Połącz się z nami

News Chicago

„Polacy to wspaniały naród”. Donald Trump deklaruje zniesienie wiz w dwa tygodnie. Spotkanie z Polonią w Chicago

Opublikowano

dnia

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump spotkał się w środę w Chicago z przedstawicielami organizacji polonijnych. Miało to miejsce w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Zapowiedział ścisłą współpracę ze środowiskiem polonijnym oraz zniesienie wiz dla Polaków. W jego przekonaniu miałoby to nastąpić nawet w ciągu dwóch tygodni po objęciu urzędu.

Galeria zdjęć

Pierwsze zamknięte spotkanie po godzinie 9 rano odbyło się wąskim gronie przedstawicieli organizacji polonijnych. Drugie, przeznaczone dla mediów oraz szerszej grupy przedstawicieli organizacji polonijnych, rozpoczęło się od wystąpienia byłego burmistrza Nowego Jorku – Rudolpha Gulianniego. Tak republikański polityk wypowiadał się o Polonii

„Bardzo pozytywnie mówił o Polsce, o tym, że Polacy w Stanach Zjednoczonych tworzą bardzo silną grupę. dsc_6304Podkreślał też wielką solidarność narodu polskiego z narodem amerykańskim. W dalszej częsci prezes Franciszek Spula, który zapowiedział gościa w kilku słowach” – relacjonował na antenie Radia Deon reporter Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA

Sam Donald Trump został przyjęty owacją. Po wyjściu na scenę w ciepłych słowach mówił o Polakach

„Polacy to wspaniały naród. Jeżeli zostanę wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, to zrobię wszystko, aby objąć opieką wszystkich naszych ludzi”.

Ludzie nie wiedzą jak wiele przeszliście

Miliarder podkreślił również trudy jakie przez lata przechodzili Polacy na ziemi amerykańskiej

„To jest niesamowite, co Amerykanie polskiego pochodzenia zrobili dla tego kraju. I nie wydaje mi się, że ludzie wiedzą, jak wiele przeszliście. Frank [Spula] i pozostali wykonali bardzo dobrą pracę”.

Andrzej Baraniak dodał, że z informacji jakie otrzymał od uczestników prywatnego spotkania, miliarder zadeklarował zniesienie wiz dla Polaków nawet w ciągu pierwszych dwóch tygodni urzędowania

dsc_6476„Powiedział, że zniesie wizy, w ciągu dwóch tygodni po wyborze na urząd prezydenta. Złożył obietnice, że będzie honorował zobowiązania wynikające z członkostwa USA w NATO i potwierdził gwarancję bezpieczeństwa dla Polski w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby ułatwić średnim biznesom możliwość funkcjonowania, ułatwić sprawy administracyjne związane z prowadzeniem biznesu, żeby w ten sposób klasa średnia mogła sie odbudowywać. Jak stwierdził obecnie klasa średnia jest w dołku i zaniku”.

W dwóch spotkaniach w siedzibie Związku Narodowego Polskiego wzięło w sumie udział ponad 200 osób. Pierwsze, w gabinecie prezesa trwało około 20 minut, drugie poświęcone stosunkom polsko-amerykańskim trwało około 45 minut.

Zobacz pełne przemówienie Donalda Trumpa w siedzibie PNA
[youtube id=”pV29MuEm3xo” width=”620″ height=”360″]

Donald Trump w środę bierze udział także w wiecu wyborczym w Bollingbrook na przedmieściach Chicago. Zaplanowane jest również jego spotkanie z wyborcami w miejscowości Waukesha w stanie Wisconsin.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/ NEWSRP

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu