News Chicago
Duchowo i charytatywnie. Na dwóch kółkach do Merrillville. Czwarta pielgrzymka rowerowa za nami

Około 300 osób uczestniczyło w IV Pielgrzymce Rowerowej do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville na terenie stanu Indiana. Fani jednośladów wyruszyli na 43. milową trasę w sobotni poranek sprzed kościoła św. Błażeja na południowej stronie Wietrznego Miasta. „Po raz czwarty wyruszamy z Summit do Merrillville, do Matki Bożej, żeby się Jej pokłonić w tę pierwszą sobotę miesiąca, która jest dedykowana Maryi. I też w tym roku, który jest taki maryjny, fatimski, różańcowy. Tak, że po raz czwarty ruszamy na „kółkach”, by po tych 43 milach spojrzeć na twarz Matki Bożej” – powiedział przed startem koordynator pielgrzymki ks. Michał Markiewicz.
Na trasę pielgrzymki wybrała się Marta Pęcak z koleżankami, aby zarówno modlić się przed obliczem Czarnej Madonny jak i pomagać innym. „Jedziemy, żeby pokręcić, ale tak samo też chcemy pomóc małej Lence. Będziemy zbierać nakrętki, aby Lenka Cholewa mogła mieć operację, która kosztuje 250 tysięcy dolarów”. Więcej informacji o schorzeniu Lenki, która urodziła się ze zniekształceniem kończyn dolnych – w jednej z nóg brakuje kości piszczelowej – można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: www.Lenacholewa.com. W Chicago znajduje się 20 placówek, gdzie można przekazywać plastykowe nakrętki od różnego rodzaju napoi, środków chemicznych i płynów.
Galeria zdjęć
Przed startem uczestników pielgrzymki na placu przy kościele św. Błażeja żegnał przeor klasztoru w Merrillville o. Łukasz Kleczka. „Bardziej jestem w roli obserwatora dzisiaj i takiego człowieka, który się cieszy, że dzieją się różne nowe rzeczy, dobre rzeczy, że ludziom się chce, że ludzie chcą pielgrzymować, także na rowerach. Dlatego bardzo wspieram duchowo dzisiaj i bardzo się cieszę z każdego, który jest tutaj i z każdego, który dołączy do pielgrzymki rowerowej”.
W gronie uczestników jechało kilka osób z żeńskiego klubu rowerowego w Schaumburga. „Koleżanki są Hoffman Estates, Streamwood, Mount Prospect i Arlington Heights. Nasze klubowiczki to dziewczyny, a dzisiaj zaprosiliśmy naszych partnerów, mężów, żeby jechali na pielgrzymkę rowerową razem z nami. W tamtym roku mieliśmy dwie opony, to w tym roku chciałyśmy już być ze serwisem, żeby nie czekać w kolejce, tylko żeby na drodze koledzy mogli naprawić rowery” – powiedziała Marta Kowalska
Wspominając genezę pielgrzymki o. Łukasz Kleczka, przyznał, że jest to pomysł młodych ludzi, którzy cztery lata temu przyszli z pomysłem, że chcieliby właśnie w taki sposób pielgrzymować, że chcą spróbować. „Wtedy pobłogosławiłem im na ten pierwszy etap. Bardzo się tym ucieszyłem. Cieszę się tym, że ta pielgrzymka się rozrasta, ponieważ jest czwarta edycja i jak na razie widać, że jest najwięcej uczestników”.
Może pokonanie takiej trasy, nie jest zbyt trudnym wyczynem, ale z pewnością od strony logistycznej jest dużym wyzwaniem dla organizatorów. Trasa wiedzie przez kilkanaście miejscowości. Trzeba uzgodnić współdziałanie z miejscową policją pilotującą peleton. Zadbać o prowiant i zabezpieczenie medyczne oraz pomoc techniczą.
Tomasz Maleszewski przypomniał o najważniejszych sprawach, o które należy zadbać przed wyruszeniem na trasę. „Przede wszystkim zadbać o opony, żeby nie były zbyt stare. W tamtym roku miałem stare opony i od razu złapałem „gumę”. Trzeba sprawdzić też hamulce, żeby w m miarę wyhamować przed następnym rowerzystą i trzeba też siodełko zobaczyć, bo to jest jednak długa trasa i ważne, żeby było w miarę wygodne”.
Dla fanów jednośladów była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia w jednym miejscu tak dużej ilości rowerów różnych marek i różnego zaawansowania technicznego. Rozpiętość cenowa wahała się od 250 dolarów do 15 tysięcy i więcej za rower.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Władze Dolton przejmują dom z dzieciństwa Leona XIV, planując stworzyć obiekt historyczny

Rada miasteczka Dolton jednogłośnie przegłosowała zakup domu z dzieciństwa papieża Leona XIV podczas specjalnego posiedzenia we wtorkowy wieczór. Decyzja ta otwiera drogę do przekształcenia skromnej nieruchomości przy 212 East 141st Place w miejsce o historycznym i duchowym znaczeniu.
Teraz, gdy uchwała została przyjęta, urzędnicy liczą na sfinalizowanie zakupu w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Jak zapowiadają, niezwłocznie po tym rozpoczną prace nad przekształceniem budynku w obiekt upamiętniający dzieciństwo papieża.
“To wyjątkowa okazja. Możemy wykorzystać ten moment dla dobra społeczności, albo pozwolić, by dom przeszedł w ręce inwestora i został zapomniany” – podkreślił Burmistrz Dolton, Jason House.
Inwestycja w historię czy ryzyko finansowe?
Choć decyzja rady zapadła jednogłośnie, nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm władz. Miasto od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi – w tym z długami i trwającymi postępowaniami sądowymi – co budzi obawy części społeczności.
Przejęcie w ostatniej chwili
Dom był już niemal wystawiony na licytację, gdy w maju władze Dolton wkroczyły do akcji, by powstrzymać sprzedaż. Po tygodniach negocjacji z właścicielem, Pawłem Radzikiem, rada zdecydowała się na formalne działanie, które mogło również zakończyć się użyciem prawa wywłaszczenia.
Umożliwiłoby to wsi nabycie posesji za tzw. uczciwą cenę rynkową i rozpoczęcie prac nad jej przekształceniem.
Dom jako miejsce modlitwy
Jeszcze przed oficjalną decyzją, dom zyskał symboliczne znaczenie wśród mieszkańców. Nieruchomość przeszła drobny remont zewnętrzny, a sąsiedzi relacjonują, że miejsce to już teraz pełni rolę swoistego sanktuarium – ludzie przybywają tu by się pomodlić.
Ile kosztuje historia?
Władze Dolton na razie nie ujawniają, ile planują wydać na zakup nieruchomości, podkreślając, że szczegóły finansowe zostaną ogłoszone po sfinalizowaniu transakcji.
Choć decyzja budzi mieszane emocje, dla wielu mieszkańców jest to szansa na zapisanie Dolton na kartach historii – jako miejsca, w którym dorastał papież, który później zmienił świat.
Źródło: abc7
Foto: YouTube, Google Maps
News Chicago
Plaże północnego Illinois: idealne miejsca na letni relaks z dala od zgiełku Chicago

Lato w pełni, a to oznacza tylko jedno — czas schłodzić się nad wodą! Czy marzysz o orzeźwiającej kąpieli w jeziorze, opalaniu na miękkim piasku czy rodzinnym dniu pełnym wodnych atrakcji, północne Illinois oferuje szeroki wybór plaż, które pozwolą Ci uciec od miejskiego upału bez konieczności przedzierania się przez korki w Chicago.
Three Oaks Recreation Area – Crystal Lake
📍 5517 Northwest Hwy., Crystal Lake
🌐 crystallake.org/three-oaks-recreation
Nowoczesny kompleks z plażą do pływania, nurkowaniem, paddleboardami, kajakami, placem zabaw i ścieżkami przyrodniczymi. Mieszkańcy Crystal Lake wchodzą za darmo, pozostali – 12 USD (dorośli) lub 7 USD (dzieci).
Dodatkowe atrakcje: nurkowanie z certyfikatem, Lake House z jedzeniem i napojami oraz wspaniałe widoki na jeziorne wyspy.
Illinois Beach State Park – Zion
📍 1 Lake Front Drive, Zion
🌐 dnr.illinois.gov
Ukryty klejnot tuż przy granicy z Wisconsin. Prawie 11 kilometrów dziewiczych plaż, wydm i dzikiej przyrody. Brak ratowników, więc pływanie na własną odpowiedzialność. Na miejscu: kemping, trasy rowerowe, ryby i wspaniały resort nad brzegiem jeziora Michigan.
Harold Hall Quarry Beach – Batavia
📍 400 S. Water St., Batavia
🌐 bataviaparks.org
Idealna dla rodzin z dziećmi. Zjeżdżalnie wodne, trampoliny, place zabaw, piaskownice i boiska do siatkówki. Wstęp: 10 USD (mieszkańcy), 15 USD (pozostali). Sprawdź godziny otwarcia online.
Petersen Park Beach – McHenry
📍 4300 Petersen Park Road, McHenry
🌐 cityofmchenry.org
Położona nad jeziorem McCullom plaża z piaszczystą strefą, sprzętem wodnym, boiskami, kortami i dużą przestrzenią do piknikowania. W sam raz na aktywny dzień na świeżym powietrzu.
Rosewood Beach – Highland Park
📍 833 Sheridan Road, Highland Park
🌐 pdhp.org
Malownicza plaża nad jeziorem Michigan z promenadą, toaletami i zajęciami fitness na piasku (joga, bootcamp). Ratownicy od 10:00 do 18:00. Wstęp dzienny: 10 USD dla osób spoza miasta.
Centennial Beach – Naperville
📍 500 W. Jackson Ave., Naperville
🌐 napervilleparks.org
Historyczny kamieniołom przekształcony w kąpielisko z naturalnym dnem i głębokością do 15 stóp. Dmuchane tratwy, strefa dla dzieci, zjeżdżalnie i boiska. Wstęp: 16 USD (dorośli spoza miasta), 14 USD (dzieci).
Glencoe Beach – Glencoe
📍 55 Hazel Ave., Glencoe
🌐 glencoeparkdistrict.com
Plaża z szeroką ofertą rekreacyjną: paddleboardy, kajaki, żaglówki, plac zabaw wodny i boiska do siatkówki. Ratownicy w godz. 10:00–19:00. Wstęp dzienny: 24 USD (spoza miejscowości).
Lake Park/Main Beach – Crystal Lake
📍 300 Lakeshore Drive, Crystal Lake
🌐 crystallakeparks.org
Rozległa plaża z przystanią, pomostem, wypożyczalnią łodzi, boiskami i placem zabaw. Wstęp: 12 USD (dorośli), 9 USD (dzieci 4–15 lat).
Forest Park Beach – Lake Forest
📍 801 N. Lake Road, Lake Forest
🌐 lfparksandrec.com
Plaża w malowniczym 29-akrowym parku nad jeziorem Michigan. Znajdziesz tu pawilony, rampę dla łodzi, ścieżki spacerowe i stoisko z przekąskami serwujące również piwo i wino. Wstęp: 25 USD dziennie dla osób spoza miasta.
Źródło: dailyherald
Foto: Supracoriolis, Batavia Park District
News Chicago
Ponad 700 nowych obywateli z 93 krajów złożyło przysięgę wierności na Wintrust Arena

Ponad 700 osób z 93 krajów świata oficjalnie zostało obywatelami Stanów Zjednoczonych podczas wzruszającej ceremonii naturalizacji, która odbyła się we wtorek w Wintrust Arena w Chicago. W otoczeniu bliskich i przyjaciół, nowi obywatele złożyli przysięgę wierności i odebrali certyfikaty naturalizacji – symboliczne przypieczętowanie ich nowego rozdziału życia.
Ceremonię poprowadziła sędzina Virginia M. Kendall z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Illinois, która w swoim wystąpieniu zachęciła uczestników, by nie zapominali o swoich korzeniach i dzielili się swoją kulturą z innymi obywatelami USA.
“To nie tylko początek waszego nowego życia jako Amerykanów – to także szansa, by wzbogacić ten kraj swoim dziedzictwem” – podkreśliła sędzia Kendall.
Spełnione marzenia i długie drogi
Dla wielu uczestników ceremonia była zwieńczeniem wieloletniej drogi, pełnej wyzwań, wyrzeczeń i nadziei. Wśród nowych amerykańskich obywateli znalazły się osoby m.in. z Nigerii, Wielkiej Brytanii, Karaibów, Ekwadoru, Indii czy Nepalu. Większość na ten moment czekała od kilkunastu do nawet 30 lat.
Trudna, ale satysfakcjonująca ścieżka
Uzyskanie obywatelstwa USA to proces wymagający spełnienia wielu kryteriów – od znajomości języka angielskiego i historii kraju, po niekaralność i odpowiedni czas stałego pobytu. Wnioskodawcy muszą najczęściej posiadać Zieloną Kartę przez minimum pięć lat, choć istnieją wyjątki dla małżonków obywateli USA, dzieci obywateli lub członków amerykańskich sił zbrojnych.
Nowe możliwości
Dla wielu świeżo upieczonych obywateli, naturalizacja oznacza nie tylko nowe prawa, ale też poczucie bezpieczeństwa i przynależności.
Po złożeniu przysięgi, nowi obywatele mogli od razu zarejestrować się do głosowania, zrobić pamiątkowe zdjęcia z amerykańską flagą oraz świętować ze swoimi bliskimi – często tymi, z którymi dzielili całą drogę do obywatelstwa.
Wtorkowa ceremonia była nie tylko formalnością. Była świadectwem determinacji, odwagi i marzenia o lepszym życiu – zrealizowanego w kraju, który wielu z nich teraz oficjalnie nazywa swoim domem.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli