Połącz się z nami

News Chicago

Mirosław Niedziński nowym prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois

Opublikowano

dnia

Jedność, oraz dobry obraz Polonii i Polaków. W taki sposób chce działać Mirosław Niedziński nowowybrany prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) wydział Illinois. Wybory odbyły się w poniedziałek 27 marca.

Kontrkandydatami w wyborach byli starający się o drugą kadencję Romuald Popławski oraz Robert Redliński. Zdecydowanie zwyciężył Mirosław Niedziński. Pierwszym wiceprezesem został Bogdan Strumiński a drugim Stanisława Rawicka. Skarbnikiem pozostała Ewa Cholewińska, sekretarzem finansowym Jolanta Grocholska a protokołowym Jan Płachta.

Na antenie Radia Deon Mirosław Niedziński przekonywał, że jednym z jego postulatów jest lepszy obraz Polonii w amerykańskim środowisku. Jak sam podkreśla jest to praca na lata

„Musimy przejść z defensywy. Przedstawiać materiały, które stawiają nas w odpowiednim świetle. To jest do stworzenia. To nie jest oczywiście praca na jeden dzień, czy na jeden miesiąc. To jest wielki wysiłek, ale trzeba zacząć <od czegoś>.

Działać jako jedno ciało

Ważną kwestią dla nowego prezesa KPA jest także ochrona Polaków, którym odmawia się wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Mirosław Niedziński chce brać przykład z innych grup etnicznych

REKLAMA REKLAMA

„Trzeba stworzyć jakiś mechanizm na przykład z innymi grupami etnicznymi. Uczmy się od nich jak można temu zapobiec. Jak można szybko zareagować i zapobiec wysłaniu tej osoby, która poświęciła fundusze i oszczędności czasem całego życia. Otrzymała legalne prawo wjazdu do Stanów Zjednoczonych i jest dzięki czyjemuś <widzimisię> wysyłana z powrotem do Polski”.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej chce jedności Polonii, bo tylko wtedy będzie coś ona mogła znaczyć w Chicago

„Musimy działać jako jedno ciało, które będzie miało większe szanse żeby coś uzyskać zarówno w Chicago, jak i w Stanach Zjednoczonych”.

Mirosław Niedziński – urodził się w Gliwicach, studia inżynieryjne ukończył na Uniwersytecie Illinois. W latach 80-tych współtworzył 12 osobową grupę pracowników NASA, która budowała pierwszą rakietę z wykorzystaniem nowych technologii. Był prezesem Stowarzyszenia Inżynierów Polsko Amerykańskich które reprezentuje inżynierów i naukowców na terenie stanu Illinois.

W latach 2008-2012 i 2016-2017 był wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois. Był głównym architektem programu skierowanego na podniesienie prestiżu Polonii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mirosław Niedziński jest żonaty. Mieszka z żoną Kornelią i dwoma córkami Weroniką i Wiktorią w South Barrington na zachodnich przedmieściach Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Kup niechciane skarby pozostawione w Illinois na aukcji online w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Skarbnik stanu Illinois, Michael Frerichs, organizuje w tym tygodniu aukcję online. Chętne osoby mogą licytować ponad 400 przedmiotów nieodebranej własności.

Wśród nieodebranych przedmiotów znajdują się m.in. bransoletka z 14-karatowego złota, złota moneta 5-dolarowa z głową Indianina z 1909 r. i srebrny dolar Carson City Morgan z 1883 roku. Wśród innych dostępnych pozycji są pierścionki, zegarki i inna biżuteria, monety ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów oraz wiele kolekcjonerskich kart sportowych.

Licytacja rozpoczyna się w poniedziałek 6 lutego i potrwa do piątku 10 lutego, ale trzeba się wcześniej zarejestrować.

Przedmioty wystawione na aukcję pochodzą głównie z bankowych skrytek sejfowych, których właściciele od lat nie zgłosili się po odbiór.

REKLAMA REKLAMA

Nieodebrane przedmioty przekazywane są władzom stanu, które z kolei podejmują przez parę lat próby skontaktowania się z ich właścicielami. Jeżeli po określonym terminie nikt nie zgłosi się po nie, rzeczy są wystawiane na aukcję.

Jeśli chcesz wziąć udział w licytacji kliknij tutaj po więcej informacji.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/AndreyPopov
Czytaj dalej

News Chicago

Wybory burmistrza w Chicago: Lightfoot prowadzi? Nowy sondaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa grupa o nazwie 1983 Labs podaje, że w ankiecie przeprowadzonej wśród 554 osób, które prawdopodobnie głosowałyby na burmistrza Chicago, burmistrz Lori Lightfoot uzyskała 16% głosów, Willie Wilson 14%, a Paul Vallas 10%. Wcześniejsze sondaże pokazywały inny rozkład poparcia wyborców.

Mimo dobrych wiadomości dla Lori Lightfoot i Wille’go Wilsona, Benjamin Bobo z 1983 Labs, mówi, że byłby ostrożny, jeśli chodzi o pewność, kto będzie w drugiej turze wyborów. Głównie dlatego, że 22% osób biorących udział w ankiecie było niezdecydowanych.

Za pierwszą trójką uplasowali się kolejno: Brandon Johnson, Chuy Garcia, Sophia King, Kam Buckner i Ja’mal Green.

1983 Labs kontaktował się z wyborcami za pośrednictwem mediów społecznościowych i paneli w stylu grup fokusowych, mówiąc tylko po angielsku.

REKLAMA REKLAMA

Dla kontrastu, w zeszłym miesiącu konsultanci grupy M3 ocenili poparcie mieszkańców następująco: Vallas 26%, Garcia 19%, Johnson 12%, Lightfoot 10% i Wilson 9%. Ankieterzy M3 przepytali wyborców w języku hiszpańskim i angielskim za pośrednictwem wiadomości tekstowych i Internetu.

Jeszcze inne badanie – przeprowadzone przez Cor Strategies z przedmieść w zeszłym tygodniu – wykazało, że Lightfoot ma poparcie 23% wyborców a Vallas 21% (remis statystyczny), z Garcią na poziomie 13% i Wilsonem z 8%.

Collin Corbett z Cor Strategies zauważył, że jak dotąd frekwencja we wczesnym głosowaniu w Chicago jest jeszcze niższa niż cztery lata temu, kiedy uczestniczyło w niej tylko 36%, a przestępczość z użyciem przemocy nadal jest problemem numer jeden do rozwiązania dla kandydatów na burmistrza.

Jeśli frekwencja w wyborach miejskich 28 lutego będzie niska, może to dać Vallasowi wzrost nawet o cztery punkty procentowe, ponieważ jego wyborcy mogą być bardziej zmotywowani do oddania głosu, uważa Corbett.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W sobotę odpala swoje silniki Chicago Auto Show. Sprawdź przydatne informacje

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago Auto Show powraca do McCormick Place po raz 116-ty w dniach 11-20 lutego. To będzie 10 dni wielkiego święta wspaniałych samochodów i zakręconych fanów motoryzacji.

Chicago Auto Show to największe i najdłużej odbywające się targi motoryzacyjne w Ameryce Północnej.

Autorem pierwszego oficjalnego Chicago Automobile Show był Samuel Miles, dawniej promotor pokazów rowerowych. Impreza odbyła się w marcu 1901 roku w Chicago Coliseum znajdującym się przy 1513 S. Wabash Avenue.

Pokaz z 1901 roku obejmował kryty tor, na którym uczestnicy mogli przetestować dziesięć wystawionych pojazdów: pięć z napędem elektrycznym, trzy z napędem parowym i dwa z silnikami benzynowymi. Na wystawie w 1902 roku wystawiono już 100 samochodów.

REKLAMA REKLAMA

Tegoroczny Chicago Auto Show rozpoczyna się 11 lutego, w sobotę.

Bilety można kupować na: https://tickets.drivechicago.com/

Strona internetowa wydarzenia: https://www.chicagoautoshow.com/

Lokalizacja: McCormick Place, South Exhibit Hall, 2301 S. Martin Luther King Drive, Chicago, IL 60616

Pokazy publiczne odbędą się 12-19 lutego, 10:00AM – 10:00PM; 20 lutego, od 10:00AM do 8:00PM.

Wstęp: Zaleca się, aby uczestnicy zakupili bilety z wyprzedzeniem przez Internet. Bilety będą również dostępne w kasach biletowych na McCormick Place w dni publicznych pokazów. Ceny biletów

  • Dorośli: 15 USD
  • Seniorzy (62 lata i starsi): 10 USD
  • Dzieci (w wieku 4-12 lat): 10 USD

Bezpieczeństwo: Wszystkie torby podlegają przeszukaniu. Goście zostaną losowo wybrani do kontroli bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia do poruszania się muszą być zatwierdzone przez kierownictwo pokazu. Hoverboard, Segway i podobne urządzenia nie są dozwolone.

Dostępność: Do McCormick Place można łatwo dojechać samochodem lub środkami transportu publicznego. Odwiedź stronę Chicago Auto Show i sprawdź Wskazówki i parkingi, aby uzyskać więcej informacji.

Wypożyczenie skutera kosztuje 55,00 USD dziennie, a wypożyczenie wózka inwalidzkiego kosztuje 20,00 USD dziennie. Scootaround akceptuje wszystkie główne karty kredytowe. Znajduje się przy Bramie 4 McCormick Place (zachodni kraniec Grand Concourse).

Wypożyczenie skutera i wózka inwalidzkiego odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z bezpłatną infolinią Scootaround pod numerem (888) 441-7575. Odwiedź stronę rezerwacji, aby uzyskać więcej informacji.

Kontakt telefoniczny i informacje o Chicago Auto Show pod numerem 630-495-2282.

 

Źródło: abc7, wikipedia
Foto: YouTube, Chicago Auto Show
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu