Połącz się z nami

News Chicago

Polonijne biznesmenki z Chicago jednoczą siły. Dołącz do Polish Women in Business

Opublikowano

dnia

Członkinie Polish Women in Business, organizacji zrzeszającej kobiety polskiego pochodzenia zajmujące się prowadzeniem firm od kilku lat spotykają się w środy raz w miesiącu, aby promować prowadzoną działalność gospodarczą, kształcić się i mile spędzić czas.

Ostatnie ze spotkań, które panie zorganizowały w Sheridan Shore Yacht Club było poświęcone edukacji. Temat dotyczył egzekwowania niezapłaconych należności oraz tajemnicy powodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mówili o tym mec. Mark Grzymała i biznesmen Roman Popławski.

W procesie odzyskiwania długów niezmiernie ważnym elementem jest czas, w którym należy podjąć działania, aby były skuteczne. Zdaniem mec. Marka Grzymały, jeżeli ktoś nie chce zapłacić za wykonaną zgodnie z kontraktem pracę, to jak najszybciej należy się skontaktować z adwokatem, gdyż czas na reakcje jest stosunkowo krótki. W pierwszym rzędzie należy wysłać do płatnika ponaglenie. Jeżeli płatność nie wpłynie na konto, wykonawca usługi ma prawo założyć tzw. „lin” na daną nieruchomość. Na wysłanie noty jest 90 dni. Kolejne kroki zmierzające do „zaaresztowania” naszej należności na danej budowie trzeba podjąć w ciągu czterech miesięcy od zakończenia tam pracy.

dsc_6674

Roman Popławski biznesmen i działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej mówił o możliwościach inwestowania w odnawialne źródła energii. „W Polsce zrobiliśmy już trzy ogromne projekty joint venture na farmy wiatrowe na prawie 1000 megawatów. Teraz pracuję nad projektami na Karaibach i Centralnej Ameryce. Do tyczą one baterii słonecznych. Panele słoneczne, które kiedyś były horendalnie drogie, teraz mogą konkurować z energią, która jest generowana przez gaz, a nawet węgiel” – stwierdził Roman Popławski. Okazuje się, że biedne rejony świata są najlepszymi terenami do inwestowania w te dziedziny, gdyż energia elektryczna jest tam wielokrotnie droższa niż w krajach uprzemysłowionych.

Galeria zdjęć Andrzeja Baraniaka

W czasie spotkania jego uczestniczki w krótkich wystąpieniach prezentowały swoje firmy. Po raz pierwszy we wspólnym wieczorze uczestniczyła Joanna Burek, która przyznała, że jest niezmiernie dumna i szczęśliwa, że nasi rodacy potrafią wspólnie działać. „Zawsze się mówiło, że Polacy mają problem właśnie z tym, że się nie umieją zorganizować i działać razem. To jest jedna z tych organizacji, która pokazuje, że tak nie jest” – powiedziała pani Joanna.

dsc_6636

Prezes Anna Tukiendorf poinformowała o możliwości uczestniczenia w konferencji kobiet, która 15 października o godzinie 9 rano rozpocznie się na uniwersytecie Northeastern Illinois Univeristy pod adresem 3390 N. Avondale Ave. w Chicago. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc chętne panie powinny zarejestrować się na stronie: www.polishconference.com. Wśród prelegentek obecne będą między innymi: prof. politologii Monika Nalepa, sędzia Diane Marshalek z Sądu Okręgowego, sędzia Aurelia Puciński z Sądu Apelacyjnego, nauczycielka Eryka Woźniak, laureatka nagrody „Everyday Hero”, mec. Maureen Pikarski z kancelarii Gordon@Pikarski oraz Carla Knorowski z Fundacji Abrahama Lincolna.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: Inf. własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

 

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne