Połącz się z nami

Kościół

Nie żyje komandos Pana Boga. Odszedł ojciec Błażej Karaś – ikona parafii św. Trójcy w Chicago

Opublikowano

dnia

W Domu Zakonnym w Wisconsin zmarł ojciec Błażej Karaś, franciszkanin, opiekun bezdomnych założyciel wspólnoty „Anawim” przy parafii św. Trójcy w Chicago. Duchowny był podporą dla setek polskich imigrantów i osób, które czuły się zmarginalizowane i odrzucone.

blazej_0537Ojciec Błażej Karaś związany był z parafią Świętej Trójcy od przeszło 25 lat. Był również opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Świętego Jacka. Zawsze cichy, uczynny i autentyczny.

Na „Trójcowie” prowadził schronisko dla osób uzależnionych i był dla nich jak ojciec.  Mieszkał razem ze swoimi podopiecznymi. Jak powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella ze schroniska „Anawim” ojciec Błażej był boskim człowiekiem.

„Można go określić, że był prawdziwym kapłanem. Znałam go jako spowiednika i jako człowieka. Był autentycznym, kochanym boskim człowiekim. Kompletnie oddany Bogu. Miał zaufanie w Bogu. To było autentyczne, to było miłe, to było Boże.” – powiedziała na antenie Radia Deon Teresa Mirabella.

Jezuita Marek Janowski, proboszcz parafii pw. św. Władysława w Chicago nazwał ojca Błażeja „Komandosem Pana Boga”, osobą, która stawiała czoła najcięższym zadaniom.

o-marek-janowski„Osoby typu: ojciec Karaś, matka Teresa z Kalkuty, zamordowana w Boliwii Helenka Kmieć, czy jezuita Walter Ciszek- to są komandosi Pana Boga, ludzie od zadań specjalnych”.

Probosz parafii św. Trójcy w Chicago ksiądz Andrzej Totzke na antenie Radia Deon powiedział, że śmierć ojca Błażeja, to wielka strata dla środowiska polonijnego.

Andrzej Totzke„On był tułaczem przez całe swoje życie. Przez Syberię, Iran i różne inne miejsca znalazł swoje powołanie tutaj – w Stanach Zjednoczonych. Wstąpił do zgromadzenia ojców franciszkanów i potem posługiwał, posługiwał Polakom, posługiwał najuboższym” – tak mówił na antenie Radia Deon o. Andrzej Totzke.

Niesamowita historia życia

Ojciec Błażej jako kilkuletni chłopiec został wywieziony z rodziną na Syberię. Przez Turkmenię i Iran trafił do Indii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi jezuita Marek Janowski ta właśnie podróż odmieniła jego całe życie

„To wszystko ukształtowało w nim ludzką wrażliwość na potrzeby najuboższych, zmarginalizowanych i odrzuconych. Ta wrażliwość mogła znaleźć swoje ujście właśnie w dziele <Anawim>, które założył i prowadził”.

Jako kilkuletni chłopiec, Edward Karaś, został wywieziony z rodziną na Syberię. Przez Uzbekistan, Turkmenię, Iran trafił do Indii, skąd po kilku latach trafił do Stanów Zjednoczonych. W 1950 wstąpił do zakonu franciszkanów, do prowincji Wisconsin, gdzie przyjął zakonne imię Błażej.

_untitled_30imp0e36Widząc, że wśród polskich emigrantów w Chicago jest coraz więcej bezdomnych, w 1989 r. założył wspólnotę „Anawim”, która wychodziła naprzeciw potrzebom bezdomnych, potrzebujących, uzależnionych. Wspólnota istnieje do dzisiaj.

W 1993 roku wyjechał na kilka miesięcy na Syberię, aby tam posługiwać potrzebującym w Nowosybirsku, Tomsku i Barnaulu. Po powrocie z Syberii wspólnota „Anawim” przeniosła się do budynku konwentu przy parafii św. Trójcy. Działa tam do dzisiaj.

Ze względu na stan zdrowia w 2013 roku ojciec Błażej Karaś odszedł z parafii św. Trójcy w Chicago. Teresa Mirabella do końca jego dni odwiedzała go w domu zakonnym w Wisconsin

„Odwiedzałam ojca Błażeja przez cały czas, kiedy on od nas odszedł w 2013 roku. Każdego tygodnia do niego dzwoniłam. W ostatni poniedziałek byłam u niego i był bardzo słaby. Stało się jednak coś nadzwyczajnego. Gdy mnie zobaczył,poznał mnie – <Przyszłaś Teresa> – powiedział duchowny”.

Pogrzeb zmarłego o. Błażeja odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego w kościele św. Klary w Wind Lake, w stanie Wisconsin, o godz. 11.00 poinformował naszą redakcję ksiądz Andrzej Totzke proboszcz Misji Świętej Trójcy w Chicago.

Nekrolog-2

Parafia pod wezwaniem świętej Trójcy organizuje wyjazd autobusowy na uroczystości pogrzebowe.Organizatorzy zaplanowali wyjazd autobusem do Wisconsin w poniedziałek 20 lutego o godzinie ósmej rano z parkingu parafialnego, a powrót około godziny czwartej po południu. osoby zainteresowane powinny kontaktować się z biurem parafialnym świętej Trójcy 773 489 4140 lub można napisać parafia@trojcowo.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

o. Paweł Kosiński
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Wojciech Adamski

News USA

Prokurator Generalny Teksasu chce zamknąć katolicką organizację pomagającą imigrantom

Opublikowano

dnia

Autor:

Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, próbuje zamknąć katolicką organizację non-profit w El Paso. Zarzuca, że grupa może ułatwiać nielegalną imigrację, udzielać schronienia imigrantom, którzy przybyli do kraju nielegalnie i angażować się w przemyt ludzi. O pozwie mierzącym w misję katolickiej organizacji mówi Ojciec Paweł Kosiński, SJ.

Ken Paxton złożył pozew przeciwko organizacji non-profit Annunciation House (Dom Zwiastowania), która działa w tym stanie od prawie 50 lat. W pozwie zwrócił się do Sądu Okręgowego powiatu El Paso o unieważnienie rejestracji organizacji, co uniemożliwiłoby jej dalszą działalność w Teksasie.

„Podczas gdy rząd federalny utrwala bezprawie niszczące ten kraj, moje biuro dzień po dniu pracuje nad tym, aby pociągnąć te organizacje do odpowiedzialności za nasilenie nielegalnej imigracji”– stwierdził Paxton.

W odpowiedzi na pozew, organizacja Annunciation House wydała oświadczenie, w którym nazwała działania Paxtona „nielegalnymi, niemoralnymi i antyreligijnymi”, a jego zarzuty „bezpodstawnymi”.

Wg oświadczenia organizacja od ponad 46 lat gościła setki tysięcy uchodźców” i jeśli jej działalność jest nielegalna, „tak samo jest z pracą naszych lokalnych szpitali, szkół i banków żywności”.

Biuro Prokuratora Generalnego po raz pierwszy zwróciło się do Annunciation House 7 lutego tego roku z obawą, że może on ułatwiać nielegalną imigrację. Biuro Paxtona nakazało organizacji non-profit natychmiastowe przekazanie różnych dokumentów i rejestrów w celu sprawdzenia, czy nie jest zaangażowana w nielegalną działalność.

Prawnicy Annunciation House poprosili o 30 dni na udzielenie odpowiedzi, ale Biuro Prokuratora Generalnego odmówiło. Biuro Paxtona poinformowało organizację, że jeśli nie dostarczy żądanych dokumentów do 8 lutego, czyli następnego dnia, będzie to niezgodne z przepisami.

8 lutego organizacja złożyła pozew przeciwko Prokuraturze Generalnej, twierdząc, że żądanie to narusza prawo organizacji non-profit do rzetelnego procesu. W swoim publicznym oświadczeniu, przedstawiciele Annunciation House oświadczyli, że chcą, aby to sąd zdecydował, jakie dokumenty Prokuratura Generalna ma prawo wymagać.

Biuro Prokuratora Generalnego dało wyraźnie do zrozumienia, że jego prawdziwym celem nie są rejestry, ale zamknięcie organizacji.

Ken Paxton uważa za przestępstwo zapewnianie schronienia uchodźcom przez organizację katolicką.

Annunciation House zorganizuje konferencję prasową w tej sprawie dzisiaj, 23 lutego.

22 lutego Biskup El Paso, Mark J. Seitz, opublikował oświadczenie popierające działalność organizacji.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Annunciation House
Czytaj dalej

Kościół

O naśladowaniu Chrystusa i o pogardzie dla wszystkich próżnych rzeczy na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielki Post to doskonała okazja, aby sięgnąć do klasyki duchowości, która choć niekiedy przemawia archaicznym językiem, przekazuje jednak prawdy niezmiennie i oferuje bardzo pożyteczne rady odnoszące się do życia duchowego. Jednym z takich klasycznych dzieł jest książeczka „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis, zmarłego w 1471 roku niemieckiego kanonika regularnego, teologa i mistyka. Dzieło to miało niebagatelne znaczenie w kształtowaniu duchowej sylwetki św. Ignacego Loyoli, ale było też ulubioną lekturą wielu innych znakomitych postaci świata chrześcijańskiego. Wiele zawartych w nim refleksji i uwag nic nie straciło ze swej aktualności.

Pan mówi: „Kto za Mną idzie, nie chodzi w ciemności”. To są słowa Chrystusa, które nas uczą, że jeżeli chcemy otrzymać prawdziwe światło i wolność od jakiejkolwiek ślepoty serca, powinniśmy naśladować Jego życie i sposób postępowania. Najważniejszym naszym dążeniem niech się zatem stanie rozmyślanie nad życiem Jezusa Chrystusa.

Nauka Chrystusa stoi ponad wszelkie pouczenia, jakie nam dają święci, toteż człowiek pełen ducha mógłby w niej odnaleźć głęboko ukrytą mannę. Tak się jednak dzieje, że ludzie, chociaż często słuchają Ewangelii, w małym stopniu odczuwają jej potrzebę, nie mają bowiem w sobie Chrystusowego ducha. Tymczasem ten, kto chce w pełni i ze smakiem zrozumieć to, co mówi Chrystus, musi się starać do Niego dostosować całe swoje życie.

Cóż ci pomoże, że rozprawiasz głęboko o Trójcy Świętej, jeżeli ci brakuje uniżenia, wskutek czego nie podobasz się Trójcy Świętej? Uwierz mi, to nie głębokie słowa sprawiają, że człowiek staje się święty i sprawiedliwy, lecz dokonuje tego życie pełne cnót, ono sprawia, że jest on Bogu miły. Bardziej bym chciał odczuwać skruchę niż znać jej definicję.

Choćbyś znał całe Pismo Święte, aż do ostatniej strony, i wszystkie wypowiedzi filozofów, w czym by ci to wszystko pomogło bez miłości Boga i bez Jego łaski? Marność nad marnościami i wszystko marność, oprócz tego, że się kocha Boga i Jemu samemu się służy. To jest właśnie szczyt mądrości: przez pogardę świata zmierzać do Królestwa niebieskiego. Na próżno się zatem ten trudzi, kto szuka bogactw na zgubę przeznaczonych i w nich pokłada nadzieję.

Na próżno także ten się trudzi, kto zabiega o zaszczyty i stara się o wysokie stanowiska. Na próżno się trudzi ten, kto idzie za tym, czego pragnie ciało, a także ten, kto tego pragnie, za co potem trzeba będzie ponieść wielką karę. Na próżno trudzi się ten, kto pragnie długiego życia, a mało dba o to, by to życie było dobre. Na próżno trudzi się ten, kto zważa tylko na to obecne życie, a nie patrzy do przodu na to, co się stanie. Na próżno trudzi się ten, kto kocha to, co bardzo szybko przemija, a nie spieszy tam, gdzie trwa radość wieczna.

To powiedzenie często sobie przypominaj, że „nie nasyca się oko widzeniem ani się ucho napełnia słyszeniem”. Staraj się zatem odrywać własne serce od umiłowania tego, co widzialne, a samego siebie kieruj ku temu, co niewidzialne. Ci bowiem, którzy idą za zmysłowością swoją, kalają własne sumienie i tracą łaskę Bożą.

 

Źródło: deon
Foto: istock
Czytaj dalej

Kościół

Film o Matce Bożej z Guadalupe i ludziach, którym pomogła, trafia do kin w całym kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

22 lutego będzie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych premiera filmu „Guadalupe: Matka ludzkości”. W tym dniu film wejdzie także do kin w Meksyku, Ameryce Środkowej, Portoryko, Boliwii i Chile. O produkcji przywołującej słynne objawienia sprzed 500 lat mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Film fabularny, kręcony w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech, rozpoczyna się mocnym, fabularyzowanym odtworzeniem pięciu objawień Najświętszej Maryi Panny, które miały miejsce w Guadalupe w 1531 roku.

Sceny te są inspirowane oryginalną, prawdziwą historią św. Juana Diego, który doświadczył tych objawień.

Hiszpański filmowiec, Pablo Moreno, wyreżyserował tą część filmu zawierającą poruszające świadectwo. Występuje w niej aktorka Karyme Lozano w roli prezenterki, Angelica Chong w roli Dziewicy z Guadalupe i Mario Alberto Hernandez w roli Juana Diego. Narrację prowadzi Pepe Alonso, popularny gospodarz EWTN.

Film zadebiutuje w Kolumbii, Peru i Urugwaju 29 lutego, w Hiszpanii 1 marca, a w Brazylii 2 maja.

Arcybiskup Los Angeles José H. Gómez również świadczy o cudach przypisywanych Dziewicy z Guadalupe w tym mieście.

Andrés Garrigó, główny reżyser filmu, pokazuje dramatyczną historię przedhiszpańskiego Meksyku w momencie przybycia Hiszpanów oraz to, jak po objawieniach Matki Bożej z Guadalupe ludzie masowo porzucali krwawe ofiary z ludzi przyjąć chrześcijaństwo.

Przy pomocy najnowocześniejszych technologii film odkrywa przesłania ukryte w tilmie, cudownym płótnie, na którym został umieszczony wizerunek Matki Boskiej.

Więcej informacji o filmie można znaleźć tutaj.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, guadalupethemovie
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu