Połącz się z nami

Newsroom

Uwaga mieszkańcy. Puma na przedmieściach Chicago. Dziki kot grasuje w parku

Opublikowano

dnia

Władze miasteczka Glendale Heights na zachód od Chicago próbują ustalić, czy po okolicy grasuje drapieżny dziki kot, prawdopodobnie kuguar po tym, jak spacerowicz zobaczył w lokalnym lesie zwierzę, które go przypomina.

Relacja Emilii Sadaj

Kuguar był widziany w piątek na terenie East Branch Forest Preserve. Policjant, który został wysłany na miejsce również twierdzi, że widział dzikiego kota. Na obszarze rezerwatu instalowane są obecnie kamery, które pomogą ustalić, czy widziane zwierzę to rzeczywiście kuguar.

Drapieżnik widywany jest niezwykle rzadko. Na terenie Illinois jest gatunkiem chronionym.

W przypadku spotkania z kuguarem należy powoli oddalić się i niezwłocznie zawiadomić straż leśną (630-933-7240).

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: pixabay.com

News USA

Powitaj raj na emeryturze. 5 stanów z najniższymi podatkami. Wybierz któryś z nich

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli myślisz o spokojnym i dostatnim życiu po przejściu na emeryturę, weź pod uwagę przeprowadzkę. 5 stanów oferuje najniższe podatki i co za tym idzie, spokojną głowę o sprawy finansowe na emeryturze.

Strona internetowa Kiplinger zaktualizowała listę stanów o najniższym obciążeniu podatkowym dla emerytów. Oto 5 stanów, które nakładają najniższe podatki:

1. Delaware – to istny raj podatkowy dla emerytów. Stawki podatków są stosunkowo rozsądne, a mieszkańcy w wieku 60 lat i starsi mogą wykluczyć z opodatkowania do 12 500 dolarów emerytury i innych dochodów emerytalnych (w tym dywidendy i odsetki, zyski kapitałowe, IRA i wypłaty 401 (k) itp. Zwolnione z opodatkowania są również świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

 • Zakres stanowego podatku dochodowego: 2,2% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu od 2001 do 5000 dolarów ) do 6,6% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu powyżej 60 000 dolarów )
 • Średnia łączna stanowa i lokalna stawka podatku od sprzedaży: 0%
 • Średnia stawka podatku od nieruchomości: 562 dolary za 100 000 dolarów oszacowanej wartości domu
 • Podatek od majątku – estate tax oraz podatek od otrzymanego spadku – inheritance tax: zero.

2. Hawaje – mają jeden z najniższych średnich podatków stanowych i lokalnych w USA. Świadczenia z ubezpieczenia społecznego są całkowicie wolne od podatku.

 • Zakres stanowego podatku dochodowego: 1,4% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu do 2400 dolarów dla osób składających jedno zeznanie; do 4800 dolarów dla osób składających wspólne zeznanie) do 11% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu powyżej 200 000 USD dla osób składających jedno zeznanie; ponad 400 000 USD dla osób składających wspólne zeznanie)
 • Średnia łączna stanowa i lokalna stawka podatku od sprzedaży: 4,44%
 • Średnia stawka podatku od nieruchomości: 280 USD za 100 000 USD oszacowanej wartości domu
 • Podatek od majątku – estate tax oraz podatek od otrzymanego spadku – inheritance tax: podatek od majątku wartego więcej niż 5.49 miliona USD w wysokości od 10 do 20 procent.

3. Dystrykt Kolumbii – chociaż ogólne koszty życia w D.C. są wysokie, średnie obciążenie podatkowe emerytów są na dość niskim pułapie. Waszyngton nie opodatkowuje składek na ubezpieczenie społeczne, ale opodatkowuje większość innych popularnych form dochodu emerytalnego, takich jak fundusze 401 (k) i wypłaty IRA.

 • Zakres stanowego podatku dochodowego: od 4% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu do 10 000 USD) do 8,95% (od dochodu podlegającego opodatkowaniu powyżej 1 mln USD)
 • Średnia łączna stanowa i lokalna stawka podatku od sprzedaży: 6%
 • Średnia stawka podatku od nieruchomości: 564 USD za 100 000 USD oszacowanej wartości domu
 • Podatek od majątku – estate tax oraz podatek od otrzymanego spadku – inheritance tax: estate tax od 2021 będzie nakładany na majątku wartości od 4 milionów USD. Maksymalny podatek wynosi 16%.

4. Wyoming – niskie podatki od sprzedaży i brak podatków od majątku i spadku czyni ten stan przyjaznym dla emerytów.

 • Zakres stanowego podatku dochodowego: brak
 • Średnia łączna stanowa i lokalna stawka podatku od sprzedaży: 5,34%
 • Średnia stawka podatku od nieruchomości: 575 USD za 100 000 USD oszacowanej wartości domu
 • Podatek od majątku – estate tax oraz podatek od otrzymanego spadku – inheritance tax: brak.

5. Newada – oferuje brak podatków od dochodu, niskie podatki od nieruchomości i wspaniałą pogodę.

 • Zakres stanowego podatku dochodowego: brak
 • Średnia łączna stanowa i lokalna stawka podatku od sprzedaży: 8,23%
 • Mediana stawki podatku od nieruchomości: 533 USD za 100 000 USD oszacowanej wartości domu
 • Podatek od majątku – estate tax oraz podatek od otrzymanego spadku – inheritance tax: brak.

 

Źródło: amerykapopolsku, kiplinger

Foto: You Tube, pixabay/pasja1000

Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga na nielegalne punkty testowania COVID. Mogą wyczyścić ci konto

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli potrzebujesz przejść test na COVID-19, zwróć uwagę z jakiego punktu przeprowadzania testów korzystasz. Prokurator Generalny Stanu Illinois ostrzega przed nielegalnymi miejscami, które pojawiają się w całym rejonie Chicago.

W całym kraju brakuje testów na COVID i trudno się umówić na wizytę. Niestety wykorzystują to oszuści mając  nadzieję na łatwy zarobek, co faktycznie nie jest trudne, jeśli napotykają na zdesperowane w poszukiwaniu osoby. Prokurator generalny stanu Illinois, Kwame Raoul, ostrzega by zwracać uwagę z jakich punktów się korzysta.

„Wariant omicron zmusił wielu mieszkańców do poszukiwania testów na COVID-19 w celu ochrony siebie i swoich rodzin. Zwiększona potrzeba testowania spowodowała również braki w testach, co skłoniło ludzi do odwiedzania tak zwanych „wyskakujących” miejsc rzekomo związanych z testami” – wydał oświadczenie Raoul.

„Ważne jest, aby ludzie wiedzieli, że te punkty nie są licencjonowane ani regulowane przez agencję rządową i powinni zadawać pytania przed wizytą w nim

– lub próbować skorzystać z miejsca sponsorowanego przez państwo”.

Osoby powinny również skonsultować się ze swoimi świadczeniodawcami w sprawie możliwości przeprowadzenia testów a także mogą znaleźć miejsca przeprowadzania testów za pośrednictwem Departamentu Zdrowia Publicznego Stanu Illinois, Departamentu Zdrowia Publicznego Powiatu Cook oraz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych.

Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać testu w miejscu sponsorowanym przez państwo lub za pośrednictwem swoich dostawców opieki zdrowotnej, biuro Raoula radzi,

dowiedz się, jakie rodzaje testów administruje punkt, kto analizuje wyniki i z jakiego laboratorium korzysta.

Biuro Raoula zachęca mieszkańców do ustalenia, czy laboratorium posiada certyfikat CLIA.

Powinieneś również zapytać, kiedy i w jaki sposób zostaną Ci przekazane wyniki badań, a także zapytać, do kogo możesz zadzwonić, jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące wyników.

Dowiedz się, jaki rodzaj danych osobowych zostaniesz poproszony o podanie i czy istnieje opłata. Według biura Raoula miejsca przeprowadzające testy często proszą o informacje identyfikacyjne, takie jak identyfikator stanu i informacje o ubezpieczeniu. Jeśli nie czujesz się komfortowo podając te informacje, zapytaj, czy możesz bez nich przystąpić do testu.

Większość punktów oferujących testy na COVID-19 nie żąda płatności bezpośredniej i zamiast tego wystawia rachunki firmom ubezpieczeniowym lub ubiega się o zwrot kosztów z funduszu federalnego dla osób nieubezpieczonych.

Prośba o płatność bezpośrednią jest sygnałem ostrzegawczym, według Raoula, który zachęcał ludzi do:

zachowania ostrożności, gdy punkt testowania prosi o gotówkę lub płatność z góry kartą kredytową lub debetową w celu przeprowadzenia testu.

Sprawdź, czy miejsce postępuje zgodnie z zaleceniami Centrów Kontroli i Prewencji Chorób dotyczących ochrony przed COVID-19, takimi jak pracownicy utrzymujący 6-metrową odległość fizyczną między ludźmi i używanie maseczek w pomieszczeniach.

Według Raoula, jeśli coś wydaje się nie w porządku w danym punkcie, udaj się gdzie indziej. Osoby fizyczne mogą złożyć skargę do biura prokuratora generalnego, jeśli uważają, że padły ofiarą oszustwa lub jeśli nie zostały obciążone w czasie testu na COVID-19, ale później otrzymały rachunek.

Ponieważ coraz więcej osób korzysta z szybkich testów w domu, biuro Raoula ostrzegło przed fałszowaniem cen. Według Raoula, który ostrzegał przed potencjalnymi fałszywymi zestawami testowymi oferowanymi na sprzedaż,

konsumenci powinni spodziewać się zapłaty 14–25 USD za zestawy domowych zestawów do szybkich testów, takich jak te z iHealth lub Binax Now.

Odwiedź witrynę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, aby zapoznać się z listą zatwierdzonych domowych zestawów testowych.

Konsumenci, którzy uważają, że doświadczyli lub byli świadkami łamania cen lub mogli kupić fałszywe zestawy testowe, mogą złożyć skargę do biura prokuratora generalnego.

Pracownicy miasta zaczynają proces sprawdzania, czy nowe lokalizacje są odpowiednio licencjonowane.

 

Źródło: fox32, wttw

Foto You Tube, pixabay/ShepherdMedia/Kollinger

 

Czytaj dalej

News USA

Za chwilę w skrzynce list z Urzędu Skarbowego IRS. Nie przestrasz się. Dostaniesz dodatkowe pieniądze

Opublikowano

dnia

Autor:

Pod koniec stycznia możesz otrzymać list z Urzędu Skarbowego IRS ale nie będzie to zapowiedzią kłopotów. Agencja po prostu wysyła informacje o trzeciej fazie pomocy, która została uruchomiona w 2021 roku. Jeśli go dostaniesz, absolutnie nie wyrzucaj, będzie Ci pomocny w wypełnieniu zeznania podatkowego za 2021 rok.

List z oznaczeniem 6475, zatytułowany „Your Third Economic Impact Payment”, będzie zawierał informację ile otrzymałeś pieniędzy w rządowych programach pomocy w 2021 r. W tym wszelkie tak zwane płatności plus-up.
Dowiesz się z niego, czy możesz ubiegać się o zwrot w swoim zeznaniu podatkowym za rok 2021. Zwrot pokryje różnicę między sumą, którą dostałeś a kwotą która Ci się należała.

„Te listy mogą pomóc podatnikom lub ich specjalistom podatkowym w przygotowaniu federalnego zeznania podatkowego w 2021 r.” – powiedział IRS w komunikacie.

Czeki otrzymane w ramach federalnej pomocy nie podlegają opodatkowaniu, ale nadal muszą być zgłaszane w zeznaniach podatkowych za 2021 r., które należy złożyć wiosną tego roku.

Czeki na 2021 r. zostały wypłacone uprawnionym odbiorcom, począwszy od marca ubiegłego roku. Są warte do 1400 USD na kwalifikującego się podatnika i każdego z członków jego rodziny.

Kwalifikujący się odbiorcy mogą otrzymać większą ilości pieniędzy, jeśli w ogóle nie otrzymali czeku w ramach przysługującej pomocy lub jeśli ich sytuacja uległa zmianie. Na przykład, jeśli miałbyś kolejne dziecko w 2021 r., kwalifikowałoby się ono do dodatkowej płatności.

Ponadto wiele rodzin otrzymało lub otrzyma kolejne pismo dotyczące zwrotu ulgi podatkowej na dzieci (CTC) w 2021 r. Oznaczony kodem 6419, list będzie zawierał kluczowe informacje na temat płatności CTC, takie jak kwota, jaką Twoja rodzina otrzymała z góry i na ilu kwalifikujących się dzieciach oparto miesięczne wypłaty.

„Rodziny, muszą porównać zaliczki, które otrzymały w 2021 r., z kwotą ulgi podatkowej na dzieci, o którą mogą się ubiegać w swoim zeznaniu podatkowym w 2021 r.” – podała agencja.

Rodziny mogą również korzystać z portalu IRS CTC Update Portal na IRS.gov, aby znaleźć informacje o swoich płatnościach.

Pamiętaj: Rodziny, które nie otrzymały zaliczek lub nie otrzymały takich sum, na ile były uprawnione, mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy w tym roku.

 

Źródło: nbcsandiego

Foto: You Tube, pixabay/nastya_gepp

 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne