej za 2021 r. i ulgi podatkowej na dzieci.

Czy zasiłki dla bezrobotnych będą objęte ulgą podatkową w 2022 roku?

W przeciwieństwie do zeszłego roku, nie istnieje specjalna ulga podatkowa dla maksymalnej kwoty 10 200 dolarów zasiłku dla bezrobotnych. Tymczasowa ulga podatkowa miała zastosowanie tylko do osób o  skorygowanych dochodach brutto poniżej 150 000 USD w 2020 r. oraz tych, którzy w ubiegłym roku również otrzymali zasiłek dla bezrobotnych.

W tym roku zasiłki dla bezrobotnych otrzymane w 2021 r. będą podlegać opodatkowaniu w federalnym zeznaniu podatkowym za 2021 r.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/stevepb/ RJA1988/chillla70/ StartupStockPhotos

Czytaj dalej

News USA

Uwaga! Nie wyrzuć listu z IRS 6419 Urzędu Skarbowego. Dzięki niemu otrzymasz pieniądze na dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w styczniu możesz otrzymać list z Urzędu Skarbowego IRS oznaczający…. pieniądze! Urząd Skarbowy wysyła listy z oznaczeniem 6419 tym, którzy w zeszłym roku otrzymali zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci. Ważne jest, aby zwracać uwagę na te informacje i nie przegapić możliwości otrzymania wsparcia, więc pamiętaj – nie wyrzucaj!

Urząd Skarbowy IRS poinformował na początku stycznia, że zaczął już wysyłać w grudniu listy 6419, w związku z zaliczką na poczet ulgi podatkowej na dzieci.

Jeśli dostaniesz od Urzędu Skarbowego IRS list 6419, nie wyrzucaj go.

Przechowuj go ze wszystkimi innymi ważnymi dokumentami podatkowymi, w tym z dokumentami W-2.

Urząd Skarbowy IRS rozpoczął sezon podatkowy dzisiaj, 24 stycznia, kiedy to zaczął przyjmować i przetwarzać zeznania podatkowe.

Niektóre rodziny mogą chcieć trochę się wstrzymać, jeśli chodzi o składanie zeznań podatkowych, dopóki nie dostaną listu, który może pomóc im złożyć dokładne zeznanie. Inni, którzy nie chcą czekać, będą musieli przejrzeć własne dane i sprawdzić swoje szczegółowe informacje w witrynie IRS „Witryna aktualizująca ulgę podatkową dla dzieci”.

Osoby nie zarabiające wystarczająco dużo pieniędzy, aby były zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego, nadal będą musiały zatrzymać ten list, aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze, które mogą być należne za ulgę podatkową na dziecko.

„Nawet jeśli miałeś 0 dolarów dochodu”, zauważa IRS, „mogłeś otrzymać zaliczkę Child Tax Credit, jeśli byłeś uprawniony”.

Kiedy dotarła zaawansowana ulga podatkowa na dziecko?

Rodziny, które otrzymały zaliczkową ulgę podatkową na dzieci w 2021 r. – pieniądze były wypłacane od lipca do grudnia – muszą uzgodnić to, co otrzymały w zeszłym roku, z ich rozliczeniem finansowym w tym roku i złożyć Załącznik 8812.

Miesięczne zaliczki, będące częścią tymczasowego rozszerzonego programu wsparcia, zostały zaprojektowane tak, aby połowa całkowitej kwoty kredytu była wypłacana w formie miesięcznych rat w ciągu tych sześciu miesięcy 2021 r.

O drugą połowę trzeba się postarać, składając zeznanie podatkowe za 2021 r.

Jak wygląda pismo 6419?

Przykładowa kopia listu 6419 zamieszczona jest w Internecie na irs.gov, na stronie zatytułowanej „Zrozumienie twojego listu 6419”.

List 6419 to czarno-biały jednostronicowy list z logo IRS w lewym górnym rogu. Wydawany jest przez Departament Skarbu i Urząd Skarbowy.

Na górze listu znajduje się duże pole z informacją: „2021 Total Advance Child Tax Credit Payments (AdvCTC)”. W liście pogrubiono: „Zachowaj te ważne informacje podatkowe. Potrzebujesz ich do przygotowania zeznania podatkowego za 2021 r.”.

List jest oznaczony jako „List 6419” w prawym dolnym rogu. Termin „List 6419” znajduje się również w ramce 1 na górze listu w zdaniu odnoszącym się do małżeństw składających wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021.

Czy otrzymam jeden lub dwa z tych listów IRS?

IRS wyśle dwa listy – i będziesz musiał zatrzymać oba – do par małżeńskich składających wspólne zeznanie, według April Walker, głównego kierownika ds. praktyki podatkowej i etyki w Amerykańskim Instytucie CPA.

Zgodnie z instrukcjami zawartymi w przykładzie zamieszczonym na stronie IRS.gov:

„Jeśli składasz wspólne zeznanie za rok podatkowy 2021, musisz dodać kwoty w polu 1 z obu listów 6419 i wpisać całkowitą kwotę w załączniku 8812”.

Zachowaj oba listy. Nie zakładaj, że dostałeś zduplikowany list i nie wyrzuć go.

Jakie kluczowe informacje znajdują się w piśmie IRS 6419?

Sam list wymienia dwa kluczowe elementy, które zostały użyte do obliczenia zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w 2021 roku.

W ramce 1, która znajduje się na samym początku tego listu, dowiesz się o łącznej kwocie pieniędzy, jaką otrzymałeś na zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci w ciągu sześciu miesięcy w 2021 r. Musisz wpisać tę kwotę w Załączniku 8812 o nazwie „Kredyty na kwalifikujące się dzieci i inne osoby pozostające na utrzymaniu” w wierszu 14f lub wierszu 15e, w zależności od tego, co ma zastosowanie.

W ramce 2, która znajduje się tuż pod ramką 1, wymieniono liczbę kwalifikujących się dzieci, które zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu zaliczek na 2021 r. (Uwaga: Rodzice, którzy mieli dziecko urodzone w 2021 r., nie otrzymali zaliczek w zeszłym roku, ale teraz mogą ubiegać się o pieniądze na to dziecko w zeznaniach podatkowych za 2021 r.)

IRS zauważa, że ​​„rodziny, które otrzymały zaliczki, muszą złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. i porównać otrzymane zaliczki w 2021 r. z kwotą ulgi podatkowej na dzieci, o którą mogą się ubiegać w zeznaniu podatkowym za 2021 r.”

Dlaczego cokolwiek z tego ma znaczenie?

Jeśli zgubisz list – i nie znajdziesz numeru, który dokładnie pasuje do plików IRS – prawdopodobnie napotkasz długie opóźnienia w przetwarzaniu zeznania podatkowego. W konsekwencji będziesz długo czekać na zwrot federalnego podatku dochodowego.

Załącznik 8812 zwraca szczególną uwagę na wiersz 14f: „Uwaga: Jeśli kwota w tym wierszu nie zgadza się z sumą łączną zgłoszoną przez Ciebie (i Twojego małżonka, jeśli składacie je wspólnie) na Twoim liście (listach) 6419, przetwarzanie Twojego zeznania będzie opóźnione.”

Możliwe jest, złożenie zeznania podatkowego bez pisma 6419, ale trzeba dokładnie wiedzieć, ile zaliczkowej ulgi podatkowej na dziecko otrzymałeś i ilu podopiecznych zostało objętych w 2021 r.

Zapoznanie się z listem 6419 jest ważne ponieważ w niektórych przypadkach podatnik mógł otrzymać inną kwotę na jedno dziecko w wieku poniżej 5 lat i inną kwotę na osobę w wieku od 6 do 17 lat. W efekcie rodziny mogą być zdezorientowane co do tego, ile pomocy otrzymali.

W ramach miesięcznych płatności rodziny otrzymywały do ​​300 USD na każde dziecko w wieku do 5 lat lub do 250 USD na każde dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

List zawiera informacje zarówno na temat wysokości otrzymanej kwoty jak i liczby osób pozostających na utrzymaniu.

Co to jest portal aktualizacji ulg podatkowych dla dzieci IRS?

Jeśli podatnicy nie otrzymali pisma, mogą sprawdzić kwoty na stronie IRS w „Portalu aktualizacji ulgi podatkowej dla dzieci”. Ale będziesz musiał utworzyć konto użytkownika w IRS.

Czy mogę uzyskać więcej pieniędzy z ulgi podatkowej na dziecko?

Całkiem możliwe. Musisz złożyć Załącznik 8812, aby ubiegać się o pozostałe pieniądze na ulgę podatkową na dziecko.

„Jeśli kwalifikujesz się do ulgi podatkowej na dzieci, ale nie otrzymałeś zaliczki na poczet ulgi podatkowej na dzieci, możesz ubiegać się o pełną kwotę kredytu podczas składania zeznania podatkowego za 2021 w sezonie rozliczeniowym 2022”, zgodnie z komunikatem IRS.

Zachowaj list 6419, aby pomógł Ci zgłosić dokładną, całkowitą kwotę w dolarach, którą już otrzymałeś z góry w 2021 r.

Całkowita ulga podatkowa na dzieci na rok 2021 wynosi do 3600 USD na dziecko w wieku do 5 lat oraz do 3000 USD na każde kwalifikujące się dziecko w wieku od 6 do 17 lat.

Jeśli masz np. jedno dziecko w wieku 3 lat, prawdopodobnie mogłeś otrzymać 300 USD miesięcznie od lipca do grudnia, co daje łącznie do 1800 USD. Teraz, kiedy składasz federalne zeznanie podatkowe za 2021 r., możesz odzyskać resztę pieniędzy, do 1800 USD.

Przepisy podatkowe są jednak skomplikowane, a rzeczywista kwota, jaką otrzymasz teraz za ulgę podatkową na dziecko, jest oparta na dochodach z 2021 r.

Jeśli Twoje dochody znacznie wzrosły w 2021 r., możesz nie kwalifikować się do otrzymania większej ilości gotówki kredytowej.

Te miesięczne płatności w 2021 r. , w formie bezpośredniego przelewu na konto bankowe lub papierowego czeku  wysyłanego pocztą — były oparte na informacjach z już złożonego zeznania podatkowego lub informacji wprowadzonych do narzędzia rejestracji IRS non-filer w 2020 lub 2021 r.

Oczywiście wiele mogło się zmienić w 2021 roku. Może zarobiłeś więcej pieniędzy w zeszłym roku i kwalifikujesz się do mniejszej kwoty ulgi podatkowej na dziecko niż pierwotnie obliczono.

IRS sugeruje, aby sprawdzić każdą miesięczną płatność, w tym wszelkie zmiany, na IRS.gov/ctcportal, a następnie kliknąć „Zarządzaj zaliczkami”.

Jeśli nie otrzymałeś jednej lub więcej płatności za zaliczkową ulgę podatkową na dziecko, powinieneś skontaktować się z IRS pod numerem 800-908-4184 przed złożeniem zeznania.

 

Źródło: usatoday

Foto: You Tube, pixabay/RJA1988Pexels/ sallyjermain/1138694 

Czytaj dalej

Newsroom

Jak „Być Polakiem” w USA? Warto wystartować w XIII edycji tego konkursu

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy o konkursie dedykowanym zarówno do nauczycieli polonijnych, jak i do uczniów i studentów w wieku 6-22 lat. Jego  celem jest pogłębianie świadomości i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Weź udział, czekają nagrody!

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”, działająca od 1998 roku na rzecz młodzieży i angażująca się w wiele akcji niosących wszechstronną pomoc młodzieży oraz promujących wolontariat. Konkurs „Być Polakiem” organizuje razem ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Konkurs skierowany do dzieci dotyczy zarówno prac plastycznych, literackich, jak i filmów, w zależności od kategorii wiekowej. Konkurs dla nauczycieli dotyczy konspektu z lekcji na zadany temat.

Ostateczny termin nadesłania prac to 22.03.2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15.05.2022. Natomiast uroczysta gala wręczenia nagród planowana jest na 2 sierpnia, o godzinie 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.

Regulamin konkursu, szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania i sposobów nadsyłania prac oraz przewidziane nagrody dla laureatów dostępne są na stronie bycpolakiem. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza również tam dostępnego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli.

Źródło: bycpolakiem, gov.pl

Foto: pixabay/kaboompics

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Popularne