News Chicago
„Srebrna ciupaga” sukcesem chicagowskich tancerzy. „Siumni” podsumowali 2016 rok

„Siumni”, góralski zespół z Chicago na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem uhonorowany został „Srebrną ciupagą”. To najwyższe wyróżnienie uzyskane przez tancerzy w ciągu szesnastu lat działalności. Próbkę swoich umiejętności tanecznych i wokalnych „Siumni” dali podczas dorocznego spotkania opłatkowego, który odbył się w Domu Podhalan.
Relacja Andrzeja Baraniaka
Były tradycyjne życzenia „Na scynście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie…” z owsem sypanym po głowach gości, śpiewem kolęd i łamaniem się opłatkami. Była smaczna kolacja i zabawa taneczna. Posiady zakończyła zabawa z chochelką.
Galeria zdjęć
Obok wspomnianego wyjazdu do Zakopanego sukcesem zakończyła się tradycyjna zbójnicka „Watra”, charytatywna impreza plenerowa, która w tym roku odbędzie się 6 sierpnia. W planach zespołu na 2017 rok jest także wyjazd na festiwal góralski do stanu Idaho.
Od momentu powstania zespół z sukcesem wpisuje się w obraz podhalańskiej spuścizny kulturalnej w „Wietrznym Mieście”. Zespół występuje w licznych imprezach organizowanych przez Zarząd Główny Związku oraz inne organizacje polonijne, miejskie i stanowe. Jest stałym uczestnikiem dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Na góralską nutę” oraz „Taste of Polonia”. Uczestniczy w festiwalach krajowych i zagranicznych. Dwa lata temu przygotował i wystawił spektakl „Zwijaczka, czyli góralskie Zielone Świątki” wystawiony przez tancerzy na dorocznej, zbójnickiej „Watrze”.
W 2001 roku „Siumnych” założył Zdzisław Miernicki. Kilka miesięcy później do kierownictwa dołączył Marek Ogórek. Od kilkunastu lat grupą kieruje Karolina Walkosz-Strzelec, która przejęła kierownictwo zespołu od Daniela Szewczyka, gdy ten wyjechał do Polski.
Obok działalności artystycznej zespół uczestniczy w różnego rodzaju akcjach pomocowych. Z grona tancerek i tancerzy wywodzą się zdobywcy zaszczytnych tytułów Królowej Podhalan i Zbójnika Roku.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Info. Własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Wielka strata dla społeczności Illinois State University. Nie żyje student Matthew Listman

W ten weekend odbędzie się pogrzeb 21-letniego Matthew Listmana z Libertyville, studenta administracji w biznesie na Illinois State University. Ciało mężczyzny znaleziono w piątek wieczorem w pobliżu strumienia w Normal. Śledztwo związane z jego śmiercią trwa.
Listman był ostatnio widziany około 10:15PM w czwartek. Według urzędników szkolnych i policji zaginięcie studenta zostało zgłoszone następnego dnia przez jego współlokatorów.
Policja poinformowała, że śledztwo obejmowało rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. W celu zlokalizowania Listmana wykorzystano dane z telefonii komórkowej i nagrania wideo z lokalnych firm. Jego ciało zostało znalezione w pobliżu strumienia przy 900 North Main Street w Normal w późnych godzinach w piątek.
Wstępne wyniki sekcji zwłok przeprowadzonej w sobotę rano przez biuro koronera powiatu McLean wykazały, że Listman zmarł w wyniku „utonięcia w warunkach narażenia na zimno”, zgodnie z komunikatem prasowym. Raport toksykologiczny jest w toku.
Nie podejrzewa się udziału osób trzecich w śmierci studenta, ale policja nie podała dalszych szczegółów śledztwa.
W przesłaniu do kampusu w sobotni wieczór rektor Illinois State University Terri Goss Kinzy złożyła kondolencje tym, którzy znali Listmana, pisząc m.in. „Śmierć Matthew jest szokującą stratą dla naszej zwartej społeczności College of Business”.
Usługi doradcze zostały udostępnione studentom, wykładowcom i pracownikom.
Listman ukończył Libertyville High School, gdzie grał w football i lacrosse’a. Zgodnie z jego nekrologiem miał zdolność znajdowania dobra w każdym, kochał przebywać z innymi i szczerze interesował się ich życiem. Był także miłośnikiem zwierząt, który lubił przebywać na świeżym powietrzu i na łonie natury.
Czuwanie modlitewne w intencji Mathew Listmana rozpocznie się o 2:00PM w sobotę w McMurrough Funeral Chapel, przy 101 Park Place, Libertyville. Uroczystości pogrzebowe są zaplanowane na 5:30PM tego samego dnia.
Zamiast kwiatów można dokonać darowizny na rzecz Dziecięcego Szpitala St. Jude na stronie stjude.org/donate.
Źródło: dailyherald
Foto: Police Department, Map Quest
News Chicago
W ostatnią niedzielę stycznia rozpoczął się Narodowy Tydzień Szkół Katolickich

Kardynał Blase Cupich rozpoczął Tydzień Szkół Katolickich od wizyty w Akademii Świętego Benedykta Afrykańskiego w poniedziałek rano. Tegorocznym tematem święta edukacji katolickiej jest „Wiara. Doskonałość. Służba”.
Kardynał Blase Cupich uczestniczył w porannym apelu w szkole w Englewood. Cieszył się piosenką ze studentami. Podziękował także nauczycielom, rodzicom i społeczności za pomoc dzieciom w ich edukacji.
Powiedział dzieciom, że nie są dla niego tylko uczniami. „Jesteście dla mnie kimś innym, jesteście przyjaciółmi”.
Od 1974 roku Narodowy Tydzień Szkół Katolickich jest corocznym świętem edukacji katolickiej w Stanach Zjednoczonych, rozpoczynając się w ostatnią niedzielę stycznia.
W tym roku Tydzień Szkół Katolickich będzie trwał od niedzieli, 29 stycznia do soboty, 4 lutego.
Szkoły zazwyczaj obchodzą święto specjalnymi nabożeństwami, drzwiami otwartymi i innymi zajęciami dla uczniów, rodzin, parafian i członków społeczności.
Tematem Tygodnia Szkół Katolickich 2023 jest hasło „Szkoły katolickie: wiara. Doskonałość. Służba”.
Jako wspólnoty wiary, szkoły katolickie zaszczepiają w uczniach ich przeznaczenie do zostania świętymi. Doskonałość akademicka jest znakiem rozpoznawczym katolickiej edukacji celowo ukierunkowanej na rozwój całej osoby – umysłu, ciała i ducha.
Natomiast służba ma na celu pomoc w formowaniu ludzi, którzy są nie tylko świadkami katolickiej nauki społecznej, ale także jej aktywnymi uczestnikami.
Źródło: cbs, Archidiecezja Chicago
Foto: Archidiecezja Chicago
News Chicago
Lightfoot chce 15-letniej umowy z CoMed. Część Rady Miasta pozostaje sceptyczna

Burmistrz Lori Lightfoot wezwała w poniedziałek członków Rady Miasta Chicago do przedłużenia kontraktu Commonwealth Edison na 15 lat. W zamian gigant użyteczności publicznej oferuje co najmniej 100 milionów dolarów do wykorzystania w walce miasta ze zmianami klimatycznymi. Radny Raymond Lopez stwierdził, że umową powinna się zająć nowa administracja Chicago.
Współpracownicy Lightfoot reklamowali porozumienie jako sposób na zapewnienie, że światła pozostaną włączone w domach i firmach w całym Chicago, jednocześnie finansujące przejście miasta na czystą energię.
Lightfoot planuje wprowadzić porozumienie na środowym posiedzeniu Rady Miejskiej i dążyć do ostatecznego głosowania w marcu, poinformowali członkowie Rady.
Ostateczne głosowanie może nastąpić 1 marca – dzień po wyborach burmistrza i radnych Chicago.
Kilku radnych było zaskoczonych wiadomością o porozumieniu i sceptycznych, że umowa musi zostać ratyfikowana w ciągu 4 tygodni. Twierdzą, że umowa jest zbyt długa, zawiera zbyt mało ustępstw konsumenckich i że ostateczna decyzja powinna wziąć pod uwagę skandal korupcyjny o wartości 1,3 miliona dolarów, wokół oskarżonego Michaela Madigana.
Wśród krytyków porozumienia byli Raymond Lopez, Matt Martin i Maria Hadden.
Prezentacja umowy z ComEd dla radnych obejmowała obietnice co najmniej 520 milionów dolarów na projekty społeczne związane z energią, aby przyspieszyć Plan działań na rzecz klimatu 2022, który obiecuje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Chicago o 62% do 2040 roku.
Co najmniej 100 milionów dolarów na sfinansowanie tych programów będzie pochodzić bezpośrednio od akcjonariuszy ComEd, jak poinformowano radnych, i będzie administrowane przez nową organizację non-profit, kierowaną przez urzędników wyznaczonych przez burmistrza i zatwierdzonych przez Radę Miasta, wraz z przedstawicielami ComEd.
Umowa obejmuje również montaż tysięcy nowych paneli słonecznych na dachach, a także szerokopasmowy dostęp do Internetu dla mieszkańców Chicago za pośrednictwem sieci światłowodowej ComEd.
Ponadto ComEd zgodził się sfinansować nowy ośrodek szkoleniowy w zachodniej części miasta, aby przeszkolić 10 000 mieszkańców Chicago do pracy w branży czystej energii i zatrudnić dodatkowych 1000 mieszkańców południowej i zachodniej części miasta do pracy w firmie na stanowiskach budowlanych i obsługi klienta.
Nowe porozumienie zastąpiłoby umowę podpisaną w 1992 roku, która wygasła w grudniu 2020 roku.
Na początku tego miesiąca przedstawiciele ComEd poprosili urzędników państwowych o pozwolenie na podwyższenie stawek o około 1,5 miliarda dolarów w ciągu najbliższych czterech lat, o czym pisaliśmy 19 stycznia.
Według ComEd, przeciętny płatnik zobaczy, że jego miesięczny rachunek wzrośnie o 17 USD za dostawę energii elektrycznej do 2027 r., jeśli podwyżka stawek zostanie zatwierdzona.
Proponowana umowa z miastem Chicago wymaga powołania ponad100 „ambasadorów pomocy energetycznej”, aby pomóc ludziom w opłaceniu rachunków i uniknięciu przerw w dostawie prądu.
Miasto mogłoby zakończyć umowę w ciągu pięciu lat w celu utworzenia własnego zakładu energetycznego. Jednak badanie opublikowane w sierpniu 2020 r. wykazało, że „komunalizacja” ComEd kosztowałaby Chicago 9 miliardów dolarów.
Źródło: suntimes, wttw
Foto: ComEd, YouTube, istock/tommaso79/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Żegnamy święta i choinki w Chicago. Wystawa w Muzeum Nauki i Techniki tylko do 8 stycznia
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ogrzewaj swój dom bezpiecznie. Chicagowscy strażacy radzą jak uniknąć pożaru
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Wyrok na kierowcę z Orland Park. 2 lata dla mężczyzny, który zabił ciężarną matkę i troje jej dzieci
-
News Chicago3 tygodnie temu
Kolorowe drzewa w Morton Arboretum tylko do soboty. Zobaczcie wspaniałe Illumination
-
News Chicago4 tygodnie temu
POLONUSY 2022: Nominowany Sławomir Budzik, Andrzej Baraniak, Dariusz Godlewski i Natalia Kawalec