Połącz się z nami

Kościół

Bokserskie życzenia dla polonijnych księży w Chicago. Wyjątkowe spotkanie opłatkowe w Konsulacie RP

Opublikowano

dnia

W środę 7 grudnia 2016 roku ponad 200 reprezentantów różnych środowisk i organizacji polonijnych gościło w Konsulacie Generalnym RP w Chicago na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Był Andrzej Gołota z małżonką Mariolą, a także rzeźbiarz Jerzy Kenar (na dużym zdjęciu poniżej). Środowisko kapłanów reprezntował między innymi przełożony chicagowskich jezuitów ojciec Tomasz Oleniacz (na zdjęciu w środku).

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku konsul generalny Piotr Janicki złożył całej Polonii życzenia.

„Chciałbym, żeby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były dla nas wszystkich, i  w Polsce i tutaj w Stanach Zjednoczonych błogosławione. Żeby były pachnące siankiem pod obrusem, żeby były rodzinne, żeby były ciepłe, żeby były przede wszystkim spokojne, bo ten spokój jest nam bardzo potrzebny. Wszystkim organizacjom i osobom zaangażowanym w życie polonijne życzę zgody i wytrwałości, bo nie łatwo jest zachować polskość tutaj w Stanach Zjednoczonych. Tym wszystkim, którzy starają się ją zachować życzę wszelkiej, wszelkiej pomyślności, a na Nowy Rok spełnienia najskrytszych marzeń – życzył konsul Janicki.

W gronie gości Opłatka była spora grupa polonijnych duszpasterzy i sióstr zakonnych z Jego Ekscelencją, ks. biskupem Andrzejem Wypychem na czele, który konsekrując opłatki podzielił się duszpasterską refleksją i również złożył Polonii życzenia. Obok dzielenia się opłatkiem i śpiewaniem kolęd, do którego zachęciły chóry „Collegium Cantorum Polonia” oraz „Chicagowskie Słowiki” państwa Góreckich.
oplatek-22

Bożonarodzeniowym akcentem spotkania było przekazanie konsulowi generalnemu przez polonijnych harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju.

„Przekazujemy je po raz trzeci konsulatowi, dlatego że w Polsce harcerze również przekazują je rządowi i parlamentowi, dlatego chcemy, żeby ta tradycja także się tutaj utrzymała” – powiedziała harcmistrzyni Beata Pawlikowska.

Druhna mówiła również o drodze, jaką skauci z całego świata przebywają roznosząc światełko pokoju po wszystkich kontynentach. Do Wietrznego Miasta dociera ono z Wiednia na pokładzie samolotu austriackich linii lotniczych.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to także okazja do podsumowania kończącego się roku. Dla animatorki polonijnego życia teatralnego Kingi Modjeskiej mijający rok jest bardzo udany, zarówno na niwie prywatnej jak i zawodowej.

„Jestem wdzięczna za syna, że pięknie śpi w nocy, że się pięknie rozwija. Za męża wspaniałego, który pomaga w teatrze, pomaga w szkole i jest człowiekiem bardzo otwartym” – wyznała pani Kinga, która wraz ze swoim zespołem w najbliższą niedzielę na deskach Irish American Center wystawi widowisko „Betlejem dla świata”.

Łamiąc się opłatkiem najczęściej życzyliśmy sobie zdrowia i wspólnego działania dla dobra całej wspólnoty polonijnej. Dla Marka Dobrzyckiego z biura porad prawnych „Amicus Poloniae” spotkania opłatkowe w Konsulacie Generalnym mają już 25-letnią historię.

“Pierwszy raz na tego rodzaju spotkaniu opłatkowym w konsulacie byłem 25 lat temu. Było to pierwsze spotkanie zatytułowane Kolędy Młodej Polonii. Był organizatorem tego wydarzenia. Teraz to wszystko moge już tylko wspominać.” – powiedział działacz polonijny Marek Dobrzycki.

oplatek-10Na zdjęciu od lewej: Robert Radkowski (dyrektor Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej na Środkowy-Zachód USA), Sławomir Budzik (Radia Deon Chicago WNWI 1080am), Mariola Gołota (adwokat) oraz jej mąż Andrzej Gołota, legenda boksu zawodowego

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka

Końcowym akordem przedświątecznego spotkania była degustacja wigilijnych potraw przygotowanych i serwowanych przez sympatyczny personel delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”.
montrose_header

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: Inf. własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu