Połącz się z nami

News Chicago

Rodzina przeżywa kryzys. Jezuita Marek Janowski zaprasza na piąty Polonijny Kongres Rodziny

Opublikowano

dnia

W piątek 10 listopada w Chicago ruszył piąty Polonijny Kongres Rodziny. Poruszane na nim będą tematy związane z problemami, kryzysem, oraz wartościami w rodzinie, które mogą się zatracić. W ramach Kongresu będzie można wziąć udział w rekolekcjach prowadzonych przez ojca Adama Szustaka.

O Kongresie oraz zmianach jakie następują w rodzinie mówił jezuita, ojciec Marek Janowski. Podkreślił on wyraźnie, że rodzina w obecnych czasach przeżywa kryzys, który wynika z poniższych zagrożeń

„To mogą być zagrożenia albo wewnętrzne, które płyną po prostu z naszych ludzkich słabości, niedoskonałości i grzechów – także z naszej historii, która często naznaczona jest różnego rodzaju konfliktami czy patologią. Cała ta historia… my ją po prostu niesiemy i wnosimy w relacje małżeńskie. Od tego się nie da uciec. Drugi rodzaj poważnych zagrożeń to są zagrożenia zewnętrzne, które płyną z różnego rodzaju ideologii”

Duchowny porusza także temat ideologii gender, która mimo że jest poruszana przez duchownych to często w zbyt mało dobitnych słowach

„Szkoda, że tak mało na ten temat ukazuje się publikacji z oficjalnego nauczania kościoła. To się wręcz aż prosi o jakiś dokument, który mógłby jednoznacznie pokazać stanowisko kościoła wobec ideologii gender, która jest z gruntu antyrodzinna”.

Dlatego duchowny na antenie Radia Deon chciał przedstawić jaką rolę Kościół powinien pełnić w życiu rodziny

„Rolą Kościoła jest przede wszystkim pozytywnie przedstawić wartość rodziny i w zasadzie to Kościół robi – myślę też, że to jest łatwiej zrobić. Natomiast o wiele trudniej jest już wskazać na zagrożenia i jasno je nazwać, określić i zająć postawę krytyczną wobec tych zagrożeń”

10 listopada w Chicago już po raz piąty ruszył Polonijny Kongres Rodziny. Ojciec Marek Janowski cieszy się z takiej inicjatywy

„Celem Kongresu jest przede wszystkim umocnić rodzinę. Stworzyć pewien klimat intelektualny, duchowy po to, żeby rodzina mogła poczuć wiatr w żagle, poczuć, że są ważne, że mają wiele do powiedzenia. Należy też zrozumieć, że jeżeli są jakieś problemy wewnątrz rodziny, to nie tylko należy nad nimi pracować, ale i je rozwiązać”

W ramach Kongresu odbędą się warsztaty oraz rekolekcje. W dniach od 13 do 17 listopada poprowadzi je ojciec Adam Szostak. Więcej informacji na temat Kongresu na stronie internetowej www.strongfamily.info

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu