News Polska
Od 3 lipca LOT z Chicago do Krakowa. Rusza sprzedaż biletów a chętnych prawie 100 tysięcy
Od najbliższych wakacji do Krakowa polecimy LOT-em bez przesiadki. Polski przewoźnik wznowił połączenia bezpośrednie w każdą niedzielę o godzinie 17.25. Od sierpnia samoloty będą startowały z lotniska O’Hare o 16.35 poinformował Dziennik Bałtycki.
Samoloty z Krakowa do Chicago będa kursować przez cały rok bez względu na sezon. Z Krakowa samolot będzie startował w poniedziałek o godzinie 11.50 przed południem. W Wietrznym mieście lądowanie przewidziane jest na godzinę 14.50.
„Połączenie z Krakowa do Chicago jest doskonałym uzupełnieniem dla codziennych połączeń, jakie LOT wykonuje z Krakowa do USA z wygodną przesiadką w Warszawie” – powiedział Przemysławowi Świderskiemu dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Adrian Kubicki.
Bilety na te połączenia są już w sprzedaży. Pierwszy lot z Krakowa do Chicago odbędzie się w poniedziałek 3 lipca. Z danych PLL LOT wynika, że rocznie blisko 100 tys. osób chce latać z Krakowa do naszego miasta – Chicago.
Źródło: Dziennik Bałtycki
foto; flickr
News USA
Royal Caribbean powitał luksusowy Icon of the Seas – największy na świecie statek wycieczkowy
Stocznia Meyer Turku dostarczyła niedawno firmie Royal Caribbean największy na świecie statek wycieczkowy. Przeniesienie własności ogromnej jednostki nastąpiło w poniedziałek, a operator rejsu zaakceptował Icon of the Seas, który został zbudowany w Finlandii. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli najwyżsi menedżerowie obu firm oraz 1200 pracowników.
Statek wycieczkowy Icon of the Seas ma 20 pokładów, z których 18 jest przewidzianych dla maksymalnie 7600 gości i mierzy 1198 stóp długości – co detronizuje obecnie największy na świecie statek Wonder of the Seas (1188 stóp).
Załoga promu ma liczyć do 2350 osób, a kilka tygodni wcześniej statek zakończył drugą rundę prób morskich. Sprzedaż biletów na rejsy z Miami rozpoczęła się już rok temu, o czym informowaliśmy 24 października 2022.
Ważący 250 800 ton Icon of the Seas składa się z nieco ponad 2800 kabin dla gości w 28 formatach. Jak wynika z październikowego ogłoszenia, na pokładzie znajduje się także trzypiętrowa opcja „Ultimate Family Townhouse”, która obejmuje „zjeżdżalnię w apartamencie, miejsca do karaoke i oglądania filmów”, a także dwa balkony.
Według Royal Caribbean na statku konstruktorzy zainstalowali największą pojedynczą konstrukcję ze szkła i stali, z kurtyną wodną o długości 55 stóp i inne udogodnienia. Prace nad projektem i budową Icon of the Seas trwały 900 dni.
Statek wypłynie teraz z Turku do Kadyksu w Hiszpanii, gdzie zostaną przeprowadzone ostatnie prace zanim jednostka uda się do Miami.
Icon of the Seas będzie gospodarzem siedmiodniowych rejsów po wschodnich i zachodnich Karaibach, które rozpoczynają się w Miami. Oczekuje się, że jego pierwsza podróż rozpocznie się pod koniec stycznia.
Royal Caribbean obiecuje, że nowy statek zaoferuje coś dla każdego rodzaju urlopowicza – od poszukiwaczy mocnych wrażeń po entuzjastów totalnego relaksu i wszystkich mieszczących się w skali pomiędzy.
„Dzięki Icon każda rodzina i poszukiwacz przygód może doświadczyć swojej wersji najlepszych rodzinnych wakacji” – mówi strona internetowa.
Statek jest domem dla ośmiu „dzielnic”, z których każda jest celem samym w sobie, wypełnionym wyjątkowymi doświadczeniami, rozrywką na żywo oraz pysznymi wyborami jedzenia i napojów.
Co czeka nas na Ikonie Mórz? Oto tylko niektóre z mega atrakcji:
Thrill Island – Ta zagubiona wyspa jest największym parkiem wodnym na morzu, z sześcioma rekordowymi zjeżdżalniami: Pressure Drop, Frightening Bolt, Storm Surge, Hurricane Hunter i podwójna Storm Chasers.
Chill Island – Spośród siedmiu basenów na pokładzie cztery znajdują się w tym trzypokładowym kawałku raju. Jest basen na każdy nastrój, każdy z pięknym widokiem na ocean: Swim & Tonic; Royal Bay Pool, największy basen na morzu; Cloud 17 tylko dla dorosłych; i spokojny basen Cove.
Surfside – Ta przyjazna rodzinom oaza to miejsce, w którym dorośli mogą odpocząć w basenie Water’s Edge, mając oko na dzieci w Splashaway Bay i Baby Bay.
The Hideaway – To miejsce położone 135 stóp nad oceanem łączy w sobie dobre wibracje scen klubów plażowych na całym świecie i zapierające dech w piersiach widoki na ocean. W centrum znajduje się pierwszy podwieszany basen bez krawędzi na morzu.
AquaDome – w ciągu dnia w spokojnej oazie goście mogą podziwiać widoki na ocean i zachwycający wodospad, delektując się przekąskami lub drinkami. Nocą staje się tętniącym życiem miejscem, idealnym na wieczorne wyjście, wraz z restauracjami, barami i pokazami wodnymi w AquaTheater.
Po aktywnym dniu na pokładzie rodziny mogą udać się do swoich pokoi zaprojektowanych z myślą o wszystkich.
Dla rodzin składających się z trzech, czterech, pięciu i więcej osób Ikona Mórz oferuje komfortowe zakwaterowanie, takie jak Family Infinite Balcony i Surfside Family Suite, a także trzypiętrowy Ultimate Family Townhouse, wraz z własnym białym płotkiem i skrzynką pocztową.
Linia wycieczkowa obsługuje 28 statków pod marką Royal Caribbean.
Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Royal Caribbean
News Chicago
Paweł Zyzak najprawdopodobniej nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago
Paweł Zyzak otrzymał nominację specjalnej komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W praktyce oznacza to, że po kilku formalnościach dotychczasowy historyk i publicysta przyleci do Wietrznego Miasta i obejmie prestiżowe stanowisko Konsula Generalnego RP.
Ostatnim konsulem był Piotr Janicki. Jego czteroletni kontrakt wygasł 31 sierpnia 2020 roku. Od tego momentu obowiązki Konsula Generalnego RP w Chicago sprawuje Małgorzata Bąk-Guzik.
Prawdopodobny nowy Konsul Generalny RP w Chicago ma 38 lat. Urodził się w Żywcu. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorca. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się bardzo głośno o Pawle Zyzaku.
Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Chicago zna bardzo dobrze. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.
Źródło: informacja własna
Foto: wikipedia, Radio Deon/Andrzej Baraniak
News Chicago
Nie żyje major Maria Loryś. Legenda polskiej i chicagowskiej historii. Miała 106 lat.
„Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci” – napisał o zmarłej na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Maria Loryś nie miała sobie równych w Chicago. Jej syn Jan Loryś był przez 18 lat dyrektorem Polskiego Muzeum W Ameryce.
Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.
Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.
W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.
Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.
Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę. Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł honorowy obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.
Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.
Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagieloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność. Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.
Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.
Źródło: informacja własna
Foto: MPA, You Tube
-
News USA4 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?