Połącz się z nami

News Chicago

Na zakończenie lata rewia polskiej kultury i jedzenia. 37.edycja „Taste of Polonia”

Opublikowano

dnia

 

Po czterech dniach bogatych w wydarzenia artystyczne, kulinarne i polityczne, w miniony poniedziałek doroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Taste of Polonia” dobiegła końca.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Na czterech festiwalowych scenach wystąpiło kilkadziesiąt zespołów grających różne gatunki muzyki rozrywkowej, ludowej, poważnej oraz artystów indywidualnych. Z Polski przyjechały dwa kultowe zespoły T. LOVE i Feel.

Galeria zdjęć

„Wiele tutaj rzeczy się dzieje. Na pewno wspaniałe koncerty na scenach zewnętrznych. W środku w teatrze mamy koncerty muzyki klasycznej, tańce folklorystyczne. Również mamy kasyno, co na pewno interesuje widownię amerykańską. Jest scena dla dzieci, to wiadomo dla naszych najmłodszych. Nasi goście w tym roku, grupa T. LOVE i Feel z Polski grają w sobotę, niedzielę i poniedziałek. T. LOVE zawiesza swoją karierę muzyczną po powrocie do Polsk, więc warto przyjść zobaczyć. Atrakcje są dla każdej grupy wiekowej. Każdy coś znajdzie dla siebie. Nie można pominąć oczywiście wspaniałego polskiego jedzenia” – powiedziała o programie festiwalu Anna Anderson z Copernicus Foundation, która czuwała nad przygotowaniem i przebiegiem imprezy.

Obok artystycznego, zabawowego i kulinarnego aspektu imprezy nie można pominąć jej akcentów charytatywnych, handlowych i politycznych. Festiwal odwiedzili przedstawiciele polskiego konsulatu na czele z konsulem generalnym Piotrem Janickim. W poniedziałek na festiwalu gościł gubernator stanu Bruce Rauner oraz przewodnicząca Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle i miejscowi aldermani.

Wśród uczestników kwestowali wolontariusze chicagowskiej fundacji „You Can Be My Angel”. „Po raz kolejny jesteśmy częścią tej dużej imprezy. Opiekujemy się sceną dziecięcą. Anioły „fruwają”, zabawiają najmłodszych. Oczywiście też pomagamy najmłodszym, bo nasza Nikolka ma 4 lata, walczy z rakiem, i to dla niej zbieramy pieniądze. To dla niej wszystkie datki z malowania buzi, z balonów, zewsząd, skąd tylko można te pieniądze wydobyć. Anioły „wykopują” je wręcz spod ziemi” – powiedziała prezes fundacji Katarzyna Romanowska. Po podsumowaniu imprezy okazało się, że chicagowskim aniołom udało się „wykopać” kwotę 7980 dolarów.

Zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom tragicznego huraganu w Teksasie zbierały wolontariuszki Związku Narodowego Polskiego, który zaraz po katastrofie włączył się w akcję gromadzenia funduszy i środków dla ofiar tej katastrofy. Na ten cel udało się zebrać kilkaset dolarów. Na rzecz Muzeum Polskiego, kwestowała dyrektor tej placówki Małgorzata Kot obsługując wraz z wolontariuszami z muzeum „Koło Fortuny”. Dochód z sobotniej zabawy na tym stoisku trafi właśnie do tej największej i najstarszej polskiej placówki wystawienniczej poza granicami kraju.

Po raz kolejny gości festiwalowych uwieczniał na papierze artysta malarz z Poznania Kazimierz Burzyński. Ciekawą prezentację malarstwa polskiego przygotował Andrzej Trzos. „Przygotowałem wielką wystawę obrazów historycznych, a przede wszystkim 12 obrazów tematycznie związanych z życiem Tadeusza Kościuszki”.

Po raz pierwszy w historii „Taste of Polonia” zorganizowany został festiwal polskiej piosenki, który przygotowała i prowadziła popularna aktorka i animatorka zajęć teatralnych z dziećmi Agata Paleczny. „Taste fo Polnia” wyszedł z nową inicjatywą. W poniedziałek została zorganizowana pierwsza edycja festiwalu piosenki polskiej. Mamy nadzieje, że się przyjmie i że będzie to cykliczne spotkanie co roku. Chcemy, aby piosenka polska była z nami cały czas, aby nie umierały polskie piosenki. Niestety tak jest, że dzieciaki chętniej śpiewają po angielsku, bo przecież wszyscy dobrze wiemy, że jak idą do szkoły, to ten język staje się ich pierwszym językiem. W związku z tym rzadziej sięgają po polskie piosenki. Festiwal głównie przeznaczony jest dla dzieci, ale odbywa się w grupach wiekowych, więc jest w nim miejsce również dla młodzieży, a także dla dorosłych. Jeśli ktoś czuje się na siłach i chciałby w nim wziąć udział bardzo serdecznie zapraszamy. Może już nie tyle do tej edycji na przesłuchania, ale na pewno do kolejnych”.

Koncertowała Paderewski Symphony Orchestra, tańczył zespół pieśni i tańca „Polonia”, ABC Dance Studio, grały liczne zespoły grające polki oraz wielu innych artystów i grup.

Na terenie festiwalowym wokół Centrum Kopernikowskiego swoje produkty i usługi wystawiało kilkadziesiąt firm. Od kilkunastu lat swoje stoisko prowadzi na festiwalu Andrzej Pitoń, który promował stroje dla niemowląt i małych dzieci z polskimi symbolami i akcentami. Stanisław Kulawiak, popularny góralski ludwisarz z Koła „Odrowąż” prowadził na miejscu pokazy odlewania dzwonów i różnego rodzaju metalowych pamiątek.

Pomoc duchową i psychologiczną osobom przeżywającym różnego rodzaju trudności, szczególnie małżeńskie oferowały wolontariuszki ruchu SYCHAR.

Nieodłączną częścią festiwalowej imprezy są stoiska z polskim jedzeniem. Pierogów, kiełbasy z rusztu, zapiekanek, placków ziemniaczanych i wielu innych smakołyków zjedzono kilka ton zapijając różnymi gatunkami zimnego piwa. Organizatorzy szacują, że teren festiwalu odwiedziło około 40 tysięcy gości, wśród których nie brakowało przedstawicieli innych grup etnicznych.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Wybory Burmistrza 4 kwietnia: Dzisiaj w Chicago rusza Wczesne Głosowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Wczesne Głosowanie w Chicago w nadchodzących Wyborach Burmistrza rozpoczyna się w poniedziałek 20 marca o godz. 9:00 rano. Wyborcy mogą także składać wnioski aby głosować korespondencyjnie w drugiej turze Wyborów, 4 kwietnia.

Wczesne Głosowanie w 50 placówkach w Chicago i w dwóch lokalizacjach Komisji Wyborczej miasta Chicago w Downtown, w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, rozpocznie się w poniedziałek 20 marca i trwać będzie do 4 kwietnia 2023 r. (dzień wyborów).

Wszystkie 50 placówek Wczesnego Głosowania oraz superplacówka Komisji Wyborczej (191 N. Clark) będą otwarte jako centra wyborcze w dniu wyborów.

Wszystkie placówki są zgodne z wymogami ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych.

Wczesne głosowanie otwarte od 20 marca do 4 kwietnia:

  • Poniedziałek – Piątek: 9.00AM – 6.00PM
  • Soboty: 9.00AM – 5.00PM
  • Niedziele: 10.00AM – 4.00PM
  • Dzień Wyborów: 6.00AM – 7.00PM (4 kwietnia)

Wyborcy w mieście Chicago mogą także składać wnioski do głosowania korespondencyjnego w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia. Wnioski można złożyć na stronie: https://www.chicagoelections.gov/po/vote-by-mail-application.html

**Ważne: Jeżeli wyborca nie jest dopisany do stałej listy głosowania korespondencyjnego, nie otrzyma automatycznie nowej katy do głosowania w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia. Wyborca musi złożyć nowy wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego aby głosować korespondencyjnie 4 kwietnia.**

Wyborcy mogą zażądać, aby ich karty do głosowania korespondencyjnego zostały wysłane na inny adres niż ten, pod którym są zarejestrowani w mieście a nawet na adres poza granicami stanu.

Wyborcy mogą złożyć wniosek w języku angielskim, hiszpańskim, chińskim, hindi, polskim, koreańskim i tagalog aby otrzymać kartę do głosowania w ich ojczystym języku.

Po otrzymaniu karty do głosowania, wyborcy mogą ją zwrócić za pośrednictwem poczty USA, upewniając się że koperta zwrotna z kartą do głosowania posiada datę stempla pocztowego 4 kwietnia 2023 r., lub wcześniejszą.

Wyborcy mogą również zwrócić swoje karty do głosowania w jednej z zabezpieczonych skrzynek wyborczych w dowolnie wybranej placówce wczesnego głosowania w Chicago, w dniu wyborów lub wcześniej.

Ważne terminy głosowania korespondencyjnego:

  • 30 marca 2023 r. – Ostatni dzień na dostarczenie nowych wniosków do głosowania korespondencyjnego.
  • 4 kwietnia 2023 r. – Ostatni dzień na przybicie daty stempla pocztowego na kopercie zwrotnej z kartą do głosowania korespondencyjnego wysłanej pocztą.
  • 18 kwietnia 2023 r. – Ostatni dzień aby karty do głosowania korespondencyjnego (z datą 4 kwietnia lub wcześniejszą na stemplu pocztowym lub z datą na oświadczeniu wypełnionym przez wyborcę) zostały dostarczone do urzędu Komisji Wyborczej (Chicago Board of Election) w celu ich policzenia.

Jeżeli wyborca zmieni zdanie i nie zwróci karty do głosowania korespondencyjnego przed dniem wyborów, wyborca może oddać kartę do głosowania korespondencyjnego sędziemu elekcyjnemu w przydzielonej placówce wyborczej, do wyborcy adresu zamieszkania a następnie oddać głos osobiście.

Jeżeli karta do głosowania korespondencyjnego została zgubiona lub wyborca nie otrzymał karty, wyborca ma prawo do podpisania oświadczenia w celu unieważnienia karty do głosowania korespondencyjnego, a następnie może oddać głos osobiście.

Aby dowiedzieć się więcej o głosowaniu korespondencyjnym w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, odwiedź: https://www.chicagoelections.gov/po/vote-by-mail.html

Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym głosowaniu w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, odwiedź: https://www.chicagoelections.gov/en/early-voting.html

W celu rejestracji do głosowania, wyborcy mogą odwiedzić stronę: https://www.chicagoelections.gov/en/register-to-vote-change-of-address.html lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936.

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

Foto: socialmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Praca Siostry Rosemary Connelly dla niepełnosprawnych uhonorowana prestiżową nagrodą

Opublikowano

dnia

Autor:

Katolicka zakonnica, która przez dziesięciolecia kierowała Misericordia, domem dla osób z niepełnosprawnością rozwojową w North Side, została uhonorowana jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych amerykańskim katolikom. Siostra Rosemary Connelly dostała Medal Laetare 2023 Uniwersytetu Notre Dame.

Siostra Rosemary Connelly odebrała Medal Laetare 2023 Uniwersytetu Notre Dame podczas ceremonii, która odbyła się na uniwersytecie w niedzielę.

Connelly dołączyła do Misericordii jako dyrektor wykonawczy w 1969 roku. Kiedy zdała sobie sprawę, że nie ma tam żadnego programu edukacyjnego do zaoferowania dzieciom — niektóre miały zaledwie sześć lat — zmieniła to.

Skontaktowała się z ekspertami, aby poprosić ich o pomoc w opracowaniu programów, ale powiedziano jej, że takie rzeczy nie istnieją. Sama stworzyła więc programy edukacyjne i programy samopomocy, rozwijające mowę, a także związane z fizjoterapią i zajęciami rekreacyjnymi.

Connelly kierował również przeniesieniem Misericordii z South Side do obecnego kampusu o powierzchni 37 akrów w Rogers Park, gdzie ponad 1200 pracowników i tysiące wolontariuszy służy ponad 600 dzieciom i dorosłym mieszkańcom.

Program informacyjny ośrodka dodatkowo pomaga ponad 140 rodzinom.

Pochodząca z Chicago Connelly była jednym z sześciorga dzieci irlandzkich imigrantów. Teraz ma 92 lata i niedawno przeszła z funkcji dyrektora wykonawczego na przewodniczącą zarządu Fundacji Misericordia, która koncentruje się na zbieraniu funduszy.

Zapytana co ją motywuje do pracy, Connelly mówi, że otaczają ją wspaniali ludzie, w tym personel, a zwłaszcza mieszkańcy Misericordii: „Oni kochają. Pięknie przeżywają życie. I mogą być wzorem dla nas wszystkich”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, news.nd.
Czytaj dalej

News Chicago

Rozpoczyna się przebudowa Kennedy Expressway. Sprawdź utrudnienia w ruchu

Opublikowano

dnia

Autor:

Prace przy projekcie budowlanym na 7,5-milowym odcinku autostrady Kennedy Expressway o dużym natężeniu ruchu rozpoczną się dzisiaj wieczorem. Przebudowa będzie stanowić duże utrudnienie w ruchu dla osób dojeżdżających tą drogą, zalecane jest korzystanie z transportu publicznego.

Trzyletni projekt ma rozpocząć się w poniedziałek o godzinie 10:00 wieczorem a prace, które obejmuje mają trwać co najmniej do jesieni 2025 roku.

Chociaż projekt składa się z kilku faz, na czas trwania prac spodziewane są zamknięcia pasów ruchu i poważne utrudnienia w ruchu.

Urzędnicy ds. transportu zasugerowali, aby osoby dojeżdżające do pracy Kennedy Expressway dostosowały swój czas pracy lub pracowały zdalnie, jeśli to możliwe, albo korzystały z transportu publicznego.

Gdzie i jak długo będzie przebiegać budowa?

W sumie prace będą przebiegać w trzech etapach, które będą kontynuowane przez trzy sezony budowlane, z oczekiwaną datą zakończenia jesienią 2025 r. Urzędnicy podkreślili jednak, że harmonogram jest uzależniony od pogody i może ulec zmianie.

Etap I – Inbound Kennedy

Zamknięte będą dwa pasy wjazdowe na główną linię. Aby zminimalizować wpływ na ruch, dwukierunkowe pasy ekspresowe pozostaną otwarte w kierunku dojazdu, ale kierowcy nie będą mogli z nich zjechać aż do Armitage Avenue.

Do zakończenia prac konieczne będą zmiany pasa ruchu i nocne zamknięcie pasa, a także różne zamknięcia ramp.

Później tego lata rozpocznie się malowanie i instalacja nowego oświetlenia LED w Hubbard’s Cave, między ulicami Ohio i Lake. Przewiduje się, że ten etap zostanie zakończony jeszcze tej jesieni, wszystkie pasy i rampy zostaną ponownie otwarte, a pasy ekspresowe wznowią normalne działanie.

Etap II – Odwracalne pasy ekspresowe

Odwracalne pasy ekspresowe zostaną zamknięte, aby umożliwić odbudowę systemu Reversible Lane Access Control (REVLAC) i konstrukcji mostowych, a także łatanie nawierzchni. Ponadto konieczne będzie zamknięcie głównych pasów, aby przeprowadzić malowanie i instalację nowego oświetlenia LED w obu kierunkach Hubbard’s Cave, między ulicami Ohio i Lake.

Ten etap ma się rozpocząć wiosną 2024 roku, a zakończyć jesienią 2024 roku.

Etap III – Wylot Kennedy’ego

Odwracalne pasy ekspresowe pozostaną otwarte w kierunku wyjazdowym, podczas gdy dwa główne pasy wyjazdowe będą zamknięte. Do zakończenia prac konieczne będą zmiany pasa ruchu i nocne zamknięcie pasa, a także różne zamknięcia ramp.

Ponadto zostanie ukończona instalacja i malowanie nowego oświetlenia LED na wylocie Hubbard’s Cave, między ulicami Ohio i Lake. Przewiduje się, że budowa rozpocznie się wiosną 2025 r., a zakończy późną jesienią 2025 r.

Kiedy zaczynają się zamknięcia pasów?

Pierwsze zamknięcia pasów rozpoczną się już o godz. 10.00PM w poniedziałek 20 marca. Pasy odwracalne będą w konfiguracji przychodzącej na stałe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez resztę roku.

Początkowe kroki będą polegały na utworzeniu strefy roboczej na miejscu. Załogi ustawią bariery, zaczynając od skrzyżowania Edens, kierując się na południe do Ohio Street. Proces ten ma odbywać się każdej nocy od 10:00PM do 5:00 rano następnego dnia i oczekuje się, że te prace zajmą około tygodnia.

Które obszary zostaną najbardziej dotknięte przez przebudowę?

Tegoroczne prace będą koncentrować się na budowie linii dojazdowych do miasta, co doprowadzi do wielu opóźnień. Osoby dojeżdżające do pracy mogą również spodziewać się zwiększonego ruchu, ponieważ odwracalne pasy ekspresowe pozostaną w kierunku dojazdu do końca roku.

Transport publiczny prawdopodobnie również odnotuje wzrost liczby pasażerów.

Urzędnicy Departamentu Transportu Illinois IDOT wezwali kierowców do zmiany rozkładów jazdy lub znalezienia alternatywnych środków transportu podczas budowy, takich jak Metrą czy CTA.

Metra ogłosiła w tym tygodniu, że zmienia swój rozkład jazdy na linii UP Northwest od 3 kwietnia, aby dodać 12 pociągów do swojej oferty przejazdów w dni powszednie.

Projekt, którego wartość szacuje się na 150 milionów dolarów, obejmuje renowację 36 konstrukcji mostowych i systemu Reversible Lane Access Control (REVLAC), wymianę konstrukcji znaków napowietrznych, instalację nowych znaków i zmodernizowanego oświetlenia LED, łatanie nawierzchni i malowanie.

Hubbard’s Cave, od Grand Avenue do Wayman Street, również zostanie pomalowana i zainstalowane zostanie w niej nowe oświetlenie LED, przekazał IDOT.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Brad Fergusonsmodj
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu