Połącz się z nami

News Chicago

Polonijne biznesmenki z Chicago jednoczą siły. Dołącz do Polish Women in Business

Opublikowano

dnia

Członkinie Polish Women in Business, organizacji zrzeszającej kobiety polskiego pochodzenia zajmujące się prowadzeniem firm od kilku lat spotykają się w środy raz w miesiącu, aby promować prowadzoną działalność gospodarczą, kształcić się i mile spędzić czas.

Ostatnie ze spotkań, które panie zorganizowały w Sheridan Shore Yacht Club było poświęcone edukacji. Temat dotyczył egzekwowania niezapłaconych należności oraz tajemnicy powodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mówili o tym mec. Mark Grzymała i biznesmen Roman Popławski.

W procesie odzyskiwania długów niezmiernie ważnym elementem jest czas, w którym należy podjąć działania, aby były skuteczne. Zdaniem mec. Marka Grzymały, jeżeli ktoś nie chce zapłacić za wykonaną zgodnie z kontraktem pracę, to jak najszybciej należy się skontaktować z adwokatem, gdyż czas na reakcje jest stosunkowo krótki. W pierwszym rzędzie należy wysłać do płatnika ponaglenie. Jeżeli płatność nie wpłynie na konto, wykonawca usługi ma prawo założyć tzw. „lin” na daną nieruchomość. Na wysłanie noty jest 90 dni. Kolejne kroki zmierzające do „zaaresztowania” naszej należności na danej budowie trzeba podjąć w ciągu czterech miesięcy od zakończenia tam pracy.

dsc_6674

Roman Popławski biznesmen i działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej mówił o możliwościach inwestowania w odnawialne źródła energii. „W Polsce zrobiliśmy już trzy ogromne projekty joint venture na farmy wiatrowe na prawie 1000 megawatów. Teraz pracuję nad projektami na Karaibach i Centralnej Ameryce. Do tyczą one baterii słonecznych. Panele słoneczne, które kiedyś były horendalnie drogie, teraz mogą konkurować z energią, która jest generowana przez gaz, a nawet węgiel” – stwierdził Roman Popławski. Okazuje się, że biedne rejony świata są najlepszymi terenami do inwestowania w te dziedziny, gdyż energia elektryczna jest tam wielokrotnie droższa niż w krajach uprzemysłowionych.

Galeria zdjęć Andrzeja Baraniaka

W czasie spotkania jego uczestniczki w krótkich wystąpieniach prezentowały swoje firmy. Po raz pierwszy we wspólnym wieczorze uczestniczyła Joanna Burek, która przyznała, że jest niezmiernie dumna i szczęśliwa, że nasi rodacy potrafią wspólnie działać. „Zawsze się mówiło, że Polacy mają problem właśnie z tym, że się nie umieją zorganizować i działać razem. To jest jedna z tych organizacji, która pokazuje, że tak nie jest” – powiedziała pani Joanna.

dsc_6636

Prezes Anna Tukiendorf poinformowała o możliwości uczestniczenia w konferencji kobiet, która 15 października o godzinie 9 rano rozpocznie się na uniwersytecie Northeastern Illinois Univeristy pod adresem 3390 N. Avondale Ave. w Chicago. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc chętne panie powinny zarejestrować się na stronie: www.polishconference.com. Wśród prelegentek obecne będą między innymi: prof. politologii Monika Nalepa, sędzia Diane Marshalek z Sądu Okręgowego, sędzia Aurelia Puciński z Sądu Apelacyjnego, nauczycielka Eryka Woźniak, laureatka nagrody „Everyday Hero”, mec. Maureen Pikarski z kancelarii Gordon@Pikarski oraz Carla Knorowski z Fundacji Abrahama Lincolna.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: Inf. własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

 

 

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

W Instytucie Sztuki w Chicago trwa czasowa wystawa „My New Yorks” Georgii O’Keeffe

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowojorskie drapacze chmur słynnej Georgii O’Keeffe możemy podziwiać w Art Institute of Chicago do 22 września. Ekspozycja zatytułowana „My New Yorks” bada związek artystki z Nowym Jorkiem.

Georgię O’Keeffe (1887-1986) niełatwo scharakteryzować pod względem określonego stylu artystycznego. Według kuratorki Annelise K. Madsen, w pracach artystki jest zarówno twardość i miękkość – twarde geometryczne linie i miękkie organiczne formy, które malarka łączy w zaskakujący sposób i w zaskakujących momentach w swoich kompozycjach.

O’Keeffe ukształtowała trajektorię amerykańskiego modernizmu. Odegrała ważną rolę w upowszechnianiu sztuki amerykańskiej w Europie w czasach, kiedy to Europa odgrywała znaczącą rolę w kształtowaniu ówczesnych prądów w sztuce. Była jedną z niewielu kobiet-artystek o tak wpływowej pozycji.

Inspirację twórczą znajdowała w życiu wiejskim amerykańskiego Południa, a zwłaszcza Nowego Meksyku, gdzie się osiedliła pod koniec życia.

Prace pokazane na wystawie w Instytucie Sztuki powstały między 1925 a 1930 rokiem i prezentują jej intymny obraz miasta, z czasu gdy mieszkała w Nowym Jorku. Stanowią przykład jej przekonania, że tworzone przez nią obrazy są odbiciem jej własnych myśli i uczuć.

W 1926 roku O’Keeffe powiedziała: „Nie można malować Nowego Jorku takim, jaki jest, ale raczej takim, jakim się go odczuwa”.

Seria inspirowana jest drapaczem chmur, w którym O’Keeffe mieszkała podczas swojej nowojorskiego okresu swojego życia, Shelton Hotel. Był to wówczas najwyższy wieżowiec mieszkalny na świecie.

Wystawę Georgii O’Keeffe: „My New Yorks” można oglądać do 22 września w Art Institute of Chicago, przy 111 S. Michigan Ave. Bilety są dostępne tutaj.

13 lipca odbędzie się wykład profesor Annie Morse, zatytułowany „Przechwytywanie impulsu elektrycznego — Georgia O’Keeffe i krąg Stieglitza”. Wstęp na wykład wymaga rejestracji.

Georgia O’Keeffe

 

Źródło: wttw, wikipedia
Foto: wikimedia, Art Institute Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu