Połącz się z nami

audycje

Strażnicy kościuszkowskiej tradycji. 20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki

Opublikowano

dnia

200 osób wzięło udział w piątym Balu Ułańskim zorganizowanym z okazji 20. rocznicy reaktywowania chicagowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Gen. Tadeusza Kościuszki.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Towarzystwo Bratniej Pomocy Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki pod Opieką św. Salomei zostało założone 21 marca 11903 roku w Kensington na południowych przedmieściach Chicago i działało do końca lat osiemdziesiątych minionego wieku. Gdy szeregi członkowskie liczyły raptem trzech członków postanowiono zawiesić działalność. Jednym z członków tej organizacji od 1965 roku był Tadeusz Barnaś, który po paru latach od momentu zawieszenia postanowił reaktywować stowarzyszenie. Mając do dyspozycji kilka sztuk broni i starych mundurów postanowił zorganizować na północnej stronie miasta publiczną prezentację.

Galeria zdjęć

Pierwszy indywidualny pokaz miał miejsce w 1986 roku podczas Parady 3 Maja, a później już większą grupą w procesji Bożego Ciała w parafii św. Ferdynanda. „Ksiądz Tadeusz Dzieszko zadzwonił do mnie i powiedział: Panie Barnaś, na początku czerwca mamy procesję Bożego Ciała ulicami wokół kościoła św. Ferdynanda, więc może by pan wystąpił na procesji. Ja powiedziałem: Proszę księdza ja mam trochę mundurów i szabel ale nie mam ludzi. Ilu pan potrzebuje – zapytał. Odpowiedziałem – najmniej pięciu (…) I tak się zaczęło. Później pan Edward Cyran do nas dołączył. Wybraliśmy go prezesem. Z czasem było nas 24” – wspominał Tadeusz Barnaś początki zarejestrowanego we wrześniu 1997 roku Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Tadeusz Barnaś do czasu wyjazdu na Florydę pełnił funkcję komendanta Plutonu Reprezentacyjnego. Jedną z pierwszych członkiń reaktywowanej organizacji obok Edwarda Cyrana była również Krystyna Wółka, która przed wyjazdem na Florydę pełniła funkcję sekretarza. Obecnie pomimo zamieszkiwania w znacznej odległości od Wietrznego Miasta stara się uczestniczyć we wszystkich ważniejszych wydarzeniach organizacji.

O historii i działaniach reaktywowanej organizacji mówił również wiceprezes Wiesław Wiśniewski, prezes Andrzej Stopa, który bal prowadził oraz honorowy prezes Edward Cyran, który przypomniał zasługi patrona stowarzyszenia położone na polu walki o wolność i demokrację oraz sprawiedliwość społeczną.

Życzenia „Kościuszkowcom” złożył konsul generalny Piotr Janicki, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Niedziński, wiceprezes KPA Bogdan Strumiński i dyrektor krajowy Andrzej Gędłek, który życzył ułanom dalszej służby, i to na dodatek na koniach.

W imieniu Związku Narodowego Polskiego życzenia od prezesa Franciszka Spuli przekazała dyrektor Wanda Penar. Okolicznościowy dyplom z podziękowaniami za społeczną pracę na rzecz polonijnego środowiska i krzewienie prawdy historycznej wręczył prezesowi Stopie prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć. Podziękowania za wieloletnią współpracę z Teatrem Ludowym „Rzepicha” przekazała założycielka teatru Alina Szymczyk. Gościem honorowym balu był Tadeusz Terlikowski, żołnierz wojny obronnej1939 roku, a później Dywizjonu 303, który 18 listopada celebrował będzie stulecie urodzin.

W części artystycznej balu członkowie stowarzyszenia zaśpiewali kilka pieśni wojskowych. Podziękowali również za sześcioletnią pracę na rzecz organizacji Janowi Kosakowskiemu, który wraca do Polski.

Członkowie stowarzyszenia uświetniają swoją obecnością liczne wydarzenia polonijne, miejskie i stanowe. W ciągu dwóch dekad społecznej działalności obsłużyli blisko tysiąc różnego rodzju świąt, spotkań i uroczystości uczestnicząc w nich w mundurach z epoki kościuszkowskiej. Z inicjatywy nieżyjącego już Eryka Gatarza zorganizowali przysięgę i poświęcenie szabel na wzór tej z 24 marca 1794 roku. Stowarzszenie liczy obecnie 16 członków. Chętne osoby do podjęcia się tej roli proszone są o kontakt. V Bal Ułański odbył się 24 września w sali Allegra Banquest przy 4200 N. River Rd. w Schiller Park.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu