Połącz się z nami

Kościół

Bokserskie życzenia dla polonijnych księży w Chicago. Wyjątkowe spotkanie opłatkowe w Konsulacie RP

Opublikowano

dnia

W środę 7 grudnia 2016 roku ponad 200 reprezentantów różnych środowisk i organizacji polonijnych gościło w Konsulacie Generalnym RP w Chicago na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Był Andrzej Gołota z małżonką Mariolą, a także rzeźbiarz Jerzy Kenar (na dużym zdjęciu poniżej). Środowisko kapłanów reprezntował między innymi przełożony chicagowskich jezuitów ojciec Tomasz Oleniacz (na zdjęciu w środku).

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku konsul generalny Piotr Janicki złożył całej Polonii życzenia.

„Chciałbym, żeby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były dla nas wszystkich, i  w Polsce i tutaj w Stanach Zjednoczonych błogosławione. Żeby były pachnące siankiem pod obrusem, żeby były rodzinne, żeby były ciepłe, żeby były przede wszystkim spokojne, bo ten spokój jest nam bardzo potrzebny. Wszystkim organizacjom i osobom zaangażowanym w życie polonijne życzę zgody i wytrwałości, bo nie łatwo jest zachować polskość tutaj w Stanach Zjednoczonych. Tym wszystkim, którzy starają się ją zachować życzę wszelkiej, wszelkiej pomyślności, a na Nowy Rok spełnienia najskrytszych marzeń – życzył konsul Janicki.

W gronie gości Opłatka była spora grupa polonijnych duszpasterzy i sióstr zakonnych z Jego Ekscelencją, ks. biskupem Andrzejem Wypychem na czele, który konsekrując opłatki podzielił się duszpasterską refleksją i również złożył Polonii życzenia. Obok dzielenia się opłatkiem i śpiewaniem kolęd, do którego zachęciły chóry „Collegium Cantorum Polonia” oraz „Chicagowskie Słowiki” państwa Góreckich.
oplatek-22

Bożonarodzeniowym akcentem spotkania było przekazanie konsulowi generalnemu przez polonijnych harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju.

„Przekazujemy je po raz trzeci konsulatowi, dlatego że w Polsce harcerze również przekazują je rządowi i parlamentowi, dlatego chcemy, żeby ta tradycja także się tutaj utrzymała” – powiedziała harcmistrzyni Beata Pawlikowska.

Druhna mówiła również o drodze, jaką skauci z całego świata przebywają roznosząc światełko pokoju po wszystkich kontynentach. Do Wietrznego Miasta dociera ono z Wiednia na pokładzie samolotu austriackich linii lotniczych.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to także okazja do podsumowania kończącego się roku. Dla animatorki polonijnego życia teatralnego Kingi Modjeskiej mijający rok jest bardzo udany, zarówno na niwie prywatnej jak i zawodowej.

„Jestem wdzięczna za syna, że pięknie śpi w nocy, że się pięknie rozwija. Za męża wspaniałego, który pomaga w teatrze, pomaga w szkole i jest człowiekiem bardzo otwartym” – wyznała pani Kinga, która wraz ze swoim zespołem w najbliższą niedzielę na deskach Irish American Center wystawi widowisko „Betlejem dla świata”.

Łamiąc się opłatkiem najczęściej życzyliśmy sobie zdrowia i wspólnego działania dla dobra całej wspólnoty polonijnej. Dla Marka Dobrzyckiego z biura porad prawnych „Amicus Poloniae” spotkania opłatkowe w Konsulacie Generalnym mają już 25-letnią historię.

“Pierwszy raz na tego rodzaju spotkaniu opłatkowym w konsulacie byłem 25 lat temu. Było to pierwsze spotkanie zatytułowane Kolędy Młodej Polonii. Był organizatorem tego wydarzenia. Teraz to wszystko moge już tylko wspominać.” – powiedział działacz polonijny Marek Dobrzycki.

oplatek-10Na zdjęciu od lewej: Robert Radkowski (dyrektor Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej na Środkowy-Zachód USA), Sławomir Budzik (Radia Deon Chicago WNWI 1080am), Mariola Gołota (adwokat) oraz jej mąż Andrzej Gołota, legenda boksu zawodowego

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka

Końcowym akordem przedświątecznego spotkania była degustacja wigilijnych potraw przygotowanych i serwowanych przez sympatyczny personel delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”.
montrose_header

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: Inf. własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.

Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).

W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.

Spór polityczny wokół nominacji

Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.

Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:

„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.

Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.

Konsekwencje opóźnienia

Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.

Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.

Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu