Połącz się z nami

News Chicago

Polonijne biznesmenki z Chicago jednoczą siły. Dołącz do Polish Women in Business

Opublikowano

dnia

Członkinie Polish Women in Business, organizacji zrzeszającej kobiety polskiego pochodzenia zajmujące się prowadzeniem firm od kilku lat spotykają się w środy raz w miesiącu, aby promować prowadzoną działalność gospodarczą, kształcić się i mile spędzić czas.

Ostatnie ze spotkań, które panie zorganizowały w Sheridan Shore Yacht Club było poświęcone edukacji. Temat dotyczył egzekwowania niezapłaconych należności oraz tajemnicy powodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mówili o tym mec. Mark Grzymała i biznesmen Roman Popławski.

W procesie odzyskiwania długów niezmiernie ważnym elementem jest czas, w którym należy podjąć działania, aby były skuteczne. Zdaniem mec. Marka Grzymały, jeżeli ktoś nie chce zapłacić za wykonaną zgodnie z kontraktem pracę, to jak najszybciej należy się skontaktować z adwokatem, gdyż czas na reakcje jest stosunkowo krótki. W pierwszym rzędzie należy wysłać do płatnika ponaglenie. Jeżeli płatność nie wpłynie na konto, wykonawca usługi ma prawo założyć tzw. „lin” na daną nieruchomość. Na wysłanie noty jest 90 dni. Kolejne kroki zmierzające do „zaaresztowania” naszej należności na danej budowie trzeba podjąć w ciągu czterech miesięcy od zakończenia tam pracy.

dsc_6674

Roman Popławski biznesmen i działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej mówił o możliwościach inwestowania w odnawialne źródła energii. „W Polsce zrobiliśmy już trzy ogromne projekty joint venture na farmy wiatrowe na prawie 1000 megawatów. Teraz pracuję nad projektami na Karaibach i Centralnej Ameryce. Do tyczą one baterii słonecznych. Panele słoneczne, które kiedyś były horendalnie drogie, teraz mogą konkurować z energią, która jest generowana przez gaz, a nawet węgiel” – stwierdził Roman Popławski. Okazuje się, że biedne rejony świata są najlepszymi terenami do inwestowania w te dziedziny, gdyż energia elektryczna jest tam wielokrotnie droższa niż w krajach uprzemysłowionych.

Galeria zdjęć Andrzeja Baraniaka

W czasie spotkania jego uczestniczki w krótkich wystąpieniach prezentowały swoje firmy. Po raz pierwszy we wspólnym wieczorze uczestniczyła Joanna Burek, która przyznała, że jest niezmiernie dumna i szczęśliwa, że nasi rodacy potrafią wspólnie działać. „Zawsze się mówiło, że Polacy mają problem właśnie z tym, że się nie umieją zorganizować i działać razem. To jest jedna z tych organizacji, która pokazuje, że tak nie jest” – powiedziała pani Joanna.

dsc_6636

Prezes Anna Tukiendorf poinformowała o możliwości uczestniczenia w konferencji kobiet, która 15 października o godzinie 9 rano rozpocznie się na uniwersytecie Northeastern Illinois Univeristy pod adresem 3390 N. Avondale Ave. w Chicago. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc chętne panie powinny zarejestrować się na stronie: www.polishconference.com. Wśród prelegentek obecne będą między innymi: prof. politologii Monika Nalepa, sędzia Diane Marshalek z Sądu Okręgowego, sędzia Aurelia Puciński z Sądu Apelacyjnego, nauczycielka Eryka Woźniak, laureatka nagrody „Everyday Hero”, mec. Maureen Pikarski z kancelarii Gordon@Pikarski oraz Carla Knorowski z Fundacji Abrahama Lincolna.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: Inf. własna
zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

 

 

News Chicago

Konsul Generalny RP w Chicago zaprasza na spotkanie w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza na otwarte spotkanie Konsula Generalnego Pawła Zyzaka oraz konsula Michała Arciszewskiego z Polonią.

W czasie spotkania odbędzie się rozmowa o wyborach, dokumentach i wszystkim, co ważne dla Polonii.

Spotkanie odbędzie się już 26 marca w Parafii św. Ferdynanda, przy 5936 W Barry Ave, Chicago, IL 60634.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Konsulat Generalny RP w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Poszukiwani sędziowie elekcyjni na dzień Wyborów 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych zarejestrowanym w Powiecie Cook? Czy mówisz i piszesz biegle zarówno w języku angielskim jak i polskim? Jeśli tak, zgłoś się do pracy przy drugiej turze Wyborów Miejskich w Chicago 4 kwietnia. Płaca wynosi 230 dolarów.

Komisja Wyborcza miasta Chicago poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, które odbędą się 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook.

Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów.

Obowiązki i wymagania członków komisji wyborczej są dokładnie opisane na stronie internetowej Komisji Wyborczej pod adresem www.chicagowybory.com na stronie „Zostań członkiem obwodowej komisji”.

Aplikacje można też wydrukować, wypełnić i odesłać na adres:

Chicago Board of Election Commissioners
69 W Washington Street, Suite 600
Chicago IL 60602
Attn: Monika

Aplikacje można również złożyć przez internet na stronie pollworker.chicagoelections.gov.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Foto: istock/ Anastasiia Makarevich
Czytaj dalej

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu