Połącz się z nami

Adwent

Zbliżające się Boże Narodzenie to bardzo zmysłowe święta. Jak pobudzić w sobie wyobraźnię?

Opublikowano

dnia

Za mną znajduje się obraz św. Piotra. Nie wybrałem go dlatego, że św. Piotr jest głównym bohaterem naszych dzisiejszych rozważań, ale przede wszystkim dlatego, że obraz ten pobudza moją wyobraźnię do modlitwy. Tak samo jak obrazy, rzeźby, generalnie sztuka pobudza człowieka w kościołach, jeśli jest piękna, pobudza do głębszego przeżywania naszej relacji z Bogiem.

Tak samo i dzisiejsze słowo, które jest z pierwszego czytania, o „Słudze Pańskim”, obraz, który odmalowuje słowem Izajasz jest naprawdę prześlicznym przedstawieniem osoby przyszłego Mesjasza. Chciałbym zachęcić do przeczytania dzisiejszego tekstu, ale również do wyobrażenia sobie osobiście, kim jest Mesjasz. Żeby nasze przeżywanie Adwentu nie było tylko suchym przeżywaniem, czy intelektualnym rozważaniem czegoś, ale również, żeby pobudzało nasze zmysły. Święta Bożego Narodzenia są świętami, które są bardzo zmysłowe przez to, że mamy szopkę, przez to, że mamy zwierzęta, przez to, że mamy sianko, przez to, że one budują naszą wyobraźnię, inne spojrzenie na Pana Boga, na to, kim jest.

[youtube id=”ByznVByKYE4″ width=”620″ height=”360″]

Tak samo i Izajasz, stara się odmalować pewien obraz. Ten obraz jest bardzo sugestywny. Sięgnijcie do niego, przeczytajcie. Myślę, że naprawdę warto, i warto również pomyśleć w kontekście przeżywania Adwentu o wyobraźni. Pamiętajcie o tym, że i Roraty oddziałują poprzez światło i ciemność na naszą wyobraźnię. Czytania z Księgi Izajasza i innych Proroków, to wszystko jest prześlicznym obrazem Pana Boga. I to jest również dla naszego przeżywania Adwentu bardzo istotne i bardzo ważne: budowanie wyobraźni. Dlatego, że wyobraźnia jest takim kreatywnym, takim dobrym sposobem przeżywania relacji z Panem Bogiem, działa na nasze zmysły, działa na nas całościowo. Myślę, że warto tak podejść do przeżywania Adwentu.

Wyobraźcie sobie poprzez czytanie tekstu z Księgi Izajasza kim jest Mesjasz, ale spróbujcie również, jeżeli możecie, dzisiaj wyobrazić sobie Pana Boga po swojemu. Nie bójcie się tego. Myślę, że warto. Ale niech to będzie naprawdę takie kreatywne, takie dobre wyobrażenie Pana Boga. Nie fantazja, nie coś, co ma nas ponieść, ale przede wszystkim coś, co ma pobudzić naszą modlitwę, pobudzić do głębszej relacji z Panem Bogiem.

 

Paweł Witon SJ
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/ Broo_am (Andy B)

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej

Świeta i Nowy Rok

Największa atrakcja świąteczna dla dzieci w Naperville. Gigantyczny renifer dotyka prawie nieba

Opublikowano

dnia

Autor:

40 metrowy, świecący renifer jest widoczny z drogi I-88. Atrakcja drive-thru została otwarta w piątek na kampusie Highpoint Church, 1805 High Point Dr.

Ogromny, oświetlony renifer z charakterystycznym, świecącym czerwonym nosem  jest główną atrakcją świetlnej wystawy świątecznej. Na Reindeer Road  można podziwiać także migoczące rzeźby świetlne, które przedstawiają ozdoby, płatki śniegu, bałwanki i inne świąteczne sceny. 

Pomysłodawcami świątecznej atrakcji są Rich Janor, właściciel lokalnej firmy, i Matt Baker z Brookdale Lighting.

„Spodziewamy się, że popularność bożonarodzeniowych pokazów świetlnych będzie nadal rosła w tym roku i mamy nadzieję, że nasza jedyna w swoim rodzaju atrakcja przyniesie radość niezliczonym dzieciom i rodzinom w okresie świątecznym”- mówi Janor.

Przejazd przez Reindeer Road zajmuje około pięciu minut i obejmuje całą oświetloną wystawę. Oprócz olśniewających świateł Reindeer Road oferuje darmowe cukierki i gorącą czekoladę (do wyczerpania zapasów). Dzieci mogą również podrzucać listy do Świętego Mikołaja w skrzynce pocztowej, która znajduje się na miejscu.

10 i 13 grudnia goście robiący zakupy na kiermaszu Świętego Mikołaja przy Reindeer Road, będą mogli odebrać wyjątkowe prezenty i inne świąteczne gadżety. Dostępna będzie również ograniczonej ilość pamiątkowych kapeluszy i naszyjników z żarówkami LED. Dochód ze sprzedaży tych niezwykłych pamiątek trafi do organizacji The Alive Center i KidsMatter.

Reindeer Road jest otwarta od środy do niedzieli do 19 grudnia, pierwszy samochód jest wpuszczany o 18:30 a ostatni o 21:30. Atrakcja będzie również otwarta od poniedziałku 20 grudnia do czwartku 23 grudnia. W przygotowaniu są godziny otwarcia Reindeer Road w Wigilię i Boże Narodzenie.

Bilet do Reindeer Road kosztuje 10 dolarów za samochód.

 

Żródło:fox32, patch.com 

Foto:YouTube, Naperville Community Television NCTV17

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu