Połącz się z nami

Pro life

Niemowlę, które rodziło się dwa razy. Ależ piękna historia z Teksasu

Opublikowano

dnia

Pierwszy raz niemowlę wyciągnięto z łona matki w 23 tygodniu ciąży, gdy lekarze przeprowadzali poważną operację płodu, u którego stwierdzono obecność guza.

Konieczna była natychmiastowa interwencja chirurgiczna, inaczej dziecku groziła śmierć.

Relacja Emilii Sadaj

Gdy lekarzom udało się usunąć potworniaka okolicy krzyżowo-guzicznej, dziecko z powrotem trafiło do łona matki, gdzie pooperacyjna rana się goiła i następował dalszy rozwój płodu.

Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i w 36 tygodniu ciąży kobieta wydała na świat zdrową dziewczynkę.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: nbc5chicago.com
Foto: Flickr.com/ Jens Bergander

News Chicago

Sąd Najwyższy USA rozpoczyna debatę nad aborcją. W Chicago protesty zwolenników i przeciwników

Opublikowano

dnia

Autor:

Protestujący zebrali się w środę przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, w czasie gdy sędziowie wysłuchali argumentów dotyczących prawnego zakazu aborcji powyżej 15 tygodnia uchwalonego w stanie Mississippi. 

Kwestia aborcji trafiła do Sądu Najwyższego w celu rozpatrzenia prawa zatwierdzonego w 2018 r. w Missisipi, które zabrania usuwania ciąży po 15. tygodniu, z wyjątkiem sytuacji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz niedorozwoju płodu. Ponowna debata może podważyć decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w tzw. sprawie Roe v. Wade. Ustanowiła ona prawo do możliwości usuwania ciąży do momentu, w którym płód jest w stanie przetrwać poza łonem matki – przy obecnym postępie medycznym jest to około 23.–24. tygodnia ciąży. Jeśli sąd utrzyma w mocy prawo Missisipi, nie uczyni aborcji nielegalną, ale da zielone światło innym stanom, by poszły w ich ślady.

Tymczasem w Chicago doszło do protestów. Około południa na Federal Plaza odbył się wiec zwolenników ruchu pro-life w obronie życia. „Będziemy się modlić, aby Sąd Najwyższy podjął odważną, świętą decyzję” – powiedział ksiądz Thomas Loya z Bizantyjskiego Kościoła Katolickiego Zwiastowania.

Uczestnicy wiecu w obronie życia wezwali Sąd Najwyższy do utrzymania prawa ustanowionego w Missisipi, które zakazuje aborcji po 15 tygodniach. 

„Aborcja odbiera nam życie, odbiera nam wszystko. Jeśli naprawdę chcemy sprawiedliwości, równości w tym kraju, wszystkich tych, którzy tego chcą, zachęcam was do przyłączenia się do nas i zjednoczenia się przeciwko aborcji, która odbiera nam nasze najcenniejsze prawo – nasze prawo do życia” – powiedział były  kongresman Dan Lipiński.

Tego samego dnia odbył się także wiec zwolenników ruchu pro-choice w Chicago, również na Federal Plaza.

„Nigdy nie byłam tak przerażona ani tak wściekła” – powiedziała Jennifer Welch, dyrektor generalna sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w stanie Illinois. „Sąd Najwyższy wydaje się być przygotowany do zlekceważenia 50 lat utrwalonego prawa i prawa do aborcji, które jest gwarantowane w naszych sądach”.

Rozważania nad prawnym dostępem do aborcji podejmuje sąd, w którym sześciu na dziewięciu członków to sędziowie konserwatywni. Trójka z nich została nominowana przez Donalda Trumpa, który mówił, że wybiera sędziów chętnych do podważenia decyzji z 1973 r.

To jasne, że ta sprawa wraca, ponieważ są nowi sędziowie w Sądzie Najwyższym”, powiedział Stephen Caliendo, dziekan wyższej uczelni College of Arts and Sciences. „Jak to wpłynie na długoterminową prawowitość sądu jako całości?” – pyta dziennikarzy. 

Sąd Najwyższy prawdopodobnie dopiero latem przyszlego roku podejmie decyzję w tej sprawie. Jak pokazuje sondaż „Washington Post” –  więcej niż połowa Amerykanów uważa, że sąd powinien podtrzymać historyczną decyzję z 1973 r., a tylko 27 procent jest za jej zmianą. Jak podaje organizacja Center for Reproductive Rights, prawie co czwarta mieszkanka Stanów Zjednoczonych decyduje się na usunięcie ciąży w którymś momencie swojego życia.

 

 

Źródło:fox32, Rzeczpospolita
Foto: Flickr/suparna sinha/Ivan Radic/YT

Czytaj dalej

Kościół

Dzieci niepełnosprawne w rękach polskiego Sejmu. Specjalnie dla Radia DEON Tomasz Terlikowski

Opublikowano

dnia

W Polsce życie dzieci z zespołem Downa może być chronione. Jeżeli posłowie zagłosuje za nowelizacją projektu „Zatrzymaj aborcję”, prawo nie będzie zezwalać na tak zwaną aborcję eugeniczną.

Na naszej antenie Radia Deon publicysta Tomasz Terlikowski wzywa wszystkich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości do poparcia zmian chroniących życie. Pierwsze czytanie w samo południe czasu chicagowskiego.

Sejm zajmie się także drugim projektem wprowadzającym możliwość aborcji na życzenie Komitetu „Ratujmy kobiety”. Nie ma żadnych szans na przyjęcie tych propozycji. Poparcie jednak projektu „Zatrzymaj aborcję” jest realne mówi w naszym specjalnym raporcie o 7.45 rano Tomasz Terlikowski

Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma na celu wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wyjątku pozwalającego na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.

Fragment debaty nad ustawą aborcyjną w 2016 roku
[youtube id=”B7tb1pVrvAo” width=”620″ height=”360″]

Pod projektem „Zatrzymaj aborcję” zebrano 830 tysięcy podpisów Polaków. To rekordowy wynik w dotychczasowych zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami antyaborcyjnymi.

 

Czytaj dalej

Pro life

Zdrowie psychiczne dzieci. Jak o nie zadbać w szkole. Spotkanie polityków w Chicago

Opublikowano

dnia

Stanowi politycy oraz pracownicy szkolni spotkali się w poniedziałek w Chicago, aby porozmawiać na temat metod wychowania w szkole. Chodzi o naukę o zdrowiu psychicznym. Ustawodawcy chcą wprowadzić odpowiednie programy na wszystkich poziomach nauczania.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko politycy, ale również nauczyciele i pracownicy socjalni. Celem było znalezienie wspólnego rozwiązania, która miałoby pomóc uczniom nabyć wiedzę z zakresu zdrowia psychicznego – „Wiemy, że musimy rozmawiać o tym z wszystkimi. Nawet o trudnych rzeczach, jak sposoby zapobiegania samobójstwom” – mówili zgodnie uczestnicy spotkania.

Stanowi politycy chcą wprowadzić program na wszystkich szczeblach nauczania. Mogłoby to zapobiec tragediom zarówno osobistym, jak i rodzinnym oraz w wymiarze społecznym. Jest to szczególnie ważne, w dobie tragedii do jakich dochodzi z użyciem broni.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wandtv.com
Foto: Flickr.com/ Lucélia Ribeiro

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne