Połącz się z nami

audycje

Druga edycja „Szlachetnej paczki” w Chicago. Hawajski bal z niespodziankami

Opublikowano

dnia

 

Wolontariuszki Fundacji „The Spring Foundation” z Lucyną Gawryluk na czele i przy wsparciu Marty Kowalskiej z damskiego klubu cyklistycznego zorganizowały niepowtarzalny charytatywny bal hawajski, który z udziałem około 200 osób odbył się 4 listopada w sali bankietowej „Avalon” w Elk Grove Village.

Wybory królewskiej pary (największe uznanie zdobyli Iwona i Paweł Chalińscy), konkursy, loteria, licytacja koszulki z podpisem Roberta Lewandowskiego oraz wielu innych gadżetów, to tylko niektóre z niespodzianek, które czekały na uczestników hawajskiego balu.

Galeria zdjęć

„Mamy tutaj cichą aukcję, mamy loterię i wiele różnych fantów do wygrania. Wcześniej można było obejrzeć występ tancerzy hawajskich, którzy później uczyli nas właśnie tańca. Wszystkie fundusze tutaj zebrane zostaną przeznaczone na rozwój „Szlachetnej paczki” w USA (…). Odbył się już trening i szkolenie wolontariuszy. Bardzo się cieszę, że mamy ich wielu. W ubiegłym roku mieliśmy ich 19, teraz już mamy 40 wolontariuszy. Obecnie odwiedzamy rodziny w potrzebie. 18 listopada będzie można poczytać sobie na naszej stronie internetowej i wybrać taką rodzinę w potrzebie, której chciałoby się pomóc. Paczki można robić indywidualnie lub z grupą przyjaciół”– powiedziała Lucyna Gawryluk, organizatorka hawajskiej imprezy.

Obecny na balu pomysłodawca akcji pomocowej, ks. Jacek Stryczek niezmiernie się ucieszył, że to właśnie Chicago jest miejscem, gdzie przed rokiem została zainicjowana „Szlachetna paczka” oraz drugie z dzieł prowadzonych przez fundację „Wiosna” – „Ekstremalna Droga Krzyżowa”. „Zawsze się zdarza, że ktoś popadnie w biedę i dobrze by było gdyby Polacy umięli sobie nawzajem pomagać” – podsumował akcję ks. Jacek Stryczek.

Z rozwijania w polonijnym środowisku inicjatyw ks. Jacka Stryczka cieszył się superior ojców jezuitów, o. Tomasz Oleniacz. „Wiadomo, że ks. Jacek Stryczek jest u nas w Chicago, co nas bardzo cieszy, bo akcje, które przeprowadza są też zaszczepione u nas. Zarówno „Ekstremalna Droga Krzyżowa”, a przede wszystkim „Szlachetna paczka”, są to dzieła, które bardzo nas cieszą, bo także u nas w ośrodku się dzieją”.

W trakcie balu prezentami obdarowani zostali wszyscy obecni na sali Andrzeje oraz osoby celebrujące czwartego listopada swoje urodziny. Imprezę zakończyła loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami. Damski rower wylosowała Anna Radziwolska, która przyznała, że bardzo liczyła na wygraną. Kupiła biletów za 40 dolarów i udało się.

Państwo Radziwolscy często urządzają rodzinne przejażdżki rowerowe, a że mężowi pani Ani akurat zepsuł się rower więc wygrana była jak najbardziej oczekiwana. Bal prowadził red. Arkadiusz Stachnik z Radia DEON, a trwającą do godziny drugiej nad ranem imprezę zakończył poczęstunek z typowo hawajskiego dania, jakim było pieczone prosie.

Andrzej Baraniak/NEWSRP
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu