Połącz się z nami

Kościół

W tym wszystkim był Palec Boży. Jezuita Paweł Kosiński o trudnych początkach Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

Opublikowano

dnia

Zanim pojawiła się możliwość utworzenia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego przy ulicy Irving Park Rd w Chicago, zakonnicy przeszli długą i żmudną drogę. Na antenie Radia Deon ojciec Paweł Kosiński opowiada historię sięgającą czasów, gdy jezuici mieli swą siedzibę przy ulicy Avers.

Ojciec Kosiński w trudnościach, jakich doświadczyli jezuici, dostrzega działanie Opatrzności Bożej. Patrząc z perspektywy czasu, twierdzi, że było to niezwykłe doświadczenie, także duchowe

logojom2 „Nawet jeśli spotkały nas przykrości, nawet jeśli były to trudne momenty naszej obecności tutaj, ostatecznie nie było to niczym złym dla nas. Pan Bóg wykorzystał tę sytuację po to, by zmobilizować nas do działania i  do tego, żebyśmy w końcu zaczęli szukać tego nowego miejsca. To, co jest teraz, to owoc tego co było. W wyniku takiej właśnie a nie innej sytuacji zrobiliśmy krok i to milowy krok do przodu”.

Przez długie lata jezuici mieli swoją siedzibę w domu przy 4105 N. Avers Ave. Z czasem jednak znacznie zwiększyła się liczba wiernych, którzy uczestnicząć  w nabożeństwach, stali nie tylko w budynku, ale i na zewnątrz. To wywoływało u okolicznych mieszkańców głosy sprzeciwu. Były interwencje radnych, wizyty strażaków, a w konsekwencji sprawa trafiła do sądu. O tym, jak wyglądał proces mówi ojciec Paweł Kosiński

616758_411163915612272_2053810588_o„Praktycznie nie wyglądało to jak rozprawy sądowe. Polegało to na tym, że adwokaci dogadywali się między sobą i z sędzią. Ustalali pewne rzeczy i praktycznie nie było przesłuchań ani zeznań. Podejmowana była tylko ostateczna decyzja, nawet już bez sędziego. Pierwsze posiedzenie odbyło się w październiku i zostało odroczone na dwa miesiące. Na następnym posiedzeniu już mieliśmy decyzję o tym, że musimy ograniczyć liczbę wiernych w naszej kaplicy na Avers do osiemdziesięciu. Nie było żadnej dyskusji”.

Nad tym wszystkim czuwała Opatrzność

Decyzja sądu spowodowała, że jezuici zmuszeni byli doświadczyć niejako życia na wygnaniu. Do odprawiania nabożeństwa tymczasowo korzystali z gościnności innej parafii

„Musieliśmy wtedy odprawiać msze święte gdzie indziej, nie przy ulicy Avers. Skorzystaliśmy z gościnności przyjaznej, podkreślam to po raz kolejny, parafii Niepokalanego Serca Maryi na Spoulding”- wspomina ojciec Kosiński.

Po wielu trudnych przejściach 8 kwietnia  2001 roku udało się odprawić pierwszą mszę świętą już w nowej lokalizacji

„Budynek przy ulicy Irving Park kupiliśmy 21 lutego 2001 roku, a 8 kwietnia odprawiliśmy już pierwszą mszę świętą. Potem także 15 kwietnia odprawiliśmynabożeństwo w Niedzielę Zmartwychwstania. Później, po miesiącu, od maja 2001 roku zaczęliśmy już na stałe odprawiać msze święte już w naszym ośrodku”.

W ramach podziękowań za możliwość stworzenia i udanej piętnastoletniej działalności Jezuickiego Ośrodka Milenijnego 29 stycznia o godzinie 1.00 po południu zostanie pod przewodnictwem biskupa Tomasza Paprockiego odprawiona msza święta dziękczynna. Bezpośrednio po niej odbędzie się bankiet dla wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju ośrodka. Bankiet odbędzie się w salach Lone Tree Manor. Bilety są do nabycia w biurze Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Tel: 773-777-7000 (Biuro czynne w tygodniu od godziny 3:30 po południu)

Sale Bankietowe Lone Tree Manor
7730 N. Milwaukee Ave
Niles, IL 60614

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/Jezuici Chicago

Kościół

Archidiecezja wojskowa buduje wspólnoty katolickie w bazach wojskowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Regina Fontana rzuciła pracę i podążyła za powołaniem od Boga. Została misjonarką Team Saint Paul, inicjatywy Archidiecezji Wojskowej USA, która łączy katolicką wiarę z codziennym życiem żołnierzy. O tym jak wygląda działalność tej grupy mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Team Saint Paul jest nową inicjatywą arcybiskupa Timothy’ego Broglio, przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA i Archidiecezji Wojskowej USA.

Młodzi misjonarze, tacy jak Regina Fontana, organizują studia biblijne, adoracje i inne wydarzenia duchowe, wspierając żołnierzy w ich duchowej podróży.

Fontana obecnie pracuje w Fort Campbell w stanie Kentucky. Jej dni zaczynają się od mszy i Godziny Świętej, a reszta czasu poświęcana jest na organizację wydarzeń dla żołnierzy. Jak sama mówi, modlitwa i bliskość z Jezusem to filary jej codziennej pracy.

Tworzenie wspólnoty w wojsku

Jednym z pierwszych projektów Fontany było wprowadzenie adoracji dwa razy w tygodniu, co szybko spotkało się z entuzjazmem żołnierzy. Od stycznia wprowadziła także studia biblijne, a w wolne weekendy organizuje mniej formalne aktywności, takie jak taniec liniowy czy wspólne nieszpory z siostrami dominikankami z Nashville.

Team Saint Paul zmienia również indywidualne życia. Fontana wspomina wyjazd na Narodowy Kongres Eucharystyczny, gdzie wielu żołnierzy miało wyjątkowe spotkania z Jezusem w Eucharystii.

Wyzwania i nadzieje

Regina Fontana przyznaje, że jednym z największych wyzwań jest dynamiczna natura życia wojskowego. „Ludzie przychodzą i odchodzą. Nawet jeśli ktoś staje się liderem duchowym, za dwa lata może go już tutaj nie być” — mówi. Mimo to wierzy, że praca Team Saint Paul zasiewa ziarna, które żołnierze zabiorą ze sobą w nowe miejsca.

Rozszerzanie misji

Obecnie Team Saint Paul działa w dwóch lokalizacjach: Fort Campbell w Kentucky i bazie lotniczej Travis w Kalifornii. Plany na przyszłość obejmują rozszerzenie programu na trzecią bazę wojskową. Organizatorzy mają nadzieję, że projekt pomoże jeszcze większej liczbie młodych dorosłych znaleźć drogę do głębszej wiary i wspólnoty.

 

Źródło: cna
Foto: Team Saint Paul
Czytaj dalej

Kościół

Dzwony zabrzmią w całym kraju na cześć ponownego otwarcia Katedry Notre Dame

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, o godzinie 2:00PM czasu wschodniego, dzwony kościelne w Stanach Zjednoczonych zabrzmią w geście jedności, upamiętniając ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu. To symboliczne wydarzenie ma miejsce pięć lat po pożarze, który zniszczył znaczną część tego gotyckiego arcydzieła.

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zachęciła kościoły katolickie w całym kraju do włączenia się w tę wyjątkową inicjatywę: „Dołączmy do świętowania ponownego otwarcia tej kultowej katedry, która zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wierzących na całym świecie” – napisano na platformie X.

Notre Dame: Perła gotyku i symbol narodowy

Budowa katedry Notre Dame rozpoczęła się w XII wieku i trwała niemal dwa stulecia. To arcydzieło architektury gotyckiej jest nie tylko jednym z najważniejszych zabytków Francji, ale także jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Katedra, będąca inspiracją dla powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”, jest duchowym sercem Francji – punktem odniesienia dla wszystkich dróg w kraju.

15 kwietnia 2019 roku pożar, który wybuchł podczas prac renowacyjnych, zniszczył dużą część katedry, w tym jej słynną iglicę i drewniany dach. Płomienie, które ogarnęły tę historyczną budowlę, poruszyły świat, stając się symbolem straty kulturowej o globalnym zasięgu. Śledztwo w sprawie przyczyn pożaru wskazywało na potencjalne zwarcie elektryczne lub niedopałek papierosa, jednak jednoznacznej przyczyny nie ustalono.

Ceremonia ponownego otwarcia w Paryżu

Uroczystości związane z ponownym otwarciem Notre Dame rozpoczną się w sobotnie popołudnie i potrwają kilka dni.

W sobotę arcybiskup Paryża Laurent Ulrich symbolicznie zapuka w odnowione drzwi katedry, otwierając je na nowo dla wiernych i turystów. Następnie uruchomi odrestaurowane wielkie organy, które ucierpiały podczas pożaru. Instrument, składający się z 8000 piszczałek, został pieczołowicie oczyszczony z toksycznego pyłu i ponownie nastrojony.

Wieczorem odbędzie się wyjątkowy koncert, w którym wezmą udział światowej sławy artyści, w tym chiński pianista Lang Lang, francuska sopranistka Julie Fuchs, wiolonczelista Yo-Yo Ma oraz Angelique Kidjo z Beninu. W uroczystościach weźmie udział prezydent Francji Emmanuel Macron, a także prezydent elekt Donald Trump i pierwsza dama Jill Biden, co podkreśla globalny wymiar tego wydarzenia.

Niedziela: Msza inauguracyjna i nowy rozdział Notre Dame

W niedzielę rano arcybiskup Ulrich odprawi mszę inauguracyjną, podczas której poświęcony zostanie nowy ołtarz. W ceremonii wezmą udział biskupi z całego świata, a także księża ze 106 parafii diecezji paryskiej.

Po mszy odbędzie się „braterski bufet” dla osób potrzebujących – gest solidarności i miłości bliźniego.

Wydarzenie globalne i symboliczne

Dla Paryża i całego świata odbudowa katedry Notre Dame jest znakiem odrodzenia i siły. Odnowiona katedra, z widokiem na malowniczą Sekwanę, przyciągnie setki tysięcy turystów i wiernych, symbolizując trwałość kultury i wiary.

Na czas uroczystości okolica Île de la Cité zostanie zamknięta dla ruchu turystycznego, a publiczna strefa widokowa na południowym brzegu Sekwany pomieści do 40 000 osób.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Katedra Notre Dame
Czytaj dalej

Kościół

Klasztor karmelitanek w Teksasie rozwiązany po skandalu z przeoryszą, która miała romans

Opublikowano

dnia

Autor:

Watykan oficjalnie zlikwidował Klasztor Karmelitanek Najświętszej Trójcy w Arlington, w Teksasie, po trwającym miesiącami konflikcie i serii oskarżeń wobec jego przeoryszy, Matki Teresy Agnes Gerlach. Decyzja ta jest efektem „głośnego odstępstwa od wiary katolickiej” oraz naruszenia ślubów zakonnych przez członkinie wspólnoty, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Dekret z 28 listopada, podpisany przez kardynała João Braz de Aviz oraz siostrę Simonę Brambilla z Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, uznaje wspólnotę za „wymarłą”. Decyzja ta oznacza formalne rozwiązanie klasztoru, który, według Watykanu, został całkowicie opuszczony przez swoje członkinie.

Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth, który od miesięcy prowadził działania mające na celu rozwiązanie konfliktu, poinformował, że zakonnice „nie są już karmelitankami ani zakonnicami”.

Przyczyny konfliktu

Spór rozpoczął się w maju 2023 roku, kiedy to biskup Olson zarządził dochodzenie w sprawie przeoryszy, Matki Teresy Agnes Gerlach. Oskarżono ją o złamanie ślubów czystości poprzez utrzymywanie relacji z księdzem. Podczas postępowania cywilnego Gerlach przyznała się do złamania ślubów czystości i powiedziała, że ​​romans odbył się przez telefon.

Prawnik Gerlach, Matthew Bobo, powiedział, że Gerlach była pod wpływem leków przeciwbólowych w czasie rozprawy. Zakonnica, która w listopadzie 2022 r. trafił do szpitala z powodu drgawek, porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta z sondy do karmienia.

Sprawa wywołała kontrowersje zarówno w Kościele, jak i wśród lokalnej społeczności, a klasztor w odpowiedzi wytoczył biskupowi Olsonowi proces cywilny, oskarżając go o naruszenie prywatności i spowodowanie szkód emocjonalnych.

W międzyczasie zakonnice odrzuciły nadzór narzucony przez Watykan, sprzymierzając się z Bractwem św. Piusa X (SSPX), tradycjonalistyczną grupą znajdującą się poza pełną komunią z Kościołem katolickim. W odpowiedzi, Stowarzyszenie Chrystusa Króla, wyznaczone przez Watykan do zarządzania wspólnotą, ogłosiło, że zakonnice zostały wydalone z Zakonu Karmelitów Bosych.

Dalsze oskarżenia i kryzys wizerunkowy

Sprawę pogłębiły zarzuty dotyczące użycia produktów konopnych w klasztorze, co diecezja Fort Worth określiła jako potencjalne naruszenie zasad życia zakonnego. Prawnik zakonnic nazwał te zarzuty „absurdalnymi”, a same zakonnice zaprzeczyły wszelkim oskarżeniom w oświadczeniu z października.

Stanowisko diecezji i Watykanu

Biskup Olson, działając z upoważnienia Watykanu, zakazał katolikom uczestniczenia we mszach i sakramentach odprawianych na terenie byłego klasztoru, określając je jako „nielegalne” i szkodliwe dla jedności Kościoła.

W liście do wiernych biskup podkreślił, że decyzja Watykanu była konieczna, aby zapewnić sprawiedliwość i miłosierdzie. Wyraził też głęboki smutek z powodu szkód wyrządzonych lokalnemu Kościołowi.

Reakcje i apel Watykanu

Watykańska dykasteria wyraziła wdzięczność biskupowi Olsonowi za jego „heroiczną i niewdzięczną służbę” oraz zaangażowanie w trudnych warunkach. Jednocześnie wezwała wiernych do modlitwy za byłe zakonnice, aby mogły nawrócić się i powrócić do jedności z Kościołem.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Monastery of the Most Holy Trinity Discalced Carmelite Nuns
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu