Połącz się z nami

News Chicago

Radio Deon Exclusive: „Trzymajcie kciuki, żeby to tutaj nie dotarło”. Polka z Teksasu o sile żywiolu

Opublikowano

dnia

 

Zalane ulice i ludzie pływający na pontonach. Taki widok ma z okna Urszula Szuleta, która mieszka w Kemah, 30 mil na południowy wschód od miasta Houston. Polka jak na razie ma się dobrze, ale obawia się, że najgorsze jeszcze przed nią. Meteorolodzy zapowiadają kolejne ulewy w południowym Teksasie

Jak mówi specjalnie dla Radia Deon widok z jej domu jest przerażający, choć niektórych nie przestraszył kataklizm

„Jak się wyjdzie na ulice, to całe ulice są zalane. Ludzie pływają na pontonach, jest trochę przerażająco jak się wyjdzie poza osiedle. Niektórzy robią sobie żarty. Ci, którzy mają ubezpieczenie na dom, to łowią sobie ryby w domu, czy na ulicach, bo po ulicach pływają różnego rodzaju ryby i zwierzęta z zatoki”

Urszula Szuleta mieszka w miejscowości Kemah około 50 minut drogi samochodem na południowy-wschód od Houston

„Praktycznie mieszkamy od wody około trzech, czterech minut samochodem. Natomiast moja sytuacja nie jest tak zagrożona, jak ludzi dookoła, bo my mieszkamy na pagórku”

Polka dodaje, że wszyscy sobie wzajemnie pomagają. Pomoc przychodzi nawet od tych, którzy się wzajemnie nie znają

„Polak Polakowi w tej chwili bardzo pomaga i nawet osoby, których nie znają to proponują im pomoc. To jest niesamowite, że jednak kataklizm potrafi złączyć ludzi. Tym bardziej taki wielki żywioł z którym mamy do czynienia teraz”

Urszula Szuleta dodaje, że obawia się, że najgorsze jeszcze przed nią. Prosi więc wszystkich o wsparcie i modlitwę

„Wiele osób jest w takiej sytuacji jak ja – ten kataklizm jeszcze do nas nie dotarł i mam nadzieję do nas nie dotrze. Trzymajcie za nas kciuki, żeby to tutaj nie dotarło”

W weekend huragan Harvey dokonał wielkiego spustoszenia w południowo-zachodnim Teksasie. W miejscowości Houston trzy tysiące osób znalazło dach nad głową w centrum konferencyjnym. Meteorolodzy zapowiadają kolejne deszcze.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: CNS photo/Adrees Latif, Reuters,

News Chicago

Nowy park w Antioch czeka na swoją nazwę. Mieszkańcy mogą przesyłać propozycje

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Antioch proszeni są o pomoc w nazwaniu najnowszego i najbardziej widocznego parku w miasteczku, którego otwarcie zaplanowano na lato. Wart 12,5 miliona dolarów park ma pełnić funkcję lokalnego centrum zajęć rekreacyjnych, spotkań rodzinnych i wydarzeń społecznych.

Park, który zostanie otworzony już za prę miesięcy, znajduje się na wschód od Route 83 (Main Street), pomiędzy ulicami Depot i Orchard, na północnym krańcu śródmiejskiej dzielnicy biznesowej.

Burmistrz Scott Gartner ogłosił konkurs na nadanie mu nazwy, aby zaangażować mieszkańców. W ramach tej inicjatywy zarząd miasteczka i Komisja ds. Parków zachęcają członków społeczności do zgłaszania nazw odzwierciedlających jej tożsamość i wartość.

Propozycje będą przyjmowane online do 7 kwietnia. Powinny zawierać krótkie oświadczenie uzasadniające nazwę oraz uwzględniać lokalizację, znaczenie historyczne i związek ze społecznością. Nazwy podobne do istniejących parków, nieruchomości lub obiektów nie będą brane pod uwagę.

Nominacje zostaną sprawdzone przez Komisję ds. Parków w Antioch. Pięć najlepszych spełniających ustalone kryteria zostanie wybranych do rozpatrzenia. Mieszkańcy będą mogli głosować nad wyborem ostatecznej nazwy dla parku.

Najlepsze propozycje, łącznie z tą, która zdobędzie najwięcej głosów, zostaną przedstawione radzie miasteczka późną wiosną w celu ostatecznego zatwierdzenia.

Ciężki sprzęt pojawił się na miejscu założenia parkowego po raz pierwszy we wrześniu 2022 r. Skomplikowany projekt obejmował odkrycie Sequoit Creek jako centralnego punktu parku.

W XIX wieku potok zasilał młyn zbożowy. Został zakopany około 50 lat temu, aby zrobić miejsce pod zabudowę komercyjną, w tym stację benzynową i salon samochodowy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie antioch.il.gov/.

Źródło: dailyherald
Foto: Village of Antioch
Czytaj dalej

News Chicago

Lekarze Northwestern przeprowadzili pierwszy w kraju podwójny przeszczep płuc i wątroby

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurdzy z Northwestern ogłosili, że pomyślnie przeprowadzili łączny przeszczep płuc i wątroby u pacjenta z zaawansowanym rakiem płuc. Był to pierwszy przypadek takiej operacji w szpitalu i prawdopodobnie także pierwszy w kraju. Zabieg miał miejsce we wrześniu.

Doktor Gary Gibbon otrzymał we wrześniu nowy zestaw narządów – płuca i wątrobę w Northwestern Medicine po tym, jak doznał poważnych uszkodzeń obu tych organów w trakcie leczenia raka płuc w trzecim stadium.

„Jestem zaszczycony, że mogę siedzieć tutaj obok tych dwóch wybitnych chirurgów, którzy uratowali mi życie, wykonując podwójny przeszczep płuc i wątroby, kiedy ustalono, że nie ma dla mnie innej opcji” – powiedział Gibbon reporterom w czwartek w szpitalu Northwestern Memorial Hospital, rozmawiając i śmiejąc się ze swoimi lekarzami.

Gibbon, który może już samodzielnie oddychać, obchodził w środę swoje 69. urodziny i 6 miesięcy wolności od raka. Zwykle pacjenci w jego stanie sprzed przeszczepu przebywali w hospicjum pod koniec życia – powiedzieli w czwartek jego lekarze.

Doktor Gary Gibbon jest pulmonologiem z Santa Monica w Kalifornii. W zeszłym roku po postawieniu diagnozy przeszedł chemioterapię, radioterapię i immunoterapię w kalifornijskim szpitalu. Ostatecznie trafił na oddział intensywnej terapii i dowiedział się, że immunoterapia trwale zniszczyła jego płuca i nieodwracalnie uszkodziła wątrobę.

Jedyny w swoim rodzaju program w Northwestern stał się jedyną szansą Gibbona na przetrwanie. Doktor przyjechał do Chicago we wrześniu i otrzymał nowe płuca i wątrobę od tego samego dawcy.

Program o nazwie Double Lung Replacement and Multidisciplinary Care, w skrócie DREAM, został stworzony w Northwestern, aby pomóc pacjentom z zaawansowanym rakiem płuc, którzy nie reagują na zwykłe leczenie.

Prawdopodobnie jest to pierwszy znany przypadek w kraju, w którym pacjent z zaawansowanym rakiem płuc przeszedł pomyślnie połączony przeszczep płuc i wątroby, według dr Ankita Bharata, który przeprowadził operację Gibbona i jest ordynatorem oddziału torakochirurgii i dyrektorem Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute.

Gary Gibbon, pochodzący z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki, przez 33 lata pracował w swojej prywatnej praktyce w Santa Monica. W marcu ubiegłego roku zaczął kaszleć i tracić na wadze – prześwietlenie klatki piersiowej potwierdziło później, że w płucach miał guz nowotworowy.

Po szeroko zakrojonym i agresywnym leczeniu raka trafił w lipcu zeszłego roku na oddział intensywnej terapii w Centrum Medycznym Ronalda Reagana UCLA z powodu wstrząsu septycznego, zapalenia płuc i niewydolności wielonarządowej.

10 września został przetransportowany do Chicago i czekał 12 dni na liście do przeszczepów na OIOM-ie w szpitalu Northwestern Memorial. Krótko przed północą 26 września dostał nowe płuca, a 27 września nad ranem otrzymał nową wątrobę.

Drugim lekarzem przeprowadzającym operację był dr Satish Nadig, chirurg transplantolog i dyrektor Kompleksowego Centrum Transplantacji Northwestern Medicine.

Lekarze Bharat i Nadig spędzili wspólnie 10 godzin nad procedurą. Podczas gdy najpierw wymieniono chore płuca, nową wątrobę utrzymywano przy życiu przez 17 godzin poza organizmem, poddając ją perfuzji – ciepła krew była wciąż przepompowywana przez narząd.

W ramach programu DREAM Canning Thoracic Institute przeprowadził już ponad 30 przeszczepów płuc, w tym u kilku pacjentów z czwartym stopniem zaawansowania raka płuc i u jednego, u którego rak rozprzestrzenił się z innego narządu do płuc.

 

Źródło: suntimes
Foto: Northwestern Medicine
Czytaj dalej

News Chicago

Jubileuszowa wystawa Disneya w Chicago to 100 lat historii kultowych bajek

Opublikowano

dnia

Autor:

Ekscytująca wystawa upamiętniająca 100. rocznicę powstania wytwórni Walta Disneya: „Disney100: The Exhibition” została przedłużona w Chicago do 14 kwietnia. W centrum sztuki wystawienniczej o powierzchni 35 000 stóp kwadratowych w Bucktown, można zobaczyć rzadko pokazywane skarby z archiwów i poznać 100 lat historii kultowych bajek.

Disney obchodził swoje 100 urodziny 16 października 2023 roku. Wystawa, będąca ogólnoświatową uroczystością upamiętniającą jubileusz powstania The Walt Disney Company, zachwyciła już międzynarodową publiczność w Filadelfii, Monachium i Londynie, a teraz pokazuje swoje skarby w Chicago.

W ramach „Disney100: The Exhibition” goście mogą zobaczyć dziesięć wciągających galerii z elementami wizualnymi, dźwiękowymi i interaktywnymi. Czeka tu na nich ponad 250 unikalnych i rzadko spotykanych dzieł sztuki, artefaktów, pamiątek, kostiumów i rekwizytów.

Miasto Chicago odegrało ważną rolę w historii Disneya. W końcu sam Walt Disney urodził się tutaj, w dzielnicy Hermosa i to właśnie Wietrzne Miasto dostarczyło mu inspiracji do projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć rzadko pokazywane dzieła sztuki, w tym szkice do filmu „Śpiąca królewna” (1959), stworzonego przez artystę i legendę Disneya, Marca Davisa. Jest tu także wyjątkowe dzieło sztuki z filmu „Mary Poppins” (1964), które można zobaczyć także w „Mary Poppins Returns” (2018), stworzone przez Petera Ellenshawa.

Ekspozycja obejmuje także niektóre kultowe rekwizyty z różnych filmów, takie jak czajniczek Szalonego Kapelusznika z „Alicji w Krainie Czarów” (2010); zatrute karmelowe jabłko z „Zaczarowanej” (2007), użyte przez Timothy’ego Spalla i Amy Adams; oraz dinglehopper z „Małej Syrenki” (2023), którego używa Halle Bailey.

Walter Elias Disney urodził się w 1901 roku dzielnicy Hermosa w Chicago. Swój pierwszy aparat filmowy kupił w Chicago; uczęszczał do McKinley High School, gdzie dzielił swoją uwagę pomiędzy rysunek i fotografię; oraz na zajęcia wieczorowe w Chicago Academy of Fine Arts.

Miasto oraz coroczne Chicago Railroad Fair stało się inspiracją dla projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Walt Disney został jednym z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legendą animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 26 statuetek. Był także siedmiokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy.

Wystawa „Disney100: The Exhibition” będzie czynna do 14 kwietnia.

Jest otwarta codziennie poza wtorkami. Bilety w cenie od 30 dolarów można kupić tutaj. Centrum sztuki Exhibition Hub znajduje się pod adresem 2367 W. Logan Blvd.

 

Źródło: abc7, wikipedia
Foto: YouTube, Disney100: The Exhibition
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu