Połącz się z nami

News Chicago

Sukcesy polonijnych pedagogów. „Opłatek” Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago

Opublikowano

dnia

Wśród kilku imprez zorganizowanych w kończącym się roku przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich jedną z najważniejszych był Międzyszkolny Konkurs „1050 lat Chrztu Polski”. Oceny kończącego się roku polonijni pedagodzy dokonali podczas dorocznego spotkania opłatkowego tej organizacji.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek przy akompaniamencie muzyków z Akademii Muzycznej PASO Barbary Bilszty i Wojciecha Niewrzoła oraz śpiewane i recytowane życzenia świąteczne autorstwa Heleny Ziółkowskiej, to tylko niektóre atrakcje nauczycielskiego opłatka.

Galeria zdjęć

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich może się poszczycić w tym roku poszczycić się wieloma osiągnięciami. „Dużo się działo. Ten rok jest jubileuszowy, rok 1050-lecia chrztu Polski. W związku z tym od samego początku tego roku przygotowywaliśmy się do olbrzymiej imprezy, do konkursu międzyszkolnego na ten temat. Ten konkurs odbył się dopiero w listopadzie, bo my pracujemy cyklicznie, tak jak rok szkolny trwa. Nasze dzieci musiały mieć trochę czasu, żeby się przygotować. Finał był piękny. Udowodnił jak dużo o naszym kraju, o Polsce, o naszej przeszłości i obecnych czasach wiedzą nasi uczniowie – powiedziała prezes Ewa Koch.

 

Obok konkursu Zrzeszenie zorganizowało kolejną huczną studniówkę, uroczyste nabożeństwo połączone z rozdaniem dyplomów maturalnych oraz kilka innych imprez rocznicowych.

„Opłatek” stał się okazją do wręczenia wyróżnień grupie osób szczególnie zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu. Gospodarze szkoły im. Mikołaja Kopernika, gdzie impreza się odbyła – dyrektor Bernarda Redlińska oraz prezes Witold Moskal, a także dyrektor PASO Barbara Bilszta – otrzymali ryngrafy z orłem i dyplomy.

Główna animatorka konkursu, wiceprezes Zrzeszenia  Helena Sołtys została uhonorowana przez burmistrza Chicago specjalną proklamacją. W loterii fantowej prowadzonej przez Alicję Nawarę główna nagroda w postaci komputera osobistego trafiła w ręce Wandy Penar, dyrektor szkoły Gen. Władysława Andersa.

Wieczór uświetniło wspólne kolędowanie oraz wieczerza serwowana przez delikatesy Montrose Food Mart and Deli.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

 

News Chicago

Jutro do Chicago przybywa Mała Amal. Spotkaj się z nią podczas spaceru po Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, 28 września, Chicago Shakespeare Theatre gości projekt The Walk with Little Amal, cieszącą się międzynarodowym uznaniem lalkę o wysokości 12 stóp przedstawiającą 10-letnią dziewczynkę, pochodzącą z Syrii. Stała się ona światowym symbolem praw człowieka, zwłaszcza uchodźców. Wietrzne Miasto będzie tej jesieni częścią jej epickiej podróży po Stanach Zjednoczonych liczącej ponad 6 000 mil.

Amal po raz pierwszy wystąpi w Chicago. Pojawi się na Navy Pier w czwartek, 28 września, idąc od jeziora Michigan w kierunku miasta, podczas bezpłatnego wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych, które odbędzie się o 5:30PM.

Wydarzenie, organizowane we współpracy z Navy Pier, uświetni występ Uniting Voices (dawniej Chicago Children’s Choir) oraz występy A.B.L.E. oraz Chicago Children’s Museum we współpracy z Syrian Community Network.

Po przybyciu do Chicago Amal zapyta: „Co to za miasto, przyjaciele?” – powtarzając przejmujący wers Szekspira z „Wieczoru Trzech Króli”

Widzowie w każdym wieku dołączą do wykonawców i partnerów, aby powitać Amal, pomagając jej zamienić przytłaczające ją przybycie w nieznane miejsce w celebrację własnej zdolności do tworzenia piękna i odnajdywania wspólnoty.

Jej podróż po molo rozpocznie się przed Chicago Shakespeare i zakończy w Polk Bros Park. Podczas wydarzenia widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o lokalnych grupach działających na rzecz wsparcia osób ubiegających się o azyl w Chicago oraz przekazać datki na ich rzecz.

Podczas postoju przed Muzeum Dziecięcym w Chicago Amal przywita się z wysoką na 5 stóp rzeźbą „Flyboy” autorstwa chicagowskiego artysty Hebru Brantleya, która jest hołdem dla znaczenia dzieciństwa w życiu każdego człowieka.

Wydarzenie zbiega się z marionetkowym Free Family Day, który odbędzie się w Muzeum w godzinach 10:00AM–5:00PM.

Podczas ostatniego przystanku Amal na molo ponad 70 członków chóru młodzieżowego Uniting Voices wykona swoją oryginalną piosenkę „We All Live Here” w Polk Bros Park.

Pobyt Amal w Chicago jest częścią jej marszu po Ameryce, w ramach którego odwiedzi  ponad 35 miast od Bostonu po San Diego a ponad 1000 artystów i organizacji artystycznych zorganizuje setki wydarzeń, aby ją powitać.

Podróże Amal pełne sztuki i nadziei celebrują bogate historie uchodźców, imigrantów i osób przesiedlonych oraz społeczności, które ich przyjmują. Każdy może wybrać się na spacer z wielką lalką.

The Walk with Little Amal odbędzie się 28 września o godzinie 5:30PM zaczynając od namiotu Chicago Shakespeare Theatre na Navy Pier (800 E. Grand Avenue). Wstęp jest bezpłatny dla widzów w każdym wieku; nie są wymagane żadne bilety ani wcześniejsze rezerwacje.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z kasą teatru pod numerem 312.595.5600 lub odwiedź stronę internetową teatru pod adresem chicagoshakes.com.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie chicagoshakes.com/littleamal lub w mediach społecznościowych @chicagoshakes i @walkwithamal.

Od lipca 2021 r. Amal przejechała ponad 6000 mil odwiedzając 97 miast w 15 krajach i została powitana na ulicach przez ponad milion ludzi, w tym setki artystów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i przywódców religijnych.

Jej podróże to festiwale sztuki i nadziei, które zwracają uwagę na ogromną liczbę dzieci uciekających przed wojną, przemocą i prześladowaniami, a każde z nich ma swoją własną historię. Jej pilnym przesłaniem dla świata jest: „Nie zapomnij o nas”.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago Shakespeare Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

W musicalu Little Shop of Horrors postrach sieje krwiożerna roślina. Zobaczcie na własne oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

Rachityczna roślinka może okazać się pewnego dnia bardzo żarłoczna, ale jeśli w zamian może spełnić czyjeś marzenia? Co wtedy? Sprawdźcie w Paramount Theatre w Aurorze, gdzie można zobaczyć szalony musical Howarda Ashmana i Alana Menkena „Little Shop of Horrors”. To debiut reżyserski aktorki Landree Fleming, wschodzącej gwiazdy chicagowskiego teatru muzycznego, znanej z roli Lucindy w „Into the Woods” i Penny w „Lakierze do włosów”.

Musical „Little Shop of Horrors” otworzył 12. sezon Broadway Series w Aurora Theatre. Spektakl będzie wystawiany do 15 października.

Autorami scenariusza są Howard Ashman i Alan Menken, duet odpowiedzialny za takie produkcje jak „Aladyn”, „Mała Syrenka” oraz „Piękna i Bestia”. Musical jest luźno oparty na niskobudżetowym filmie z 1960 roku z Jackiem Nicholsonem w roli głównej.

„Little Shop of Horrors” miał swoją premierę poza Broadwayem w 1982 r., następnie został przeniesiony na Broadway, gdzie wystawiany był przez pięć lat i od tego czasu jest produkowany na całym świecie. Na podstawie tej wersji powstał także kultowy film z 1986 roku w reżyserii Franka Oza, z Rickiem Moranisem, Ellen Green, Vincentem Gardenią i Stevem Martinem w rolach głównych.

O czym mówi jego fabuła?

Seymour (Jack Ball) to potulny pracownik kwiaciarni, który odkrywa dziwną roślinę żywiącą się krwią, którą nazywa Audrey II. Następnie zostaje wciągnięty w szalony plan by zdobyć dla niej krew, jednocześnie próbując ocalić miłość swojego życia, Audrey (Teressa LaGamba), przed jej złym chłopkiem – dentystą, którego gra Russell Mernagh.

W rolę właściciela kwiaciarni, pana Mushnika wciela się Gene Weygandt.

Teatr Paramount mieści się pod adresem 23 E. Galena Blvd. w centrum Aurory.

Przedstawienie trwa około 2 i pół godziny. Bilety w cenie 28–79 dolarów, oraz informacje można znaleźć na stronie paramountaurora.com lub dzwoniąc pod numer (630) 896-6666.

Uwaga: „Little Shop of Horrors” zawiera dorosły język i przemoc.

Źródło: suntimes, broadwayworld
Foto: Amy Nelson, YouTube, Paramount Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Weź udział w dorocznym biegu lub marszu w Woodstock i wesprzyj walkę z rakiem piersi

Opublikowano

dnia

Autor:

Family Health Partnership Clinic będzie gospodarzem 23. dorocznej zbiórki pieniędzy Care4 Breast Cancer 5K. Jest to pielęgnowana tradycja, która jednoczy społeczność w wyrazistym pokazie solidarności przeciwko rakowi piersi. Bieg/marsz zaplanowano na niedzielę 22 października w Woodstock North High School.

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 1500 osób.

Organizatorzy zapraszają uczestników w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej do zgłoszenia swojego udziału w tym inspirującym i wywierającym wpływ wydarzeniu.

Celem programu Care4 Breast Cancer 5K jest zebranie funduszy, które przyniosą bezpośrednie korzyści mieszkańcom powiatu McHenry poprzez zapewnienie badań przesiewowych w kierunku raka piersi, corocznych badań, opieki profilaktycznej, edukacji i programów wsparcia dla nieubezpieczonych dorosłych mieszkających w społeczności.

„To wydarzenie nie tylko gromadzi kluczowe fundusze na inicjatywy związane z rakiem piersi w klinice, ale także służy jako symbol siły, jedności i współczucia, jakie nasza społeczność wnosi w tę ważną sprawę. Udostępnienie wczesnego wykrywania osobom nieposiadającym ubezpieczenia zdrowotnego z pewnością zmienia życie i daje nadzieję tak wielu”-  mówi Suzanne Hoban, dyrektor wykonawcza Family Health Partnership Clinic.

W ciągu ostatnich 23 lat projekt Care4 Breast Cancer 5K odegrał kluczową rolę w podnoszeniu świadomości i budowaniu poczucia wspólnoty.

Wydarzenie to stało się światełkiem nadziei dla ocalałych, walczących z chorobą i ich bliskich, inspirując ich do zachowania siły i kontynuowania podróży ku wyzdrowieniu, jednocześnie zapewniając wszystkim członkom społeczności dostęp do wczesnego wykrywania i opieki zdrowotnej.

Rejestracja na 23. coroczną akcję zbierania funduszy Care4 Breast Cancer 5K jest już otwarta na stronie care4breastcancer.org.

Rejestrujący otrzymają koszulkę, a uczestników zachęca się do tworzenia zespołów i zbierania funduszy w swoich sieciach, aby zmaksymalizować swój wpływ.

Family Health Partnership Clinic to organizacja non-profit, która od 1996 roku zajmuje się świadczeniem usług opieki zdrowotnej nieubezpieczonym dorosłym w powiecie McHenry.

Działa przy wsparciu grantów, fundacji i darczyńców indywidualnych, a także zespołu ponad 25 lokalnych lekarzy, którzy co miesiąc poświęcają swój czas, aby zapewnić opiekę ponad 2000 pacjentów. Więcej informacji można znaleźć na stronie hpclinic.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Ken Farver
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu